Nordic Dog Show Göteborg 2018-01-04-001  Torsdag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 4,6 - TAXAR SAMT DRIVANDE-, SÖK- OCH SPÅRHUNDAR


TAX, KORTHÅRIG DVÄRG Antal:  17
Domare:   CARLSTRÖM ANN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FABELTIER NOBODY DOES IT BETTER
Ägare: DOROTTYA ZAHONTI-ABEL C/O FRIBERG ANNA, EKEBY
Uppfödare: LEBEDEVA M.V., RYSSLAND
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. DK U(V)CH FI UCH NORD JV-12 SE U(V)CH BARONESSEN AV KÖNIGDACHS
Ägare: KNEZ HELENA, YTTERBY
Uppfödare: RAMBERG BJÖRN & WENCHE, NORGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: FÄDERNEGÅRDENS
Uppfödare: KNEZ GUNILLA, KNEZ HELENA, YTTERBY
 
Bästa JKL:   YGEIA VAYA CON DIOS
Ägare: ANTONOPOULOS DIMITRIOS, ONSALA
Uppfödare: ANTONOPOULOS DIMITRIOS, ONSALA



TAX, KORTHÅRIG KANIN Antal:  7
Domare:   CARLSTRÖM ANN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   YGEIA THE WINNER TAKES IT ALL
Ägare: ANTONOPOULOS DIMITRIOS, ONSALA
Uppfödare: ANTONOPOULOS DIMITRIOS, ONSALA
 
Bästa JKL:   TINGHOFS BROOKE HOGAN
Ägare: BROGREN TORE, YSTAD
Uppfödare: BROGREN TORE, BROGREN BEATRICE, YSTAD



TAX, KORTHÅRIG NORMALSTOR Antal:  11
Domare:   CARLSTRÖM ANN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DEE DEE CANIS VENATOR
Ägare: SVENSSON ELLINOR, MÖLNBO
Uppfödare: MARLENA & ANDRZEJ JAKUBOWSCY, POLEN
 
Bästa JKL:   DEE DEE CANIS VENATOR
Ägare: SVENSSON ELLINOR, MÖLNBO
Uppfödare: MARLENA & ANDRZEJ JAKUBOWSCY, POLEN



TAX, LÅNGHÅRIG DVÄRG Antal:  10
Domare:   CARLSTRÖM ANN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BALTIYSKIY TALISMAN GLAVNIY GEROY
Ägare: SWENSON ÅSA, ULRIKA
Uppfödare: YU A KUROPATKINA, RYSSLAND



TAX, LÅNGHÅRIG KANIN Antal:  5
Domare:   CARLSTRÖM ANN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   YGEIA ULTRAVIOLET
Ägare: ANTONOPOULOS DIMITRIOS, ONSALA
Uppfödare: ANTONOPOULOS DIMITRIOS, ONSALA
 
Bästa valp:   MINITIGER'S VIVA LA VIVI
Ägare: SWENSON ÅSA, ULRIKA
Uppfödare: HAGMAN YLVA, LINKÖPING
 
Bästa veteran:   C.I.B. C.I.E. NORD U(V)CH SE&NO VCH VEUW-15 VWW-17 DOGGSIDE'S PRINCESS SINGOALLA
Ägare: SALÉ MARI, KUNGÄLV
Uppfödare: CHRISTIANSEN CARINA, BILLEBERGA
 
Bästa JKL:   KALYANAS ZORIONE
Ägare: STÅLNACKE VESTERGREN ULLA, VÄRMDÖ
Uppfödare: STÅLNACKE VESTERGREN ULLA, VESTERGREN TOMMY, VÄRMDÖ



TAX, LÅNGHÅRIG NORMALSTOR Antal:  26
Domare:   CARLSTRÖM ANN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ÖRNBERGETS ZUPER ZTAR
Ägare: RHODIN ELISABETH, MARIEFRED
Uppfödare: RHODIN ELISABETH, RHODIN JILL, MARIEFRED
 
Bästa valp:   RED TOP'S TIGER OF SWEDEN
Ägare: PILGÅRD KERSTIN, KARLSHAMN
Uppfödare: NILSSON MARINA, VENDELSÖ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: RED TOP'S
Uppfödare: NILSSON MARINA, VENDELSÖ



TAX, STRÄVHÅRIG DVÄRG Antal:  11
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK V-17 NO UCH NO V-17 SE U(V)CH WERVEST'S TY
Ägare: VERA VESTBY, NORDE FROGN, NORGE
Uppfödare: VESTBYE VERA, NORGE
 
Bästa veteran:   HR CH INT UCH NORD UCH NORD VV-15 SL CH WW-08 WERVEST'S WINN
Ägare: VERA VESTBY, NORDE FROGN, NORGE
Uppfödare: 
 
Bästa JKL:   FI JV-17 NORD JV-17 QUEENLORD MAGNFICENT SWALLOW TAIL
Ägare: VALENTINA BARCELLA, VALBREMBO, ITALIEN
Uppfödare: BARCELLA VALENTINA, ITALIEN



TAX, STRÄVHÅRIG KANIN Antal:  1
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK U(V)CH SE U(V)CH SE VCH ENGSTORPS AT DANCING IN THE DARK
Ägare: HÖRNFELDT AHLIN EVA, SJÖBO
Uppfödare: HÖRNFELDT AHLIN EVA, AHLIN LARS, SJÖBO



TAX, STRÄVHÅRIG NORMALSTOR Antal:  17
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BELLOMIS JACKIE KENNEDY
Ägare: SEGERSTEN SUSANNE
Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
 
Bästa valp:   BELLOMIS TIP TOP
Ägare: SEGERSTEN SUSANNE
Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO UCH SE U(V)CH SE VCH BELLOMIS NEW ORLEANS
Ägare: PERSSON JOHANSSON CAROLINE, VÄSTERÅS
Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BELLOMIS
Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
 
Bästa JKL:   BELLOMIS SNÖ OF SWEDEN
Ägare: SEGERSTEN SUSANNE
Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA



ALPENLÄNDISCHE DACHSBRACKE Antal:  6
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   NYGÅRDS BRACK KHALIFA
Ägare: DURACAK SAID, NYGÅRD
Uppfödare: DURACAK SAID, NYGÅRD



AMERICAN FOXHOUND Antal:  1
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HALABALAN IVORY
Ägare: WACKFELT EMELIE, ALTERSBRUK
Uppfödare: AMPIALA JARKKO, FINLAND



BASSET FAUVE DE BRETAGNE Antal:  7
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WHISTLEWOOD'S CREME DE LA CREME
Ägare: STRÖMBERG ELISABETH, VÄRENDS NÖBBELE
Uppfödare: STRÖMBERG ELISABETH, VÄRENDS NÖBBELE
 
Bästa JKL:   WHISTLEWOOD'S CREME DE LA CREME
Ägare: STRÖMBERG ELISABETH, VÄRENDS NÖBBELE
Uppfödare: STRÖMBERG ELISABETH, VÄRENDS NÖBBELE



BASSET HOUND Antal:  8
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH SWEDE SUN'S CONNY
Ägare: SUNEBRING PAULA, TOSTARED
Uppfödare: SUNEBRING PAULA, TOSTARED
 
Bästa veteran:   LV CH SE UCH SE VCH AFFECTIONS BACK TO REALITY
Ägare: VESTERLUND CARINA, HÄGGEBY
Uppfödare: CARLSSON ROLAND, CARLSSON MONICA, ALINGSÅS



BAYERSK VILTSPÅRHUND Antal:  6
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK V-16 JEUW-15 NORD V-15 SE JCH SE UCH&VCH SE V-16 HAPPY NEW YEAR HAZBA
Ägare: SPÅNGBERG JEANETTE, BORGVIK
Uppfödare: ZACH BEATA, POLEN
 
Bästa JKL:   SE VCH VILTVITTRINGEN'S CALAH
Ägare: SKOGLUND INGER, VÄNERSBORG
Uppfödare: SKOGLUND INGER, HOLM SKOGLUND LOVISA, VÄNERSBORG



BEAGLE Antal:  16
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. DE&VDH CH DK UCH DK V-13 RLD N SE V-14 DYNAMIC FLYER'S POSH TEDDY
Ägare: NEUMANN BRITT, DÖSJEBRO
Uppfödare: ELMKJAER METTE & LARS, DANMARK
 
Bästa valp:   MALIWICK'S SEE YOU IN COURT
Ägare: MAJLÖV HENRIK, LÖBERÖD
Uppfödare: BÄCK MADELEINE, BODA KYRKBY
 
Bästa veteran:   C.I.E. DE&VDH CH DK UCH DK V-13 RLD N SE V-14 DYNAMIC FLYER'S POSH TEDDY
Ägare: NEUMANN BRITT, DÖSJEBRO
Uppfödare: ELMKJAER METTE & LARS, DANMARK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SWEET COURAGE
Uppfödare: HERGOTT PETERSEN PER, DK-6800 VARDE
 
Bästa JKL:   ÖRNBERGETS BGL BLUE MOON
Ägare: RHODIN ELISABETH, MARIEFRED
Uppfödare: RHODIN ELISABETH, RHODIN JILL, MARIEFRED



DALMATINER Antal:  26
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JILLOC'S GOLD TICKET
Ägare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE
Uppfödare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JILLOC'S
Uppfödare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE
 
Bästa JKL:   JILLOC'S GOLD TICKET
Ägare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE
Uppfödare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE



DUNKERSTÖVARE Antal:  1
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   INT UCH NORD V-14 SE V-12 SE V-13 SE V-15 SE V-16 GLENNA'S XENINA
Ägare: HEIDI SAGENG, N∆RSNES, NORGE
Uppfödare: SAGENG HEIDI & MIKALSEN VIDAR, NO-3478 NAERSNES



GONCZY POLSKI Antal:  3
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FLIP DZICZE BARLOGI
Ägare: HARGBY DANIEL, MALMÖ
Uppfödare: HENRYK SURMA, POLEN
 
Bästa valp:   GRANDEL INWY ODSZUKAC WIATR
Ägare: KRIGHOLM SOFIE, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: ALEKSANDRA GARBACZ, POLEN



GRAND BASSET GRIFFON VENDÉEN Antal:  4
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GRAND AWARDS DANA MARSIKOVA
Ägare: OLESEN ZELINA, VARA
Uppfödare: OLESEN ZELINA, VARA
 
Bästa valp:   GRAND AWARDS KIM SEBASTIAN
Ägare: OLESEN ZELINA, VARA
Uppfödare: OLESEN ZELINA, VARA
 
Bästa JKL:   GRAND AWARDS DANA MARSIKOVA
Ägare: OLESEN ZELINA, VARA
Uppfödare: OLESEN ZELINA, VARA



HAMILTONSTÖVARE Antal:  1
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VOREDALENS KNALL
Ägare: VIBERG KENT, ULLÅNGER
Uppfödare: SLIPER RUNE, NORGE



HANNOVERANSK VILTSPÅRHUND Antal:  3
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE VCH SUSIE
Ägare: AHLBÄCK KARIN, LUDVIKA
Uppfödare: GJERDE ASBJÖRN, NORGE
 
Bästa valp:   ALFA
Ägare: HULTGREN JONAS, KÄLLBY
Uppfödare: BLAZEVIC DRAGAN, TROLLHÄTTAN



PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN Antal:  12
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH TRANASKOGENS SEVERUS SNAPE
Ägare: FURBERG JOHANSSON MONICA, GRUMS
Uppfödare: OWESEN ANDERS, NORGE



PETIT BLEU DE GASCOGNE Antal:  1
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CEE DE BLEU SANDY CLAUS
Ägare: NIHLÉN EVA, ESLÖV
Uppfödare: CELION NINA, HÖRBY
 
Bästa JKL:   CEE DE BLEU SANDY CLAUS
Ägare: NIHLÉN EVA, ESLÖV
Uppfödare: CELION NINA, HÖRBY



RHODESIAN RIDGEBACK Antal:  68
Domare:   BLACK JIM, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
NILSSON KURT - Valpklass
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH CZ CH EUW-16 FI UCH SE VCH VDH CH SAIMON'S PRAIDE ECSTASY OF FELICITY
Ägare: JOHANSSON ELENA, HENÅN
Uppfödare: OBUKHOVA O, RYSSLAND
 
Bästa valp:   ETANARIDGE'S KATHLA BY GREIF
Ägare: JOHANSSON REBECCA, HALMSTAD
Uppfödare: LINDBERG GISELA, KLÅGERUP
 
Bästa JKL:   SAIMON'S PRAIDE HYPNOTIC
Ägare: CAROLINE LARSEN, FREDENSBORG, DANMARK
Uppfödare: OBUKHOVA O.N, RYSSLAND



SLOVENSK› KOPOV Antal:  2
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. DK&NO UCH EUW-15 NORD V-14-15 SE V-13-14-15 SE V-16 ARGO Z JUDAVINKLU
Ägare: STRAND ANNELI, BRASTAD
Uppfödare: VANEK ROMAN, TJECKIEN
 
Bästa valp:   ZÄTA
Ägare: OLSSON EMMA, ROCKNEBY
Uppfödare: HJORTBRANDT IVAN, ALSTERBRO



TREEING WALKER COONHOUND Antal:  1
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NÄSSEN'S BIGGO
Ägare: NÄSSÉN LISBET, EKSHÄRAD
Uppfödare: