Nationell utställning Eskilstuna 2017-08-19-002  Lördag
Arrangör:  Södermanlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  4
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WYOMAERS ICE CUBE IN TULLAMORE
Ägare: SKÖLD SUSANNE, MARSTRAND
Uppfödare: RAHUNEN KATJA, FINLAND



BICHON HAVANAIS Antal:  20
Domare:   ALBRIGTSEN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH ZODIAKA'LA STAR'S QLASSY GUY
Ägare: AHLBECK GLADER TILDE, BROMMA
Uppfödare: SELIN CAMILLA, HUDDINGE
 
Bästa valp:   PELVIX BELLA NOTTE
Ägare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
Uppfödare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ZODIAKA'LA STAR'S
Uppfödare: SELIN CAMILLA, HUDDINGE



BOLOGNESE Antal:  5
Domare:   ALBRIGTSEN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HUNKY-DORY I ME MINE
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, RÖNQUIST LOTTEN, KARLSTAD
 
Bästa valp:   NITTINI'S PRINCESS ANNE
Ägare: JOHANSSON ALMA, STRÄNGNÄS
Uppfödare: SLOTTET KRISTIN ANDERSEN, SLOTTETVEIEN 11, NORGE



BOSTONTERRIER Antal:  16
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EIKERHÖYS ALEXIS SHOWTEAM
Ägare: KARLSSON LENA, GRUMS
Uppfödare: ANDERSEN AINA, NORGE



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  36
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GLITTERTIND JOLANDA
Ägare: SUNDQVIST KARI, EDSVALLA
Uppfödare: SUNDQVIST KARI, SUNDQVIST DAN, EDSVALLA
 
Bästa valp:   KNATTINGS LOVE IN FAIRYTALE
Ägare: ANKLEV MALIN, STIGTOMTA
Uppfödare: HOLMBERG EVA, HOLMBERG HANS, ENKÖPING
 
Bästa veteran:   FURULYCKAN'S D CINDERELLA
Ägare: ANKLEV CARINA, STIGTOMTA
Uppfödare: FRANSSON BERIT, LAMMHULT



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  24
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RIX CHIX KISS OF FORTUNE
Ägare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS
Uppfödare: BALODE I, LETTLAND
 
Bästa valp:   MINI PAWS RAISE ME UP
Ägare: THORN LENA, TYRESÖ
Uppfödare: THORN LENA, TYRESÖ
 
Bästa veteran:   LV CH SE UCH SE VV-14 SE VV-15 JAMIE-LYNN'S BABY SPICE
Ägare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS
Uppfödare: MC COY JAMIE, ENSKEDE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JAMIE-LYNN'S
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, ENSKEDE



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  35
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JAMIE-LYNN'S PLZ DON'T CALL ME BABY
Ägare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS
 
Bästa valp:   LILLDIVAN'S HERO
Ägare: JANSSON MARIA, NORRTÄLJE
Uppfödare: JANSSON MARIA, NORRTÄLJE
 
Bästa veteran:   SE UCH Z'ATHENAS FIRST LITTLE MIRACLE
Ägare: PETERSSON JOSEFIN, LOTORP
Uppfödare: DYANI BIRGITTA, UMEÅ



CHINESE CRESTED DOG Antal:  37
Domare:   ALMGREN HANS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RIDGECREST'S SECRET MISSION
Ägare: BERGSKÖLD SUSANNE, VÄSTERÅS
Uppfödare: BERGSKÖLD SUSANNE, VÄSTERÅS
 
Bästa valp:   JEAN DARK NIGHT'S LULLABY
Ägare: LEMMEKE FELICIA
Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, ROSERSBERG
 
Bästa veteran:   DK UCH NORD JV-10 SE UCH VDH CH SUN-HEE'S I'M A MARIONETTE
Ägare: LEMMEKE FELICIA
Uppfödare: KARLSSON HELENA, VENDELSÖ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: YAMBOLIZ
Uppfödare: NORDIN PETRA, NORDIN STEFAN, FLEN



COTON DE TULÉAR Antal:  7
Domare:   LANING VRETHAMMAR CH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH RIVER LAKE'S TEMPTATION
Ägare: THOLSSON LENA, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: HALLESTRAND EVA, HALLESTRAND KENNETH, ÄLVSJÖ
 
Bästa veteran:   SE UCH VANCOT JILL JOHNSSON
Ägare: PETTERSSON TOMAS, SÖDERKÖPING
Uppfödare: HANSSON VANJA, NORRKÖPING



FRANSK BULLDOGG Antal:  37
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH MUNDIZ KNUT
Ägare: ERIKSSON MAGNUS, TYSTBERGA
Uppfödare: ERIKSSON MAGNUS, TYSTBERGA
 
Bästa valp:   DAULÖKKE'S PIAF DU JOUR
Ägare: VITASP ULLMAN ANNELI, LIDINGÖ
Uppfödare: RASMUSSEN TOVE, KOSTERSLEVVEJ 132 SOFIENHÖJ, DANMARK



GRIFFON BELGE Antal:  10
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH JEUW-15 JWW-15 NORD V-15 SE JV-15 SE UCH CHIPPICHAWA'S MISS CONCORDE
Ägare: OMRE NATHALIE, JOHANNESHOV
Uppfödare: HOLMGREN YASEMIN, FARSTA
 
Bästa valp:   ADMIRAVEL CRAZY MAN IN BEARD
Ägare: OMRE NATHALIE, JOHANNESHOV
Uppfödare: OMRE NATHALIE, JOHANNESHOV



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  6
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH NOTORIOUS RISE LIKE A PHOENIX
Ägare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
 
Bästa valp:   ADMIRAVEL RED VELVET
Ägare: OMRE NATHALIE, JOHANNESHOV
Uppfödare: OMRE NATHALIE, JOHANNESHOV
 
Bästa veteran:   SE UCH SE V-10 SE V-13 NOTORIOUS I'M JUST STUNNIN'
Ägare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, HUDDUNGEBY
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: NOTORIOUS
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, HUDDUNGEBY



JAPANESE CHIN Antal:  1
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LINROOS ZACHIO TOSHIRO
Ägare: SÖDERSTRÖM CHRISTER, VISBY
Uppfödare: PETTERSSON GUN-BRITT, HALLSTAVIK



LHASA APSO Antal:  7
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH NO UCH SE UCH SE V-16 TH CH WHISBORNE TOUCH ME
Ägare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, GLANSHAMMAR
Uppfödare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, ULLTVEIT-MOE HARALD, GLANSHAMMAR
 
Bästa valp:   WHISBORNE KING OF THE PARTY
Ägare: GENNERT LEWINOWITZ YVONNE, VALLENTUNA
Uppfödare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, ULLTVEIT-MOE HARALD, GLANSHAMMAR
 
Bästa veteran:   C.I.B. EE&LT CH NO VV-13 SE VV-14 SE VV-15 SE&NO UCH WHISBORNE FERRARI
Ägare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, GLANSHAMMAR
Uppfödare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, ULLTVEIT-MOE HARALD, GLANSHAMMAR
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: WHISBORNE
Uppfödare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, ULLTVEIT-MOE HARALD, GLANSHAMMAR



LÖWCHEN Antal:  10
Domare:   LANING VRETHAMMAR CH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH WANTED THE NOMINATION
Ägare: BELIN YLVA, RAMNÄS
Uppfödare: PARTANEN JARI, NORGE
 
Bästa valp:   SIMBALINE NEBULOSA
Ägare: HEDENDAHL HANNA, STORVRETA
Uppfödare: OLSÉN LENA, UPPSALA



MALTESER Antal:  4
Domare:   ALBRIGTSEN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TWIN TOPS TOP-NOTCH
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: JONSSON BRITT-LOUISE, JONSSON ELSE MARIE, VAGNHÄRAD



MOPS Antal:  53
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - Valpklass
BOGREN BENGT-ÅKE - hanar, Juniorklass
ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MOLOSS ORCHID FLAME
Ägare: SANDBERG HARRIET, TORSÅKER
Uppfödare: SANDBERG HARRIET, TORSÅKER
 
Bästa valp:   PARISIENNE L'EAU OF THE PUGS STORY
Ägare: SUNDKVIST SOFIA, GRYTGÖL
Uppfödare: VAN DER HORN ELVIRA, NEDERLÄNDERNA
 
Bästa veteran:   SE UCH FILOSOFIAS LORENZO
Ägare: STAVENBORN MONICA, BRO
Uppfödare: JONSSON ANNE SOFIE, ITALIEN
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH DUOVAS DELUXE ROMANCE
Ägare: PELTONIEMI EIJA, LÅNGSHYTTAN
Uppfödare: PELTONIEMI EIJA, LÅNGSHYTTAN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STRANDSMEDJANS
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO



PAPILLON Antal:  25
Domare:   LANING VRETHAMMAR CH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SILENZIO'S KICKOFF
Ägare: HANSSON BRITT-MARI, VIKARBYN
Uppfödare: HANSSON BRITT-MARI, VIKARBYN
 
Bästa valp:   PAPPILOVE'S X-PY
Ägare: LUNDKVIST MARTINA, ENKÖPING
Uppfödare: SKOG BRITT-INGER, EKERÖ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LINDATORPS
Uppfödare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK



PEKINGESE Antal:  6
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KISCI TERRIFIC RED CHARMER
Ägare: SEGERSTRÖM MONA, UPPSALA
Uppfödare: DUE PETERSEN MARIE K, TINGVADVEJ 6 BAEK, DANMARK



PETIT BRABANCON Antal:  15
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH NOTORIOUS EUROVISION
Ägare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
 
Bästa valp:   TRUDGARD EDELWEIS
Ägare: NORRBIN IRÉNE, HALLSTAHAMMAR
Uppfödare: BABOSHINA M A, RYSSLAND



PHAL»NE Antal:  5
Domare:   LANING VRETHAMMAR CH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NOBLE NADIRS BERLIOZ
Ägare: BERNHED BIRGITTA, SOLLEBRUNN
Uppfödare: BERNHED BIRGITTA, BERNHED UHLÉN AMANDA, SOLLEBRUNN



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  6
Domare:   SVARSTAD PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HUMLAMÅLAS TWIX
Ägare: ERIKSSON ANNA, NÅS
Uppfödare: PALMÉR ANJA, HALLABRO
 
Bästa valp:   NOSTER MIRABILIS SECRET SEXBOMB
Ägare: JARMÉUS REBECCA, HÖLÖ
Uppfödare: BLOMBERG MONICA, HERRLJUNGA



PUDEL, DVÄRG Antal:  11
Domare:   SVARSTAD PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   POP-UP'S YABADABADOO
Ägare: BERGENDAHL MADELEINE, KOLSVA
Uppfödare: BERGENDAHL MADELEINE, KOLSVA
 
Bästa valp:   DEVOTO THE GAMBLER
Ägare: ÖGREN CECILIA, VAXHOLM
Uppfödare: ÖGREN CECILIA, VAXHOLM



PUDEL, MELLAN Antal:  10
Domare:   SVARSTAD PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GOUCKAS HONEY PIE
Ägare: HEDBERG YLVA, NORRTÄLJE
Uppfödare: HILLBERGER ANN-CHARLOTTE, RIMBO



PUDEL, STOR Antal:  16
Domare:   SVARSTAD PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH US CH HUFFISH BORN THIS WAY
Ägare: LINDA C CAMPBELL, KANADA
Uppfödare: SANDELL CHARLOTTE, HUDDINGE
 
Bästa valp:   TARZAN
Ägare: FALKENHED KATARINA, TUMBA
Uppfödare: FALKENHED KATARINA, TUMBA
 
Bästa veteran:   PARTY-LINE'S WALK OVER
Ägare: HEIKKILÄ AGNETA, KIRUNA
Uppfödare: IVARSSON CHRISTER, HELLHOLM PETER, ALMUNGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DOMESTIC
Uppfödare: TROÉNG LOUISE, TROÉNG ROLF TROÉNG HELENA, UMEÅ



PUDEL, TOY Antal:  13
Domare:   SVARSTAD PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-15 NORD V-15 FIXUS NO NO NO
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa valp:   ANABEL
Ägare: RUNDBERG JOSEFIN
Uppfödare: HJERTSTRÖM LINNÉA, VALLENTUNA
 
Bästa veteran:   SE UCH PANDORANS MASANIELLO
Ägare: KRISTERSSON INGA-LILL, BJÖRKLINGE
Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DJAKARTAS
Uppfödare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  6
Domare:   SVARSTAD PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 NO JV-16 NO V-16 SE JV-16 SE V-16 AMBER DELIS BUDU VPEREDI VSEH
Ägare: SCHÉLE JULIA, VALLENTUNA
Uppfödare: ALEKSEJEVA N, LETTLAND



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  8
Domare:   SVARSTAD PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH GOLD STANDARD SMOOTHIE AF ARONIA
Ägare: HENZE LISA, HUDDINGE
Uppfödare: CEDERLÖF ANNELIE, ÅKERSBERGA
 
Bästa valp:   AMPELOS FLOKE MASTER OF THE SEA
Ägare: HENZE LISA, HUDDINGE
Uppfödare: HENZE LISA, HUDDINGE
 
Bästa veteran:   EE&LV CH LT CH NO UCH NORD UCH NORD V-11 SE VV-16 TASTAWAY'S MORTIMER
Ägare: MUSKUS ERIK, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: FAGERNÄS CAROLA, FI-68410 ALA-VETELI



SHIH TZU Antal:  43
Domare:   RESKO EEVA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH NETTLAVALLENS ELLIOT SVEASON
Ägare: LEHIKOINEN CAROLINA, HAGFORS
Uppfödare: BERGGREN KATHLEEN, UDDEVALLA
 
Bästa valp:   PICCOLO TIBET GUARDIAN ANGEL
Ägare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, ÅSA
Uppfödare: VRABIE IU, MOLDAVIEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK V-12 NORD UCH LADY CHIMA'S FU-TO-KYO-TO BEE
Ägare: SABEL STOCKHAUS BARBRO, NÄSSJÖ
Uppfödare: SABEL STOCKHAUS BARBRO, BODAFORS
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: AO CHINS
Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING



TIBETANSK SPANIEL Antal:  18
Domare:   ALBRIGTSEN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FLÄDERLYCKANS ÅZZION
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: HUHTAPALO ELSIE, HUHTAPALO EVA, DALA-FLODA
 
Bästa valp:   VEGAMO'S CLARISE
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: BREIVIK MONICA, NORGE
 
Bästa veteran:   FI UCH SE UCH SE VV-16 PANHUR'S HERA
Ägare: YBERG JENNY, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: HURTIG ANN-CHRISTIN, HURTIG PAAVO, STRÄNGNÄS



TIBETANSK TERRIER Antal:  15
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-15 DK UCH NO UCH NO V-16 NORD UCH SE UCH WATERLEY WORTHTHEWAIT
Ägare: GISSLÉN MARKUS, SANDARED
Uppfödare: DAVIES G R & JAMES M W, ENGLAND
 
Bästa valp:   XCEL'S PASANG-PO
Ägare: BACK JEANETTE, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: MAGNUSSON MARIA, TENGGREN MAGNUS, RIMBO