Nationell utställning GIMO 2017-09-10-001  Söndag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 2 - SCHNAUZER, PINSCHER, MOLOSSER M.FL


AFFENPINSCHER Antal:  3
Domare:   SKALIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-16 LAROUSSU'S QUP QAKE
Ägare: VIKING JENNY, LUNDSBRUNN
Uppfödare: STRIDSBERG CAMILLA, TECKOMATORP



BERNER SENNENHUND Antal:  41
Domare:   MÄKINEN MAIJA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH KRONBLOMMAS ROSALINDA
Ägare: MAGNUSSON BJÖRN, SVARTSJÖ
Uppfödare: MAGNUSSON BJÖRN, SVARTSJÖ
 
Bästa valp:   BERNERHUSET'S KINEKS KAIZA
Ägare: LÖNNBERG JANNICA, EDSVALLA
Uppfödare: ROKSTAD ANNE & ROKSTAD ROGER, NORGE
 
Bästa veteran:   FI UCH SE UCH BERNTIERS ON DEMAND
Ägare: SUNDELL JOHANSSON EVA, SKÄRPLINGE
Uppfödare: SUNDELL JOHANSSON EVA, SKÄRPLINGE
 
Bästa avelsgrupp:   FI UCH SE UCH BERNTIERS ON DEMAND
Ägare: SUNDELL JOHANSSON EVA, SKÄRPLINGE
Uppfödare: SUNDELL JOHANSSON EVA, SKÄRPLINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: KRONBLOMMAS
Uppfödare: MAGNUSSON BJÖRN, SVARTSJÖ



BOXER Antal:  9
Domare:   SOLECKYJ SZPUNAR VIV, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-16 SE JV-16 MYTHIQUE'S CERSEI
Ägare: JOHANSSON JANET, VÄSTERÅS
Uppfödare: JOHANSSON JANET, HELLSTRÖM ANE, VÄSTERÅS



BULLMASTIFF Antal:  8
Domare:   SOLECKYJ SZPUNAR VIV, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BULLABONG MATERIAL GIRL
Ägare: KOMAROMY JOSEFINE, EKOLSUND
Uppfödare: KOMAROMY JOSEFINE, EKOLSUND



DANSK-SVENSK GÅRDSHUND Antal:  17
Domare:   SKALIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH EE CH FI UCH YACATIS NOBLESSA NUGGET
Ägare: TANJA TOIVONEN, 24280, FINLAND
Uppfödare: SATAMO MIA, FINLAND
 
Bästa valp:   DOBGUN'S HALDOR HASSE
Ägare: STRANDBERG CHRISTINA, ENKÖPING
Uppfödare: STRANDBERG CHRISTINA, ENKÖPING
 
Bästa veteran:   BJÖRKILS MOLLE-MEE
Ägare: MALMSKÖLD GUSTAFSSON LAILA, ÅMÅL
Uppfödare: MALMSKÖLD GUSTAFSSON LAILA, HÄGG BIRGITTA, ÅMÅL
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BJÖRKILS
Uppfödare: MALMSKÖLD GUSTAFSSON LAILA, HÄGG BIRGITTA, ÅMÅL



DVÄRGPINSCHER Antal:  15
Domare:   SKALIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PL CH SE UCH SE VCH HEZIBLOS LORD INONOTUS
Ägare: STEERINGER ULRIKA, IGGESUND
Uppfödare: LUNDBERG ÅSA, LJUSNE
 
Bästa valp:   HEZIBLOS LADY LYCHNIS
Ägare: žOHANSSON LINDA, BERGVIK
Uppfödare: LUNDBERG ÅSA, LJUSNE
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO V-13 NORD UCH SE V-10 SE V-12 CHIMANJIKA'S RED CHILI PEPPER
Ägare: SVEGÅRDH ZSOFIA, VÄNGE
Uppfödare: SVEGÅRDH ZSOFIA, VÄNGE



DVÄRGSCHNAUZER, PEPPAR & SALT Antal:  31
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NORD JV-15 NORD V-15 SE UCH SE V-16 SCHNAUZI-HERO'S KUNG KENZO
Ägare: LANDERGÅRD MARIA, LIDINGÖ
Uppfödare: LANDERGÅRD MARIA, LIDINGÖ
 
Bästa valp:   LA LEIA'S JAZZY JULIA
Ägare: MALMSTEN HELENA, NORRTÄLJE
Uppfödare: TJERNBERG FRIDA, ENSKEDE
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. SE UCH LITTLE STAR DE TRUFAS NEGRAS
Ägare: LANDERGÅRD MARIA, LIDINGÖ
Uppfödare: FRAILE BARBARA, ARGENTINA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LA LEIA'S
Uppfödare: TJERNBERG FRIDA, ENSKEDE



DVÄRGSCHNAUZER, SVART Antal:  5
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FIXUS SAFETY CONTROL
Ägare: STELIN MARIA, PÅLSBODA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa valp:   DIVINE PRIDE LEAP OF FAITH
Ägare: STÅHLBERG ULLA-GRETA, ALUNDA
Uppfödare: WESTIN ANN-CHARLOTTE, ENEROTH CATHARINA, ALUNDA



DVÄRGSCHNAUZER, SVART & SILVER Antal:  16
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. HR CH NORD JV-15 NORD UCH NORD V-15 AMORRAS ISPRINSESSA ITSI
Ägare: GUSTAFSSON THERESE, FAGERSTA
Uppfödare: FALK BISSE, SÖDERBÄRKE
 
Bästa valp:   HILFIES NOVA
Ägare: EKSTRÖM SOPHIE, BROMMA
Uppfödare: EKSTRÖM SOPHIE, EKSTRÖM ALEXANDER, BROMMA
 
Bästa veteran:   RLD F RLD N UNDINA FROM RIGA KENSHAMM
Ägare: HAMMARBERG MARIA, SÖDERBÄRKE
Uppfödare: GOROBEC INARA, LATVIA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HILFIES
Uppfödare: EKSTRÖM SOPHIE, EKSTRÖM ALEXANDER, BROMMA



DVÄRGSCHNAUZER, VIT Antal:  6
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ESSLEX TELL A STORY
Ägare: TIESTÖ KRISTIINA, UPPSALA
Uppfödare: LEXELIUS SUSANNE, BRUNFLO
 
Bästa valp:   MINILIGHT'S LITTLE SNOWWHITE
Ägare: DAHLSTRÖM FREDLING CATARINA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LJUNG ANN-LOUISE, LJUNG TORBJÖRN, DIÖ



ENGELSK BULLDOGG Antal:  15
Domare:   SOLECKYJ SZPUNAR VIV, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH LV CH SE UCH LONGLOW'S OKEY-YOU-MAKE-MY-DAY
Ägare: LINDQVIST SUSANNE, BRO
Uppfödare: LINDQVIST SUSANNE, BRO
 
Bästa valp:   ORESTREAM'S LOVELY RED BONNEVILLE
Ägare: MALMSTRÖM ANNELI, BORLÄNGE
Uppfödare: MALMSTRÖM ANNELI, BORLÄNGE



GRAND DANOIS Antal:  20
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ABOVE ALL I'LL DREAM OF YOU
Ägare: PERSSON EWA, LILLHÄRDAL
Uppfödare: ALTHÉN KATARINA, FÄRNÄS
 
Bästa valp:   LEXA VON DER BOCKSLEITE
Ägare: ARNOLD NINNIE, LJUSTERÖ
Uppfödare: KARIN GEWINNER, TYSKLAND



LANDSEER Antal:  3
Domare:   MÄKINEN MAIJA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-14 SE V-16 ROZCOE'Z DIVINE DIORA
Ägare: HILLESKÄR BIRGITTA, LUDVIKA
Uppfödare: LARSSON PIA, LARSSON JIMMY, STORA MELLÖSA



LEONBERGER Antal:  19
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE JV-15 SE UCH MOHINHI'S QUATTRO OF QUALITY
Ägare: GUSTAFSSON MARIA, TÄRNSJÖ
Uppfödare: GUSTAFSSON MARIA, TÄRNSJÖ
 
Bästa veteran:   NO UCH SE UCH LILLA ÄVENTYRETS DACTIL
Ägare: GUSTAFSSON MARIA, TÄRNSJÖ
Uppfödare: HEMMING PIA, LINDSTRÖM MATHIAS, RUNHÄLLEN



MASTIFF Antal:  1
Domare:   SOLECKYJ SZPUNAR VIV, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   THALION HALL RADAGAST
Ägare: HALVORSEN BENTE, ÅBY
Uppfödare: RUBIN HEIDI, FINLAND



NEWFOUNDLANDSHUND Antal:  7
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH GROWLER'S NATHANIEL TOSSI
Ägare: OHLSSON ANN-MARI, GÄVLE
Uppfödare: OHLSSON ANN-MARI, WALLIN PERNILLA, GÄVLE



PINSCHER Antal:  11
Domare:   SKALIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EUW-15 FI UCH JWW-15 NORD UCH SE V-16 LILLA ENEBYS HIT' HAZMAN
Ägare: NILSSON SUSANNE, MÄRSTA
Uppfödare: NILSSON SUSANNE, NILSSON ULF, MÄRSTA



PYRENÉERHUND Antal:  5
Domare:   SOLECKYJ SZPUNAR VIV, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MAYA DU GRAND TENDRE
Ägare: TÖRRESVOLL ANNETTE, STORVIK
Uppfödare: BIJVOET CAROLINE, BELGIEN



RIESENSCHNAUZER, SVART Antal:  4
Domare:   SOLECKYJ SZPUNAR VIV, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ANGELRIESEN'S ENDLESS LOVE
Ägare: ABRAHAMSSON THÉRESE, SANDARNE
Uppfödare: ANGELRYD ANITA, ANGELRYD ÅKE, ÅKERSBERGA
 
Bästa valp:   ANGELRIESEN'S FIT FOR FIGHT
Ägare: LINDENMO JAN, GÄVLE
Uppfödare: ANGELRYD ANITA, ANGELRYD ÅKE, ÅKERSBERGA



ROTTWEILER Antal:  3
Domare:   SOLECKYJ SZPUNAR VIV, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MAXIMILLIAN FOX'S USLING
Ägare: JANSSON ANNE, FRÖVI
Uppfödare: RENARD ANDY, JÄT



SANKT BERNHARDSHUND, KORTHÅRIG Antal:  1
Domare:   SOLECKYJ SZPUNAR VIV, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MALALA DU VAL DU MORAKOPF
Ägare: KLINGSTEDT JENNY, RIMBO
Uppfödare: KETTERER BERNARD, FRANKRIKE



SANKT BERNHARDSHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  2
Domare:   SOLECKYJ SZPUNAR VIV, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH DEIN HARDS JOIN MY FAN CLUB
Ägare: BYREVIK KARIN, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: BYREVIK KARIN, ÖSTERBYBRUK



SCHNAUZER, PEPPAR & SALT Antal:  9
Domare:   SOLECKYJ SZPUNAR VIV, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   POGNOS XCALIBUR
Ägare: SJÖDIN DANUTA, ÅKERSBERGA
Uppfödare: MELINDER INGELA, MELINDER BENNY, TREHÖRNINGSJÖ



SCHNAUZER, SVART Antal:  5
Domare:   SOLECKYJ SZPUNAR VIV, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH ZIRROS FABULOUS EXOR
Ägare: ROTH SUSANNE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: LINDFORS SUSANNE, LUDVIKA
 
Bästa veteran:   SE UCH ZIRROS FABULOUS EXOR
Ägare: ROTH SUSANNE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: LINDFORS SUSANNE, LUDVIKA



SHAR PEI Antal:  6
Domare:   MÄKINEN MAIJA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD V-09 NORD V-11 SE V-11 SE V-14 SE&NO UCH PEI ATTENTION APPLE OF MY EYE
Ägare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM
Uppfödare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD V-09 NORD V-11 SE V-11 SE V-14 SE&NO UCH PEI ATTENTION APPLE OF MY EYE
Ägare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM
Uppfödare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NORD V-09 NORD V-11 SE V-11 SE V-14 SE&NO UCH PEI ATTENTION APPLE OF MY EYE
Ägare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM
Uppfödare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: PEI ATTENTION
Uppfödare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM