Nationell utställning GIMO 2017-09-10-001  Söndag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON HAVANAIS Antal:  15
Domare:   HEINESCHE LAURENT, LUXEMBURG - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TEQUILAVILLE'S ROSA LEE
Ägare: MODÉN MARIA, SIGTUNA
Uppfödare: EMBRETSEN MONICA, EMBRETSEN KAY, EDSBYN
 
Bästa valp:   FRISETTE'S TIN-TIN
Ägare: NYLANDER MARIA, TYRESÖ
Uppfödare: PELLÉN MONA-LISA, PELLÉN NATHALIE, LJUNGSBRO



BOSTONTERRIER Antal:  15
Domare:   KVIVESEN HELGE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI JV-15 FI UCH NO JV-15 NO UCH NORD JV-15 NORD UCH SE UCH SHOWTEAM'S CARAMEL
Ägare: KARLSSON LENA, GRUMS
Uppfödare: KARLSSON LENA, GRUMS



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  41
Domare:   BALKAN JEANETTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH KABONOVAS JIVE PARTY
Ägare: ANDREASSON CARIN, ENKÖPING
Uppfödare: BOSTRÖM LISELOTTE, BOSTRÖM GUN, UMEÅ
 
Bästa veteran:   KEIJANS ATHENA
Ägare: KEIJSER ÅSA, SALTSJÖ-BOO
Uppfödare: KEIJSER ÅSA, SALTSJÖ-BOO
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHADYLINE
Uppfödare: LINDSTRÖM NINA, LINDSTRÖM SEIJA, JÄRFÄLLA



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  31
Domare:   CARLID GABRIELLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EE CH FI UCH NO JV-13 NO UCH SE UCH SHINE ON A MESSAGE TO YOU RUDY
Ägare: HELLSTRÖM KARIN, INGARÖ
Uppfödare: HELLSTRÖM KARIN, HELLSTRÖM BJÖRN, INGARÖ
 
Bästa valp:   MINI PAWS RAISE ME UP
Ägare: THORN LENA, TYRESÖ
Uppfödare: THORN LENA, TYRESÖ
 
Bästa veteran:   DK UCH NORD VV-15 SE UCH SE VV-16 TETTCHI'S CHARMING LITTLE DISA
Ägare: WELIN CATRIN, NORRKÖPING
Uppfödare: WELIN CATRIN, WELIN MATS-ÅKE, ÅBY



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  36
Domare:   CARLID SAMUEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SHINE ON WHEN THE ROSES BLOOM AGAIN
Ägare: DOHRÉN PETRA, BÅLSTA
Uppfödare: HELLSTRÖM KARIN, HELLSTRÖM BJÖRN, INGARÖ
 
Bästa valp:   TETTCHI'S DIVA BONA
Ägare: WELIN CATRIN, NORRKÖPING
Uppfödare: WELIN CATRIN, NORRKÖPING
 
Bästa veteran:   MINI FASHION FIRST COPYWRIGHT ROSE
Ägare: ÖST LOUISE, NUSNÄS
Uppfödare: ÖSTH LOUISE, MORA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MINI FASHION
Uppfödare: ÖSTH LOUISE, MORA



CHINESE CRESTED DOG Antal:  21
Domare:   WESTIN CAHTRIN L - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. FI V-15 NO UCH NORD UCH SE V-16 HOOKI Z TERAMONU
Ägare: ANGER SÖDERBERG SUSIE, SALA
Uppfödare: JITKA KRNAVKOVA, TJECKIEN
 
Bästa valp:   JEAN DARK NOVEMBER RAIN
Ägare: GUSTAFSSON MALIN, VÄSTERÅS
Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, ROSERSBERG
 
Bästa veteran:   CRESTYLE HOWTO LOOK GOOD NAKED
Ägare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
Uppfödare: CAYER JOHANNE, USA



COTON DE TULÉAR Antal:  5
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EE CH LT CH LV CH NO JV-15 NO UCH SE JV-15 SE V-16 SE&DK&FI UCH JENNIFFAS KNOCK OUT
Ägare: LINDBERG JENNIE, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: LINDBERG JENNIE, UPPLANDS VÄSBY



FRANSK BULLDOGG Antal:  43
Domare:   RUIZ RODRIGUEZ FRANC, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MUNDIZ NAIMA
Ägare: ERIKSSON MAGNUS, TYSTBERGA
Uppfödare: ERIKSSON MAGNUS, TYSTBERGA
 
Bästa valp:   BERBRIS FREJA DES CHAMPS-ELYSÉES
Ägare: EDGREN ANNICA, BROTTBY
Uppfödare: GANZER MICHAEL, NORRKÖPING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ETTORE'S
Uppfödare: HOLMBERG SARA, HELANDER JOHAN, UPPSALA



GRIFFON BELGE Antal:  5
Domare:   RUIZ RODRIGUEZ FRANC, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KWADIX BLANCHE
Ägare: WAHLGREN KATARINA, VÄDDÖ
Uppfödare: WAHLGREN KATARINA, VÄDDÖ



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  3
Domare:   RUIZ RODRIGUEZ FRANC, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH WENDELS GRIFFONER BIBBI BID
Ägare: JANSSON LINA, VÅRBY
Uppfödare: WENDEL MONICA, BILLINGE



JAPANESE CHIN Antal:  6
Domare:   COX HEATHER, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH NO UCH SE UCH HARUMI HAYO AKWAMARYN
Ägare: ORREMARK INGA-LILL, RÖ
Uppfödare: DOROTA KASPRZAK, POLEN
 
Bästa veteran:   SE UCH DAYS OF GLORY ASIAN ROSE AURORA
Ägare: ORREMARK INGA-LILL, RÖ
Uppfödare: NORDWALL DIONNE, VÄLLINGBY



KING CHARLES SPANIEL Antal:  2
Domare:   COX HEATHER, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH MAQUI DONAS CLASSICAL CANDY FLOSS
Ägare: SEGERSTRÖM MONA, UPPSALA
Uppfödare: LUND ANNIKA, ÖSTRA FRÖLUNDA



KROMFOHRLÄNDER Antal:  2
Domare:   COX HEATHER, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KROMIWONDER ADORABLE PRIDE
Ägare: ALMGREN PIA, ALUNDA
Uppfödare: LÖVEID NILSSEN RITA, VÄSTERÅS



LHASA APSO Antal:  8
Domare:   HEINESCHE LAURENT, LUXEMBURG - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EE CH FI UCH NO UCH NO V-16 SE&DK UCH REBELLIC'S IN THE SPOTLIGHT
Ägare: TOMMILA ANNA, FORSA
Uppfödare: TOMMILA ANNA, HUDIKSVALL
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: REBELLIC'S
Uppfödare: TOMMILA ANNA, HUDIKSVALL



LÖWCHEN Antal:  5
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SIMBALINE MY MASTERPIECE
Ägare: OLSÉN LENA, UPPSALA
Uppfödare: OLSÉN LENA, UPPSALA
 
Bästa valp:   SIMBALINE NEBULOSA
Ägare: HEDENDAHL HANNA, STORVRETA
Uppfödare: OLSÉN LENA, UPPSALA
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-14 SIMBALINE DUNDER OCH BRAK
Ägare: HEDENDAHL HANNA, STORVRETA
Uppfödare: OLSÉN LENA, UPPSALA



MOPS Antal:  33
Domare:   KVIVESEN HELGE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-16 PUGBULLY STILL IN BUSINESS
Ägare: BJÖRN ERLING LÖKEN, ÖREBRO, NORGE
Uppfödare: FRIDTJOFSEN HEIDI, NORGE
 
Bästa valp:   PUGGENS QUALITY
Ägare: LARSSON YVONNE, RUNHÄLLEN
Uppfödare: NYBERG LENA, NYBERG JOHANNA, TÄBY
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH SE UCH PUGGENS WESTER
Ägare: LUNDIN CARMITA, TÄBY
Uppfödare: NYBERG LENA, NYBERG JOHANNA, ÅKERSBERGA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STRANDSMEDJANS
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO



PAPILLON Antal:  41
Domare:   COX HEATHER, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SILENZIO'S LORENZO
Ägare: JOHANSSON ANNETTE, TYRESÖ
Uppfödare: HANSSON BRITT-MARI, VIKARBYN
 
Bästa valp:   LINDATORPS JURTINA LUCIA
Ägare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
Uppfödare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa veteran:   SE UCH STRIDSMARKENS FIGHTER
Ägare: JOHANSSON ANNA-KARIN, HUDDINGE
Uppfödare: MATTSSON PETER, HUDDINGE
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH LINDATORPS BLIZZANDRA
Ägare: BLOM MONA, ORSA
Uppfödare: EDENIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LINDATORPS
Uppfödare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK



PEKINGESE Antal:  2
Domare:   COX HEATHER, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KISCI TERRIFIC RED CHARMER
Ägare: SEGERSTRÖM MONA, UPPSALA
Uppfödare: DUE PETERSEN MARIE K, TINGVADVEJ 6 BAEK, DANMARK



PETIT BRABANCON Antal:  10
Domare:   RUIZ RODRIGUEZ FRANC, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MIXED COLOR'S NENNA
Ägare: ERIKSSON JANET, SANDVIKEN
Uppfödare: VESTERMARK EVA, STRÖMSUND
 
Bästa valp:   GRIFFRIDS ENLIGHTEN CASSIOPEJA
Ägare: EHRENKRONA INGRID, JÄRFÄLLA
Uppfödare: EHRENKRONA INGRID, JÄRFÄLLA



PHAL»NE Antal:  6
Domare:   COX HEATHER, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH FANOBI'S ARAMIS
Ägare: ANTONSSON ANITA, GRÄSTORP
Uppfödare: ANTONSSON ANITA, GRÄSTORP
 
Bästa veteran:   MILJA
Ägare: AIKIO ELISABETH, SKENE
Uppfödare: AIKIO ARI, ISTORP



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  2
Domare:   HEINESCHE LAURENT, LUXEMBURG - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HUNTERS N' ROSES ALWAYS EILEEN
Ägare: ECKERFÄLT CHARLOTTE, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: ECKERFÄLT CHARLOTTE, SÖDERTÄLJE



PUDEL, DVÄRG Antal:  16
Domare:   SJONG KITTY, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH LIGHT DREAM'S HE'S GOT IT
Ägare: BLOM GUN-MARI, STALLARHOLMEN
Uppfödare: BLOM GUN-MARI, STORA VIKA
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI JV-10 FI V-11 LT CH SE V-12-13 SE&FI UCH PANDORANS NAME OF THE GAME
Ägare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN
Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN



PUDEL, MELLAN Antal:  12
Domare:   SJONG KITTY, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-16 BODATHIGERNS AMAZON
Ägare: TIGER MATILDA, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: TIGER MATILDA, ÖSTERBYBRUK
 
Bästa veteran:   TINELUND'S DO IT SIMPLE
Ägare: LUNDEVALL CHRISTINA, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: LUNDEWALL CHRISTINA, ÖSTHAMMAR



PUDEL, STOR Antal:  15
Domare:   SJONG KITTY, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MOMABO'S HASHTAGGING A ROCK MOVE
Ägare: BERGEBO ROGER, FRÖSÖN
Uppfödare: MODIG MARIA, KILAFORS
 
Bästa valp:   BRAMMARPS HEART TO THE CROWD
Ägare: HELLMAN LAILA, SÖDERALA
Uppfödare: STRANDVAD LENE, HJÄRNARP
 
Bästa veteran:   FI UCH SE UCH PARTY-LINE'S WALK THE LINE
Ägare: ENGBERG BRIT RANDI, ÅRSUNDA
Uppfödare: IVARSSON CHRISTER, HELLHOLM PETER, ALMUNGE



PUDEL, TOY Antal:  17
Domare:   SJONG KITTY, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH PANDORANS MAHJONG
Ägare: LÖFQUIST GÜNTHER MONIQA, RÄTTVIK
Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN
 
Bästa veteran:   EE CH GI CH NORD VV-15 SE UCH SE VV-16 POLOSAS WHITE ROSALINA
Ägare: FUGELSTAD ANNA-LENA, SKOGÅS
Uppfödare: JOHANSSON ÅSA, ALSTERMO



RUSSKAYA TSVETNAYA BOLONKA Antal:  6
Domare:   HEINESCHE LAURENT, LUXEMBURG - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EEL GARDEN'S RTB BLACK MAGIC WOMAN
Ägare: SCHÉLE BIRGITTA, VALLENTUNA
Uppfödare: SCHÉLE BIRGITTA, LARSSON SUSANNE, VALLENTUNA
 
Bästa valp:   STENSÖBÄCKEN'S HONEY
Ägare: WIK SUSANNE, HUDIKSVALL
Uppfödare: WIIK SUSANNE, WIK HANS, HUDIKSVALL



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  2
Domare:   HEINESCHE LAURENT, LUXEMBURG - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 NO JV-16 NO V-16 SE JV-16 SE V-16 AMBER DELIS BUDU VPEREDI VSEH
Ägare: SCHÉLE JULIA, VALLENTUNA
Uppfödare: ALEKSEJEVA N, LETTLAND



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  2
Domare:   HEINESCHE LAURENT, LUXEMBURG - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa veteran:   EE&LV CH LT CH NO UCH NORD UCH NORD V-11 SE VV-16 TASTAWAY'S MORTIMER
Ägare: MUSKUS ERIK, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: FAGERNÄS CAROLA, FI-68410 ALA-VETELI



SHIH TZU Antal:  26
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. FI UCH LV CH NORD UCH TIPSY-TOE'S DAZZLING STARLIGHT
Ägare: CRAMBERT IRENE, SPÅNGA
Uppfödare: REHN LENA, GUSTAFSSON THERÉSE, AGNESBERG
 
Bästa valp:   JOY'S GIOCANDO CON IL FUOCO
Ägare: LEHIKOINEN CAROLINA, HAGFORS
Uppfödare: BLOM MARIE, RIMBO
 
Bästa veteran:   SE UCH ZIAMS DON'T SAY NO SAY YES
Ägare: ÅLLEBRATT TORBJÖRN, BRANDBERGEN
Uppfödare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, BERGQVIST LARS, ÅSA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ZIAMS
Uppfödare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, BERGQVIST LARS, ÅSA



TIBETANSK SPANIEL Antal:  17
Domare:   COX HEATHER, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH SE UCH BJÖRNBRISENS BEHIND BLUE EYES
Ägare: YBERG JENNY, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: TULEVALL JENNY, TULEVALL ANETTE, KISTA
 
Bästa veteran:   SE UCH TWIX AMEDEI PRALINE
Ägare: LINDELIUS SUSANNE, KNIVSTA
Uppfödare: LINDELIUS SUSANNE, KNIVSTA



TIBETANSK TERRIER Antal:  13
Domare:   WESTIN CAHTRIN L - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EE CH LT CH LV CH NORD UCH KUAI LE GOU'S QEN'ICHI QATSU
Ägare: SÖDERKVIST LENA, EKERÖ
Uppfödare: ALBRIGTSEN GUNILLA, ÅKERS STYCKEBRUK
 
Bästa veteran:   TINTAVON PRETINHA
Ägare: ELMESTÅL CECILIA, BROMMA
Uppfödare: STANTON PAUL, SKAAR TORBJÖRN, TYRESÖ