Nationell utställning GIMO 2019-09-15-001  Söndag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON HAVANAIS Antal:  23
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH SE UCH TEDDY BEAR BIELY LUC
Ägare: MOSSBERG KATARINA, ÅSA
Uppfödare: LÉCZESOVA HERMINA, SLOVAKIEN
 
Bästa valp:   CUBANA STARS COME ON CONRAD
Ägare: MOSSBERG KATARINA, ÅSA
Uppfödare: BOLSGÅRD E & SLINNING R G, NORGE
 
Bästa veteran:   SE UCH ZODIAKA'LA STAR'S FIRST CHOCOLATE
Ägare: SELIN CAMILLA, HUDDINGE
Uppfödare: SELIN CAMILLA, TULLINGE



BOSTONTERRIER Antal:  7
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BRINGEMOS MY SWEET LADY JASMINE
Ägare: BRINGEMO SUSANNE, NORRTÄLJE
Uppfödare: BRINGEMO SUSANNE, NORRTÄLJE



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  39
Domare:   SCHEEL KRESTEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD UCH SE V-17 KABONOVAS JIVE PARTY
Ägare: ANDREASSON KARIN, ENKÖPING
Uppfödare: BOSTRÖM LISELOTTE, BOSTRÖM GUN, UMEÅ
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH EE CH JWW-12 SE V-13-14 WW-14 GENTLELINE'S COSMETIC
Ägare: KVART JANSSON GUN BRITT, NORRTÄLJE
Uppfödare: MACLENNAN MADELENE, ENKÖPING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: EMPERIX
Uppfödare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  38
Domare:   OHLSSON JOAKIM - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. FI UCH RS CH SE UCH JAMIE-LYNN'S LOOK ME UP
Ägare: JOHANSSON SUSANNE, PARTILLE
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS
 
Bästa valp:   JAMIE-LYNN'S BABY ONE MORE TIME
Ägare: ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
Uppfödare: MC COY JAMIE, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JAMIE-LYNN'S
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  50
Domare:   OHLSSON JOAKIM - BIR, Avel/uppf.grupp
SCHEEL BIRTE, DANMARK - Valpklass
 
BIR:   SE UCH KALIPSO BLUZ MAGNIFICENT VICTORIES
Ägare: CONRAD KATRIN, ALINGSÅS
Uppfödare: FILIPPOVA G, KAZAKSTAN
 
Bästa valp:   BELLICHI'S SMALL TOWN BOY
Ägare: REGOUW LIESELOTTE, VALLENTUNA
Uppfödare: REGOUW LIESELOTTE, VALLENTUNA
 
Bästa veteran:   MINI FASHION MAGIC POKERFACE
Ägare: MELKERSSON MARIA, TIERP
Uppfödare: ÖSTH LOUISE, MORA



CHINESE CRESTED DOG Antal:  17
Domare:   SCHEEL KRESTEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BG CH C.I.B. & SE&NO UCH DK&FI UCH LU CH SE V-15 VDH CH YAMBOLIZ EVERT TAUBE
Ägare: ÖSTERBERG BRITT-MARIE
Uppfödare: NORDIN PETRA, NORDIN STEFAN, FLEN
 
Bästa valp:   SMEDBYS LITTLE SISTER
Ägare: LUNDIN BIRGITTA, MÄRSTA
Uppfödare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
 
Bästa veteran:   BG CH C.I.B. & SE&NO UCH DK&FI UCH LU CH SE V-15 VDH CH YAMBOLIZ EVERT TAUBE
Ägare: ÖSTERBERG BRITT-MARIE
Uppfödare: NORDIN PETRA, NORDIN STEFAN, FLEN



COTON DE TULÉAR Antal:  3
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RIVER LAKE'S TOUCH ME
Ägare: HALLESTRAND EWA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: HALLESTRAND EVA, HALLESTRAND KENNETH, ÄLVSJÖ
 
Bästa valp:   MONTEWHITE YODA
Ägare: EISERMAN LINDSTRÖM EVA, BÄLINGE
Uppfödare: JOANNA ROJEK, POLEN



FRANSK BULLDOGG Antal:  32
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NIGHT STALKERS ALMIGHTY
Ägare: ANDRÉN VIKTORIA, JÄRFÄLLA
Uppfödare: LUNDGREN SABINA, GULDSTRAND MARKUS, SJÖBO
 
Bästa valp:   SIAÖNS BATHILDA BAGSHOT
Ägare: ERIKSSON LOTTA, BÅLSTA
Uppfödare: ERIKSSON LOTTA, BÅLSTA



GRIFFON BELGE Antal:  5
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18 NORD V-18 SE JV-18 SE V-19 RU-PAUL'S TASTY TIM
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  10
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NO V-18 NORD JV-18 NORD V-18 SE JV-18 MANTICORNS GENTLY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN
 
Bästa valp:   NOTORIOUS FUEL TO FIRE
Ägare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK



JAPANESE CHIN Antal:  4
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. FI UCH NO UCH SE JV-13 SE UCH SE V-14 JAPPEGÅRDENS SUKU-NAI PUH
Ägare: ORREMARK INGA-LILL, RÖ
Uppfödare: ORREMARK INGA-LILL, RIMBO
 
Bästa valp:   LINROOS ZAFARINA KAYA
Ägare: BREIDENSKOG LENA, RIMBO
Uppfödare: PETTERSSON GUN-BRITT, HALLSTAVIK



KING CHARLES SPANIEL Antal:  2
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH MAQUI DONAS CLASSICAL CANDY FLOSS
Ägare: SEGERSTRÖM MONA, UPPSALA
Uppfödare: LUND ANNIKA, ÖSTRA FRÖLUNDA



KROMFOHRLÄNDER Antal:  4
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-18 SE JV-18 SE V-18 FONDADOR BIG BANG
Ägare: ALMGREN PIA
Uppfödare: BILLOW ANNICCA, HJO



LHASA APSO Antal:  13
Domare:   CARTER ALAN, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CHIC CHOIX BLACK PANTHER
Ägare: STEEN VONGE, FAXE, DANMARK
Uppfödare: , FINLAND
 
Bästa valp:   BLACK BOOTS BURLESQUE
Ägare: TÖRNFELDT MARIA, BORLÄNGE
Uppfödare: FRIBERG ANDERSSON LINDA, FRIBERG ANNA, TÅGARP
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH NORD JV-11 SE UCH TI LA SHU KEEP IN TOUCH
Ägare: JOHANSSON MARIE, HUDDINGE
Uppfödare: RAUHUT SABINE, RAUHUT KATJA, TYSKLAND



LÖWCHEN Antal:  8
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EE CH NORD UCH SE UCH SE V-18 US CH ROBINSNEST AMERICAN HERO MUSICBOX
Ägare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
Uppfödare: STEWART R & LAWLESS B, USA
 
Bästa valp:   WANTED AS DEFINITION
Ägare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
Uppfödare: PARTANEN JARI, NORGE



MOPS Antal:  37
Domare:   CARTER ALAN, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
SCHEEL BIRTE, DANMARK - Valpklass
 
BIR:   SE JV-17 WESTERHOLMEN EPSILON ERIDANI
Ägare: GUSTAFSSON MORÉN PIA, STRÄNGNÄS
Uppfödare: LINDQVIST STEFAN, LUNDIN CARMITA, TÄBY
 
Bästa valp:   STRANDSMEDJANS BARRY
Ägare: BEXANDER MARIA, SALTSJÖ-BOO
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO
 
Bästa veteran:   EE CH FI UCH SE UCH STRANDSMEDJANS TRIXIE
Ägare: BJÖRKMAN CARINA, BRO
Uppfödare: ROLLVÉN BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: WESTERHOLMEN
Uppfödare: LINDQVIST STEFAN, LUNDIN CARMITA, TÄBY



PAPILLON Antal:  41
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH NO UCH NO V-18 SE JV-17 SE UCH SE V-19 SE&NO UCH LINDATORPS IZZMAEEL
Ägare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
Uppfödare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa valp:   GOLDEN CLIPP'S NERO THE LITTLE HERO
Ägare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
Uppfödare: SVENSSON JAN, SVENSSON MARIANNE, RÄTTVIK
 
Bästa veteran:   SE UCH DREAMING WAY'S SHINING STAR
Ägare: LUNDSTRÖM EVELINA, ENKÖPING
Uppfödare: DAHLSTRÖM SATU, FINLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LINDATORPS
Uppfödare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK



PEKINGESE Antal:  5
Domare:   CARTER ALAN, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE JV-17 SE UCH KISCI TERRIFIC RED CHARMER
Ägare: SEGERSTRÖM MONA, UPPSALA
Uppfödare: DUE PETERSEN MARIE K, TINGVADVEJ 6 BAEK, DANMARK



PETIT BRABANCON Antal:  16
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18 RU-PAUL'S TOYBOY TROY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD UCH SE JV-12 HIERNERS LADY IN RED
Ägare: HIERNER JULIA, STOCKHOLM
Uppfödare: HIERNER JULIA, HIERNER MARIE LOUISE, BROMMA
 
Bästa avelsgrupp:   FI UCH NORD UCH US CH BLUE BAY'S ROI DE LA REVOLUTION
Ägare: 
Uppfödare: HILPINEN JARMO & SALMELA MARKO, FINLAND



PHALČNE Antal:  2
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   STRIDSMARKENS OCKRA
Ägare: JOHANSSON ANNA-KARIN, HUDDINGE
Uppfödare: MATTSSON PETER, HUDDINGE



PRAZSKÝ KRYSARÍK Antal:  4
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-14 NORD UCH & SE VCH NORD V-16 RLD N&F SE JV-14 SE&DK UCH WW-17 WORKING MATES BEAST IN SHOW
Ägare: ANDERSSON ANGELICA, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO



PUDEL, DVÄRG Antal:  17
Domare:   SIIL INGA, ESTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MORNING BREEZE MAY PEARL
Ägare: CARLSSON MÖRK PETER, ÅKERSBERGA
Uppfödare: CARLSSON MÖRK PETER, MÖRK STEFAN, ÅKERSBERGA
 
Bästa valp:   DALATROLLET MISTY
Ägare: KÄLLS CAMILLA, BORLÄNGE
Uppfödare: KÄLLS CAMILLA, BORLÄNGE



PUDEL, MELLAN Antal:  13
Domare:   SIIL INGA, ESTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SAN-JO-LE'S CAMPARI
Ägare: SANDSTRÖM LENA, KALIX
Uppfödare: SANDSTRÖM LENA, HAMPF JOHANNA, KALIX
 
Bästa valp:   SAN-JO-LE'S DANIUS
Ägare: HAMPF JOHANNA, SOLLENTUNA
Uppfödare: SANDSTRÖM LENA, HAMPF JOHANNA, KALIX
 
Bästa veteran:   SE UCH SAN-JO-LE'S LENA
Ägare: TIGER MATILDA, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: SANDSTRÖM LENA, HAMPF JOHANNA, KALIX



PUDEL, STOR Antal:  22
Domare:   SIIL INGA, ESTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   US CH DAWIN ALL THE BUZZ
Ägare: LINDA CAMPBELL, KANADA
Uppfödare: CAMPBELL LINDA C, KANADA
 
Bästa veteran:   SE UCH REJOICE IMPOSSIBLE TO CATCH
Ägare: LÖFGREN SUSANNE, ALUNDA
Uppfödare: LÖFGREN SUSANNE, ALUNDA



PUDEL, TOY Antal:  8
Domare:   SIIL INGA, ESTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BHANYANAN CHILL OUT
Ägare: DROTT STAEDLER ALEXANDRA, ASKIM
Uppfödare: LUND CARITA, FINLAND
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-17 PANDORANS MASANIELLO
Ägare: KRISTERSSON INGA-LILL, BJÖRKLINGE
Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  4
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD UCH RU CH TRUFFELNOSE BARON
Ägare: ÖSTRÖM NADJA, HANDEN
Uppfödare: AXELL NONNO, STORVRETA
 
Bästa valp:   EEL GARDEN'S RTB JAYMA MAYS
Ägare: ANJOU LENA, VÄDDÖ
Uppfödare: SCHÉLE BIRGITTA & JULIA, LARSSON SUSANNE, VALLENTUNA



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  1
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VIVAPRIMA IGUARA IRIS
Ägare: FLODÉN LIZA, BROMMA
Uppfödare: VINVALKA OLENA, LETTLAND



SHIH TZU Antal:  27
Domare:   CARTER ALAN, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE V-18 AO CHINS ARMAGNAC
Ägare: JONASSON MARIANNE, LEKSAND
Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING
 
Bästa valp:   YUNG LO'S I DO
Ägare: PÅLSSON SOFI, TYGELSJÖ
Uppfödare: PÅLSSON SOFI, PÅLSSON PETER, TYGELSJÖ
 
Bästa veteran:   C.I.B. EE CH FI UCH LV CH NORD UCH TIPSY-TOE'S DAZZLING STARLIGHT
Ägare: CRAMBERT IRENE, SPÅNGA
Uppfödare: REHN LENA, GUSTAFSSON THERÉSE, AGNESBERG
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: AO CHINS
Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING



TIBETANSK SPANIEL Antal:  21
Domare:   LUNDGREN BERTIL - BIR, Avel/uppf.grupp
SCHEEL KRESTEN, DANMARK - Valpklass
 
BIR:   DK UCH NORD UCH NORD V-18 & NO V-18 SE JV-17 GAMLA HERRGÅRDEN IRIS
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa valp:   GAMLA HERRGÅRDEN COCO CHANEL
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa veteran:   TJO-NINS MILOS
Ägare: ABRAHAMSSON JOSEFIN, FALUN
Uppfödare: KVARNSTRÖM HELENA, SUNDBORN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GAMLA HERRGÅRDEN
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS



TIBETANSK TERRIER Antal:  16
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SHELLRICK'S AMBER ROSE
Ägare: STOLT REHNSTRÖM FRIDA, ÅKERSBERGA
Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE&LT&LV CH NO VV-17 NORD UCH SE VV-17 SE VV-17-19 KUAI LE GOU'S QEN'ICHI QATSU
Ägare: SÖDERKVIST LENA, EKERÖ
Uppfödare: ALBRIGTSEN GUNILLA, ÅKERS STYCKEBRUK