Nordic Dog Show GIMO 2018-05-26-002  Lördag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN CATTLEDOG Antal:  2
Domare:   HÜBENTHAL WERA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LD STARTKLASS RLD F RLD N SE JV-16 SE VCH SPH I ZAUGATHELLA BLUE CIDABRO
Ägare: LITHNER MONAH, GÄVLE
Uppfödare: DANKOVA ANDREA, TJECKIEN



AUSTRALIAN KELPIE Antal:  5
Domare:   HÜBENTHAL WERA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AGHD I C.I.B. & SE&NO UCH LPII RLD N&F SE VCH SPH I&II REDQLIFF'S IT'S ME ICON
Ägare: ERIKSSON MARIA, BOLLNÄS
Uppfödare: HERÖY ANNE ELISABETH, NORGE
 
Bästa veteran:   LPI LPII LPIII RLD N&F&A SE AG(HOPP)CH SE AGCH SE VCH SE&NO UCH REDQLIFF'S FIRST CHOICE
Ägare: ERIKSSON MARIA, BOLLNÄS
Uppfödare: HERÖY ANNE ELISABETH, NO-3518 HÖNEFOSS



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  25
Domare:   HALLMARSDOTTIR H, ISLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
BUVIK ANNE, NORGE - Valpklass
 
BIR:   FI JV-16 NO JV-16 NORTHBAY KRAFTBREWD AT XSELL
Ägare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA
Uppfödare: NOBLE TOM & VANDERWEELE-N JODI, USA
 
Bästa valp:   ÖSTRA GREDA MILLICENT BARNES
Ägare: JONSSON HELENA, NORRALA
Uppfödare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA



BEARDED COLLIE Antal:  10
Domare:   HÜBENTHAL WERA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EE CH JEUW-15 LD STARTKLASS NORD JV-15 NORD V-17 RLD A RLD N&F SE&FI UCH FARMARENS TAKE ME TO THE CIRCUS
Ägare: SANDBERG LINNÉA, GÄVLE
Uppfödare: OLSSON ULRICA, SANDBERG CHARLOTT, GÄVLE
 
Bästa veteran:   SE UCH HESLABY GENTLY PEACH
Ägare: ANDERSSON ELENOR, LJUSDAL
Uppfödare: TEINERT MARIANNE, RIMBO



BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL Antal:  2
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EMMABOURNE WISE GUY
Ägare: FRÖDIN SANNA, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: STINCHCOMBE BIRGITTA, KNIVSTA



BELGISK VALLHUND/ LAEKENOIS Antal:  1
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. DK V-16 DK&NO UCH EUW-15 NO V-17 NORD V-15 NORD V-16 SE V-13-14-15 SE V-16-17 ROUGHRAGS DAZZLING DELILAH
Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN
Uppfödare: MAGNERHOLT CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN



BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN Antal:  4
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD LD STARTKLASS RLD F RLD N SE VCH SPH I CHATMAR ICEMAN
Ägare: LITHNER MONAH, GÄVLE
Uppfödare: MRS C BOND, MR M MCCARTHY, STORBRITANIEN



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ POIL LONG Antal:  2
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH VALLEE DES VOCONCES IONÉ
Ägare: ALMBERG CHARLOTTE, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: MARCHAND SOPHIE, VASSMOLÖSA



BERGER PICARD Antal:  1
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   NAONEG DE LANN GUIC
Ägare: LANDERGÅRD HARRIET, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: M.ABRASSART ERIC, FRANKRIKE



BRIARD Antal:  6
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD GOBLINWALLEY SLOW AND EASY
Ägare: BACKLUND ELISABETH, LÅNGSHYTTAN
Uppfödare: RÄNSSI KATARINA, GAGNEF
 
Bästa valp:   QAIZER HYZZ MADE BY SNOEKIE
Ägare: KARLSSON ULRIKA, VÄSTERFÄRNEBO
Uppfödare: SNOEKS TINEKE, BELGIEN



CESKOSLOVENSKÝ VLCIAK Antal:  1
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE V-14 SE V-16 HARA KIRI SRDCERVÅC
Ägare: WASSERMAN JENNY, TUNGELSTA
Uppfödare: CILOVA DANIELA, TJECKIEN



CHODSKÝ PES Antal:  3
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   BEST WISHES BRILLIANT SAPPHIRE
Ägare: ERIKSSON ELIN, MALUNG
Uppfödare: SIVERMAN SANDRA, SIVERMAN ÅSA, FALUN



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  4
Domare:   HALLDORSDOTTIR LILJA, ISLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD LPI LPII SE UCH CINNABERRY'S SHINING STAR
Ägare: SVEDBERG PETRA
Uppfödare: SALMINEN ANNEMARI, FR-KOTKA
 
Bästa veteran:   KORAD LPI LPII SE UCH CINNABERRY'S SHINING STAR
Ägare: SVEDBERG PETRA
Uppfödare: SALMINEN ANNEMARI, FR-KOTKA



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  13
Domare:   HALLDORSDOTTIR LILJA, ISLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 NORD JV-16 SPEEDYCROWN'S AGAINST ALL ODDS
Ägare: NÄSLUND CHATARINA
Uppfödare: NÄSLUND CHATARINA, ÅSTRÖM PER, SURAHAMMAR



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  3
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BOZAZZI ALIZZA
Ägare: HENRIKSSON LISELOTT, RIMBO
Uppfödare: HENRIKSSON LISELOTT, RIMBO



HOLLANDSE HERDERSHOND, KORTHÅRIG Antal:  1
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK V-17 EE&LT&LV CH NORD UCH RLD N SPH I ALPHAGÅRDENS AMAZING PUMA
Ägare: ANDERSSON YVONNE, HANDEN
Uppfödare: ANDERSSON YVONNE, HANDEN



LANCASHIRE HEELER Antal:  9
Domare:   HÜBENTHAL WERA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NORD UCH SE V-16 SE V-17 TUMLEX QUIK CASEY
Ägare: EKLUND LOULOU, STRÄNGNÄS
Uppfödare: EKLUND LOULOU, STRÄNGNÄS
 
Bästa valp:   HEFFAKLUMPENS KISSES ON THE CHEEK
Ägare: KJELLSTRÖM ULLA
Uppfödare: LINDHOLM MALIN, NORRKÖPING



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  3
Domare:   HÜBENTHAL WERA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LD 1 TIFFANY
Ägare: SAMSON LINDA, VÄSTERHANINGE
Uppfödare: 
 
Bästa veteran:   LD 1 TIFFANY
Ägare: SAMSON LINDA, VÄSTERHANINGE
Uppfödare: 



MUDI Antal:  2
Domare:   HÜBENTHAL WERA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AGD II SE V-17 SAMWISE
Ägare: ERIKSSON SOFIE, ÅRSUNDA
Uppfödare: KARLSSON ANNE, TIDAHOLM



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  4
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   THE RIVER WALLÉYS LEFFE BARONIAL
Ägare: BERGQVIST MARIE, TÄLLBERG
Uppfödare: BERGQVIST MARIE, TÄLLBERG



POLSKI OWCZAREK NIZINNY Antal:  3
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EUW-01 FI&NO UCH NORD V-15 SE JV-15 SE UCH SE V-15-17 GRETA GARBO DZIECHCINEK
Ägare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE
Uppfödare: LESNIAK-MALECKA BEATA, POLEN



PULI Antal:  3
Domare:   HÜBENTHAL WERA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LOVESPIRIT AVE WHITE PEARL
Ägare: BJÖRKLUND VICTORIA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: STENVALL MARIA, NYKVARN



PUMI Antal:  3
Domare:   HÜBENTHAL WERA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE V-17 INFLAME'S BROTHER MOON
Ägare: CARLSSON LENA, UPPSALA
Uppfödare: MATTILA EEVA, FINLAND



SAARLOOS WOLFHOND Antal:  1
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE V-17 WOLFSIRIUS VARG SPIRIT
Ägare: RONQUIST CRISTIN, VALLENTUNA
Uppfödare: TURKKILA SUSANNA, FINLAND



SCHAPENDOES Antal:  6
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH DK UCH NO V-16 NORD JV-11 RLD N&F&A SE V-14 SE V-16 CHAPPERS CARA MIA
Ägare: KARLSSON ANETTE, MOTALA
Uppfödare: KARLSSON ANETTE, KARLSSON ANDERS, MOTALA



SCHIPPERKE Antal:  8
Domare:   HÜBENTHAL WERA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BOBELZ SIMON
Ägare: SIGGSTEDT EVA, MARMAVERKEN
Uppfödare: ÄNGVALD EVA, SIGGSTEDT EVA, TRÖNÖDAL



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  43
Domare:   HALLDORSDOTTIR LILJA, ISLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MOORWOOD SPECIAL BRACELET
Ägare: SVARSTAD BIRGITTA, GRÖDINGE
Uppfödare: SVARSTAD PER, SVARSTAD BIRGITTA, GRÖDINGE
 
Bästa valp:   SKOGSBACKENS MOMENT OF TRUTH
Ägare: HERMANSSON EVA CHARLOTTE, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: HERMANSSON EVA CHARLOTTE, UPPLANDS VÄSBY
 
Bästa veteran:   VEBELL'S INVITING-INDRA
Ägare: KJELLMAN VERNA, TULLINGE
Uppfödare: KJELLMAN VERNA, TULLINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SHELLRICK'S
Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  3
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-17 SKEGÅRDENS RAMOZ
Ägare: GRAHN ANN-LOUISE
Uppfödare: GRAHN ANN-LOUISE, WICKMAN JONAS, ALUNDA



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  3
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. C.I.E. EUW-15 IPOI NORD&FI UCH SE&NO&DK V-15 AL CAPONE AV QUANTOS
Ägare: LINDSTEDT HELENE, SALA
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  14
Domare:   OHLSSON JOAKIM - BIR, Avel/uppf.grupp
BUVIK ANNE, NORGE - Valpklass
 
BIR:   CARDAX X-TRA-VAGANZA
Ägare: PENTTINEN JOHANNA, ÅTVIDABERG
Uppfödare: WIDIN MARGARETA, LINKÖPING
 
Bästa valp:   LEJONLUF'S THE BEST OF TIMES
Ägare: JOHANSSON EMMA, MARIEFRED
Uppfödare: ANDERSSON KATARINA, JOHANSSON EMMA, STRÄNGNÄS
 
Bästa veteran:   SE UCH SKUTEGÅRDENS NEPTUNUS
Ägare: VESTIN JÖRGEN, SUNDSVALL
Uppfödare: NORDIN JIMMY, BRUNFLO



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  9
Domare:   OHLSSON JOAKIM - BIR, Avel/uppf.grupp
BUVIK ANNE, NORGE - Valpklass
 
BIR:   DYGAE SUPER EDITION
Ägare: ELSE AHLBOM, HEINOLA, FINLAND
Uppfödare: BAILLIE D MRS, AUSTRALIEN
 
Bästa valp:   NOBODY'S DARLING DES CONTAMINES
Ägare: JANSSON KARIN, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: MME CAMBONI ELISABETH & MME MALAGRE, FRANKRIKE
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NORD UCH SIGGEN'S HERMINE
Ägare: JANSSON KARIN, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: WILBERG RITA & LEIF-HERMAN, NO-1621 SÖRUMSAND



VIT HERDEHUND Antal:  7
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VESHUKAN YORI
Ägare: TINO JALONEN, HELSINKI, FINLAND
Uppfödare: RIEKKI ANITA, TUUSULA, FINLAND
 
Bästa veteran:   ROLLING DOG'S HOLY GANDALF
Ägare: SÖDERSTRÖM ELISABET, VÄRMDÖ
Uppfödare: SÖDERHOLM BIRGITTA, SVÄRDSJÖ