Nationell utställning Västerås 2019-04-27-001  Lördag
Arrangör:  Wästmanlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN KELPIE Antal:  5
Domare:   SCHEEL BIRTHE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JWW-17 SE JV-17 EVALLENS CHOCOLATE TREASURE
Ägare: BERGSTRÖM ÅSA, VALLENTUNA
Uppfödare: KARLSSON MYRBRINK EVA, ALMUNGE
 
Bästa veteran:   EVALLENS BLACK & TAN FREESIAH
Ägare: STERNBERG ROSE-MARIE
Uppfödare: KARLSSON MYRBRINK EVA, ALMUNGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: EVALLENS
Uppfödare: KARLSSON MYRBRINK EVA, ALMUNGE



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  25
Domare:   SCHEEL BIRTHE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RU CH FRAYTAL' ZZ TOP
Ägare: ALEXANDRA CHEREDNICHENKO, RYSSLAND
Uppfödare: CHEREDNICHENKO A.A., RYSSLAND
 
Bästa valp:   YUMIGOS EVERY STAR 'N' BEYOND
Ägare: SCHULZ AMANDA, HÅLLNÄS
Uppfödare: SCHULZ AMANDA, HÅLLNÄS
 
Bästa veteran:   EASY THE IDOL
Ägare: RÅGFELDT HELENA, BERGSHAMRA
Uppfödare: MUNKVALL ANNA-LENA, MUNKVALL NIKLAS, ÅKERSBERGA



BEARDED COLLIE Antal:  22
Domare:   BIRK CARSTEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
LÖNNER-ANDERSON NINA - Valpklass
 
BIR:   SE UCH HILLBACKA AWESOME
Ägare: BOMAN ANN-CHARLOTTE, HAMMARÖ
Uppfödare: BOMAN ANN-CHARLOTTE, HAMMARÖ
 
Bästa valp:   BEARDMARKED'S HOT SUITED
Ägare: HALVARSSON MIMMI, BORLÄNGE
Uppfödare: RUNDBERG LIZ, RUNDBERG NICLAS, ÄNGELHOLM
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NO V-13 NORD UCH NORD V-10 SE V-15 GOONIE'S HIGHLANDER LAD
Ägare: VIGREN MONA, GRUMS
Uppfödare: JANSSON GUN, JANSSON MIA, SKOGHALL
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LÄRKÄNGEN'S
Uppfödare: ÖHQVIST ANNE-MARIE, ÖHQVIST JENNY, EDSVALLA



BEAUCERON Antal:  3
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JEUW-18 SILOGÅRDEN'S NIXXON
Ägare: LANTZ EVA, HJORTKVARN
Uppfödare: LANTZ EVA, HJORTKVARN



BELGISK VALLHUND/ MALINOIS Antal:  3
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   THINICE IZILME
Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN
Uppfödare: STRÖM SONNY, STRÖM LILLEBA, FOLKÄRNA



BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN Antal:  3
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HIMBI'S HEIA HANAKO
Ägare: MAGNUSSON LARS, SALTSJÖ-BOO
Uppfödare: MAGNUSSON ANN, MAGNUSSON LARS, SALTSJÖ-BOO
 
Bästa valp:   ETERNITY'S TOSCAH
Ägare: KARLSSON SUSANNE, MOTALA
Uppfödare: ANDERSSON JESPER, ANDERSSON KARIN, JULITA



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ FACE RASE Antal:  2
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KIVASTI POJAT ON POIKII
Ägare: ANNIKA UUTTU, LEMPÄÄLÄ, FINLAND
Uppfödare: UTRIAINEN HEIDI, FINLAND



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ POIL LONG Antal:  3
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH SE UCH SE V-16 SE V-18 WW-18 LAKHA DE LOUBAJAC
Ägare: WESTERBERG MONICA, RIMBO
Uppfödare: DE NECKERE TOMBALLE CATHERINE, FRANKRIKE



BRIARD Antal:  4
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-18 NORD JV-18 SE JV-18 SE V-18 GOBLINWALLEY HOLY SMOKE
Ägare: BERGLUND THERESE, MOCKFJÄRD
Uppfödare: RÄNSSI KATARINA, GAGNEF



CHODSKÝ PES Antal:  7
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD RLD A SE UCH SPH I DESIONA OD BRANY RAJE
Ägare: SIVERMAN SANDRA, FALUN
Uppfödare: FRYDRYCHOVA LENKA, TJECKIEN



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  12
Domare:   BIRK CARSTEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD F RLD N MIRONIK'S ZENONI
Ägare: HULT EMMA, ÄPPELBO
Uppfödare: JOHANSSON MONICA, ALUNDA
 
Bästa veteran:   RLD F RLD N MIRONIK'S ZENONI
Ägare: HULT EMMA, ÄPPELBO
Uppfödare: JOHANSSON MONICA, ALUNDA



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  13
Domare:   BIRK CARSTEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
LÖNNER-ANDERSON NINA - Valpklass
 
BIR:   KORAD SPH I SÖKH I MIRONIK'S DURIETZ
Ägare: JOHANSSON MONICA, ALUNDA
Uppfödare: JOHANSSON MONICA, ALUNDA
 
Bästa veteran:   KORAD SPH I SÖKH I MIRONIK'S DURIETZ
Ägare: JOHANSSON MONICA, ALUNDA
Uppfödare: JOHANSSON MONICA, ALUNDA



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  6
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH EUW-12 IT CH NORD V-15 RO CH SE V-16 & VV-16 SE V-18 & SE VV-18 WW-14 WW-16 VWW-17 ATENGOS GREAT PRETENDER
Ägare: AMRÉN MARIANA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: NILSSON AGNETA, ÄRLA
 
Bästa valp:   MORRISTOWN'S CAMICAZE
Ägare: MILBY REBECKA, ESKILSTUNA
Uppfödare: AMRÉN MARIANA, SÖDERTÄLJE
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH EUW-12 IT CH NORD V-15 RO CH SE V-16 & VV-16 SE V-18 & SE VV-18 WW-14 WW-16 VWW-17 ATENGOS GREAT PRETENDER
Ägare: AMRÉN MARIANA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: NILSSON AGNETA, ÄRLA



HOLLANDSE HERDERSHOND, KORTHÅRIG Antal:  1
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JEPAX MIDAS
Ägare: DYBECK MALIN, HÄLLEFORS
Uppfödare: NORDBERG PATRIK, NORDBERG JENNY, BRUNFLO



KUVASZ Antal:  4
Domare:   HEIKKINEN-LEHKONEN P, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CZARUSO JAMIE
Ägare: AHLQVIST LENA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CZARUSO
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA



LANCASHIRE HEELER Antal:  10
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MONGREL'S HORSE AND JOCKEY
Ägare: OSKARSSON SUSANNE, ESKILSTUNA
Uppfödare: SIVERSSON LENA, HÄLLEVADSHOLM



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  1
Domare:   SCHEEL BIRTHE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   FUZZBOTTOM QUEEN
Ägare: SÖDERLUND MARITHA, NORA
Uppfödare: PATRICIA ANN ADAMS, USA



MUDI Antal:  3
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MOG-UR'S MR RAK
Ägare: BRAUER EVA, ALMUNGE
Uppfödare: BRAUER EVA, ALMUNGE



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  3
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH THE RIVER WALLÉYS MIZZ BEURRE BLANC
Ägare: BERGQVIST MARIE, TÄLLBERG
Uppfödare: BERGQVIST MARIE, TÄLLBERG



POLSKI OWCZAREK PODHALANSKI Antal:  2
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   HANKA TATRA LOVE
Ägare: BIALON ARKADIUSZ, FAGERSTA
Uppfödare: PAULINA BUJAK VEL BUJAKOWSKA, IWO PLOCIENNIK, POLEN



PULI Antal:  7
Domare:   HEIKKINEN-LEHKONEN P, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH FI UCH NO V-10 SE V-17 SE VV-18 VDH&NL CH IMPECCABLE SECOND TO NONE
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH FI UCH NO V-10 SE V-17 SE VV-18 VDH&NL CH IMPECCABLE SECOND TO NONE
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE



PUMI Antal:  6
Domare:   HEIKKINEN-LEHKONEN P, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - Valpklass
 
BIR:   SKALLABACKENS ZUMA
Ägare: LANGANGER SOFIE, LUDVIKA
Uppfödare: ÅKERSTRÖM LARS, ÅKERSTRÖM ANNA, HALMSTAD
 
Bästa valp:   APRÓDOMBI MÉZES MADZAG
Ägare: GRANATH EWA, MOHOLM
Uppfödare: DANKONE RADVANYI PETRA, UNGERN



SCHAPENDOES Antal:  12
Domare:   HEIKKINEN-LEHKONEN P, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SCHALINDA'S ALLEGRO
Ägare: SVANBÄCK THERESE, ÖREBRO
Uppfödare: LINDBERG LINDA, GYTTORP
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH DK UCH NO V-16 NORD JV-11 RLD N&F&A SE V-14 SE V-16 CHAPPERS CARA MIA
Ägare: KARLSSON ANETTE, MOTALA
Uppfödare: KARLSSON ANETTE, KARLSSON ANDERS, MOTALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHAPPERS
Uppfödare: KARLSSON ANNETTE, KARLSSON ANDERS, MOTALA



SCHIPPERKE Antal:  2
Domare:   HEIKKINEN-LEHKONEN P, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - Valpklass
 
BIR:   ALLRIGHTSCILLA
Ägare: FEMLING MARIANA, VALBO
Uppfödare: MOBERG CARINA, BERGVIK
 
Bästa valp:   CORINNAS MULTUS
Ägare: LÖWENHAMN KERSTIN, JULITA
Uppfödare: JOHANSSON AGNETA, VÄRING



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  39
Domare:   SCHEEL BIRTHE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK&FI UCH NL CH NO UCH SE UCH SE VV-16-17-18 WW-18 WINDCREST ON THE MOVE
Ägare: ÅKESSON CARIN, TÄBY
Uppfödare: ÅKESSON CARIN, TÄBY
 
Bästa valp:   EASTDALE JUST DREAM A SECRET DREAM
Ägare: BOOK JEANETTE, UPPSALA
Uppfödare: BOOK JEANETTE, UPPSALA
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK&FI UCH NL CH NO UCH SE UCH SE VV-16-17-18 WW-18 WINDCREST ON THE MOVE
Ägare: ÅKESSON CARIN, TÄBY
Uppfödare: ÅKESSON CARIN, TÄBY



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  5
Domare:   HEIKKINEN-LEHKONEN P, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - Valpklass
 
BIR:   IPOI NO JV-16 NORD JV-16 SE UCH HERA LI AV QUANTOS
Ägare: TOR W JOHANSEN, LILLESAND, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  23
Domare:   HEIKKINEN-LEHKONEN P, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - Valpklass
 
BIR:   IPOI NO UCH SE UCH QAZY AV QUANTOS
Ägare: TOR W JOHANSEN, LILLESAND, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE
 
Bästa valp:   QUATTROGÅRDENS UTTZI
Ägare: FRIDH TINA, BORLÄNGE
Uppfödare: LARSSON THOMAS, LARSSON CARINA, UMEÅ
 
Bästa veteran:   DK UCH NO UCH SE UCH SE VV-17 YEZA AV QUANTOS
Ägare: TOR W JOHANSEN, LILLESAND, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN TOE W, NO-4790 LILLESAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: AV QUANTOS
Uppfödare: JOHANSEN TOR W & JENSEN INGER L, NO-4790 LILLESAND



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  20
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SWEDEWAVES BASHFUL
Ägare: BRAMMÅS ERIKA, ENVIKEN
Uppfödare: FRUMERIE LOUISE, VEDDIGE
 
Bästa valp:   GRÅSISKAS EL GE
Ägare: SKOGSTRÖM MARIE, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: STÄÄV ANNA-MARIA, STÄÄV ULLA, ESKILSTUNA



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  31
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FEST HAUER ELIKA
Ägare: KOMARZINSKA TATJANA, LIDINGÖ
Uppfödare: MATROSOVA S & VORONKOVA O, RYSSLAND
 
Bästa valp:   SIGGEN'S KRYSTALL
Ägare: EINARSON KERSTIN, ÅRJÄNG
Uppfödare: WILBERG, RITA TILLEY&BRANDVIK JULIE, NORGE
 
Bästa veteran:   DK UCH NO UCH RLD F RLD N SE UCH SE VV-18 SIGGEN'S LANCE
Ägare: TÄNNSTRÖM CARINA, KARLSTAD
Uppfödare: WILBERG RITA & LEIF-HERMAN, N-1921 SÖRUMSAND
 
Bästa avelsgrupp:   DK UCH NO UCH RLD F RLD N SE UCH SE VV-18 SIGGEN'S LANCE
Ägare: TÄNNSTRÖM CARINA, KARLSTAD
Uppfödare: WILBERG RITA & LEIF-HERMAN, N-1921 SÖRUMSAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SIGGEN'S
Uppfödare: WILBERG R & L-H & BRANDVIK J, NO-1920 SÖRUMSAND



VIT HERDEHUND Antal:  9
Domare:   HEIKKINEN-LEHKONEN P, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - Valpklass
 
BIR:   KORAD FROSTFLAKE'S SCARLETT
Ägare: GRANLUND GUNILLA, BORLÄNGE
Uppfödare: DELÉR LENA, SKÅNE-TRANÅS
 
Bästa valp:   BARVESTAD'S ROYAL RILEY
Ägare: LINDHOLM CAMILLA, NYKVARN
Uppfödare: BARVESTAD ANNICKA, RUNHÄLLEN



VOSTOTJNOEVROPEJSKAJA OVTJARKA Antal:  5
Domare:   BLOMQVIST ZORICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD V-18 SE V-18 EAZY
Ägare: SÉK TARJA, FALUN
Uppfödare: 
 
Bästa valp:   AURORA
Ägare: FRÖSTRÖM ISABELLA, ALMUNGE
Uppfödare: FRÖSTRÖM ISABELLA, ALMUNGE