Nationell utställning Ljungskile 2017-08-26-001  Lördag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 3 - TERRIER


AIREDALETERRIER Antal:  5
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CATECHISM CRISPY DUCK
Ägare: STENKVIST RICKARD, VESTMARKA, NORGE
Uppfödare: STENQVIST RICHARD, NO-2233 VESTMARKA
 
Bästa valp:   NORTHFLASH CROSS MY HEART
Ägare: OUIS PERNILLA, HELSINGBORG
Uppfödare: OUIS PERNILLA, HELSINGBORG



AMERICAN HAIRLESS TERRIER Antal:  4
Domare:   CARLSSON LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RUBYNELLS ISA
Ägare: GRANLUND CHERRIE, KRISTINEHAMN
Uppfödare: GRANLUND JAKOP, KRISTINEHAMN
 
Bästa valp:   RUBYNELLS FROZEN ELSA
Ägare: GRANLUND CHERRIE, KRISTINEHAMN
Uppfödare: GRANLUND CHERRIE, GRANLUND JAKOP, KRISTINEHAMN



AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER Antal:  10
Domare:   WILBERG KNUT-SIGURD, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   UNKAS RING ON FIRE
Ägare: DAVID JUAREZ GOMEZ, 45292, SPANIEN
Uppfödare: GOMEZ J & GARCIA R & CARMEN M, SPANIEN



AUSTRALISK TERRIER Antal:  3
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BARRY HILL'S MYSTIQUE
Ägare: BARRY JOSEFINE, KULLAVIK
Uppfödare: BARRY JOSEFINE, KULLAVIK



BEDLINGTONTERRIER Antal:  4
Domare:   WILBERG KNUT-SIGURD, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH NORD V-15 SE UCH US CH FIRST CLASS WILLOW WIND THE PHOENIX
Ägare: LYBERG ANN-MARIE, STOCKARYD
Uppfödare: JACQUELYN J FOGEL, USA
 
Bästa valp:   OPALENS ZAHARA
Ägare: WESTHOLM LENA, ÄLVÄNGEN
Uppfödare: OLSSON SONJA, LINNÉR ANNELI, HISINGS KÄRRA



BORDERTERRIER Antal:  11
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-15 SE UCH SWEEPING GOR-TEX
Ägare: WINBERG ERICA, HÄRRYDA
Uppfödare: WINBERG ERICA, HÄRRYDA
 
Bästa valp:   SWEEPING HALO'N HORNS
Ägare: WINBERG ERICA, HÄRRYDA
Uppfödare: WINBERG ERICA, HÄRRYDA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SWEEPING
Uppfödare: WINBERG ERICA, HÄRRYDA



BULLTERRIER Antal:  2
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SAGACIOUS CAPTAIN MARVEL
Ägare: ÅKERSTRÖM ANNA-LENA, KUNGSBACKA
Uppfödare: THOMPSON MICHAEL, ASKERSUND



CAIRNTERRIER Antal:  11
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ROTTRIVER'S HEART BEAT
Ägare: SVALA CHARLOTTE, GÖTEBORG
Uppfödare: OLANDER LINDBLOM KRISTER, ANSAS MARIE, HELSINGBORG
 
Bästa valp:   ROTTRIVER'S WASH N'GO
Ägare: OLANDER LINDBLOM KRISTER, HELSINGBORG
Uppfödare: OLANDER LINDBLOM KRISTER, ANSAS MARIE, HELSINGBORG



CESKYTERRIER Antal:  1
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SELLANDAFJALLS EILA
Ägare: EKSTRÖM SOFIA, LJUNGSKILE
Uppfödare: SVÄRD MIA, SVÄRD MICHAEL, BJÖRKLINGE



IRISH GLEN OF IMAAL TERRIER Antal:  1
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH BOWLER HAT'S FOXTROT
Ägare: ALFREDSSON ING-MARIE, STORA HÖGA
Uppfödare: GUSTAFSSON RUNE, GRANFORS ANN-CHRISTIN, FOTSKÄL



IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER Antal:  13
Domare:   JOHANSSON ANN-CHRISTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. SE UCH LAKKAS HARLING HERO
Ägare: NYBOM HILDE, BROMÖLLA
Uppfödare: NYBOM HILDE, LUTHMAN LINNÉA, ARKELSTORP
 
Bästa veteran:   SE UCH VASSVIKENS THE LADY GOT POTENTIAL
Ägare: RAFTON ANN-MARIE, UGGLARP
Uppfödare: RAFTON ANN-MARIE, SLÖINGE



JACK RUSSELL TERRIER Antal:  32
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-16 FI UCH NORD UCH SE UCH SE V-16 ELL-ELL'S KINGDOM HEARTS
Ägare: LÖVDAHL FAST LENA, TRÅVAD
Uppfödare: LÖVDAHL LENA, FAST MARTIN, TRÅVAD
 
Bästa valp:   SUSPECIAL'S MADAME-JOY
Ägare: LAMKÉN LENA, ÅSA
Uppfödare: LOTHIAN SUSANN, JÖNKÖPING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STJÄRNLIDENS
Uppfödare: LAMKÉN LENA, LAMKÉN ANDERS, ÅSA



KERRY BLUE TERRIER Antal:  7
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH SE V-16 SHYLOCH SOUNDTRACK
Ägare: IVARSSON CHRISTER, LÖVESTAD
Uppfödare: KVIVESEN HELGE, NORGE



LAKELANDTERRIER Antal:  3
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SCARTOP BOUDICA
Ägare: HUNT ANN, NOSSEBRO
Uppfödare: HUNT BERT, HUNT ANN, NOSSEBRO



MANCHESTERTERRIER Antal:  1
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLACKTHUMB ANDROMEDA
Ägare: ASK ID, UDDEVALLA
Uppfödare: MARKUS SENG, TYSKLAND



MINIATYRBULLTERRIER Antal:  4
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH WORLD CUP ZARAGOSA
Ägare: STENVALL HELEN, UDDEVALLA
Uppfödare: NORDLUND ANNA, HÄLLEFORS
 
Bästa veteran:   SE UCH WORLD CUP ZARAGOSA
Ägare: STENVALL HELEN, UDDEVALLA
Uppfödare: NORDLUND ANNA, HÄLLEFORS



NORFOLKTERRIER Antal:  3
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VILLASSA CHERRY FLARE
Ägare: WILLISCROFT LILL, ONSALA
Uppfödare: K L HURRION, STORBRITANNIEN



NORWICHTERRIER Antal:  5
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MIO MONELLO EATON SQUARE
Ägare: LARSSON MIA, HAMBURGSUND
Uppfödare: FIGVED ANN-MARIE, LINDOME



PARSON RUSSELL TERRIER Antal:  2
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RUSTIC RUSSELL BOLT
Ägare: KARI-ANNE HORGE, GAMLE FREDRIKSTAD, NORGE
Uppfödare: HORGE KARI-ANNE, NORGE



SKOTSK TERRIER Antal:  7
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BY CH C.I.B. EE CH LT CH LV CH LV&LT CH RU CH SE UCH MARLAND IMAGINATION
Ägare: SVETLANA MARCHUK, LÖDÖSE
Uppfödare: VIIVE MARANIK, ESTLAND



SLÄTHÅRIG FOXTERRIER Antal:  3
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SVARTHUVANS BE-PE
Ägare: PETERZÉNS HELENA, VALLDA
Uppfödare: WALLBERG THERESE, FJÄRÅS



STAFFORDSHIRE BULLTERRIER Antal:  43
Domare:   JOHANSSON ANN-CHRISTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SANDSTAFFS LADY STARDUST
Ägare: SANDSTRÖM JOHAN, LJUNGSKILE
Uppfödare: SANDSTRÖM JOHAN, SANDSTRÖM MARIA, LJUNGSKILE
 
Bästa valp:   JODDRICKS BLACK METAL
Ägare: STRÖM LAILA, LYCKE
Uppfödare: STRÖM LAILA, LYCKE
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH SE V-11 TADPOLES DYSNOMIA
Ägare: DAHLBERG NINA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: JOSEFSSON ELIN, STENKULLEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ROCHAMGO'S
Uppfödare: DAHLBERG NINA, VÄSTRA FRÖLUNDA



STRÄVHÅRIG FOXTERRIER Antal:  1
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CRISPY SPARKLING FLASH
Ägare: OUIS PERNILLA, HELSINGBORG
Uppfödare: ÅSTRÖM AGNETA, HELSINGBORG



TERRIER BRASILEIRO Antal:  10
Domare:   WILBERG KNUT-SIGURD, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD N SE VCH SOFALEX ZORRO DA SILVA
Ägare: LIS CASSANDRA, SOLLEBRUNN
Uppfödare: WESTERGREN LARSEN SOFIA, VÄSTERÅS
 
Bästa avelsgrupp:   SIDBÄCK BLUE BRILLIANT
Ägare: MAGNUSSON MOODY, HÖVIKSNÄS
Uppfödare: SIDBÄCK MADELEINE, HELGUM
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SHERIDOG
Uppfödare: OTTOSSON KARIN, SVENSHÖGEN



TYSK JAKTTERRIER Antal:  4
Domare:   WILBERG KNUT-SIGURD, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J TRIBIANI RAMONA
Ägare: ERIKSSON PERCY, DINGLE
Uppfödare: TIJANIC MILOMIR, GRÄNNA



WELSHTERRIER Antal:  4
Domare:   HARWOOD LYNNE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GORMS ÄSSET
Ägare: RHODIN EWA, HABO
Uppfödare: RHODIN ANDERS, RHODIN EWA, HABO



YORKSHIRETERRIER Antal:  5
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DEBONAIRE'S STAND BY ME
Ägare: NINA ěSTLI, DAL, NORGE
Uppfödare: UNDÉN BERNICE, ALINGSÅS
 
Bästa valp:   VARPETS YORKIE AMAZING AYLA
Ägare: HAMNEMYR CHRISTINA, HUNNEBOSTRAND
Uppfödare: HAMNEMYR CHRISTINA, ELFVING JONNY, HUNNEBOSTRAND