Nationell utställning Gimo 2018-09-08-001  Lördag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  3
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH FRITTMI'S SUPERMARINE SPITFIRE
Ägare: BERG MIA, KNIVSTA
Uppfödare: BERG MIA, KNIVSTA
 
Bästa veteran:   SE UCH FRITTMI'S SUPERMARINE SPITFIRE
Ägare: BERG MIA, KNIVSTA
Uppfödare: BERG MIA, KNIVSTA



BICHON HAVANAIS Antal:  26
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 FI UCH NO JV-16 NORD UCH SE UCH PELVIX LADY GUINEVERE
Ägare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
Uppfödare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
 
Bästa valp:   HAVANNAVILLE'S NOT JUST ANYBODY
Ägare: NYLANDER MARIA, TYRESÖ
Uppfödare: DOLK BERNTSON KERSTIN, NYLANDER MARIA, SKÖNDAL
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH LV CH NO VCH NORD UCH SE VCH FAGERHOLMS DORCHESTER
Ägare: LIND LENA, RENGSJÖ
Uppfödare: SCHOERNER KATARINA, INGARÖ



BOLOGNESE Antal:  4
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH FI V-17 NO UCH NORD V-17 SE UCH SE V-17 HUNKY-DORY I ME MINE
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, RÖNQUIST LOTTEN, KARLSTAD
 
Bästa valp:   FRIENDS OF BOLO DAENERYS TARGARYEN
Ägare: WALDEMARSDOTTER NICOLE, KIL
Uppfödare: WALDEMARSDOTTER NÄSLUND NICOLE, KIL



BOSTONTERRIER Antal:  13
Domare:   COX HEATHER, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   OELANDICA'S XCLUSIVO PER ME
Ägare: HANSSON LINN
Uppfödare: SEVERIN ULLA, MÖRBYLÅNGA



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  26
Domare:   SULTAN ANN-CHRISTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD UCH SE V-17 KABONOVAS JIVE PARTY
Ägare: ANDREASSON KARIN, ENKÖPING
Uppfödare: BOSTRÖM LISELOTTE, BOSTRÖM GUN, UMEÅ
 
Bästa valp:   CAVANZAS CHARLENCIA
Ägare: SUNDBERG LENA, HANDEN
Uppfödare: LANTZ JOEL, LANTZ ANDREAS, RIMBO
 
Bästa veteran:   GLORYENZ LOVE'N HOPE
Ägare: ANDREASSON KARIN, ENKÖPING
Uppfödare: ANDREASSON KARIN, ANDREASSON MICHAEL, ENKÖPING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CAVANZAS
Uppfödare: LANTZ JOEL, LANTZ ANDREAS, RIMBO



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  30
Domare:   PALUMBO ALEKSANDRA, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. FI UCH RS CH SE UCH JAMIE-LYNN'S LOOK ME UP
Ägare: JOHANSSON SUSANNE, PARTILLE
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS
 
Bästa valp:   LILLDIVAN'S LOVE ME TENDER
Ägare: JANSSON MARIA, NORRTÄLJE
Uppfödare: JANSSON MARIA, NORRTÄLJE
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH SE UCH SE V-09 SE V-13 CHICO QUERIDA'S IT'S BRILLIANT
Ägare: MELKERSSON MARIA, TIERP
Uppfödare: LÖNNHAMMAR MARIA, HUDDINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JAMIE-LYNN'S
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  51
Domare:   PALUMBO ALEKSANDRA, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH PL CH SE UCH QQ'S AMAZING IT'S WINDY ON TOP
Ägare: TIMERDAL JANINA, VÄXJÖ
Uppfödare: TIMERDAL JANINA, VÄXJÖ
 
Bästa valp:   TINY TULIPS WRAPPED IN RUBIES
Ägare: KRÅNGLIN LENA, RAMSELE
Uppfödare: SVEGREUS MARLENÉ, NORRKÖPING
 
Bästa veteran:   RLD F RLD N SE VCH ONEWAY'S SALMIAK
Ägare: VIDMAN ANNICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: SÄVLUND JEANETTE, KUMLA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: QQ'S AMAZING
Uppfödare: TIMERDAL JANINA, VÄXJÖ



CHINESE CRESTED DOG Antal:  41
Domare:   ALMGREN HANS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLENDVERK'S HAVANA ROSE
Ägare: CORNELIA SOFIE UNDHEIM, NORGE
Uppfödare: UNDHEIM C S & K S, NORGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH LU CH SE UCH VDH CH PREFIX MARY QUEEN OF SCOTS
Ägare: SJÖBERG EVA, HÄGERSTEN
Uppfödare: AGRONIUS GUNILLA, AGRONIUS REBECCA, STRÖMSNÄSBRUK



COTON DE TULÉAR Antal:  8
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BE CH C.I.B. & NORD UCH DK VV-14 EE&LT&LV CH NO UCH NO V-17 PL CH PL CH & LU CH RU CH SIDUS ICEBREAKER
Ägare: EISERMAN LINDSTRÖM EVA, BÄLINGE
Uppfödare: OLSSON BERGGREN CHRISTINA, ÅKERSBERGA
 
Bästa valp:   RIVER LAKE'S BURNING LOVE
Ägare: HALLESTRAND EVA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: HALLESTRAND EVA, ÄLVSJÖ
 
Bästa veteran:   BE CH C.I.B. & NORD UCH DK VV-14 EE&LT&LV CH NO UCH NO V-17 PL CH PL CH & LU CH RU CH SIDUS ICEBREAKER
Ägare: EISERMAN LINDSTRÖM EVA, BÄLINGE
Uppfödare: OLSSON BERGGREN CHRISTINA, ÅKERSBERGA



FRANSK BULLDOGG Antal:  32
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LAKE HOUSE CHARMING TITUS
Ägare: PETERSON BIRGITTA, VÄNERSBORG
Uppfödare: NORRMAN PERCY, JARL DIANA, OSBY
 
Bästa valp:   NEEDFUL THING'S VINTAGE PRINCESS
Ägare: AUGUSTSSON SANDRA, VÅLBERG
Uppfödare: JOHANSSON MARINA, EDSVALLA



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  2
Domare:   COX HEATHER, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-17 MANTICORNS ENRICO
Ägare: TÖRNBLOM JAN, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN



JAPANESE CHIN Antal:  2
Domare:   BYSTRUP ANNETTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AIKEMUNO U-OLIVIA
Ägare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA
Uppfödare: ROMANOVSKAYA T P, VITRYSSLAND



KING CHARLES SPANIEL Antal:  4
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH MAQUI DONAS CLASSICAL CANDY FLOSS
Ägare: SEGERSTRÖM MONA, UPPSALA
Uppfödare: LUND ANNIKA, ÖSTRA FRÖLUNDA
 
Bästa valp:   CINNAMON ERNEST HEMINGWAY
Ägare: MÖRNER NORSTRÖM JEANETTE, GNESTA
Uppfödare: MÖRNER NORSTRÖM JEANETTE, GNESTA



KROMFOHRLÄNDER Antal:  4
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH KROMIWONDER ADORABLE PRIDE
Ägare: ALMGREN PIA, ALUNDA
Uppfödare: LÖVEID NILSSEN RITA, VÄSTERÅS



LHASA APSO Antal:  4
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   YANGADOO'S FOOTPRINTS OF AN ANGEL
Ägare: HALLGREN PETTERSSON PERNILLA, FELLINGSBRO
Uppfödare: HALLGREN PERNILLA, FELLINGSBRO



LÖWCHEN Antal:  5
Domare:   MYRMAN JENS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH BELGROSS DENNIZ
Ägare: BERG JESSICA, FALUN
Uppfödare: GROSS MARINA, VIMMERBY



MALTESER Antal:  3
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI JV-17 NO UCH NORD JV-17 SE JV-17 SE UCH HUNKY-DORY TT I CAN BOOGIE
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, RÖNQUIST LOTTEN, KARLSTAD



MOPS Antal:  25
Domare:   COX HEATHER, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MONTES AURI ESCOBAR
Ägare: BEXANDER MARIA, SALTSJÖ-BOO
Uppfödare: CHEKALENKO ELENA YU, RYSSLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STRANDSMEDJANS
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO



PAPILLON Antal:  28
Domare:   BYSTRUP ANNETTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VARFÅGELNS KANEL
Ägare: EDLUND NATHALIE, TULLINGE
Uppfödare: ARVIDSSON ÅSA, FARSTA
 
Bästa valp:   CASPIAN'S WORLD WIDE WEB
Ägare: JOHANSSON ANNETTE, TYRESÖ
Uppfödare: JOHANSSON ANNETTE, TYRESÖ
 
Bästa veteran:   STARDREAM'S BOLORIA THORE
Ägare: SALTIN CHRISTINE, VÄDDÖ
Uppfödare: CEDERVALL SOFIA, BJÖRSBERG CEDERVALL CHRISTINA, GIMO
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH STRIDSMARKENS FIGHTER
Ägare: MATTSSON PETER, HUDDINGE
Uppfödare: MATTSSON PETER, HUDDINGE



PEKINGESE Antal:  5
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-17 KISCI TERRIFIC RED CHARMER
Ägare: SEGERSTRÖM MONA, UPPSALA
Uppfödare: DUE PETERSEN MARIE K, TINGVADVEJ 6 BAEK, DANMARK
 
Bästa veteran:   SE UCH MILL-ZONE HOLY MOSES
Ägare: JOHANSSON SONJA, ÖREBRO
Uppfödare: DAVIDSSON OLSSON CAMILLA, ÅMÅL



PETIT BRABANCON Antal:  10
Domare:   COX HEATHER, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GRIFFRIDS ADELAIDE AV ANJOU
Ägare: EHRENKRONA INGRID, JÄRFÄLLA
Uppfödare: EHRENKRONA INGRID, JÄRFÄLLA
 
Bästa valp:   CADOGAN HULA HULA
Ägare: ANNELI ROSENBERG & NIINA JALONEN, HAMMARLAND, ÅLAND, FINLAND
Uppfödare: JALONEN NIINA, FINLAND
 
Bästa veteran:   FANNY
Ägare: RUOTSAARI MARJAANA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: ANDERSSON ANNE, SÖDERTÄLJE



PHAL»NE Antal:  3
Domare:   BYSTRUP ANNETTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NOBLE NADIRS BALLERINA
Ägare: ENGSTRÖM ULLA BRITTA, HAMMERDAL
Uppfödare: BERNHED BIRGITTA, BERNHED UHLÉN AMANDA, SOLLEBRUNN
 
Bästa valp:   NOBLE NADIRS FALINE
Ägare: SVEDIN FRIDA, UPPSALA
Uppfödare: BERNHED BIRGITTA, BERNHED UHLÉN AMANDA, SOLLEBRUNN



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  6
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-14 NORD V-16 RLD N&F SE JV-14 SE&DK UCH WORKING MATES BEAST IN SHOW
Ägare: ANDERSSON ANGELICA, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO
 
Bästa valp:   WORKING MATES FIRST AID KIT
Ägare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO



PUDEL, DVÄRG Antal:  25
Domare:   OMURA TOSHINORI, JAPAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK VV-17 FI JV-10 FI V-11 LT CH SE V-12-13 SE VV-17 SE&FI UCH PANDORANS NAME OF THE GAME
Ägare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN
Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN
 
Bästa valp:   SUPER SONIK'S LILLY
Ägare: BERGGREN SOFIA, UPPSALA
Uppfödare: JOHANSSON ANETTE, JOHANSSON ANN, STALLARHOLMEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK VV-17 FI JV-10 FI V-11 LT CH SE V-12-13 SE VV-17 SE&FI UCH PANDORANS NAME OF THE GAME
Ägare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN
Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN



PUDEL, MELLAN Antal:  12
Domare:   OMURA TOSHINORI, JAPAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH MAGIC SHAMROCK ROMANTICA SINFONIA
Ägare: SÖRQUIST KERSTIN, UDDEVALLA
Uppfödare: LAZZERI LORENZO, ITALIEN
 
Bästa valp:   CACHAS GLORIA
Ägare: ELIASSON BERITH, ENKÖPING
Uppfödare: ELIASSON BERITH, ENKÖPING



PUDEL, STOR Antal:  26
Domare:   OMURA TOSHINORI, JAPAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DOMESTIC DARK DISCOVER YOUR DREAMS
Ägare: TROÉNG HELENA, UMEÅ
Uppfödare: TROÉNG LOUISE & HELENA, TROÉNG ROLF, UMEÅ
 
Bästa valp:   HUFFISH SWEDISH WOMAN
Ägare: SANDELL CHARLOTTE
Uppfödare: SANDELL CHARLOTTE, HUDDINGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. SE&FI UCH DK UCH EE CH GI CH LV CH AWESOME ALWAYS GIVE AND TAKE
Ägare: EDHOLM CAROL, SALTSJÖ-BOO
Uppfödare: EDHOLM CAROL, SALTSJÖBADEN



PUDEL, TOY Antal:  17
Domare:   OMURA TOSHINORI, JAPAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EYEQ'S ATTRACTIVE
Ägare: SVENSSON GUNILLA, HOVA
Uppfödare: SVENSSON GUNILLA, HOVA
 
Bästa veteran:   DK UCH FI UCH SE UCH LA'BIBA'S REINE ISABELL BLANCHE
Ägare: SVENSSON GUNILLA, HOVA
Uppfödare: BAVNHÖJ BIRGITTE, DK-2670 GREVE



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  3
Domare:   BYSTRUP ANNETTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TRUFFELNOSE CARMEN
Ägare: NORELL MARLENE, KRAMFORS
Uppfödare: AXELL NONNO, STORVRETA



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  3
Domare:   BYSTRUP ANNETTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MILYI ANGEL CHUDESNAYA IGRUSHKA
Ägare: ANJOU LENA, VÄDDÖ
Uppfödare: YAKUSEVICH N, VITRYSSLAND



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  1
Domare:   BYSTRUP ANNETTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH JWW-14 SE UCH SE V-14 KEEHAWN BLACK RUSSIAN
Ägare: ANDERSÉN ANETTE, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: NISSER-BLANCK SUZANNE, ENKÖPING



SHIH TZU Antal:  23
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO UCH NO V-17 NORD JV-15 NORD UCH SE JV-15 YUNG LO'S FRIENDS FOREVER
Ägare: DELLGREN LILLVI, ESLÖV
Uppfödare: PÅLSSON SOFI, PÅLSSON PETER, TYGELSJÖ
 
Bästa veteran:   SE UCH ZIAMS DON'T SAY NO SAY YES
Ägare: ÅLLEBRATT TORBJÖRN, BRANDBERGEN
Uppfödare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, BERGQVIST LARS, ÅSA



TIBETANSK SPANIEL Antal:  17
Domare:   BYSTRUP ANNETTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD UCH SE V-14 SE V-15 VDH CH GAMLA HERRGÅRDEN MOZART
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa valp:   BLACKRILL'S VIOLET CHACHKI
Ägare: LAURILA KAJSA, UPPSALA
Uppfödare: ERIKSSON TOVE, LAURILA KAJSA, UPPSALA
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD UCH SE V-14 SE V-15 VDH CH GAMLA HERRGÅRDEN MOZART
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GAMLA HERRGÅRDEN
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS



TIBETANSK TERRIER Antal:  9
Domare:   OLSSON ULRICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DARTHVADER
Ägare: DAHLBÄCK OLLÉN ULRIKA, BROTTBY
Uppfödare: DAHLBÄCK OLLÉN ULRIKA, BROTTBY