Nordic Dog Show GIMO 2019-05-25-001  Lördag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN CATTLEDOG Antal:  1
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD LD STARTKLASS WORKING MATES GREAT EXPECTATIONS
Ägare: RASMUSSEN MICHAELA, FÄRENTUNA
Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO



AUSTRALIAN KELPIE Antal:  2
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD SE LCH SPH I CAYENNE
Ägare: OLSSON BODIL, UPPSALA
Uppfödare: FONDELIUS MARIA, ALMUNGE



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  24
Domare:   TÖRNLÖV NILS-ARNE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-14 RLD N DRAGONORA CHERRY BOMB
Ägare: SPERRING TINA, KROKOM
Uppfödare: FOKKENS EIKE, FOKKENS JAN, VARBERG
 
Bästa valp:   MEET MYOWN BLUE FAIRY
Ägare: JACZEWSKI SUSANNE, BROMMA
Uppfödare: NILSSON ANNIKA, BRUNFLO
 
Bästa veteran:   SE VV-19 EASY THE IDOL
Ägare: RÅGFELDT HELENA, BERGSHAMRA
Uppfödare: MUNKVALL ANNA-LENA, MUNKVALL NIKLAS, ÅKERSBERGA



BEARDED COLLIE Antal:  25
Domare:   OLSSON ULRICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH HILLBACKA AWESOME
Ägare: BOMAN ANN-CHARLOTTE, HAMMARÖ
Uppfödare: BOMAN ANN-CHARLOTTE, HAMMARÖ
 
Bästa valp:   HAIRDOG'S GREAT MYSTICAL
Ägare: RÄÄF URBAN, JÄRBO
Uppfödare: JÄMTHAGEN ANN-CATHRINE, BERGLUND TINA, ÅRSUNDA
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-19 HESLABY GENTLY PEACH
Ägare: ANDERSSON ELENOR, LJUSDAL
Uppfödare: TEINERT MARIANNE, RIMBO
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HILLBACKA
Uppfödare: BOMAN ANN-CHARLOTTE, HAMMARÖ



BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL Antal:  3
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ARONILLAN A MATTER OF TIME
Ägare: TJÖRNERYD RIITTA, GÄVLE
Uppfödare: KORHONEN NOORA, FINLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. C.I.E. EE CH FI BCH FI UCH SE UCH WORKAHOLIC KAYLAH
Ägare: ANNIKA KETO, TÄKTER, FINLAND
Uppfödare: KETO ANNIKA, FINLAND



BELGISK VALLHUND/ MALINOIS Antal:  1
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AGD II KORAD RLD A RLD F RLD N SE RALLYCH SPH I SUBTILS NOUGAT NORDIQUE
Ägare: RÖSTH HANNA, SUNDSVALL
Uppfödare: FERM GUNNEL, PALMQVIST RÖSTH HELENA, BÅLSTA



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ FACE RASE Antal:  2
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JOMGARDEN'S HIRA
Ägare: JOHANSSON SOFIA
Uppfödare: JOMGART MARI, GIMO



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ POIL LONG Antal:  1
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JOMGARDEN'S LIXXO
Ägare: ARBO ÅSA, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: JOMGART MARI, GIMO



BERGER PICARD Antal:  2
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ATENGAFLU'S DENNIS-ÄBWI
Ägare: BERGSTRÖM NILS, TOBO
Uppfödare: GULLBERG ULF, FORSHAGA



BOUVIER DES FLANDRES Antal:  1
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-17 EXCERNO WALTZING WATSON AF VIZZLA
Ägare: OHLSON ROSE-MARIE, KUMLA
Uppfödare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS



BRIARD Antal:  2
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD NO UCH GOBLINWALLEY SLOW AND EASY
Ägare: BACKLUND ELISABETH, LÅNGSHYTTAN
Uppfödare: RÄNSSI KATARINA, GAGNEF



CESKOSLOVENSKÝ VLCIAK Antal:  1
Domare:   AL-BACHY ANITA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH SE V-14 SE V-16 HARA KIRI SRDCERVÅC
Ägare: WASSERMAN JENNY, TUNGELSTA
Uppfödare: CILOVA DANIELA, TJECKIEN



CHODSKÝ PES Antal:  4
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KWANDO BRYVILSAR
Ägare: KARLSSON JEANETTE
Uppfödare: KUDRNACOVA JANA, TJECKIEN



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  15
Domare:   AL-BACHY ANITA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BELROSA ALWAYS ON MY MIND
Ägare: DROUGGE ANNE-MARIE, MOCKFJÄRD
Uppfödare: PHEIFFER HUTTERS ANNEMARIE, DK-4623 L SKENSVED
 
Bästa valp:   SPEEDYCROWN'S SOUL DEEP TREASURE
Ägare: NÄSLUND CHATARINA
Uppfödare: NÄSLUND CHATARINA, ÅSTRÖM PER, SURAHAMMAR
 
Bästa veteran:   SE VV-18 RUNNERWAY AFRODITE
Ägare: NÄSLUND CHATARINA
Uppfödare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  5
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BOZAZZI ALIZZA
Ägare: HENRIKSSON LISELOTT, RIMBO
Uppfödare: HENRIKSSON LISELOTT, RIMBO
 
Bästa valp:   GOSILANDIAS KERMELINA
Ägare: FERREIRA KRANTZ VERONICA, VALLENTUNA
Uppfödare: FERREIRA KRANTZ VERONICA, VALLENTUNA



HOLLANDSE HERDERSHOND, STRÄVHÅRIG Antal:  2
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH SE UCH SPH I SÖKH I XOROS V D BOTHOF
Ägare: HELLSTRÖM EVA, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: JANSEN H G A, NEDERLÄNDERNA
 
Bästa valp:   WOODENSHOE'S MY BIG LOVE
Ägare: EHN MONICA, ÖSTERSKÄR
Uppfödare: SALMINEN MIRA, FINLAND



LANCASHIRE HEELER Antal:  4
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ANIMALCOMPANIETS VINNA COWGIRL
Ägare: LUNDÉN MAUD
Uppfödare: LUNDÉN MAUD, TÄRNSJÖ



MAREMMANO ABRUZZESE Antal:  2
Domare:   AL-BACHY ANITA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD UCH LAKEUDEN KOMIA POHJANKRUUNU
Ägare: HAMMERSKOG PAULA, INGARÖ
Uppfödare: SILLMAN TEA, FINLAND



MUDI Antal:  2
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MAGYAR FÓKUSZ BARA
Ägare: ISAKSSON NATHALIE, TYRESÖ
Uppfödare: KARLSSON MALIN, HEDESUNDA



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  3
Domare:   OLSSON ULRICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE V-18 SE V-19 DIZZNY'Z BENIGHTED BLIZZARD
Ägare: JONSSON LENA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, WALLSTRÖM PER, LÅNGSHYTTAN



PULI Antal:  3
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH SE JV-16 SE UCH CASTLEWOLF LIVIA VIIVI'S LEXI
Ägare: LUNDBERG HÅKAN, SOLNA
Uppfödare: SANDBÄCK MAARIT, FINLAND



PUMI Antal:  4
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AGHD I HU CH SE UCH SE V-17 SE V-18 SE V-19 INFLAME'S BROTHER MOON
Ägare: CARLSSON LENA, UPPSALA
Uppfödare: MATTILA EEVA, FINLAND



SCHAPENDOES Antal:  11
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VINDARNA'S HIPPIE
Ägare: JOHANSSON KARIN, SANDVIKEN
Uppfödare: PÅLSSON ANNA-KARIN, SVENSTAVIK
 
Bästa veteran:   LPI NORD VV-18 & NO VV-18 RLD N SE UCH HÄRVA AV ULFSÄTER
Ägare: SUNDBLAD CARINA, ASKERSUND
Uppfödare: HAMMAR LARS, GRÄSTORP



SCHIPPERKE Antal:  7
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLACK SHADOW'S GOT U INTO MY LIFE
Ägare: LORENZ PIA, KUNGSBACKA
Uppfödare: EDITH LINDENFELSER, TYSKLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD UCH & SE UCH HARÅBS TESSAN
Ägare: LUNDIN SIV, ARVIKA
Uppfödare: ÅBERG HARRIET, VIKBOLANDET



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  57
Domare:   TÖRNBLOM JAN - Valpklass
OLSSON ULRICA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH DK&FI UCH FI UCH NL CH NO UCH SE UCH SE VV-16-17 SE VV-16-17-18 WW-18 WINDCREST ON THE MOVE
Ägare: ÅKESSON CARIN, TÄBY
Uppfödare: ÅKESSON CARIN, TÄBY
 
Bästa valp:   MYLINE'S BLUE BISCUIT
Ägare: FORSBERG ELISABET, SÖRÅKER
Uppfödare: FORSBERG ELISABET, FORSBERG JOCKUM, SÖRÅKER
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH DK&FI UCH FI UCH NL CH NO UCH SE UCH SE VV-16-17 SE VV-16-17-18 WW-18 WINDCREST ON THE MOVE
Ägare: ÅKESSON CARIN, TÄBY
Uppfödare: ÅKESSON CARIN, TÄBY
 
Bästa avelsgrupp:   LORD OF THE STORM FROM LAVIKA
Ägare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: NISBET R, ENGLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SHELLRICK'S
Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  4
Domare:   AL-BACHY ANITA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   QUE SERA SERA SCORPIONS
Ägare: FLODIN THERESE, ÖSTERVÅLA
Uppfödare: JÖNSSON LINDA, JÖNSSON JEFF, SVALÖV



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  7
Domare:   AL-BACHY ANITA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FELICIA AV QUANTOS
Ägare: LINDSTEDT HELENE, SALA
Uppfödare: JOHANSEN TOR W & JENSEN INGER L, 4790 LILLESAND



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  28
Domare:   AL-BACHY ANITA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TIWEDAS DOOBIDAM DOOBIDOO
Ägare: LINEFJORD MINNA, LAXÅ
Uppfödare: LINEFJORD MINNA, LAXÅ
 
Bästa valp:   GRÅSISKAS EL GE
Ägare: SKOGSTRÖM MARIE, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: STÄÄV ANNA-MARIA, STÄÄV ULLA, ESKILSTUNA
 
Bästa veteran:   LA MIA STRADA'S QIHANNA
Ägare: LINEFJORD MINNA, LAXÅ
Uppfödare: HOLMAN PERNILLA, NORGE
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH ALL TRADE EASY MONEY
Ägare: ERIKSSON MALIN, VEBERÖD
Uppfödare: OHM INGRID P & AARAK PER M, NORGE



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  12
Domare:   AL-BACHY ANITA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-19 SIGGEN'S INDEPENDENT
Ägare: BRANDTS MÄRTA, DALA-HUSBY
Uppfödare: WILBERG R & L-H & BRANDVIK J, NO-1920 SÖRUMSAND



VIT HERDEHUND Antal:  11
Domare:   AL-BACHY ANITA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RU CH HORSEBO'S REPLAY
Ägare: RUNE LILJEBLAD, JLOLA, FINLAND
Uppfödare: HELLE KRISTIANSEN, DANMARK



VOSTOTJNOEVROPEJSKAJA OVTJARKA Antal:  3
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EGON
Ägare: DANIELSSON PIA, KIL
Uppfödare: