Internationell utställning Göteborg 2017-01-07-002  Lördag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 7 - STÅENDE FÅGELHUNDAR


BRACCO ITALIANO Antal:  18
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MAXIMUS COMPATRIOTA DI BONFINI
Ägare: GAARDE KLEMMENSEN ANN-SOFIE, ULLARED
Uppfödare: ESSÖSY GÅBOR, UNGERN
 
Bästa valp:   ENSEMBLE A CAPÉLLA
Ägare: SKRUCHA ANN-CHRISTIN, KUNGÄLV
Uppfödare: SKRUCHA ANN-CHRISTIN, KUNGÄLV
 
Bästa veteran:   C.I.B. C.I.E. DE CH DK UCH LU CH NL CH NO UCH NORD VV-15 VDH CH VEUW-16 SEQUINS BAVENO
Ägare: GAARDE KLEMMENSEN ANN-SOFIE, ULLARED
Uppfödare: KNIPPENBORG CASPER, NEDERLÄNDERNA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ENSEMBLE
Uppfödare: SKRUCHA ANN-CHRISTIN, HISINGS KÄRRA
 
Bästa JKL:   CAPRIEL FROM MAGNIFICOS KINGDOM
Ägare: GAVLING TINA, OLOFSTORP
Uppfödare: POLEVAYA L & T, RYSSLAND



BRETON Antal:  2
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PATOUCHE MIRABELLE
Ägare: ADNER ROBYN, TRANEMO
Uppfödare: RUSH P O, ENGLAND
 
Bästa JKL:   PATOUCHE MIRABELLE
Ägare: ADNER ROBYN, TRANEMO
Uppfödare: RUSH P O, ENGLAND



DRENTSCHE PATRIJSHOND Antal:  4
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK V-15 EUW-15 J NORD UCH NORD V-14 SE VCH BOOKVALLEYS NETTLE
Ägare: LYCKOSKOG HELENA, HÖKERUM
Uppfödare: BOKEDAL LENA, TIBRO
 
Bästa valp:   WILD VENATRIX BENELLI OF MIRA
Ägare: LYCKOSKOG HELENA, HÖKERUM
Uppfödare: LYCKOSKOG HELENA, HÖKERUM



ENGELSK SETTER Antal:  3
Domare:   STOCKMARI HARTO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J FASANJÄGARENS FAMOUS FLASH
Ägare: MATTSSON SUSANNA, UDDEVALLA
Uppfödare: MATTSSON SUSANNA, VARGÖN



GAMMEL DANSK HÖNSEHUND Antal:  1
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH PILEGRIMSLEDENS ZARA
Ägare: ANJA KAROLINE FJELLVANG, DAVIK, NORGE
Uppfödare: TUNGEN ALICE, NORGE



GORDONSETTER Antal:  6
Domare:   STOCKMARI HARTO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. SE V-15 GOANGO BLACK FINLANDER
Ägare: LUNDQVIST EVA, PARTILLE
Uppfödare: HENTUNEN ANNE, FINLAND



GRIFFON D'ARRET Ŕ POIL DUR/KORTHALS Antal:  1
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J GRIFFINORR DRILLING
Ägare: THELL HÅKAN, TYRINGE
Uppfödare: BECKMAN SARA, KALIX



GROSSER MüNSTERLÄNDER Antal:  1
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LILLI VOM SULZTAL
Ägare: FRISELL EDVARDSSON NINA, DEGERFORS
Uppfödare: JANSEN ROLF & JOHANNES, TYSKLAND



IRLÄNDSK RÖD SETTER Antal:  24
Domare:   STOCKMARI HARTO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   REDIRISHSTARS ARTUR OF GILROY
Ägare: SVENSSON GERD, HÖGSBY
Uppfödare: BLOMQVIST FLORENCE, NORGE
 
Bästa JKL:   DK JV-16 NORD JV-16 DISCOVERY'S MC INTOSH
Ägare: EILERSEN CHRISTINE, ANKARSRUM
Uppfödare: RONNEBRO JENNY, SVENSSON GERD, ROMELANDA



KLEINER MüNSTERLÄNDER Antal:  5
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SNÖYRAN'S N-GLIMRA
Ägare: OLOFSSON INGRID, TIDAHOLM
Uppfödare: KOSKENNIEMI INGELA, BODEN
 
Bästa valp:   FAGLIANOS DIONYSOS
Ägare: SÖDERSTRÖM JOHAN, GÖTEBORG
Uppfödare: LOVÉN ANGSTRÖM AGNETA, NORRKÖPING
 
Bästa JKL:   SE VCH HYLTEBÄCKENS RICKO
Ägare: BERGH MARI, SJUNTORP
Uppfödare: RASMUSSEN EJNER, RASMUSSEN ANNETTE, VÅXTORP



KORTHÅRIG VORSTEH Antal:  6
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RS CH MALOMKÖZI JAZMIN II
Ägare: THORLIN BOSSE, TOSTARED
Uppfödare: NAGY ISTVAN, SERBIEN
 
Bästa valp:   BJÖRNKÄRRETS ESTELLE
Ägare: UMAERUS KEMPE MIA, ALINGSÅS
Uppfödare: GULLBERG LENNART, LINDOME



POINTER Antal:  17
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE V-16 SUNHOUSE I AM WHAT I AM
Ägare: OLSSON BERIT, ÖREBRO
Uppfödare: R. MARTIN, STORBRITTANIEN
 
Bästa veteran:   C.I.E. J SE V-11 SE V-12 SE VV-16 SUNHOUSE BELIEVE IN SWEDEN
Ägare: SÖDERLING ELISABET, ÖREBRO
Uppfödare: MR J D & MRS R M C MARTIN, STORBRITANNIEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: EAST MEADOWS
Uppfödare: FOSSELIUS PETTERSSON LENA, PETTERSSON ULF PETER & LEGNESKOG S., MOLKOM
 
Bästa JKL:   EAST MEADOWS RED HOT CHILI
Ägare: LEGNESKOG SUSANNE, SOLLEBRUNN
Uppfödare: FOSSELIUS PETTERSSON LENA, PETTERSSON ULF PETER & LEGNESKOG S., MOLKOM



SLOVENSKÝ HRUBOSRSTY STAVAC (OHAR) Antal:  2
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 DK V-16 J NO JV-16 NO V-16 NORD JV-15 NORD JV-16 NORD V-16 SE JV-16 SE V-16 CLASSIC DREAM'S SWEET GIRL OF OONA
Ägare: RYBERG PERNILLA, VÄRMLANDS NYSÄTER
Uppfödare: RYBERG PERNILLA, VÄRMLANDS NYSÄTER



STABIJHOUN Antal:  11
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TAXUS-V-GOFFE
Ägare: TUBELIUS PY, LANDSKRONA
Uppfödare: TUBELIUS PY, LANDSKRONA
 
Bästa veteran:   NORD VV-15 KAYOBA'S FORGET-ME-NOT
Ägare: HAGSTRÖM INGE-MARIE, PARTILLE
Uppfödare: TIEDMAN ROSE-MARI, BORENSBERG



STRÄVHÅRIG VORSTEH Antal:  4
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH DK V-12 DK&NORD V-12 NORD V-11 NORD V-12 NORD V-15 SE UCH SE&DK UCH TROLLÄNGENS RAGNAR
Ägare: ERLANDSSON ANETTE, ÅLED
Uppfödare: ERLANDSSON ANETTE, PALM MATTI, ÅLED



UNGERSK VIZSLA, KORTHÅRIG Antal:  9
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. SHADOWFIELDS SHIMA
Ägare: OLSSON BERIT, ÖREBRO
Uppfödare: FAGERSTRÖM ANNA-LENA, KARLSKOGA
 
Bästa veteran:   C.I.E. DK V-14 FI UCH J SE V-14 SE V-15 SE V-16 SE VV-16 ROUGHSHOOT CASPER OF SWEDEN
Ägare: OLSSON BERIT, ÖREBRO
Uppfödare: MRS S 6 MR J BERGIN, STORBRITANNIEN
 
Bästa JKL:   YOUR CHOICE TICKET FOR SUCCESS
Ägare: MACAULEY PRUZSINA ELISABETH, KISTA
Uppfödare: WIK CATARINA, LARSEN PATRIK, OLOFSTORP



WEIMARANER, KORTHÅRIG Antal:  21
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   US CH SILHOUETTE'S PRIORITY LANE
Ägare: ERIXON MIMMI, VÅRGÅRDA
Uppfödare: CASSIDY CINDY & BRUCE, USA
 
Bästa valp:   DARK DESTINY BEAST AF RAMMSTEIN
Ägare: ROSELL EMILIE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: ROSELL EMILIE, ÅKERSBERGA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CLASSIC DREAM'S
Uppfödare: RYBERG PERNILLA, VÄRMLANDS NYSÄTER
 
Bästa JKL:   CLASSIC DREAM'S MINI VANILLA
Ägare: MAYERHOFER PETER, HARLÖSA
Uppfödare: RYBERG PERNILLA, VÄRMLANDS NYSÄTER



WEIMARANER, LÅNGHÅRIG Antal:  3
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. J LPI LPII NO V-15 NORD V-11 SE VCH SIXTEN
Ägare: BERGKVIST ÅSA, STIGTOMTA
Uppfödare: BORÉN LENA, STIGTOMTA