Nationell utställning Ljungskile 2019-08-24-001  Lördag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 4,6 - TAXAR SAMT DRIVANDE-, SÖK- OCH SPÅRHUNDAR


TAX, KORTHÅRIG DVÄRG Antal:  10
Domare:   HOLMLI MARIANNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MNSTEMANN'S DAYDREAMER
Ägare: ANITA OG ÅGE SOLBERG, NORDRE FROGN, NORGE
Uppfödare: SOLBERG ANITA & ÅGE, NORGE
 
Bästa avelsgrupp:   NO UCH SE UCH MINIDOGLAND YANDEX
Ägare: 
Uppfödare: ROMASHOVA I A, RYSSLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: FÄDERNEGÅRDENS
Uppfödare: KNEZ GUNILLA, KNEZ HELENA, YTTERBY



TAX, KORTHÅRIG KANIN Antal:  2
Domare:   HOLMLI MARIANNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MINSTEMANN'S UK FRANKIE'S LUNA
Ägare: ANITA OG ÅGE SOLBERG, NORDRE FROGN, NORGE
Uppfödare: SOLBERG ÅGE & ANITA, NORGE



TAX, KORTHÅRIG NORMALSTOR Antal:  5
Domare:   HOLMLI MARIANNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MINSTEMANN'S EROS
Ägare: ANITA OG ÅGE SOLBERG, NORDRE FROGN, NORGE
Uppfödare: SOLBERG ANITA & ÅGE, NORGE



TAX, LÅNGHÅRIG DVÄRG Antal:  8
Domare:   HOLMLI MARIANNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LE CHASSEUR NOBLE MOSQUETERO ATHOS
Ägare: ELISABETH MALMQUIST, 2820 NORDRE TOTEN, NORGE
Uppfödare: JOHANSSON JOHANNA, TOMELILLA
 
Bästa avelsgrupp:   LE CHASSEUR NOBLE ADELITA
Ägare: JOHANSSON JOHANNA, TOMELILLA
Uppfödare: JOHANSSON JOHANNA, TOMELILLA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LE CHASSEUR NOBLE
Uppfödare: JOHANSSON JOHANNA, TOMELILLA



TAX, LÅNGHÅRIG KANIN Antal:  1
Domare:   HOLMLI MARIANNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE U(V)CH LE CHASSEUR NOBLE ISABEL AV CONCHES
Ägare: JOHANSSON JOHANNA, TOMELILLA
Uppfödare: JOHANSSON JOHANNA, TOMELILLA



TAX, LÅNGHÅRIG NORMALSTOR Antal:  8
Domare:   HOLMLI MARIANNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. C.I.E. NORD U(V)CH SE VCH BOMBADILLA'S BORIS
Ägare: PEDERSEN ELIN, BENGTSFORS
Uppfödare: PEDERSEN ELIN, BENGTSFORS
 
Bästa veteran:   LIMPANS ELLA FRIZGERALD
Ägare: SEGUEL SUSANNE, HAMBURGSUND
Uppfödare: SEGUEL SUSANNE, HAMBURGSUND



TAX, STRÄVHÅRIG DVÄRG Antal:  4
Domare:   HOLMLI MARIANNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE U(V)CH SE VCH ELLENSBORG'S RED RIVER
Ägare: GJERTZ HELEN, NOSSEBRO
Uppfödare: LINDHÉ ANN, NOSSEBRO



TAX, STRÄVHÅRIG NORMALSTOR Antal:  7
Domare:   HOLMLI MARIANNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-18 SE VCH EIARÖ ZIERRA
Ägare: FRIBERG LENA, BORÅS
Uppfödare: RÖNNINGS ANNIKA, ÅLBERGA
 
Bästa valp:   KLAVEKULLA ESSA
Ägare: MORGAN ANNA, BERGHEM
Uppfödare: MORGAN ANNA, BERGHEM
 
Bästa veteran:   SE J(D)CH SE U(DV)CH SE VCH SJÖSTADENS AQUA
Ägare: BOLIN ANNELIE, HJO
Uppfödare: BOLIN ANNELIE, BOLIN MIKAEL, HJO



ALPENLÄNDISCHE DACHSBRACKE Antal:  5
Domare:   KRUUS JELENA, ESTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NYGÅRDS BRACK KYGO
Ägare: KANDEVIK DIJANNA, ELLÖS
Uppfödare: DURACAK SAID, NYGÅRD



BASSET HOUND Antal:  2
Domare:   SUNEBRING PAULA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH APRIL FLOWER DOS SETE MOINHOS
Ägare: FRIDA MAGNUS, HOBěL, NORGE
Uppfödare: COLACO JOSE HOMEM DE MELLO, PORTUGAL



BAYERSK VILTSPÅRHUND Antal:  5
Domare:   SUNEBRING PAULA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH VILTVITTRINGEN'S CALAH
Ägare: HOLM SKOGLUND LOVISA, BOTTNARYD
Uppfödare: SKOGLUND INGER, HOLM SKOGLUND LOVISA, VÄNERSBORG
 
Bästa valp:   QUEEN OF DESERT HAZBA
Ägare: SKOGLUND INGER, VÄNERSBORG
Uppfödare: BEATA ZACH & MIROSLAWA MALKUS, POLEN



BEAGLE Antal:  2
Domare:   SUNEBRING PAULA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MALIWICK'S GOT CLASS
Ägare: MEYER SOPHIA, STRÖMSTAD
Uppfödare: BÄCK MADELEINE, BODA KYRKBY



BLACK AND TAN COONHOUND Antal:  1
Domare:   KRUUS JELENA, ESTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   GRETA GARBO BLOSSOMING MEADOW
Ägare: ROSE EVA, SÄTILA
Uppfödare: MARTINA KUSTKOVA, TJECKIEN



DALMATINER Antal:  11
Domare:   ANTONOPOULOS DIMITRI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. SE JV-15 SE UCH JILLOC'S EYE CANDY
Ägare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, TIDAHOLM
Uppfödare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE
 
Bästa veteran:   SE UCH JILLOC'S XTREME MAKEOVER
Ägare: AHLBERG EVA, JONSERED
Uppfödare: BRUNBERG KARLSSON FLORENCE, GÖTENE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JILLOC'S
Uppfödare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE



DREVER Antal:  3
Domare:   SUNEBRING PAULA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH RÖDMYRABACKENS INES
Ägare: FRIBERG PETER, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: FRISK MAGNUS, RENGSJÖ



DUNKERSTÖVARE Antal:  1
Domare:   KRUUS JELENA, ESTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BE CH C.I.B. DE CH LT CH NL CH NORD JV-15 RU CH UA CH WW-17 WW-18 WW-19 SIVESINDHÖGDAS D ODIN
Ägare: AULI HAAPIAINEN-LIIKANEN, PAJULANKYLÄ, FINLAND
Uppfödare: SIVESIND PER HARALD & AAS WENCHE, NO-2846 BÖVERBRU



FINSK STÖVARE Antal:  2
Domare:   KRUUS JELENA, ESTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EE CH FI J(RÄV)CH FI UCH LV CH RAUHASALMEN IISAKKI
Ägare: AULI HAAPIAINEN-LIIKANEN, PAJULANKYLÄ, FINLAND
Uppfödare: LIIKANEN SAMI, FINLAND



HANNOVERANSK VILTSPÅRHUND Antal:  1
Domare:   KRUUS JELENA, ESTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SKOGSRÅA'S RITZIE
Ägare: JOHANSSON STEFAN, ED
Uppfödare: OLSSON CARINA, SEGMON



PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN Antal:  5
Domare:   SUNEBRING PAULA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO JV-18 NORD JV-18 AROUND DRAMA QUEEN
Ägare: LÖFGREN ANNICKA, ÖXABÄCK
Uppfödare: LÖFGREN ANNICKA, VIITANEN MARKKU, ÖXABÄCK



RHODESIAN RIDGEBACK Antal:  27
Domare:   ANTONOPOULOS DIMITRI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH JELANY RED ROSE TO BILLINGE GARD
Ägare: FÄRLEVIK HELENA, BILLINGE
Uppfödare: KAMLE E, RYSSLAND
 
Bästa valp:   AVE CAESAR IN HARMONY WITH LOVE
Ägare: ROOS CATRINE, UDDEVALLA
Uppfödare: JOHANSSON ELENA, JOHANSSON WILLY, HENÅN
 
Bästa veteran:   BY CH FI JV-11 RU CH SE UCH ARIES KHAN HLORIA HELWYR
Ägare: BERG JOHN SIGVE, HERRLJUNGA
Uppfödare: VAVILOVA A N, RYSSLAND



SLOVENSKŢ KOPOV Antal:  1
Domare:   KRUUS JELENA, ESTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FYÄNGENS EBOTT
Ägare: NORÉN CHARLOTTE, FLOBY
Uppfödare: PETTERSSON HENRIK, SKÄRBLACKA