Nationell utställning Ljungskile 2019-08-25-001  Söndag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN KELPIE Antal:  1
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TIFFON'S ESTRELLA
Ägare: ENGDAHL MARIKA, HEDEKAS
Uppfödare: ENGDAHL MARIKA, HEDEKAS



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  15
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DRAGONORA LIAR LIAR PANTS ON FIRE
Ägare: HEDERSTRÖM JOSEFIN, VARBERG
Uppfödare: FOKKENS EIKE, FOKKENS JAN, ULLARED
 
Bästa valp:   HEAVEN OF LOVE ROYAL RAIN
Ägare: ROSÉN MALIN, LILLA EDET
Uppfödare: NATALIE KRALICKOVA, TJECKIEN
 
Bästa veteran:   KORAD DOOR KEEPERS QUEEN OF GEM
Ägare: HANSSON ELISABETH, KUNGSBACKA
Uppfödare: LANDÉN TINA, LANDÉN JOHAN, FJÄRÅS



BEARDED COLLIE Antal:  15
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LÄRKÄNGEN'S FAME AND FORTUNE
Ägare: SKAU ANNE-LIE, ARVIKA
Uppfödare: ÖHQVIST ANNE-MARIE, ÖHQVIST JENNY, EDSVALLA
 
Bästa valp:   ALISTAIR'S FORTUNE COOKIE
Ägare: GUSTAFSSON ÅSA, TIDAHOLM
Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ
 
Bästa veteran:   SYNVILLANS TANGO TO HAZEL
Ägare: WALLANDER GJERTZ ANN-BRITT, STENUNGSUND
Uppfödare: WALLANDER-GJERTZ ANN-BRITT, WALLANDER-GJERTZ MATS, STENUNGSUND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LÄRKÄNGEN'S
Uppfödare: ÖHQVIST ANNE-MARIE, ÖHQVIST JENNY, EDSVALLA



BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL Antal:  1
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SPADER ESS MISS JOWETT
Ägare: ANDERSSON INGER, ÅMÅL
Uppfödare: ANDERSSON INGER, ÅMÅL



BERGER DES PYRÉNÉES Ą POIL LONG Antal:  1
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LIGHT MY FIRE NOSTALGIE
Ägare: BONDESSON TINA, BILLDAL
Uppfödare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK



BRIARD Antal:  1
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EMMA LOTTA DE ESCAL Z PIERWSZEJ
Ägare: HEIDEMARIE SCHRÖDER, KORNSJŲ, NORGE
Uppfödare: AHNIESZKA PASZKIEWICZ, POLEN



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  9
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   STRAIGHTLINE'S SAVANNAH SPIRIT
Ägare: BJURSTRÖM EVA, UDDEVALLA
Uppfödare: BJURSTRÖM EVA, UDDEVALLA
 
Bästa valp:   STRAIGHTLINE'S YOUNG PRINCESS
Ägare: PETERSSON EVA-LISA, STENUNGSUND
Uppfödare: BJURSTRÖM EVA, UDDEVALLA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STRAIGHTLINE'S
Uppfödare: BJURSTRÖM EVA, UDDEVALLA



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  9
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RUNNERWAY TALENTED GIRL
Ägare: LUNDING KERSTIN, SJÖMARKEN
Uppfödare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ
 
Bästa valp:   STRAIGHTLINE'S X-TRA DREAMS
Ägare: HANSSON CARINA, HAJOM
Uppfödare: BJURSTRÖM EVA, UDDEVALLA
 
Bästa veteran:   RIDING'S NICE SUPRISE
Ägare: JOHANSSON ELISABETH, BRANDSTORP
Uppfödare: GUNNARSSON MARIANNE, HABO



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  3
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BOZAZZI CIZZI
Ägare: HANSSON SIV, VEDUM
Uppfödare: HENRIKSSON LISELOTT, RIMBO



KUVASZ Antal:  1
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CZARUSO JISSA
Ägare: ANDERSSON ANNIKA, BILLDAL
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA



LANCASHIRE HEELER Antal:  4
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH ANIMALCOMPANIETS SIGGE COWBOY
Ägare: ÖSTLING LINDSTRAND BOEL, LAHOLM
Uppfödare: LUNDÉN MAUD, TÄRNSJÖ
 
Bästa valp:   MIDSOMER'S GEORGE DARLING
Ägare: ELLSTRÖM ANNIKA, UDDEVALLA
Uppfödare: WAHLBERG JOHANNA, FURULUND



MAREMMANO ABRUZZESE Antal:  1
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BEA DEL MONTELARCO
Ägare: NYSTRÖM TOMAS, TÖSSE
Uppfödare: FRANCESCO ZANGH, ITALIEN



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  11
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SHELTOON GNISTA
Ägare: JERNBERG LILYBETH, NYKROPPA
Uppfödare: MARIA BRUNZELL, SVERIGE
 
Bästa valp:   TROGENS MAS-START
Ägare: JERNBERG LILYBETH, NYKROPPA
Uppfödare: JERNBERG KERSTIN, JERNBERG LILYBETH, NYKROPPA



MUDI Antal:  2
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. FI UCH NORD UCH CZARUSO MILLTHON
Ägare: GUSTAVSSON LENA, KVÄNUM
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NORD UCH CZARUSO MILLTHON
Ägare: GUSTAVSSON LENA, KVÄNUM
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM



POLSKI OWCZAREK NIZINNY Antal:  3
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SHAGGY SHEPHERD'S IGOR
Ägare: THELANDER KRISTINA, MOHOLM
Uppfödare: ALMQVIST HELÉNE, KARLSKOGA



PULI Antal:  4
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH NORD JV-11 SE UCH VDH CH IMPECCABLE THIRD WAY TO GO
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH NORD JV-11 SE UCH VDH CH IMPECCABLE THIRD WAY TO GO
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE



PUMI Antal:  11
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK V-17 DK&NO UCH EUW-18 NO V-16 NO V-16&17 NO V-17 PL CH SE UCH SE&FI UCH NAPOS ZAJOS
Ägare: RIS CARINA, TVÅÅKER
Uppfödare: METSÄVAINIO EILA, FINLAND



SCHAPENDOES Antal:  10
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GLISSDOES IZZI
Ägare: SKÖLDÉN ANN-SOFI, KUNGÄLV
Uppfödare: LEIJDT DESIRÉ, TYRESÖ
 
Bästa veteran:   LPI NO UCH SE UCH JOLLY BOB AV ULFSÄTER
Ägare: HAGBERG JOHANNA, GRÄSTORP
Uppfödare: HAMMAR LARS, GRÄSTORP



SCHIPPERKE Antal:  7
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD UCH & SE UCH HARÅBS TESSAN
Ägare: LUNDIN SIV, ARVIKA
Uppfödare: ÅBERG HARRIET, VIKBOLANDET
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD UCH & SE UCH HARÅBS TESSAN
Ägare: LUNDIN SIV, ARVIKA
Uppfödare: ÅBERG HARRIET, VIKBOLANDET



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  31
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LUNDECOCK'S SENSATION
Ägare: NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
 
Bästa valp:   WINDY PEAK PENELOPY
Ägare: ANDERSSON THORÉN MAUD, ÅLBERGA
Uppfödare: STRÅHLIN GUNILLA, ULRICEHAMN
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NO UCH NO V-13 SE UCH LUNDECOCK'S TIME TO PARTY
Ägare: MAJALA MÄRVI, RISÖGRUND
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LUNDECOCK'S
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  6
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IPOII BARON KELLYSÖNN FRA ROSENDALSKOGEN
Ägare: WARNBORG CAMILLA, VARA
Uppfödare: ANTONSEN MARITA, NO-7977 HÖYLANDET



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  8
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VAKTAS IMPA
Ägare: ELFSTRÖM JANNICKE, ASKERÖN
Uppfödare: OSTHELLER MARIE, LINDSKOG EMMA, UDDEVALLA



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  6
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH CLOVERTRAILS A GIRLS BEST FRIEND
Ägare: PLOMP JANNEKE, TIDAHOLM
Uppfödare: PLOMP JANNEKE, VAN DER BEEK COR, TIDAHOLM
 
Bästa veteran:   PÅ VIFT'S FINA EWELINA
Ägare: JOHANSSON KARIN, FÄRGELANDA
Uppfödare: JOHANSSON LISA, BRASTAD



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  17
Domare:   BJÖRKLUND SONJA - Valpklass
FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH WELCOP'S RHOSELYN
Ägare: THYBERG MIKAELA, ARVIKA
Uppfödare: SYLVÉN CHRISTINA, GUNNARSKOG
 
Bästa valp:   WASABI FAMIGLIA DELLA REGINA
Ägare: JOHANSSON MONIKA, KÅGERÖD
Uppfödare: AGNIESZKA DELES-BARTOSZ, POLEN
 
Bästa veteran:   SE VCH WELCOP'S RHOSELYN
Ägare: THYBERG MIKAELA, ARVIKA
Uppfödare: SYLVÉN CHRISTINA, GUNNARSKOG



VIT HERDEHUND Antal:  4
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AGD I AGD II AGHD I AGHD II KORAD SE UCH FROSTFLAKE'S PEGASUS
Ägare: WETTSTRÖM LOTTA, BORÅS
Uppfödare: DELÉR LENA, SKÅNE-TRANÅS