Nationell utställning Ljungskile 2019-08-24-001  Lördag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 2 - SCHNAUZER, PINSCHER, MOLOSSER M.FL


AFFENPINSCHER Antal:  4
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VELVET DANDY'S ICHABOD CRANE
Ägare: FRÖDING ÅSA, GÖTEBORG
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS



BERNER SENNENHUND Antal:  15
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ROABAMSEN'S QUALITY QING
Ägare: VATNDAL SISSEL, RJE, NORGE
Uppfödare: VATNDAL SISSEL/VATNDAL BENT, NO-1783 HALDEN



BROHOLMER Antal:  2
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HEIMDALS HERLIGE THEA
Ägare: KÄLL EVA, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: HELENE RISAGER, DANMARK



BULLMASTIFF Antal:  14
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FARAGO'S ARNE LAGER
Ägare: LARSSON NINA, LÅNGARYD
Uppfödare: LARSSON NINA, LÅNGARYD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: FARAGO'S
Uppfödare: LARSSON NINA, LÅNGARYD



CANE CORSO Antal:  5
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ACTION PACK'S FANTASTIC FURIOSA
Ägare: KARLSSON INGEGERD, BOLLEBYGD
Uppfödare: HAVÅS BJÖRN, HAVÅS SANNA, HINDÅS
 
Bästa valp:   NOBILE CORSO BOOMBASTIC
Ägare: SCHULLSTRÖM TOBIAS, KUNGSBACKA
Uppfödare: JANSSON LINDA, DEGEBERGA



DANSK-SVENSK GÅRDSHUND Antal:  21
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE V-18 PIECE TJALLE TVÄRVIGG
Ägare: BOGREN BENGT-ÅKE, KRISTIANSTAD
Uppfödare: BOGREN BENGT-ÅKE, KRISTIANSTAD
 
Bästa valp:   PIECE ZTILFULLA FLICKAN IRIS
Ägare: BOGREN BENGT-ÅKE, KRISTIANSTAD
Uppfödare: BOGREN BENGT-ÅKE, KRISTIANSTAD
 
Bästa veteran:   SE UCH SE V-18 PIECE TJALLE TVÄRVIGG
Ägare: BOGREN BENGT-ÅKE, KRISTIANSTAD
Uppfödare: BOGREN BENGT-ÅKE, KRISTIANSTAD



DOBERMANN Antal:  4
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   THUNDER TRACE WILMER-RIVER
Ägare: ANDERSSON MONICA, FORSHAGA
Uppfödare: ANDERSSON MONICA, HEDEKAS
 
Bästa veteran:   THUNDER TRACE WILMER-RIVER
Ägare: ANDERSSON MONICA, FORSHAGA
Uppfödare: ANDERSSON MONICA, HEDEKAS



DOGO CANARIO Antal:  2
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ELLA VALACHIADOG
Ägare: SUNDMAN JILL, ÅMOTFORS
Uppfödare: FRKANOVA LENKA, SLOVENIEN



DOGUE DE BORDEAUX Antal:  13
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH ALL BRAND BORDEAUX LOVIS
Ägare: ALLBRAND ELISABETH, NOL
Uppfödare: ALLBRAND ELISABETH, ALLBRAND DAVID, NOL



DVÄRGPINSCHER Antal:  11
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ANDELESS SUMMER SHINE
Ägare: OLSSON LINDA, TÖCKSFORS
Uppfödare: PETTERSSON INGELA, PETTERSSON JAN, KIL
 
Bästa valp:   ANDELESS TAPIENN
Ägare: LANDHAGE WEDDIG SUSANNE, RÄVLANDA
Uppfödare: PETTERSSON INGELA, PETTERSSON JAN, KIL
 
Bästa veteran:   NO VV-17 SE UCH SE VCH ANDELESS DIAMANT
Ägare: AXELSSON FLOBERG MAJ-BRITT, KLÄSSBOL
Uppfödare: PETTERSSON INGELA, PETTERSSON JAN, KIL



DVÄRGSCHNAUZER, PEPPAR & SALT Antal:  18
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-16 SE UCH MOTOWN'S TASTE OF HONEY
Ägare: BJÖRKLUND PAULINE, LINDOME
Uppfödare: BJÖRKLUND PAULINE, LINDOME
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK V-10 NO V-13 NORD UCH NORD V-16 NORD VV-16 SE V-11 MOTOWN'S WALK THE LINE
Ägare: ANDERSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: BJÖRKLUND PAULINE, KULLAVIK



DVÄRGSCHNAUZER, SVART Antal:  15
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PEPALFA'S MAGIC NOIRE
Ägare: NYDÉN GUNILLA, HÄLLINGSJÖ
Uppfödare: NYDÉN GUNILLA & BENGT, LILJEGREN ELGH KARIN, HÄLLINGSJÖ
 
Bästa valp:   STOMMELYCKANS WINTER BLACK PRINCESS
Ägare: LIDSLOT SAGA, BORÅS
Uppfödare: LUNDMARK ÅSA, LUNDMARK JOHAN, SEGLORA
 
Bästa veteran:   STOMMELYCKANS SPADER DAM
Ägare: ELF CARINA, SANDARED
Uppfödare: LUNDMARK ÅSA, LUNDMARK JOHAN, SEGLORA
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. DK JV-12 NO V-15 NORD JV-12 NORD V-12 NORD&FI UCH SL&HR CH STOMMELYCKANS BLACK CRYSTAL
Ägare: NILSSON HEIDIE, LJUNGSKILE
Uppfödare: LUNDMARK ÅSA, LUNDMARK JOHAN, SEGLORA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LITTLE JOYMENT'S
Uppfödare: NILSSON THOMAS, NILSSON HEIDIE, LJUNGSKILE



DVÄRGSCHNAUZER, SVART & SILVER Antal:  22
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH NO JV-17 NO V-17 NORD JV-17 NORD V-17 SE&NO UCH HÖNSETORPS FLASHBACK
Ägare: OSKARSSON MALIN, ALINGSÅS
Uppfödare: OSKARSSON MALIN, ALINGSÅS
 
Bästa valp:   TENDENZ ME MYSELF AND I
Ägare: BORGSTRÖM LINNEA, GRÖNAHÖG
Uppfödare: BERGMAN MARIA, HÖKERUM
 
Bästa veteran:   AGD I AGD II AGHD I SE UCH SE VCH LAKEJ'S LURIFAX
Ägare: LINDER JOHANNA, MELLERUD
Uppfödare: ANDERSSON RAPP CARINA, UCKLUM



DVÄRGSCHNAUZER, VIT Antal:  9
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH NORDIC CH SE UCH KAHNJEE COLE LADY-VASHJ
Ägare: NYDÉN GUNILLA, HÄLLINGSJÖ
Uppfödare: JOHANSSON HELENA, SKENE
 
Bästa valp:   SCHNAUZERZONE CHARMING CORNELIA
Ägare: STÅHL CARIN, STENUNGSUND
Uppfödare: TIESTÖ KRISTIINA, UPPSALA



ENGELSK BULLDOGG Antal:  7
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HOGWART'S IGNORANCE IS BLISS
Ägare: ANDERSSON HELÉNE, HARESTAD
Uppfödare: ANDERSSON HELÉNE, ANDERSSON HANNA, HARESTAD
 
Bästa veteran:   SE UCH SE V-13 MALCOM'S SUNFLOWER
Ägare: ANDERSSON HELÉNE, HARESTAD
Uppfödare: ÖGREN KARIN, ENGSTRÖM URBAN, SPARREHOLM



GRAND DANOIS Antal:  10
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH DIPLOMATIC'S PAGANINI
Ägare: NILSSON JOHNNY, VARA
Uppfödare: EINARSVE BJÖRN, NILSSON JOHNNY, VARA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DIPLOMATIC'S
Uppfödare: EINARSVE BJÖRN, NILSSON JOHNNY, VARA



HOVAWART Antal:  6
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HOFFETROLLET'S ELOF
Ägare: JOHANSSON ANNA, UDDEVALLA
Uppfödare: JOHANSSON ANNICA, JOHANSSON ROLF, FÄRGELANDA
 
Bästa avelsgrupp:   KORAD LPII LPIII SE LCH HOFFETROLLET'S CHELSIE
Ägare: JOHANSSON ANNICA, FÄRGELANDA
Uppfödare: JOHANSSON ANNICA, JOHANSSON ROLF, FÄRGELANDA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HOFFETROLLET'S
Uppfödare: JOHANSSON ANNICA, JOHANSSON ROLF, FÄRGELANDA



LANDSEER Antal:  2
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LANDGOLD TALL SALLY OF ELVIS
Ägare: LINDGREN PERNILLA, TRELLEBORG
Uppfödare: LINDGREN PERNILLA, TRELLEBORG



LEONBERGER Antal:  23
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH ÖGONGLIMTENS A KIND OF MAGIC
Ägare: OLAFSEN NORDIN MARITHA, GRUMS
Uppfödare: OLAFSEN NORDIN MARITHA, GRUMS
 
Bästa valp:   SKUTESJÖNS DIOON DREAM OF ATUIN
Ägare: CARLSSON VERONIKA, VÄSTERLANDA
Uppfödare: SKARNEHALL MARGARETA, SKARNEHALL INGEMAR, ÖRBY



NEWFOUNDLANDSHUND Antal:  9
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LASYDOG'S HAKUNA MATATA
Ägare: LILL ANN SYLSTAD, SKIPTVET, NORGE
Uppfödare: SYLSTAD LILL ANN & LEINE CATHRINE, NORGE
 
Bästa valp:   ULLIGÅRDENS FRIEND NICE BOY
Ägare: UNGER JENNY, LIDKÖPING
Uppfödare: WALL BIRGITTA, VALL JAN, GÄVLE



PINSCHER Antal:  4
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EE CH FI UCH JWW-18 LT CH BEEBRONX DOME DOGIWOGI
Ägare: AULI HAAPIAINEN-LIIKANEN, PAJULANKYLÄ, FINLAND
Uppfödare: WIDERBERG PIA, NORRKÖPING



PYRENÉERHUND Antal:  3
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH SE UCH VI'SKALY'S SNUSMUMRIK
Ägare: MELLBERG ANN, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: MATTISSON INGELA, SANDSTRÖM PERNILLA, LÖBERÖD



RIESENSCHNAUZER, SVART Antal:  2
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GIANT CONNECTION DESTINY
Ägare: JOHANSSON ANN-SOFIE, NÖDINGE
Uppfödare: NORRMAN CHRISTINA, KRISTIANSTAD



ROTTWEILER Antal:  15
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   OLAF SKIF TEREN
Ägare: NORDSTEDT ANNA-GRETA, FRÖVI
Uppfödare: OLHA BRUSNYK, UKRAINA



RYSK SVART TERRIER Antal:  1
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GOLDEN GRIFFIN BELLA FANTASIA
Ägare: THOLÉRUS EVA-MARIE, GÖTEBORG
Uppfödare: SULER NELI, SLOVENIEN



SANKT BERNHARDSHUND, KORTHÅRIG Antal:  4
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BERNHARDLUNDENS SILVER SPINELL
Ägare: HANSSON LINDA, BRÅLANDA
Uppfödare: HANSSON LENA, HANSSON BENNY, BRÅLANDA
 
Bästa veteran:   SE U(DG)CH SVÄNASJÖNS GLORY OF MY OWN
Ägare: MATTSSON GUNILLA, ÖRBY
Uppfödare: MATTSSON GUNILLA, ZACKRISSON HENRIK, ÖRBY



SANKT BERNHARDSHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  5
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SVÄNASJÖNS OBSESSION OF MY OWN
Ägare: MATTSSON GUNILLA, ÖRBY
Uppfödare: MATTSSON GUNILLA, ZACKRISSON HENRIK, ÖRBY



SCHNAUZER, PEPPAR & SALT Antal:  7
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KEERIIS CAESAR
Ägare: MISSFELDT ELISABETH, SKÄRHAMN
Uppfödare: OLSSON JENNIE, SVENSSON ANN, FALKÖPING
 
Bästa veteran:   DK&NO UCH LPI LPII LPIII RLD A RLD N&F SE UCH ADIOLAS BEE NANDI BEE
Ägare: THIM MARIA, MARIESTAD
Uppfödare: WOGENIUS MONICA, HABO



SCHNAUZER, SVART Antal:  7
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH DK V-16 FI UCH NO UCH SE UCH CANINE CONNECTION'S EUGENE
Ägare: EKBERG VERONICA, FALKÖPING
Uppfödare: TOWNSEND ANNELI, MÖLNLYCKE



SHAR PEI Antal:  2
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PRECIOUS HUG PRINCE HARRY TJ
Ägare: BERGER NILSSON MONICA, NÄVLINGE
Uppfödare: CHRISSANTHI LEVENTAKI, GREKLAND



TIBETANSK MASTIFF Antal:  1
Domare:   TOLSON RONNIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BG CH ARKAN TIBETAN HERO
Ägare: RAFAL SZYMANSKI, POLEN
Uppfödare: RAFAL SZYMANSKI, POLEN