Nordic Dog Show GIMO 2018-05-26-002  Lördag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  4
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FRANICH BROLLE
Ägare: LINDEBERG CAROLINE, ÄLVSJÖ
Uppfödare: LUNDBERG ANDERS, FRANZÉN LUNDBERG MADELEINE, ZINKGRUVAN



BICHON HAVANAIS Antal:  22
Domare:   ANGERIA ANNA LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 FI UCH NO JV-16 SE UCH PELVIX LADY GUINEVERE
Ägare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
Uppfödare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
 
Bästa valp:   HAIR CLOWN'S RINTINTIN LOVER BOY
Ägare: OLSSON HANS, KVISSLEBY
Uppfödare: OLSSON HANS, STENKVIST ANITA, KVISSLEBY



BOLOGNESE Antal:  2
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH FI V-17 NO UCH NORD V-17 SE UCH SE V-17 HUNKY-DORY I ME MINE
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, RÖNQUIST LOTTEN, KARLSTAD



BOSTONTERRIER Antal:  32
Domare:   HÜBENTHAL WERA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HAMJONS LITTLE TROY
Ägare: FREDHOLM LINDA, NYKVARN
Uppfödare: HAMMARLIND BERNT, FALUN
 
Bästa valp:   HAGATASSENS TYR
Ägare: AHLSTRÖM JANINA, ALINGSÅS
Uppfödare: HELLSTRÖM HELENA, FJUGESTA
 
Bästa veteran:   FI UCH SE UCH RUDE BOYZ' AMERICA
Ägare: YLIKYLÄ TARU, SOLNA
Uppfödare: YLIKYLÄ TARU, DJURHAMN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHANDIS
Uppfödare: FRANZÉN CATHARINA, DEGERFORS



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  27
Domare:   BUVIK ANNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EE CH FI UCH LV CH SE UCH GENTLELINE'S SEDUCTION
Ägare: KVART JANSSON GUN BRITT, NORRTÄLJE
Uppfödare: MACLENNAN MADELENE, ENKÖPING
 
Bästa valp:   NOCTURNES DVORAK
Ägare: LINDBLOM OLOV, NORRTÄLJE
Uppfödare: KLÖVERBÄCK PIA, KLÖVERBÄCK ULF, NORRTÄLJE



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  49
Domare:   ANDERSSON JOHNNY - BIR, Avel/uppf.grupp
ANGERIA ANNA LENA - Valpklass
 
BIR:   C.I.B. DK UCH SE UCH CHI'S LOVELY LADY GONERIL
Ägare: FREDRIKSEN LENA, SOLLENTUNA
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, STENINGE
 
Bästa valp:   RATIO VIVENDI NOELLA
Ägare: FREDRIKSEN LENA, SOLLENTUNA
Uppfödare: KULJUORG VALERIA & RAIVO, ESTLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. CH CH DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SIGNUM FLORA LINNEA
Ägare: HAGSTEDT MAGNUS, STOCKHOLM
Uppfödare: HAGSTEDT MAGNUS, WIKLUND ROGER, STOCKHOLM
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JAMIE-LYNN'S
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  39
Domare:   ANDERSSON JOHNNY - BIR, Avel/uppf.grupp
ANGERIA ANNA LENA - Valpklass
 
BIR:   NORD JV-16 SE UCH SHINE ON THE MAN WHO SOLD THE WORLD
Ägare: GERTZ SONJA, VALLENTUNA
Uppfödare: HELLSTRÖM KARIN, HELLSTRÖM BJÖRN, INGARÖ
 
Bästa valp:   CHIROCKS DYNAMITE
Ägare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
Uppfödare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
 
Bästa veteran:   SE UCH MINI FASHION TEQUILA CHOCOLATE RACE
Ägare: ÖST LOUISE, NUSNÄS
Uppfödare: ÖSTH LOUISE, MORA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TINY TULIPS
Uppfödare: SVEGREUS MARLENÉ, NORRKÖPING



CHINESE CRESTED DOG Antal:  33
Domare:   ANGERIA ANNA LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK V-17 FI V-15 NO UCH NORD UCH SE V-16 HOOKI Z TERAMONU
Ägare: ANGER SÖDERBERG SUSIE, SALA
Uppfödare: JITKA KRNAVKOVA, TJECKIEN
 
Bästa valp:   RISELLA'S ESPIRIT
Ägare: LUNDIN BIRGITTA, MÄRSTA
Uppfödare: RISELL ANNIKA, HÖÖR
 
Bästa veteran:   TIFFABELLZ GORGEOUS LITTLE SUNSHINE
Ägare: LUNDIN BIRGITTA, MÄRSTA
Uppfödare: LUNDIN PERNILLA, MÄRSTA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SUANHO'S
Uppfödare: ANGER SÖDERBERG SUSIE, SÖDERBERG LARS, SALA



COTON DE TULÉAR Antal:  16
Domare:   HÜBENTHAL RODI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-15 SE UCH JADORE DIOR DU HAUT MARAIS
Ägare: ERIKSSON ANN CHARLOTT, NJURUNDA
Uppfödare: POLET PLACES VERONIQUE, FRANKRIKE
 
Bästa valp:   RIVER LAKE'S ALMOST IN LOVE
Ägare: FRIDH ANNELI, LIDINGÖ
Uppfödare: HALLESTRAND EVA, ÄLVSJÖ
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH DK UCH LPI NORD V-15 & VV-15 RLD N&F&A SE VV-16-17 VEUW-15 MAYAROZ MARGUERITE DE NAVARRE
Ägare: ERIKSSON ANN CHARLOTT, NJURUNDA
Uppfödare: HOLAND MONICA, NO-9100 KVALÖYSLETTA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: RIVER LAKE'S
Uppfödare: HALLESTRAND EVA, HALLESTRAND KENNETH, ÄLVSJÖ



FRANSK BULLDOGG Antal:  57
Domare:   HÜBENTHAL RODI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD N SE UCH TRAVARENS NAHAR
Ägare: STAFSUDD KURT, VALLENTUNA
Uppfödare: FREDLUND KRISTINA, VIKMANSHYTTAN
 
Bästa valp:   GRAND A'NE MARGON
Ägare: TÖRNBLOM JESSICA, NORDINGRÅ
Uppfödare: KOJEK OLGA, SLOVENIEN
 
Bästa veteran:   FRENCH GARDEN BROMU JAQUES CARTIER
Ägare: KÄLLER KRISTINA, KARLHOLMSBRUK
Uppfödare: LARSSON NATHALIE, HUDDINGE



GRIFFON BELGE Antal:  11
Domare:   CARLID GABRIELLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH HU CH LU CH LV CH NO JV-11 NO UCH NO V-11 SE UCH SE V-12 SE V-13 FIDDLE-STICK'S PINCH OF PEPPER
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: SÖDERBERG SUSANNE, KUNGSBACKA



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  14
Domare:   CARLID GABRIELLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-17 SE V-17 ADMIRAVEL RED VELVET
Ägare: OMRE NATHALIE, JOHANNESHOV
Uppfödare: OMRE NATHALIE, JOHANNESHOV
 
Bästa valp:   MANTICORNS GENTLY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN



JAPANESE CHIN Antal:  4
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   OMIKUDZI SAVANNA
Ägare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA
Uppfödare: SHILOVA E YU & N V, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   SE UCH DAYS OF GLORY ASIAN ROSE AURORA
Ägare: ORREMARK INGA-LILL, RÖ
Uppfödare: NORDWALL DIONNE, VÄLLINGBY



KING CHARLES SPANIEL Antal:  4
Domare:   BUVIK ANNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EE&LV CH FI JV-15 FI V-16 NORD JV-15 NORD&NO UCH LACY'S ALCHEMIST
Ägare: ANDERSSON TINA, TULLINGE
Uppfödare: , FINLAND



KROMFOHRLÄNDER Antal:  9
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KROMIWONDER ADORABLE PRIDE
Ägare: ALMGREN PIA
Uppfödare: LÖVEID NILSSEN RITA, VÄSTERÅS



LHASA APSO Antal:  10
Domare:   KARES JUHA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TEMPLE FONTANA'S SANTA BABY
Ägare: OLSSON VERONICA, ÄLGHULT
Uppfödare: PETTERSSON ANETTE, KATRINEHOLM
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH SE V-11 STÅLTORPS BLACK ANT
Ägare: SARTOFT BODIL, FINNERÖDJA
Uppfödare: LJUNG ELISABETH, KÖPING



LÖWCHEN Antal:  12
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 NO JV-16 NORD JV-16 WANTED THE PERFECTION
Ägare: TOMMILA ANNA, FORSA
Uppfödare: PARTANEN JARI, NORGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SIMBALINE
Uppfödare: OLSÉN LENA, UPPSALA



MALTESER Antal:  6
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI JV-17 NORD JV-17 SE JV-17 HUNKY-DORY TT I CAN BOOGIE
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, RÖNQUIST LOTTEN, KARLSTAD



MOPS Antal:  44
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CY CH MD CH STRANDSMEDJANS EMMERIC
Ägare: BEXANDER MARIA
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO
 
Bästa valp:   STRANDSMEDJANS LEONORA
Ägare: BEXANDER MARIA
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BJÖRKBYGDENS
Uppfödare: BJÖRKMAN ANNIKA, BRO



PAPILLON Antal:  43
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-17 LINDATORPS IZZMAEEL
Ägare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
Uppfödare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa valp:   PAPPILOVE'S ZPARKLE
Ägare: KONSTANTINIDOU CHRISTINA, SPÅNGA
Uppfödare: SKOG BRITT-INGER, EKERÖ
 
Bästa veteran:   STARDREAM'S BOLORIA THORE
Ägare: SALTIN CHRISTINE, VÄDDÖ
Uppfödare: CEDERVALL SOFIA, BJÖRSBERG CEDERVALL CHRISTINA, GIMO
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH STRIDSMARKENS FIGHTER
Ägare: MATTSSON PETER, HUDDINGE
Uppfödare: MATTSSON PETER, HUDDINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LINDATORPS
Uppfödare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK



PEKINGESE Antal:  3
Domare:   CARLID GABRIELLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO V-17 NORD UCH KISCI SONIZE
Ägare: BERGGREN KATHLEEN, UDDEVALLA
Uppfödare: DUE PETERSEN MARIE K, DANMARK



PETIT BRABANCON Antal:  19
Domare:   CARLID GABRIELLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH NOTORIOUS LIKE A DIAMOND
Ägare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
 
Bästa valp:   NOTORIOUS STARGAZING
Ägare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI JV-10 NO V-12 NORD UCH SE V-13 SE VV-17 NOTORIOUS BAD BOY
Ägare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, HUDDUNGEBY
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: NOTORIOUS
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK



PHAL»NE Antal:  6
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VITTORIA'S CARTER
Ägare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  5
Domare:   HÜBENTHAL RODI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-14 NORD V-16 RLD N&F SE JV-14 SE&DK UCH WORKING MATES BEAST IN SHOW
Ägare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO



PUDEL, DVÄRG Antal:  21
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NASAILLEEN INTUITION
Ägare: LISA NELSSON, STORBRITANNIEN
Uppfödare: NELSON L J & BRYANT L J, ENGLAND
 
Bästa valp:   DAIDAI ARES
Ägare: NINA DANIELSSON, MARIEHAMN, ÅLAND
Uppfödare: DANIELSSON NINA, FINLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK VV-17 FI JV-10 FI V-11 LT CH SE V-12-13 SE VV-17 SE&FI UCH PANDORANS NAME OF THE GAME
Ägare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN
Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN



PUDEL, MELLAN Antal:  15
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SAN-JO-LE'S ABBA
Ägare: HAMPF JOHANNA, SOLLENTUNA
Uppfödare: SANDSTRÖM LENA, HAMPF JOHANNA, KALIX
 
Bästa veteran:   RLD F RLD N SE UCH HITMAKERS HOLD ON TO YOUR HAT
Ägare: GRIPENCREUTZ ANNIKA, KÅLLERED
Uppfödare: JOHANSSON ANNA, LULEÅ



PUDEL, STOR Antal:  12
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MOMABO'S HASHTAGGING A ROCK MOVE
Ägare: BERGEBO ROGER, FRÖSÖN
Uppfödare: MODIG MARIA, KILAFORS
 
Bästa valp:   KABISOLINE LILIANA
Ägare: LANINGE ANN-SOFIE
Uppfödare: SÖDERGREN BIRGITTA, RIMBO
 
Bästa veteran:   DAG OCH NATT LOVELY DAY BREAK
Ägare: BRINK LINDHOLM ANN-CHRISTINE, FALUN
Uppfödare: DANELL MARIA, VRETA KLOSTER



PUDEL, TOY Antal:  18
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GR CH ATASTAR LIKE'S TO PARTY
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: LANGDON P B, ENGLAND
 
Bästa valp:   DJAKARTAS OMG
Ägare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA
Uppfödare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA
 
Bästa veteran:   DK UCH FI UCH SE UCH LA'BIBA'S REINE ISABELL BLANCHE
Ägare: SVENSSON GUNILLA, HOVA
Uppfödare: BAVNHÖJ BIRGITTE, DK-2670 GREVE



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  10
Domare:   KARES JUHA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-17 MELLVIN'S HILARIOUS PRINCE VALIANT
Ägare: WASSBRO SANDRA, TYRESÖ
Uppfödare: NILSSON ANNIKA, STALLARHOLMEN



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  3
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 NO JV-16 NO V-16 SE JV-16 SE V-16 SE V-17 AMBER DELIS BUDU VPEREDI VSEH
Ägare: SCHÉLE JULIA, VALLENTUNA
Uppfödare: ALEKSEJEVA N, LETTLAND
 
Bästa valp:   MILYI ANGEL CHUDESNAYA IGRUSHKA
Ägare: ANJOU LENA, VÄDDÖ
Uppfödare: YAKUSEVICH N, VITRYSSLAND



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  2
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AMPELOS EVIL ENCHANTING ENCHANTRESS
Ägare: SCHÉLE JULIA, VALLENTUNA
Uppfödare: HENZE LISA, HUDDINGE
 
Bästa veteran:   NO V-12 NORD UCH SE VV-16 SE VV-17 NATURAL CHOICE CHARMING CORA-LI
Ägare: EKLUND LINDVALL HELENA, SALA
Uppfödare: BRATTBERGER ULRIKA, TÄBY



SHIH TZU Antal:  33
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH AO CHINS ARMAGNAC
Ägare: JONASSON MARIANNE, FURUDAL
Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING
 
Bästa valp:   YUNG LO'S LOVE IS FOREVER
Ägare: FRIBERG CHRISTINA, RYSSBY
Uppfödare: PÅLSSON SOFI, PÅLSSON PETER, TYGELSJÖ
 
Bästa veteran:   SE UCH JANIMBA BOW WOW WOW
Ägare: CARLSSON LENA, DANDERYD
Uppfödare: CARLSSON LENA, DANDERYD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: AO CHINS
Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING



TIBETANSK SPANIEL Antal:  22
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-17 GAMLA HERRGÅRDEN IRIS
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa valp:   KNATTINGS CHARMING JULIUS
Ägare: ANDREASSON KARIN, ENKÖPING
Uppfödare: HOLMBERG EVA, HOLMBERG HANS, ENKÖPING
 
Bästa veteran:   FABLES SHELTIE DREAM PEARL
Ägare: LAURILA KAJSA, UPPSALA
Uppfödare: LUNDIN INGRID, TIERP
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GAMLA HERRGÅRDEN
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS



TIBETANSK TERRIER Antal:  17
Domare:   KARES JUHA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KUAI LE GOU'S XATING XPERIA
Ägare: SÖDERKVIST LENA, EKERÖ
Uppfödare: ALBRIGTSEN GUNILLA, ÅKERS STYCKEBRUK
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE&LT&LV CH NO VV-17 NORD UCH SE VV-17 KUAI LE GOU'S QEN'ICHI QATSU
Ägare: SÖDERKVIST LENA, EKERÖ
Uppfödare: ALBRIGTSEN GUNILLA, ÅKERS STYCKEBRUK