Internationell utställning Tvååker 2017-07-07-001  Fredag
Arrangör:  Hallands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN CATTLEDOG Antal:  2
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GWOXIKENS BLÅA EQUINOX
Ägare: ARVIDSSON KARIN, BJÄRNUM
Uppfödare: ARVIDSSON KARIN, BJÄRNUM



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  22
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WENLISA'S ON CLOUD NINE
Ägare: PETTERSSON JENNY, SKEPPLANDA
Uppfödare: WENSLEY LISA B, CANADA
 
Bästa veteran:   NO UCH NO V-16 NO VV-16 SE V-14 THORNAPPLE BLUSHIN RUSSIAN
Ägare: FOKKENS EIKE, VARBERG
Uppfödare: BRANDENBURG ELLEN & GARRISON AMY, USA



BEARDED COLLIE Antal:  28
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH ALISTAIR'S ROCK THE BOAT
Ägare: ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ
Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ
 
Bästa veteran:   SE UCH CASANOVA'S GLORY OF SYNVILLANS
Ägare: WALLANDER GJERTZ ANN-BRITT, STENUNGSUND
Uppfödare: SCHMITZ MARGARETE, TYSKLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ALISTAIR'S
Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ



BEAUCERON Antal:  3
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH KORAD LPI LPII RLD N&F&A&M SPH I GRAND LUTIN RÄZOR
Ägare: ÖSTERBERG FREDRIKSSON MARIE, SJÖBO
Uppfödare: WENDEL SUSANNA, WENDEL JOAKIM, SJÖBO



BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL Antal:  3
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-16 NO UCH FAYE VALENTINE POLARIS
Ägare: IRENE BŲRRESEN, KVÅS, NORGE
Uppfödare: PILAT AGATA, POLEN



BELGISK VALLHUND/ LAEKENOIS Antal:  1
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. DK V-16 DK&NO UCH EUW-15 NORD V-15 NORD V-16 SE V-13-14-15 SE V-16 ROUGHRAGS DAZZLING DELILAH
Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN
Uppfödare: MAGNERHOLT CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN



BELGISK VALLHUND/ MALINOIS Antal:  2
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH KHÉMYRO'S AI-AIS
Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN
Uppfödare: SURING M, NEDERLÄNDERNA



BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN Antal:  7
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-15 SE V-16 HARD CANDY'S DREAM COME TRUE
Ägare: HAGELVIK JULIA, OSBY
Uppfödare: SUORANTA TOM & NINA, FINLAND



BERGER DES PYRÉNÉES Ą POIL LONG Antal:  8
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH DIRGIS DIRAS DELPIE VI
Ägare: KARLSSON ANN CHARLOTT, ANDERSTORP
Uppfödare: WANGE SARA, TIERP



BORDER COLLIE Antal:  4
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BRAINS'N BEAUTY BEVERLY HILLS COP
Ägare: ANNE KLOK, ALLINGÅBRO, DANMARK
Uppfödare: ANETTE GRAMMENZ, TYSKLAND



BRIARD Antal:  1
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LPI SPH I O'LYDIA OPTIMI-STEN
Ägare: NILSSON TOBIAS, FALKENBERG
Uppfödare: NILSSON MI, VÄSTERVIK



CESKOSLOVENSKŻ VLCIAK Antal:  3
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DREAMSKYLINE MALICIOUS SCAR
Ägare: ROMARE CLAES, ÖXNEVALLA
Uppfödare: SUNDH ANNA, LÅNGÅS
 
Bästa valp:   BERENIKE GRIBEDYR
Ägare: JOHANSSON ANTON, VÄXJÖ
Uppfödare: FRANTISEK HERBRICH, TJECKIEN



CHODSKŻ PES Antal:  5
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DAME DE LA ESPERANZA LUKATO GOLD
Ägare: BLOMBERG MONICA, HERRLJUNGA
Uppfödare: FIDLEROVA OLGA, TJECKIEN



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  6
Domare:   DOMINIAK ANNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TÖRNSKOGENS BVLGARI CHRYSTALLINE
Ägare: FROST CHRISTINA, ÄLTA
Uppfödare: THÖRNVALL EVAMA, THÖRNVALL CHRISTEL, SALA



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  32
Domare:   DOMINIAK ANNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   UGLEBJERG BUTTERFLY IN BLUE
Ägare: ANNE KLOK, ALLINGÅBRO, DANMARK
Uppfödare: BACH JOAN UGLEBJERG, DANMARK
 
Bästa valp:   DENFRIS PIERRE CARDEN
Ägare: LARSSON TARJA, HUDDINGE
Uppfödare: NOVISLAVSKIY O YU, RYSSLAND



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  4
Domare:   DOMINIAK ANNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH LA PETIT RANA'S ARES DE XENIA
Ägare: DANHEIMER FREDRIQA, HEBERG
Uppfödare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, LANDSKRONA



HRVATSKI OVCAR Antal:  2
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MUCVANJ SLAVONSKI BROD
Ägare: JANSSON NALLE, RÖKE
Uppfödare: KORMOS JASMINKO, KROATIEN



KUVASZ Antal:  6
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-16 SE V-16 CZARUSO FAMOUS FIGHTER
Ägare: AHLQVIST LENA, VIKBOLANDET
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA
 
Bästa valp:   CZARUSO HOPE
Ägare: AHLQVIST LENA, VIKBOLANDET
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CZARUSO
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA



LANCASHIRE HEELER Antal:  6
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH TANSPOTS ROHDIAMANTS ROSANNA
Ägare: LÖFVÉN MARIA, VARBERG
Uppfödare: WINBERG MARIA, VÄRÖBACKA



MUDI Antal:  1
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. FI UCH NORD UCH CZARUSO MILLTHON
Ägare: GUSTAVSSON LENA, KVÄNUM
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  7
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH AZEDAGI'S QUALIFIED FOR ADVENTURE
Ägare: JOHANSEN LENE, HALDEN, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN LENE, SÖDERBERG HANS, STRÖMSTAD
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH GREAT DANISH SUNRISE AFTER CLAUD
Ägare: CROSSNER CHARLOTTE, LJUNGBYHED
Uppfödare: JÖRGENSEN FLEMMING, JÖRGENSEN YRSA, MUNKA-LJUNGBY



POLSKI OWCZAREK NIZINNY Antal:  1
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BAJADERKA DLA ROGGEL KONTEKST
Ägare: KARLBERG KATARINA, SKÄLLINGE
Uppfödare: GRZEGORZ ROBAK, POLEN



POLSKI OWCZAREK PODHALANSKI Antal:  1
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK CH(U) DK JV-15 DK V-16 NORD V-16 LUDMILA NUTRENA
Ägare: TRINE FLOR, GRANBAKKEVEJ 18, DANMARK
Uppfödare: HARTABUS MARZENA, POLEN



PULI Antal:  8
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NORD V-15 HUNGARY WHITE PULI DOKI
Ägare: BODIL RÜSZ, SVENSTRUP, DANMARK
Uppfödare: LASZLOK GYULANE, UNGERN
 
Bästa valp:   BLACK'N BLUE'S THE HONEY ROLL
Ägare: BODIL RÜSZ, SVENSTRUP, DANMARK
Uppfödare: BODIL RUSZ, DANMARK



PUMI Antal:  12
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH SE UCH ROWIBU'S VICTORIOUS VENUS
Ägare: RIS CARINA, BERGHEM
Uppfödare: RIS CARINA, BERGHEM



SCHAPENDOES Antal:  34
Domare:   WAGNER RUTH, LUXEMBURG - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CAREZZANDO'S HARALD HÅRFAGRE
Ägare: HAMMAR LARS, GRÄSTORP
Uppfödare: INGJER VIGDIS HOLT & JOHNNY LARS, NO2010 STRÖMMEN
 
Bästa valp:   URD AV ULFSÄTER
Ägare: HAMMAR LARS, GRÄSTORP
Uppfödare: HAMMAR LARS, CLASBORN HAMMAR CARINA, GRÄSTORP
 
Bästa veteran:   ZATTSCO HIGHLIGHT
Ägare: LEIFSTEDT ANNELIE, HÄRRYDA
Uppfödare: MOBERG ANNKRISTIN, RYDEBÄCK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TWINFLOWERS
Uppfödare: WAHLSTEDT ELSBETH, WAHLSTEDT CECILIA, HÖLLVIKEN



SCHIPPERKE Antal:  4
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH NORD UCH SE UCH FAKSIMIL NOTA BENE
Ägare: SJÖWALL KRISTINA, ÄLVSERED
Uppfödare: LINDBERG AGNETA, RÄVLANDA



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  39
Domare:   WAGNER RUTH, LUXEMBURG - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LÖNNERBERGAS RING OF FIRE
Ägare: KARLSSON CARINA, TORHAMN
Uppfödare: KARLSSON CARINA, TORHAMN
 
Bästa valp:   SOLISWEET GINGER ROSE
Ägare: ANDERSSON THORÉN MAUD, ÅLBERGA
Uppfödare: ANDERSSON THORÉN MAUD, ÅLBERGA



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  8
Domare:   DOMINIAK ANNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD ROTHCO'S HARLEY
Ägare: MOLIN NILSSON KRISTINA, MALMÖ
Uppfödare: BAKKEN LEIF VIDAR, NORGE



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  16
Domare:   BJERSTEDT-OHLSSON CRISTINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EUW-14 NL CH NO UCH SE UCH WW-15 WAGGERLAND KEEP SMILING
Ägare: RACHEL DIJKHORST-NOIJ, MALIN ERIKSSON, HOLLAND
Uppfödare: DIJKHORST-NOIJ R CH M, NEDERLÄNDERNA
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-16 ALL TRADE SUGER AND SPICE
Ägare: ERIKSSON MALIN, VEBERÖD
Uppfödare: OHM INHRID P & AARAK PER M, NO-5578 NEDRE VATS



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  18
Domare:   BJERSTEDT-OHLSSON CRISTINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AU CH CUUCHIN DUSTY SPRINGFIELD
Ägare: JOHANSSON MONIKA, KÅGERÖD
Uppfödare: MRS J M WHEELER, AUSTRALIEN
 
Bästa valp:   SIGGEN'S DANCING DOLLY
Ägare: ÖJERHED CARIN, HÖKERUM
Uppfödare: WILBERG R T & WILBERG L-H & J, NO-1921 SÖRUMSAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD UCH SE V-14 ZODIA'S LEO
Ägare: JOHANSSON MONIKA, KÅGERÖD
Uppfödare: JONSSON AGNETA, BOTTNARYD



VIT HERDEHUND Antal:  4
Domare:   DOMINIAK ANNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH KORAD SE UCH FROSTFLAKE'S KASMIR
Ägare: OLSSON JENNY, GENARP
Uppfödare: DELÉR LENA, HÖRBY