Nationell utställning GIMO 2019-09-14-001  Lördag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN CATTLEDOG Antal:  1
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   RED-ALERT'S BLUE SAGA
Ägare: HAGBERG ANNA, VALLENTUNA
Uppfödare: HEMMINGS ULRIKA, VEGBY



AUSTRALIAN KELPIE Antal:  6
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EVALLENS CHOCOLATE VALLA
Ägare: KARLSSON MYRBRINK EWA, ALMUNGE
Uppfödare: KARLSSON MYRBRINK EVA, ALMUNGE
 
Bästa valp:   EVALLENS CHOCOLATE A FYRA
Ägare: KARLSSON MYRBRINK EWA, ALMUNGE
Uppfödare: KARLSSON MYRBRINK EWA, ALMUNGE
 
Bästa veteran:   GK VALLH PR EVALLENS RED & TAN GILPA
Ägare: KARLSSON MYRBRINK EWA, ALMUNGE
Uppfödare: KARLSSON MYRBRINK EVA, ALMUNGE



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  16
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MANGRY'S LIGHT MY FIRE
Ägare: MARKO LJUTIC, KROATIEN, KROATIEN
Uppfödare: LJUTIC MARKO, KROATIEN
 
Bästa valp:   PRINCESSE SOFIA DU CHEMIN DE LA BEL
Ägare: SIMON JONATHAN, KNUTBY
Uppfödare: SANDRINE SANJUAN & YANN GUELLEC, FRANKRIKE



BEARDED COLLIE Antal:  21
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-17 PL CH SE JV-17 SE VCH FARMARENS ALL IN
Ägare: SANDBERG CHARLOTT, GÄVLE
Uppfödare: OLSSON ULRICA, SANDBERG CHARLOTT, GÄVLE
 
Bästa valp:   FARMARENS DARK N'HANDSOME
Ägare: MÅRTENSSON CECILIA, LIT
Uppfödare: OLSSON ULRICA, SANDBERG CHARLOTT, GÄVLE
 
Bästa veteran:   C.I.B. C.I.B. & NORD&SE UCH FI V-11 LV CH NORD UCH & SE UCH NORD VV-18 & NO VV-18 RLD N RLD N&F SE VCH FARMARENS MADE IN SWEDEN
Ägare: SANDBERG MATHILDA, GÄVLE
Uppfödare: LUNDELL MAINE, GÄVLE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: FARMARENS
Uppfödare: OLSSON ULRICA, SANDBERG CHARLOTT, GÄVLE



BELGISK VALLHUND/ LAEKENOIS Antal:  1
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ROUGHRAGS JOURNEY OF J-BOY
Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN
Uppfödare: MAGNERHOLT CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN



BELGISK VALLHUND/ MALINOIS Antal:  1
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-19 SE V-19 THINICE IZILME
Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN
Uppfödare: STRÖM SONNY, STRÖM LILLEBA, FOLKÄRNA



BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN Antal:  3
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FDI HTM I KORAD NO UCH RLD N&F&A SE UCH SEGERFORSENS JUST LOOK AT ME
Ägare: RINGIUS EVA-LOTTA, VÄSTERHANINGE
Uppfödare: TROLIN SIV, ÖSMO



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ FACE RASE Antal:  2
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JOMGARDEN'S HIRA
Ägare: JOHANSSON SOFIA
Uppfödare: JOMGART MARI, GIMO



BERGER PICARD Antal:  7
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NINO V D BOVENDIJKSE HOEVE
Ägare: SVARTHOLM LENA, ALINGSÅS
Uppfödare: TERBURG J L M, 4756 SR KRUISLAND



CHODSKÝ PES Antal:  3
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-19 SKOGSRÖJETS MARCUS
Ägare: ALGBO EDGREN ANETTE, SOLLENTUNA
Uppfödare: KÄLLMAN JENNY, KARLSSON MATHIAS, REJMYRE



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  11
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
BOGREN BENGT-ÅKE - Valpklass
 
BIR:   RLD F RLD N SE VV-19 MIRONIK'S ZENONI
Ägare: HULT EMMA, ÄPPELBO
Uppfödare: JOHANSSON MONICA, ALUNDA
 
Bästa valp:   MIRONIK'S XPENSIVE ONE
Ägare: HULT EMMA, ÄPPELBO
Uppfödare: JOHANSSON MONICA, HULT EMMA, ALUNDA
 
Bästa veteran:   RLD F RLD N SE VV-19 MIRONIK'S ZENONI
Ägare: HULT EMMA, ÄPPELBO
Uppfödare: JOHANSSON MONICA, ALUNDA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MIRONIK'S
Uppfödare: JOHANSSON MONICA, HULT EMMA, ALUNDA



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  17
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
BOGREN BENGT-ÅKE - Valpklass
 
BIR:   DK UCH NO UCH SE V-18 SPEEDYCROWN'S READY STEADY GO
Ägare: NÄSLUND CHATARINA
Uppfödare: NÄSLUND CHATARINA, SURAHAMMAR
 
Bästa valp:   SKABONA MIX'N MATCH
Ägare: SKALIN NATALJA, ÄLVKARLEBY
Uppfödare: SKALIN NATALJA, SKALIN BO, ÄLVKARLEBY
 
Bästa veteran:   SE VV-18 RUNNERWAY AFRODITE
Ägare: NÄSLUND CHATARINA
Uppfödare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ
 
Bästa avelsgrupp:   SE VV-18 RUNNERWAY AFRODITE
Ägare: NÄSLUND CHATARINA
Uppfödare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SPEEDYCROWN'S
Uppfödare: NÄSLUND CHATARINA, SURAHAMMAR



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  2
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH EUW-12 IT CH NORD V-15 RO CH SE V-16 & VV-16 SE V-18 & SE VV-18 WW-14 ATENGOS GREAT PRETENDER
Ägare: AMRÉN MARIANA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: NILSSON AGNETA, ÄRLA



LANCASHIRE HEELER Antal:  11
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HEFFAKLUMPENS KISSES ON THE CHEEK
Ägare: LJUNGBERG LOLINE, FLEN
Uppfödare: LINDHOLM MALIN, NORRKÖPING
 
Bästa valp:   FOXTHYME LATTE
Ägare: EKLUND LOULOU, STRÄNGNÄS
Uppfödare: ENID LORD, ENGLAND



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  6
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SLOVRES GOLDEN EYE
Ägare: DEGERMARK LINDA, ALSEN
Uppfödare: LINDA DEGERMARK, SVERIGE
 
Bästa valp:   TRUEMERIC DAYLILY
Ägare: NORLING HELENA, SKÄRPLINGE
Uppfödare: KRANSHED THERÉSE, ÅKERSBERGA



MUDI Antal:  3
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MOG-UR'S MR RUND
Ägare: HAGELIN JESSICA, HEDESUNDA
Uppfödare: BRAUER EVA, ALMUNGE
 
Bästa valp:   MOG-UR'S MR SANTA
Ägare: LONGBERG LINA, ADELSÖ
Uppfödare: BRAUER EVA, ALMUNGE



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  3
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-18 SE V-18 THE RIVER WALLÉYS LEFFE BARONIAL
Ägare: WALLINDER CARINA, BOLLNÄS
Uppfödare: BERGQVIST MARIE, TÄLLBERG



PUMI Antal:  5
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AGHD I HU CH SE UCH SE V-17 SE V-18 SE V-19 INFLAME'S BROTHER MOON
Ägare: CARLSSON LENA, UPPSALA
Uppfödare: MATTILA EEVA, FINLAND
 
Bästa valp:   SERTEPERTI BALAMBER
Ägare: ANDERSSON MARIA, BERGSHAMRA
Uppfödare: KASSAI GABRIELLA, UNGERN



SCHAPENDOES Antal:  5
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VINDARNA'S HIPPIE
Ägare: JOHANSSON KARIN, SANDVIKEN
Uppfödare: PÅLSSON ANNA-KARIN, SVENSTAVIK
 
Bästa veteran:   LPI NORD VV-18 & NO VV-18 RLD N SE UCH HÄRVA AV ULFSÄTER
Ägare: SUNDBLAD CARINA, ASKERSUND
Uppfödare: HAMMAR LARS, GRÄSTORP



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  42
Domare:   OHLSSON JOAKIM - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LUNDECOCK'S SENSATION
Ägare: NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
 
Bästa valp:   SHELTIE GOLDENEYE BELL
Ägare: THUNANDER CATRIN, GIMO
Uppfödare: THUNANDER CATRIN, STRENGELL GUNNAR, GIMO
 
Bästa veteran:   DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-19 SE VV-19 SPECIALDREAM'S EVER SO CLEVER
Ägare: SUNDBERG STEN-ERIK, GÄVLE
Uppfödare: SUNDBERG ELISABETH, GÄVLE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SHELLRICK'S
Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  2
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BERVANGER KAISER
Ägare: LOGINGER CAROLINE, HALLSTAVIK
Uppfödare: LAMCZYK KATARZYNA, HEDEKAS



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  11
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KIZY AV QUANTOS
Ägare: LINDSTEDT HELENE, SALA
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE
 
Bästa valp:   SKEGÅRDENS SILVER
Ägare: CARLSSON VIVECA, UPPSALA
Uppfödare: GRAHN ANN-LOUISE, WICKMAN JONAS, ALUNDA



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  22
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GRÅSISKAS EL GE
Ägare: SKOGSTRÖM MARIE, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: STÄÄV ANNA-MARIA, STÄÄV ULLA, ESKILSTUNA
 
Bästa veteran:   SLÅTTERÄNGENS ECKE
Ägare: JOHANSSON GUNHILD, KÖPING
Uppfödare: LEJMAN GUNNEL, LINKÖPING



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  18
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ELVENROSE A KIND OF MAGIC
Ägare: SKOGLUND JENNICA, KIL
Uppfödare: ARO ANNE-MARI, MÄRSTA
 
Bästa valp:   EMINDOS LOWRIDER HELGE
Ägare: HILLERGÅRD JESSICA, ÖSMO
Uppfödare: ÅBACKA VERONICA, ÅLBERGA
 
Bästa veteran:   SE UCH RED ROYALTY'S LUCIO BATTISTI
Ägare: SKOGLUND JENNICA, KIL
Uppfödare: SKOGLUND JENNICA, FORSHAGA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BIGTALES
Uppfödare: EK ANNA, SALA



VIT HERDEHUND Antal:  3
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BARVESTAD'S QING ALBUS
Ägare: ANTERYD LINN, UPPSALA
Uppfödare: BARVESTAD ANNICKA, RUNHÄLLEN



VOSTOTJNOEVROPEJSKAJA OVTJARKA Antal:  2
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD N ALBA
Ägare: FRÖSTRÖM ISABELLA, ALMUNGE
Uppfödare: