Nationell utställning GIMO 2017-09-09-001  Lördag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN KELPIE Antal:  4
Domare:   RUIZ RODRIGUEZ FRANC, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SPH I CAYENNE
Ägare: OLSSON BODIL, UPPSALA
Uppfödare: FONDELIUS MARIA, ALMUNGE



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  9
Domare:   MUNKVALL ANNA-LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JUNKIN' PUNNY DES TERRES DE KHAIRYA
Ägare: SÖDERLUND MARITHA, NORA
Uppfödare: GAJEWSKI MARLENE, FRANKRIKE
 
Bästa valp:   MILLION STAR DU TEMPLE DE PALES
Ägare: FUNDBERG ERIKA, KISTA
Uppfödare: LERICOLAIS BENEDICTE, 61210 RABODANGES



BEARDED COLLIE Antal:  12
Domare:   MUNKVALL ANNA-LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD N ALISTAIR'S YOU ONLY LIVE ONCE
Ägare: BLIXT VERONICA, ASKERSUND
Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ



BELGISK VALLHUND/ MALINOIS Antal:  1
Domare:   RUIZ RODRIGUEZ FRANC, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH KHÉMYRO'S AI-AIS
Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN
Uppfödare: SURING M, NEDERLÄNDERNA



BERGER DES PYRÉNÉES POIL LONG Antal:  1
Domare:   MUNKVALL ANNA-LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DIRGIS DIX BONANZADOTTER X
Ägare: WANGE SARA, TIERP
Uppfödare: WANGE SARA, TIERP



BRIARD Antal:  3
Domare:   RUIZ RODRIGUEZ FRANC, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GOBLINWALLEY SLOW AND EASY
Ägare: BACKLUND ELISABETH, LÅNGSHYTTAN
Uppfödare: RÄNSSI KATARINA, GAGNEF



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  2
Domare:   MÄKINEN MAIJA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MIRONIK'S MARYLIN
Ägare: JOHANSSON MONICA, ALUNDA
Uppfödare: JOHANSSON MONICA, HULT EMMA, ALUNDA



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  4
Domare:   MÄKINEN MAIJA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE JV-12 SEABOUND'S THE MAGNIFICENT
Ägare: DROUGGE ANNE-MARIE, MOCKFJÄRD
Uppfödare: JOHANSSON MICAEL, NJURUNDA
 
Bästa valp:   WINDY FOREST'S PRINCESS MARGARETH
Ägare: HEDENSTEDT ANN-LOUISE, LILLPITE
Uppfödare: UKKOLA TEIJA & PÄÄSKYNEN NOORA, 90860 HALOSENNIEMI



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  5
Domare:   RUIZ RODRIGUEZ FRANC, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH EUW-12 FI V-11 NORD V-15 SE V-16 & VV-16 WW-14 ATENGOS GREAT PRETENDER
Ägare: AMRÉN MARIANA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: NILSSON AGNETA, ÄRLA
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH EUW-12 FI V-11 NORD V-15 SE V-16 & VV-16 WW-14 ATENGOS GREAT PRETENDER
Ägare: AMRÉN MARIANA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: NILSSON AGNETA, ÄRLA



LANCASHIRE HEELER Antal:  5
Domare:   JONSSON MATS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH SE V-16 TUMLEX QUIK CASEY
Ägare: EKLUND LOULOU, STRÄNGNÄS
Uppfödare: EKLUND LOULOU, STRÄNGNÄS
 
Bästa veteran:   NORD UCH SE VV-16 LIMEBROOK'S SUNRISE CHIEF
Ägare: EKLUND LOULOU, STRÄNGNÄS
Uppfödare: NILSSON-OTTOSSON SUSANNE, UMEÅ



MUDI Antal:  3
Domare:   RUIZ RODRIGUEZ FRANC, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-15 HARMINPAIKKA ANKARA
Ägare: MIIA TUOMINEN, LEMPÄÄLÄ, FINLAND
Uppfödare: AHO PAULIINA, FINLAND



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  2
Domare:   RUIZ RODRIGUEZ FRANC, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH THE RIVER WALLÉYS MIZZ BEURRE BLANC
Ägare: BERGQVIST MARIE, TÄLLBERG
Uppfödare: BERGQVIST MARIE, TÄLLBERG



PUMI Antal:  8
Domare:   RUIZ RODRIGUEZ FRANC, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH NO JV-14 NO V-14 NORD UCH CSERESZNYÉSKETI-CSALFA ZUZMÓ
Ägare: DAHLBERG ANNA, TIERP
Uppfödare: GERGELY ANIKÓ, UNGERN



SCHAPENDOES Antal:  6
Domare:   MUNKVALL ANNA-LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-16 CARNAC'S TRICKY TSEEN KE
Ägare: LAMPOLA PAIVI, 01810 LOHTAJOKI, FINLAND
Uppfödare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG
 
Bästa valp:   CARNAC'S VERY SHARP VAN NESS
Ägare: LAMPOLA PAIVI, 01810 LOHTAJOKI, FINLAND
Uppfödare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG
 
Bästa veteran:   LPI RLD N SE UCH HÄRVA AV ULFSÄTER
Ägare: SUNDBLAD CARINA, ASKERSUND
Uppfödare: HAMMAR LARS, GRÄSTORP



SCHIPPERKE Antal:  6
Domare:   RUIZ RODRIGUEZ FRANC, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CORINNAS ELTON
Ägare: JOHANSSON AGNETA, VÄRING
Uppfödare: JOHANSSON AGNETA, VÄRING



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  66
Domare:   BERGH-PERSSON ULLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK&NO UCH EUW-16 GB CH NO V-14 SE V-13-14 SE&FI UCH WINDCREST STYLISH MOVE
Ägare: ÅKESSON CARIN, TÄBY
Uppfödare: ÅKESSON CARIN, TÄBY
 
Bästa valp:   FORNBRO'S TAKEN BY STORM
Ägare: GUSTAFSSON KRISTINA, ALUNDA
Uppfödare: SÖDERBERG EVA, ALUNDA
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NO UCH NO V-13 SE UCH LUNDECOCK'S TIME TO PARTY
Ägare: MAJALA MÄRVI, RISÖGRUND
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SHELLRICK'S
Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  3
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SKEGÅRDENS RAMOZ
Ägare: GRAHN ANN-LOUISE, ALUNDA
Uppfödare: GRAHN ANN-LOUISE, WICKMAN JONAS, ALUNDA



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  7
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IPOI NO UCH SE UCH ROMI'S PEPITA
Ägare: HEGVALL ANNICA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: MANGERUD ROLF & AAGESEN TROND, NORGE
 
Bästa valp:   FELICIA AV QUANTOS
Ägare: LINDSTEDT HELENE, SALA
Uppfödare: JOHANSEN TOR W & JENSEN INGER L, 4790 LILLESAND



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  12
Domare:   JONSSON MATS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SKUTEGÅRDENS NEPTUNUS
Ägare: VESTIN JÖRGEN, SUNDSVALL
Uppfödare: NORDIN JIMMY, BRUNFLO
 
Bästa veteran:   SKUTEGÅRDENS NEPTUNUS
Ägare: VESTIN JÖRGEN, SUNDSVALL
Uppfödare: NORDIN JIMMY, BRUNFLO



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  8
Domare:   JONSSON MATS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BYTHAM EDVIN
Ägare: EK ANNA, SALA
Uppfödare: SERIGSTAD IRENE & JANE, NO-4352 KLEPPE
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NORD UCH SIGGEN'S HERMINE
Ägare: JANSSON KARIN, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: WILBERG RITA & LEIF-HERMAN, NO-1621 SÖRUMSAND



VIT HERDEHUND Antal:  8
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BARVESTAD'S PLEASANT PRINCESS ELSA
Ägare: PETTERSSON ANNA, VATTHOLMA
Uppfödare: BARVESTAD ANNICKA, RUNHÄLLEN