Nationell utställning Ljungskile 2019-08-25-001  Söndag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  3
Domare:   WALSH STEPHANIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH WYOMAERS ICE CUBE IN TULLAMORE
Ägare: SKÖLD SUSANNE, MARSTRAND
Uppfödare: RAHUNEN KATJA, FINLAND



BICHON HAVANAIS Antal:  15
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH MEANDI'S HANDSOME HENOX
Ägare: RATTFÄLT KERSTIN, DEJE
Uppfödare: MOSSBERG KATARINA, MOSSBERG LARS, ÅSA
 
Bästa valp:   CUBANA STARS COME ON CONRAD
Ägare: MOSSBERG KATARINA, ÅSA
Uppfödare: BOLSGÅRD E & SLINNING R G, NORGE



BOLOGNESE Antal:  3
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JEUW-19 MEANDI'S LUCENT LENNOX
Ägare: FLODÉN HANSSON MONA-ELISA, ÖSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: MOSSBERG KATARINA, MOSSBERG LARS, ÅSA



BOSTONTERRIER Antal:  9
Domare:   WALSH STEPHANIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   YOU AND ME OUT STANDING
Ägare: FRIDSTRÖM JOHANNA, LILLA EDET
Uppfödare: FRIDSTRÖM JOHANNA, LILLA EDET



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  25
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GOSTUEN'S WIND MAKER
Ägare: PERSSON MARIA, KARLSTAD
Uppfödare: PETTERSEN INGER & TINA KRISTIN, GOLLERUDKROKEN 96, NORGE
 
Bästa valp:   LONGWAYS ISN'T SHE LOVELY
Ägare: THOLSSON ULRIKA, FRITSLA
Uppfödare: TIKKANEN LIV-MARGARET, TIKKANEN PER, BJÖRKETORP
 
Bästa veteran:   SE UCH AIMABEL'S BOBBY
Ägare: PERSSON BIRGITTA, FLENINGE
Uppfödare: HARALDSVIK ELSA FJELD, NORGE



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  31
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-13 NORD UCH SIRIPIRI LUCY STAR
Ägare: LEINONEN SEIJA
Uppfödare: AHLGREN PIRJO, FINNERÖDJA
 
Bästa veteran:   DK UCH JP CH SE UCH BRAMVER'S JP SUPER HONEY HUNT
Ägare: TINGMAN CECILIA, BROMMA
Uppfödare: MEGUMI KADOWAKI, JAPAN
 
Bästa avelsgrupp:   LT CH NORD UCH LOVE ME TENDER DE L'ISLE AU VERT CO
Ägare: KERVATIN MIRELLE, LANDVETTER
Uppfödare: ALARION NICOLAS, FRANKRIKE



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  45
Domare:   BJÖRKLUND SONJA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KOLIBRI MINI DOGS HALIF
Ägare: CONRAD KATRIN, ALINGSÅS
Uppfödare: ORLOVA ALLA, UKRAINA
 
Bästa valp:   MINI CHIPETTE KELLY BELONGS TO ME
Ägare: STRID HIETANEN CARINA, ANGERED
Uppfödare: STRID HIETANEN CARINA, ANGERED
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH EUW-11 FI UCH NO V-15 SL CH WW-14 CHI'S LOVELY MIRANDA
Ägare: ANDRÉN MARIA, STENINGE
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, HARPLINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHI'S LOVELY
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, STENINGE



CHINESE CRESTED DOG Antal:  37
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KRYSOLIT ICE CRYSTAL
Ägare: MATTSSON EVA, FAGERFJÄLL
Uppfödare: HEBY LINDA, SJUNTORP
 
Bästa valp:   KRYSOLIT LORD OF THE RING
Ägare: MATTSSON EVA, FAGERFJÄLL
Uppfödare: HEBY LINDA, SJUNTORP
 
Bästa veteran:   NORD UCH NEDDIES ADORABLE ALRAM
Ägare: CARLSSON ANNIKA, KARLSKOGA
Uppfödare: CARLSSON ANNIKA, KARLSKOGA
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. C.I.B. & NORD UCH DK V-17 FI V-15 NO UCH NORD UCH SE V-16 SE V-19 HOOKI Z TERAMONU
Ägare: ANGER SÖDERBERG SUSIE, SALA
Uppfödare: JITKA KRNAVKOVA, TJECKIEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: PREFIX
Uppfödare: AGRONIUS GUNILLA, AGRONIUS REBECCA, STRÖMSNÄSBRUK



COTON DE TULÉAR Antal:  23
Domare:   WALSH STEPHANIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH NORD JV-10 SE UCH HEROCOTTS SPIRIT OF FREEDOM
Ägare: HERO SUSANNE, BJÄRNUM
Uppfödare: HERO SUSANNE, ÄNGELHOLM
 
Bästa valp:   MONTEWHITE YODA
Ägare: EISERMAN LINDSTRÖM EVA, BÄLINGE
Uppfödare: JOANNA ROJEK, POLEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH NORD JV-10 SE UCH HEROCOTTS SPIRIT OF FREEDOM
Ägare: HERO SUSANNE, BJÄRNUM
Uppfödare: HERO SUSANNE, ÄNGELHOLM
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HEROCOTTS
Uppfödare: HERO SUSANNE, BJÄRNUM



FRANSK BULLDOGG Antal:  29
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH CORENTIN LE SENS DE LA VIE
Ägare: STRAND LOUISE, ÅSTORP
Uppfödare: SZABO ANDREA, UNGERN
 
Bästa valp:   NAOMI Z BELWEDERU
Ägare: SANDMAN LIZA, BOLLEBYGD
Uppfödare: JANUSZ MAJKA, POLEN
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH VDH CH CHATEAU D'ALBIN MOA P AF HELGE
Ägare: JARL DIANA, OSBY
Uppfödare: ANDERSSON JAN-INGVAR, FÄRLÖV
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LAKE HOUSE
Uppfödare: NORRMAN PERCY, JARL DIANA, OSBY



GRIFFON BELGE Antal:  3
Domare:   WALSH STEPHANIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DIDDELINOS CAPTAIN HOOK
Ägare: ANDERSSON ANNELIE, INGARÖ
Uppfödare: DAGERBRING LINDA, TYRESÖ



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  9
Domare:   WALSH STEPHANIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH MANTICORNS FIDELI
Ägare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN
 
Bästa veteran:   SE UCH POPPI'S DOLLY PARTON
Ägare: JANSSON KARIN, GÖTEBORG
Uppfödare: HENRIKSSON ROSWITHA, VÄRNAMO



JAPANESE CHIN Antal:  6
Domare:   WALSH STEPHANIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
MOLIN LISA - Valpklass
 
BIR:   NO UCH SE UCH GOOD TIME'S BREAKDANCER
Ägare: JOHANSSON ANNA, RÖNNÄNG
Uppfödare: SJÖGREN GÖRAN, SURTE



KING CHARLES SPANIEL Antal:  4
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-18 CAVIKAANS HEDVIG BEAUTIFUL SURPRISE
Ägare: ROBERTSSON CARINA, KRISTINEHAMN
Uppfödare: ROBERTSSON CARINA, ROBERTSSON MOA, KRISTINEHAMN



KROMFOHRLÄNDER Antal:  13
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLACKSMITH HILL ONE IS NOT ENOUGH
Ägare: BÖRJESSON CARINA, UCKLUM
Uppfödare: BÖRJESSON CARINA, BÖRJESSON STEFAN, UCKLUM
 
Bästa valp:   NALGARD'S GUCCI
Ägare: HANSSON CARINA, HAJOM
Uppfödare: VIDLUND LENA, HÄLLEVIKSSTRAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BLACKSMITH HILL
Uppfödare: BÖRJESSON CARINA, BÖRJESSON STEFAN, UCKLUM



LHASA APSO Antal:  6
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TRIPLEMINT'S FONTANA DI TREVI
Ägare: BERGENSTAM-HANSON MONICKA, VÄXJÖ
Uppfödare: BERGENSTAM-HANSON MONICKA, VÄXJÖ
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH XSANDA DEVOTION
Ägare: JÖRGENSEN ANNETTE, LILLA EDET
Uppfödare: KUKKONEN JUHA, JÖRGENSEN ANNETTE, LILLA EDET



LÖWCHEN Antal:  3
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH WANTED THE PROCLAIMER
Ägare: GRO ANITA NORDEIDE, HOLMESTRAND, NORGE
Uppfödare: PARTANEN JARI, NO-7290 STÖREN



MALTESER Antal:  3
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH GOLDEN GRACE RAMBLIN' ROSE
Ägare: GLANTZ LARSSON LISBETH, VALLDA
Uppfödare: GLANTZ LARSSON LISBETH, VALLDA



MOPS Antal:  34
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH PUGWOOD'S NEW YEAR HIGHEST WISH
Ägare: JONSSON GUNILLA, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: JONSSON GUNILLA, TROLLHÄTTAN
 
Bästa valp:   TANGETOPPEN'S XTRA SPECIAL GUY
Ägare: HEGE SEIM, NORDKISA, NORGE
Uppfödare: JUVERUD ELISABETH, NO-3516 HÖNEFOSS



PAPILLON Antal:  55
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-18 NO JV-18 MINIWOLFS CABRIOLE
Ägare: WEIEFORS ANNE, STORA HÖGA
Uppfödare: WOLF ELISABETH, KÄRNA
 
Bästa valp:   PURPLE SENSATION KENNY
Ägare: SVENSSON CLAES, MARKARYD
Uppfödare: BERNHUS RUNE JOHNNY, NORGE
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH VDH CH WHISPERING VALLEY WOLF SUNRISE
Ägare: MAGNUSSON KRISTINA, PARTILLE
Uppfödare: WERGÅRD DORIS, WERGÅRD EVA-MARIE &, ÅHLIN WERGÅRD MONIA, VISKAFORS
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NORD UCH VDH CH WEIEFORS WIZZARD
Ägare: WEIEFORS ANNE, STORA HÖGA
Uppfödare: WEIEFORS ANNE, STORA HÖGA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: WHISPERING VALLEY
Uppfödare: WERGÅRD DORIS & EVA-MARIE, ÅHLIN WERGÅRD MONIA, VISKAFORS



PEKINGESE Antal:  6
Domare:   WALSH STEPHANIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CSERESZNYE VIRÅG BYRON
Ägare: ABRAHAMSSON LENNART, MUNKFORS
Uppfödare: SZABO ISTAVANNÉ, UNGERN
 
Bästa valp:   HENRIKVILLE FIORELLINA
Ägare: JOHANSSON MAGDALENA, BORÅS
Uppfödare: JOHANSSON HENRIK, HÄRRYDA



PETIT BRABANCON Antal:  10
Domare:   WALSH STEPHANIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE JV-18 SE U(U)CH SE UCH FEIGUSCH ENJOJ YOURSELF
Ägare: ALMSKOUG BERG BARBRO, HALMSTAD
Uppfödare: FEIGUSCH ROSANNA, ITALIEN
 
Bästa valp:   ALA HAVES I'M IGGY
Ägare: ANDIHN PIERRE, HINDÅS
Uppfödare: HAVE GRY, DK-3450 ALLERÖD



PHAL»NE Antal:  6
Domare:   BJÖRKLUND SONJA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH DK V-18 SE UCH NOBLE NADIRS ZENOBIA
Ägare: BRATTSTIG EVA, VARGÖN
Uppfödare: BERNHED BIRGITTA, BERNHED AMANDA, SOLLEBRUNN
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-11 VITTORIA'S SECRET LOVE
Ägare: BLOMQVIST MARIANNE, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  3
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LAZYCROFT'S HEDWIG
Ägare: FORSBERG EVA
Uppfödare: FORSBERG JOHANSSON EVA, NOSSEBRO



PUDEL, DVÄRG Antal:  23
Domare:   ANTONOPOULOS DIMITRI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TRUDORA'S PRINCE BLUE BLOOD
Ägare: BÄCK SANDKVIST LENA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: HOLMUDDEN NILS-ARNE, HOLMUDDEN SANDRA, FALKENBERG
 
Bästa valp:   TRUE-STYLE SET THE TREND
Ägare: GOVIK REBECCA, BRASTAD
Uppfödare: STRÖM KATARINA, ONSALA
 
Bästa veteran:   NL CH SE UCH CARO-LINE'S CHRISTABEL'S CRISPIN
Ägare: BÄCK SANDKVIST LENA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: STEFFENBURG-NORDENSTRÖM GERTY, GAUFFIN CHARLOTTA, GÄLLSTAD



PUDEL, MELLAN Antal:  20
Domare:   ANTONOPOULOS DIMITRI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AMALFIS LA GIOCONDA
Ägare: ERLANDSSON ELISABETH, FRILLESÅS
Uppfödare: ERLANDSSON ELISABETH, TOVETJÄRN MIKAELA, FRILLESÅS
 
Bästa valp:   CRUSEA'S SALUBRIOUS EIR
Ägare: ANDERSSON MARIEL, UDDEVALLA
Uppfödare: SANDBERG ANETTE, ANDERSSON MARIEL, ÄLVÄNGEN
 
Bästa veteran:   RLD F RLD N SE UCH SE VV-18 VWW-18 HITMAKERS HOLD ON TO YOUR HAT
Ägare: JOHANSSON ANNA, KÅLLERED
Uppfödare: JOHANSSON ANNA, LULEÅ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TEAM MODICKEN'S
Uppfödare: STENHOLM MONA, STENHOLM DICK, UPPHÄRAD



PUDEL, STOR Antal:  24
Domare:   ANTONOPOULOS DIMITRI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD V-18 & NO V-18 HUFFISH DAWIN HOT CHICK
Ägare: ÅKERBERG HANNA, FJÄRÅS
Uppfödare: CAMPBELL LINDA & SANDELL CHARLOTTE, CANADA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: VITA DE CANE
Uppfödare: FALLQVIST EVA, NILSSON PETER, HENÅN



PUDEL, TOY Antal:  7
Domare:   ANTONOPOULOS DIMITRI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH ACCLAIM YOU'LL SEE BEN NEVIS
Ägare: BÄCK SANDKVIST LENA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: HENSTRÖM BIRGITTA, HENSTRÖM GUNNAR, FRILLESÅS
 
Bästa valp:   TRUE-STYLE FASHION GIRL
Ägare: WESTHOLM HELENA, GÖTEBORG
Uppfödare: STRÖM KATARINA, ONSALA



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  4
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH NO UCH NO V-18 NORD UCH NORD V-18 NORDIC CH SE UCH SE V-18 COCOA LOVE CANIS BOHEMIA
Ägare: GJÄLBY PIA, HALMSTAD
Uppfödare: GERYKOVA IVA, TJECKIEN
 
Bästa valp:   FIALKA TAYNA PERSIKOVYH VOLN
Ägare: SAMUELSON YVONNE, SPARSÖR
Uppfödare: SIDORKINA O YU, RYSSLAND



SHIH TZU Antal:  34
Domare:   LUNDGREN BERTIL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SHU-LING ALVA
Ägare: WINGHAV NYLÉN NINJA, ALINGSÅS
Uppfödare: SCHÖNEMAN YWETTE, MÖLNLYCKE
 
Bästa valp:   ZIAMS SILVER SPIRIT
Ägare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, ÅSA
Uppfödare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, BERGQVIST LARS, ÅSA
 
Bästa veteran:   SE UCH TIPSY-TOE'S SPARKLY LITTLE STAR
Ägare: LUNDBERG VIVECA, KÄRNA
Uppfödare: REHN LENA, GUSTAFSSON THERÉSE, AGNESBERG
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TIPSY-TOE'S
Uppfödare: REHN LENA, GUSTAFSSON HAPPY-THERÉSE, AGNESBERG



TIBETANSK SPANIEL Antal:  13
Domare:   WALSH STEPHANIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
MOLIN LISA - Valpklass
 
BIR:   DRAGELAND'S AFRODITE
Ägare: AGETE OG LILLLIAN JOHANNESSEN, SKJEBERG, NORGE
Uppfödare: JOHANNESSEN LILLIAN & SIGURD, NO-1747 SKJEBERG



TIBETANSK TERRIER Antal:  26
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH DK UCH NO UCH NORD UCH NORD V-16 NORD V-18 NORDIC CH SE UCH SE V-16 SE V-19 KUAI LE GOU'S AB FAB PRINCE ALISTER
Ägare: JARNESAND JEANETTE, MÖLNLYCKE
Uppfödare: ALBRIGTSEN GUNILLA, ÅKERS STYCKEBRUK
 
Bästa valp:   SCAPEGRACE RUN THE WORLD
Ägare: ANDREASSON ANNA-KARIN, LANDVETTER
Uppfödare: ANDREASSON ANNA-KARIN, LANDVETTER
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO UCH NORD UCH SE VV-17 SCAPEGRACE EXCELLENT CHOISE
Ägare: ANDREASSON ANNA-KARIN, LANDVETTER
Uppfödare: ANDREASSON ANNA-KARIN, LANDVETTER
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MILINGTON'S
Uppfödare: HANSSON CARINA, NOL