Nationell utställning Ljungskile 2018-08-25-001  Lördag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 5 - SPETSAR OCH RASER AV URHUNDSTYP


AKITA Antal:  4
Domare:   OKKOLA TUIRE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE JV-15 SE UCH NADESHIKO GO TOKIMITSU NO HIMITSU
Ägare: NILSSON MONICA, HALDEN, NORGE
Uppfödare: HOEBEKE ARNO, BELGIEN
 
Bästa valp:   KASHUU DAIRIKI MIRYOKU KAT
Ägare: HANSSON JOHAN, VINNINGA
Uppfödare: ALEINIK KATSIARYNA, VITRYSSLAND



ALASKAN MALAMUTE Antal:  5
Domare:   OKKOLA TUIRE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   ZOE DEL BIAGIO
Ägare: SVENSSON MALIN, TORSBY
Uppfödare: BIAGIOTTI GIUSEPPE L, ITALIEN



AMERICAN AKITA Antal:  4
Domare:   OKKOLA TUIRE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ÖLENSKJOLD'S MAGIC MOMENTS
Ägare: KLANG ANNA, TIMMERSDALA
Uppfödare: TJOTTA JOHN AARESKJOLD & LARS, NO-4345 BRYNE
 
Bästa JKL:   RUTHDALE SIGN ME UP
Ägare: SVENSSON KATARINA, LYSEKIL
Uppfödare: BOSTOCK R, STORBRITANNIEN



BASENJI Antal:  11
Domare:   OKKOLA TUIRE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EUW-15 NO UCH NO V-12 NORD JV-10 NORD UCH NORD V-10 SE UCH SE V-11 KIMWITU'S ZOLOTAYA
Ägare: KINDBERG THERESE, LINDOME
Uppfödare: NIELSEN ANNEMARI, DANMARK
 
Bästa valp:   SHAHRANS SUPERFRUITY
Ägare: KINDBERG THERESE, LINDOME
Uppfödare: KINDBERG MARIA, KINDBERG THERESE, LINDOME
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EUW-15 NO UCH NO V-12 NORD JV-10 NORD UCH NORD V-10 SE UCH SE V-11 KIMWITU'S ZOLOTAYA
Ägare: KINDBERG THERESE, LINDOME
Uppfödare: NIELSEN ANNEMARI, DANMARK
 
Bästa JKL:   AMFITRITE
Ägare: ADOLFSSON YVONNE, VARBERG
Uppfödare: JOHANSSON CHRISTER, TIBRO



CHOW CHOW Antal:  4
Domare:   OKKOLA TUIRE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa JKL:   PIUK CHOW PASSES THE JAZZ MAN
Ägare: WIGREN ULLA, LJUNGBY
Uppfödare: LUNAU M & KILDEGAARD S L, DK-4262 SANDVED



EURASIER Antal:  12
Domare:   EDOFF ANNE CHATRINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JUST PIX CASPER
Ägare: KLAR NINA, TIDAHOLM
Uppfödare: ERIKSSON INGEGERD, SANDSTRÖM JOACIM, TOBO
 
Bästa valp:   STAGNITICA'S ARRAX
Ägare: HAGGREN CHRISTINA, UPPHÄRAD
Uppfödare: HAGGREN CHRISTINA, BJÖRK FREDRIK, UPPHÄRAD
 
Bästa JKL:   LEIIONSPITZ JUST QUINTESSA
Ägare: FRISK ANNA, SURTE
Uppfödare: CARLSTEDT MARITA, CARLSTEDT GÖRAN, MORA



FARAOHUND Antal:  12
Domare:   SKAAR TORBJÖRN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK&NO UCH FI JV-16 FI UCH FI V-16 FI V-17 JEUW-16 NO JV-16 NO V-17 NO V-17&SE V-17 NORD JV-16 NORD UCH NORD V-16 NORD V-17 SE UCH WW-17 VASKURS GISELA HARABO QIWIDOTTER
Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK
Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-12 SE V-13 NORTHGATE'S KALAHARI QUEEN
Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK
Uppfödare: UKURA HANNA & KARI, FI-TUPOS
 
Bästa JKL:   VASKURS VARENNE QIWISON
Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK
Uppfödare: HALL JENNY, TORPSBRUK



FINSK LAPPHUND Antal:  23
Domare:   OKKOLA TUIRE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RÄVRACKANS ISA STJÄRNLJUS
Ägare: LUNDGREN ANETTE, KÅLLERED
Uppfödare: LUNDGREN ANETTE, KÅLLERED
 
Bästa JKL:   MAJÅLKES SKAJJA
Ägare: JOHANSSON ANETTE, SVANESUND
Uppfödare: SKOG ULRIKA, HEDE



ISLÄNDSK FÅRHUND Antal:  5
Domare:   SKAAR TORBJÖRN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-17 NORD V-15 SE UCH TELLUSDREAM ISLAKKUR
Ägare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
Uppfödare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
 
Bästa valp:   VESTANVINDUR GÅRA LJ┌FSDÓTTIR
Ägare: JONES NAEMI
Uppfödare: ROSÉN SUSANNE, BORÅS



JAPANSK SPETS Antal:  16
Domare:   OKKOLA TUIRE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ROMANCIA THE BOYFRIEND OF HOUNDBRAE
Ägare: MARGARET CRAIG, STORBRITANNIEN
Uppfödare: MR W MORAN, STORBRITANNIEN
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH MELLSKOGEN'S ZAZZA THE BUTTERFLY
Ägare: ARONSSON ELISABETH, ÖCKERÖ
Uppfödare: RENGREN YVONNE, SVENSHÖGEN
 
Bästa JKL:   VITAMINAS VENI VIDI VICI
Ägare: AARTHUN BERGMAN ELISABETH, HÖNÖ
Uppfödare: HUHTANEN ANNE, MÖLNDAL



KEESHOND Antal:  9
Domare:   EDOFF ANNE CHATRINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH NO UCH SE UCH BRÄCKE SKOGS MISTRESS DE WINTER
Ägare: PERMAN YVONNE, ÖDSMÅL
Uppfödare: PERMAN YVONNE, ÖDSMÅL
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH NO UCH SE UCH BRÄCKE SKOGS MISTRESS DE WINTER
Ägare: PERMAN YVONNE, ÖDSMÅL
Uppfödare: PERMAN YVONNE, ÖDSMÅL
 
Bästa JKL:   BERGAREDS LEROY LOVER BOY
Ägare: SVANBERG KATARINA, TOLLERED
Uppfödare: SVANBERG KATARINA, TOLLERED



PERRO SIN PELO DEL PER┌, PEQUENO Antal:  2
Domare:   JERNHAKE SIV - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TÉGÉLAARS BIBBI
Ägare: RUSSBERG INGER, VARGÖN
Uppfödare: TÉGÉLAAR YASMINE, VÅRGÅRDA



POMERANIAN Antal:  8
Domare:   EDOFF ANNE CHATRINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH WOOLLY WONDER'S HOLLYWOOD KING
Ägare: MANNFELT THÉRESE, VINSLÖV
Uppfödare: MANNFELT THÉRESE, AVANDER KRISTOFFER, VINSLÖV
 
Bästa veteran:   SE UCH WOOLLY WONDER'S HOLLYWOOD STAR
Ägare: MANNFELT THÉRESE, VINSLÖV
Uppfödare: MANNFELT THÉRESE, AVANDER KRISTOFFER, HÄSSLEHOLM
 
Bästa JKL:   TINY WINNE CALLVIN KLEIN
Ägare: FRIBERG ELIN, MÖLNDAL
Uppfödare: ETTWEIN LARA, KÅGERÖD



SAMOJEDHUND Antal:  3
Domare:   OKKOLA TUIRE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-17 BIVVILIS RED HOT CHILI PEPPER
Ägare: WICKSTRÖM OSIETZKI PERNILLA, HÄRSLÖV
Uppfödare: WICKSTRÖM OSIETZKI PERNILLA, HÄRSLÖV



SHIBA Antal:  9
Domare:   OKKOLA TUIRE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH CHONIX UMITAROU
Ägare: BIRGANDER BRITT-MARIE, ALAFORS
Uppfödare: MÅRTENSSON ANNIKA, MALMÖ
 
Bästa veteran:   SE UCH CHONIX UMITAROU
Ägare: BIRGANDER BRITT-MARIE, ALAFORS
Uppfödare: MÅRTENSSON ANNIKA, MALMÖ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHONIX
Uppfödare: MÅRTENSSON ANNIKA, MALMÖ
 
Bästa JKL:   OKAMI'S RAVENCLAW BELGARATH
Ägare: NAKAYAMA LILLY, SÄFFLE
Uppfödare: SKOGLUND LIDBERG HELENA, SÄFFLE



SIBERIAN HUSKY Antal:  4
Domare:   OKKOLA TUIRE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LA-DAM LATEA DARK SATISFACTION
Ägare: LARSSON MARIA, ELLÖS
Uppfödare: LADZINSKA-K EWELINA, 88-200 RADZIEJOW
 
Bästa JKL:   MEGADIRI ATHENA
Ägare: BLOM EMELIE, GÖTEBORG
Uppfödare: LIND OLSSON TINA, ALINGSÅS



SVENSK LAPPHUND Antal:  5
Domare:   EDOFF ANNE CHATRINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH HUNDSTADENS SNÖVIT
Ägare: KARLSSON JAN, OLOFSTORP
Uppfödare: ANDERSSON EVA, KARLSSON JAN, OLOFSTORP
 
Bästa JKL:   KRÖSEKULLENS ODJA
Ägare: LINDÉN NYLÉN SUSANNE, ALINGSÅS
Uppfödare: LINDÉN NYLÉN SUSANNE, ALINGSÅS



TYSK SPETS/ KLEINSPITZ Antal:  11
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SPETSPATRULLENS IMRE
Ägare: LARSSON MARIA, DINGLE
Uppfödare: ROTH CARINA, HÖÖR
 
Bästa JKL:   SPETSPATRULLENS IMRE
Ägare: LARSSON MARIA, DINGLE
Uppfödare: ROTH CARINA, HÖÖR



TYSK SPETS/ MITTELSPITZ Antal:  25
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD N VILDHÖJDENS TESLA
Ägare: KARNBLAD KATRIN, STENKULLEN
Uppfödare: LARSSON MARIA, DINGLE
 
Bästa veteran:   RLD N SE UCH LAMINIC RINGO STARR
Ägare: SPIK AGNETA, LINDOME
Uppfödare: SPIK AGNETA, LINDOME
 
Bästa JKL:   DAGSLJUS BROWN IMENA
Ägare: TEGNÉR ANNIE, SKÄRHAMN
Uppfödare: SVENSSON EWA, SVENSSON LARS-OLOF, PERSTORP



VOLPINO ITALIANO Antal:  2
Domare:   CARLSSON LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TINTORETTO
Ägare: JONASSON JENNIFER, ÅRJÄNG
Uppfödare: DARIO PAULICCI ALESSANDRA, ITALIEN



VÄSTGÖTASPETS Antal:  24
Domare:   EDOFF ANNE CHATRINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH WESTORPS SAPHIRA QUEEN OF DIAMONDS
Ägare: JOHANSSON KIM, SVENLJUNGA
Uppfödare: LUNDBLAD ANNIKA, HJO
 
Bästa veteran:   NO UCH SE UCH MÖLLEBOS BLOMMA
Ägare: WIKMARK LUCIA, SJÖVIK
Uppfödare: OLSSON KETTY, TOMELILLA
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. DK V-16 DK V-17 NO UCH NORD UCH NORD&NO UCH WW-17 BODATORP PRIMUS PRIMÖR
Ägare: HEDELIUS SUSANNE
Uppfödare: JOHANSSON ANN-MARIA, GRÄSTORP
 
Bästa JKL:   LÖVSJÖKÄRRS NORA NORRSKEN
Ägare: GUSTAFSSON TOVE, NOSSEBRO
Uppfödare: LARSSON ANITA, UPPHÄRAD



XOLOITZCUINTLE, MELLAN Antal:  1
Domare:   JERNHAKE SIV - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   FULLIBUS HEART OF FIRE
Ägare: HAVERLAND JEANETTE, TANUMSHEDE
Uppfödare: KALLUNKI LISBETH, KALLUNKI MALIN, NYLAND



XOLOITZCUINTLE, STOR Antal:  2
Domare:   JERNHAKE SIV - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CHANTLI'S DAZZLING DOTTIE
Ägare: FORSBERG EVA, NOSSEBRO
Uppfödare: GYLLENGLIMMA ÅSA, GYLLENGLIMMA JÖRGEN, TORSLANDA