Nationell utställning Ljungskile 2018-08-25-001  Lördag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN KELPIE Antal:  3
Domare:   NORGREN FREDRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LD STARTKLASS RLD N TEAM AVEGAS APOLLO
Ägare: BLOMBERG FRIDA, LERUM
Uppfödare: STRÖM MARIANNE, VÄRNAMO
 
Bästa valp:   AMIRACE DOONGARA
Ägare: LERMARK CAJSA, BOLLEBYGD
Uppfödare: KARLSSON TITTI, TRELLEBORG



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  19
Domare:   NORGREN FREDRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BAUT THAT BASE NESCALAND
Ägare: SÖRVIK IDA, STRÖMSTAD
Uppfödare: PRZYBYLSKA KATARZYNA, POLEN
 
Bästa valp:   GOAUSSIE BORN TO BE A WINNER
Ägare: SÖRVIK IDA, STRÖMSTAD
Uppfödare: SÖRVIK VIKSTRÖM IDA, NILSSON CHRISTIAN, STRÖMSTAD
 
Bästa JKL:   DRAGONORA WHAM WHATA BAM
Ägare: WOLTERS KATJA, KVÄNUM
Uppfödare: FOKKENS EIKE, FOKKENS JAN, ULLARED



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ POIL LONG Antal:  1
Domare:   NORGREN FREDRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH HOB-NOB'S MINOUCHE
Ägare: IVARSSON JENNY, SJUNTORP
Uppfödare: WESTERBERG MONICA, LUNDH ULRIKA, ÅKERSBERGA



BERGER PICARD Antal:  1
Domare:   NORGREN FREDRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NINO V D BOVENDIJKSE HOEVE
Ägare: SVARTHOLM LENA, ALINGSÅS
Uppfödare: TERBURG J L M, 4756 SR KRUISLAND



CHODSKÝ PES Antal:  3
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HUND I TJÄNSTS LUNA
Ägare: SIRKKA YVONNE, ED
Uppfödare: SELLING MONIKA, UDDEVALLA
 
Bästa JKL:   HUND I TJÄNSTS LUNA
Ägare: SIRKKA YVONNE, ED
Uppfödare: SELLING MONIKA, UDDEVALLA



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  5
Domare:   BERGH-PERSSON ULLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AGHD I RLD N MIRONIK'S JORCADA
Ägare: LARSSON DITTMER ANNIE, FLOBY
Uppfödare: JOHANSSON MONICA, HULT EMMA, ALUNDA
 
Bästa JKL:   GEMDALES FINA FREDRIKA
Ägare: ERIKSSON MARIE, LIDKÖPING
Uppfödare: ANDERSSON YVONNE, GETINGE



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  16
Domare:   BERGH-PERSSON ULLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B.&DK&NO UCH JEUW-15 NO JV-15 NO V-15 SE V-16 RUNNERWAY I'M SITTING BULL
Ägare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ
Uppfödare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ
 
Bästa valp:   FOG N' MISTS ABSOLUTELY RAVISHING
Ägare: DAHLQVIST SANDRA, PARTILLE
Uppfödare: DAHLQVIST SANDRA, HÖGSTRÖM MONA, PARTILLE
 
Bästa veteran:   RLD N STEADWYN BEST OF ME
Ägare: BURCHARD STEPHANIE, ALINGSÅS
Uppfödare: EJERSTAD ANJA, ARBRÅ
 
Bästa JKL:   RUNNERWAY PRINCIPE REALE
Ägare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ
Uppfödare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  3
Domare:   NORGREN FREDRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH NO V-17 NORD UCH SE UCH LA PETIT RANA'S ARES DE XENIA
Ägare: DANHEIMER FREDRIQA, HEBERG
Uppfödare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, LANDSKRONA
 
Bästa JKL:   BOZAZZI CIZZI
Ägare: HANSSON SIV, VEDUM
Uppfödare: HENRIKSSON LISELOTT, RIMBO



LANCASHIRE HEELER Antal:  2
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NANSY
Ägare: ÖSTLING LINDSTRAND BOEL, LAHOLM
Uppfödare: ÖSTLING LINDSTRAND BOEL, VÄRÖBACKA



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  6
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SHELTOON PIGGELIN
Ägare: ASK LIZ, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: MARIA BRUNZELL, SVERIGE



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  1
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DIZZNY'Z BENIGHTED BLIZZARD
Ägare: JONSSON LENA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, WALLSTRÖM PER, LÅNGSHYTTAN
 
Bästa JKL:   DIZZNY'Z BENIGHTED BLIZZARD
Ägare: JONSSON LENA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, WALLSTRÖM PER, LÅNGSHYTTAN



POLSKI OWCZAREK NIZINNY Antal:  2
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SHAGGY SHEPHERD'S IGOR
Ägare: THELANDER KRISTINA, MOHOLM
Uppfödare: ALMQVIST HELÉNE, KARLSKOGA
 
Bästa JKL:   LASOTA FUTRZAK PODLASKI
Ägare: KRAVE ANNIKA, BILLINGSFORS
Uppfödare: MALGORZATA WYSOCKA, POLEN



PULI Antal:  5
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH SE UCH VDH CH IMPECCABLE FIFTH HONEYBUNCH
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE
 
Bästa valp:   EKSPRESJA BLACK OBSESSION
Ägare: KARLSSON ROS-MARIE, KARLSTAD
Uppfödare: EDWARDA FALINSKA, POLEN
 
Bästa veteran:   C.E.C. C.I.B. & NORD UCH NORD VV-15 SE V-16 & VV-16 VDH CH WW-12 BUBBLETON HOT'N SPICY
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: RAVN JESPER & ANDERSEN KLAUS, DANMARK
 
Bästa JKL:   IMPECCABLE SIXTH SENSE'N REFERENCE
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE



PUMI Antal:  10
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK V-17 DK&NO UCH NO V-16 NO V-17 SE UCH SE&FI UCH NAPOS ZAJOS
Ägare: RIS CARINA, BERGHEM
Uppfödare: METSÄVAINIO EILA, FINLAND
 
Bästa valp:   ROWIBU'S BORN-A-CHARMER
Ägare: RIS CARINA, BERGHEM
Uppfödare: RIS CARINA, BERGHEM
 
Bästa veteran:   FANCY CAROLICA'S ANI
Ägare: RIS CARINA, BERGHEM
Uppfödare: BRUSEVOLD CAROLA M PILZER, NO-1640 RÅDE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: EGO DOG'S
Uppfödare: WILLBLAD EMMA, ÖSTERHANINGE
 
Bästa JKL:   EGO DOG'S EPIC MAMBA
Ägare: ADOLFSSON SARA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: WILLBLAD EMMA, ÖSTERHANINGE



SCHAPENDOES Antal:  11
Domare:   SKAAR TORBJÖRN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH ZINGOALLA'S FABULOUZ BECKHAM
Ägare: BEVERIN SUZANNE
Uppfödare: SVAHN LISELOTTE, VEJBYSTRAND
 
Bästa valp:   MC MARRA'S HIGHLAND ANGUS
Ägare: PANDOLFI ELMI AXEL, UMEÅ
Uppfödare: SALOMONSSON WENSBO MARIANNA, SJÖBO
 
Bästa veteran:   JENNIFER BROWN AV ULFSÄTER
Ägare: JOHANSSON GABRIELLA, VARGÖN
Uppfödare: HAMMAR LARS, GRÄSTORP
 
Bästa JKL:   GLISSDOES JOLINE
Ägare: SÄKKI PIA, LJUNGSKILE
Uppfödare: LEIJDT DESIRÉ, TYRESÖ



SCHIPPERKE Antal:  5
Domare:   SKAAR TORBJÖRN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JEUW-17 SE UCH SE V-17 FAKSIMIL VIVA STELLA
Ägare: GALLIGANI GERTRUD, KULLAVIK
Uppfödare: LINDBERG AGNETA, VÄRNAMO
 
Bästa valp:   JEMININAS BIRKA
Ägare: INGUNN TERJESEN, GJETTUM, NORGE
Uppfödare: HANSEN NINA, SANNESTÅL MIKAEL, SURTE
 
Bästa veteran:   C.I.B. SE UCH VDH CH SALTSJÖBORGS RONJA
Ägare: GALLIGANI GERTRUD, KULLAVIK
Uppfödare: CLAESSON GERTRUD, HALLENCREUTZ SUSANNE, KULLAVIK



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  31
Domare:   BERGH-PERSSON ULLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LUNDECOCK'S COCONUT
Ägare: NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
 
Bästa valp:   WOODMIST MY MORNING LADY
Ägare: SJÖGREN ANN-BRITT, APLARED
Uppfödare: SJÖGREN ANN-BRITT, APLARED
 
Bästa veteran:   SHELDON SAMANTHA
Ägare: DAHLSTRÖM-THEANDERSSON EVA, STENUNGSUND
Uppfödare: LUNDIN ANDERSSON KRISTINA, SJUNTORP
 
Bästa JKL:   WINNIEWEST DOOLEYS
Ägare: WEST ULRIKA, VINNINGA
Uppfödare: WEST ULRIKA, VINNINGA



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  10
Domare:   NORGREN FREDRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IPOI NO UCH SE UCH SE V-13 DELLYY AV QUANTOS
Ägare: ERIK CASPERSEN, TJODALYNG, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NO-4790 LILLESAND
 
Bästa veteran:   IPOI NO UCH SE UCH SE V-13 DELLYY AV QUANTOS
Ägare: ERIK CASPERSEN, TJODALYNG, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NO-4790 LILLESAND
 
Bästa JKL:   BERVANGER HEPI
Ägare: LAMCZYK KATARZYNA, HEDEKAS
Uppfödare: LAMCZYK KATARZYNA, HEDEKAS



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  7
Domare:   NORGREN FREDRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IPO/BHPI IPOI IPOII IPOIII ULVGÅRDENS JOYCE
Ägare: ANDERSSON SUSANNE, MUNKEDAL
Uppfödare: JANSSON DICK, JANSSON CAMILLA, UDDEVALLA
 
Bästa valp:   ATILAS INDY
Ägare: ANDERSSON SUSANNE, MUNKEDAL
Uppfödare: HÅKANSSON TORSTEN, ÄLVÄNGEN
 
Bästa veteran:   IPO/BHPI IPOI IPOII IPOIII ULVGÅRDENS JOYCE
Ägare: ANDERSSON SUSANNE, MUNKEDAL
Uppfödare: JANSSON DICK, JANSSON CAMILLA, UDDEVALLA



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  19
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   POSSIBLE'S GEORGIA OF DHARMA
Ägare: OLSSON HELENA, KARLSBORG
Uppfödare: OLSSON HELENA, OLSSON KJELL, KARLSBORG
 
Bästa valp:   IMME'S DEAR MAMIE
Ägare: RUUD INGVILD ANGEL, ÖDESHÖG
Uppfödare: RUUD INGVILD ANGEL, ÖDESHÖG
 
Bästa JKL:   CEIFERS A TRIBUTE TO BOB
Ägare: PERSSON ANNIKA, FALKÖPING
Uppfödare: PERSSON ANNELI, PERSSON ANNIKA, LJUNGSKILE



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  12
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   OTTEY'S DANCE OF JOY
Ägare: PETERSSON SOFIE, HOK
Uppfödare: PETERSSON ROSE MARIE, PETERSSON SOFIE, RYDAHOLM
 
Bästa valp:   SÄVSHOLM'S APRILIA
Ägare: ROBERTSSON HELENA, KINNARUMMA
Uppfödare: NILSSON MARIE, NILSSON CHRISTER, RYDAHOLM
 
Bästa JKL:   PEMBERWOOD'S NITRA
Ägare: SKAU MARIKA, ARVIKA
Uppfödare: THYBERG MIKAELA, ARVIKA