Nationell utställning Tvååker 2017-07-08-001  Lördag
Arrangör:  Hallands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN CATTLEDOG Antal:  2
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NETTERBERGS BLÅ SIGNE TILLISCH
Ägare: JOHANSSON ANN-LOUISE, VARBERG
Uppfödare: JOHANSSON ANN-LOUISE, VARBERG



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  23
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-16 SE JV-16 ÖSTRA GREDA HELLO IM PRADA
Ägare: HANSSON ELISABETH, KUNGSBACKA
Uppfödare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA
 
Bästa veteran:   NO UCH NO V-16 NO VV-16 SE V-14 THORNAPPLE BLUSHIN RUSSIAN
Ägare: FOKKENS EIKE, VARBERG
Uppfödare: BRANDENBURG ELLEN & GARRISON AMY, USA



BEARDED COLLIE Antal:  32
Domare:   DOMINIAK ANNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HILLBACKA AWESOME
Ägare: BOMAN ANN-CHARLOTTE, HAMMARÖ
Uppfödare: BOMAN ANN-CHARLOTTE, HAMMARÖ
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NO UCH SE UCH ALISTAIR'S LADY MARMALADE
Ägare: ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ
Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ALISTAIR'S
Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ



BEAUCERON Antal:  3
Domare:   KOROSEC MAJA, SLOVENIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH KORAD LPI LPII RLD N&F&A&M SPH I GRAND LUTIN RÄZOR
Ägare: ÖSTERBERG FREDRIKSSON MARIE, SJÖBO
Uppfödare: WENDEL SUSANNA, WENDEL JOAKIM, SJÖBO



BELGISK VALLHUND/ LAEKENOIS Antal:  1
Domare:   DOMINIAK ANNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. DK V-16 DK&NO UCH EUW-15 NORD V-15 NORD V-16 SE V-13-14-15 SE V-16 ROUGHRAGS DAZZLING DELILAH
Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN
Uppfödare: MAGNERHOLT CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN



BELGISK VALLHUND/ MALINOIS Antal:  1
Domare:   DOMINIAK ANNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH KHÉMYRO'S AI-AIS
Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN
Uppfödare: SURING M, NEDERLÄNDERNA



BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN Antal:  3
Domare:   DOMINIAK ANNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AH BUSKELUNDS EFFES
Ägare: BENGTSSON ANNIKA, TVÅÅKER
Uppfödare: BENGTSSON JONAS, MÖRRUM



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ POIL LONG Antal:  5
Domare:   KOROSEC MAJA, SLOVENIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH DIRGIS DEBORAH MILLIKEN VII
Ägare: KARLSSON ANN CHARLOTT, ANDERSTORP
Uppfödare: WANGE SARA, TIERP



CHODSKÝ PES Antal:  6
Domare:   FISZDON KATARZYNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH BELLE ANN TAPRO
Ägare: JOHANSSON VICTORIA, TÖLLSJÖ
Uppfödare: PILAROVA GABRIELA, TJECKIEN



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  7
Domare:   WAGNER RUTH, LUXEMBURG - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MIGHTY'S SPRING MEADOW LIA LUC
Ägare: BJURSTRÖM EVA, UDDEVALLA
Uppfödare: SEMIANOVA JANA, SLOVAKIEN



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  30
Domare:   WAGNER RUTH, LUXEMBURG - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GARRY AUKSINE ZVAIGZDE
Ägare: BIRGIT BRATLISTUEN, BIRI, NORGE
Uppfödare: URBONAVICIUTE GINTARE, KAUNAS LIETUVA
 
Bästa valp:   DENFRIS PIERRE CARDEN
Ägare: LARSSON TARJA, HUDDINGE
Uppfödare: NOVISLAVSKIY O YU, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   DREAM MEADOW'S ORANGE-JAFFA
Ägare: FLOBERG CHRISTINA, DALSKOG
Uppfödare: ANDERSSON CHARLOTTA, BRÅLANDA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STAR HATCH
Uppfödare: HÄGER LISE LOTTE, LAHOLM



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  3
Domare:   FISZDON KATARZYNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH LA PETIT RANA'S ARES DE XENIA
Ägare: DANHEIMER FREDRIQA, HEBERG
Uppfödare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, LANDSKRONA



KUVASZ Antal:  5
Domare:   KOROSEC MAJA, SLOVENIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD V-15 SE UCH SE V-14 SE V-15 CZARUSO COSTANZA
Ägare: BLOMQVIST JENNIE, STORA LEVENE
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM
 
Bästa valp:   CZARUSO HOPE
Ägare: AHLQVIST LENA, VIKBOLANDET
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CZARUSO
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA



LANCASHIRE HEELER Antal:  4
Domare:   FISZDON KATARZYNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MIROX FEMELLE LE BELLE
Ägare: ALMROTH CATHARINA, VISLANDA
Uppfödare: ALMROTH CATHARINA, ALMROTH ÅKE, VISLANDA



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  9
Domare:   FISZDON KATARZYNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH AZEDAGI'S QUALIFIED FOR ADVENTURE
Ägare: JOHANSEN LENE, HALDEN, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN LENE, SÖDERBERG HANS, STRÖMSTAD
 
Bästa valp:   MY BEAUTIFUL BUTTERFLY KISSES
Ägare: DORTHE MADSEN, HERLEV, DANMARK
Uppfödare: MADSEN DORTHE, DK-2730 HERLEV
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH GREAT DANISH SUNRISE AFTER CLAUD
Ägare: CROSSNER CHARLOTTE, LJUNGBYHED
Uppfödare: JÖRGENSEN FLEMMING, JÖRGENSEN YRSA, MUNKA-LJUNGBY



POLSKI OWCZAREK NIZINNY Antal:  2
Domare:   DOMINIAK ANNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BAJADERKA DLA ROGGEL KONTEKST
Ägare: KARLBERG KATARINA, SKÄLLINGE
Uppfödare: GRZEGORZ ROBAK, POLEN



PULI Antal:  6
Domare:   KOROSEC MAJA, SLOVENIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NORD V-15 HUNGARY WHITE PULI DOKI
Ägare: BODIL RÜSZ, SVENSTRUP, DANMARK
Uppfödare: LASZLOK GYULANE, UNGERN
 
Bästa valp:   BLACK'N BLUE'S THE HONEY ROLL
Ägare: BODIL RÜSZ, SVENSTRUP, DANMARK
Uppfödare: BODIL RUSZ, DANMARK
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NL CH NO V-10 NORD UCH VDH CH IMPECCABLE SECOND TO NONE
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE



PUMI Antal:  11
Domare:   KOROSEC MAJA, SLOVENIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH NO V-16 SE UCH NAPOS ZAJOS
Ägare: RIS CARINA, BERGHEM
Uppfödare: METSÄVAINIO EILA, FINLAND



SCHAPENDOES Antal:  26
Domare:   FISZDON KATARZYNA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   QUATTRO FLY AV ULFSÄTER
Ägare: HAGBERG JOHANNA, NOSSEBRO
Uppfödare: HAMMAR LARS, GRÄSTORP
 
Bästa valp:   URD AV ULFSÄTER
Ägare: HAMMAR LARS, GRÄSTORP
Uppfödare: HAMMAR LARS, CLASBORN HAMMAR CARINA, GRÄSTORP
 
Bästa veteran:   SKOGSBYGDENS RAFFA-ELLA ROSE
Ägare: TVINGBY ANETTE, MÖLNLYCKE
Uppfödare: JOHANSSON KIM, SVENLJUNGA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TWINFLOWERS
Uppfödare: WAHLSTEDT ELSBETH, WAHLSTEDT CECILIA, HÖLLVIKEN



SCHIPPERKE Antal:  7
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH NORD UCH SE UCH FAKSIMIL NOTA BENE
Ägare: SJÖWALL KRISTINA, ÄLVSERED
Uppfödare: LINDBERG AGNETA, RÄVLANDA



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  40
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN MARITHA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH SE UCH EVROS OLIVIA IS ONLINE
Ägare: ARDENSTEDT BLOM SYLVIA, LAHOLM
Uppfödare: ARDENSTEDT BLOM SYLVIA, LAHOLM
 
Bästa valp:   SHELTEAM OH BOY
Ägare: JIDEGREN LOTTA, HYSSNA
Uppfödare: JIDEGREN LOTTA, KARLSSON MATS, HYSSNA
 
Bästa veteran:   SHELTIFARMEN'S CHICA KEEP THE FLAME
Ägare: HOOGEVEEN MADELEINE, MARKARYD
Uppfödare: PETTERSEN ANITA, FRODE BJÖRNAR, N-7630 ÅSEN



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  5
Domare:   KOROSEC MAJA, SLOVENIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MORRGÅRDENS ERROX
Ägare: DANIELSSON JOHANNES, VÄNERSBORG
Uppfödare: HJELM RONNY, ESSUNG HJELM MARIANNE, LERUM



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  9
Domare:   KOROSEC MAJA, SLOVENIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EBAFARMENS MOLLY
Ägare: ÖJERHED SANDRA, OLSFORS
Uppfödare: FLINTHAGE FREDDY, SÖLVESBORG
 
Bästa valp:   MORRGÅRDENS FERARRI
Ägare: SCHWARTZ JESSICA, FRILLESÅS
Uppfödare: HJELM RONNY, ESSUNG HJELM MARIANNE, TOLLERED
 
Bästa veteran:   KORAD TJH(FM) MORRGÅRDENS ROVER
Ägare: HJELM RONNY, TOLLERED
Uppfödare: HJELM RONNY, ESSUNG HJELM MARIANNE, LERUM



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  18
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN MARITHA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LPI NORD UCH CARDDICTED GIRL NEXT DOOR
Ägare: FRUMERIE LOUISE, VEDDIGE
Uppfödare: ERIKSSON MALIN, STRANDBERG RAGNAR, VEBERÖD
 
Bästa valp:   POSSIBLE'S HARRIE HUNTER
Ägare: HOLMSTRÖM IZABELL, HISINGS KÄRRA
Uppfödare: OLSSON HELENA, OLSSON KJELL, KARLSBORG
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-16 ALL TRADE SUGER AND SPICE
Ägare: ERIKSSON MALIN, VEBERÖD
Uppfödare: OHM INHRID P & AARAK PER M, NO-5578 NEDRE VATS



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  18
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN MARITHA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SIGGEN'S ZABRINA
Ägare: LAKE TOMMY, ALINGSÅS
Uppfödare: R-T, L-H, JULIE WILBERG, POSTBOKS 144, NORGE
 
Bästa valp:   LEJREGÅRD'S LADY MIDNIGHT
Ägare: VÄHÄKUOPUS LINDGREN JESSICA, VÄXJÖ
Uppfödare: INGRID HÖCKY, DANMARK
 
Bästa veteran:   SE UCH NOBLE BAGUETTE FAIRY
Ägare: LAKE TOMMY, ALINGSÅS
Uppfödare: SJÖBLOM STEFAN, LAKE TOMMY, ALINGSÅS



VIT HERDEHUND Antal:  6
Domare:   KOROSEC MAJA, SLOVENIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FROSTFLAKE'S POCAHONTAS ZIVA
Ägare: SÖDERSTRÖM ELISABET, VÄRMDÖ
Uppfödare: DELÉR LENA, SKÅNE-TRANÅS