Nordic Dog Show GIMO 2019-05-26-001  Söndag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  7
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH CHARMANDELAN GUESS WHO IS JIMMY CHO
Ägare: CHARMANDELAN GUESS WHO IS JIMMY CHOO, FINLAND
Uppfödare: HELMINEN PIA, FINLAND



BICHON HAVANAIS Antal:  26
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK JV-16 FI UCH NO JV-16 NORD UCH SE UCH PELVIX LADY GUINEVERE
Ägare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
Uppfödare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
 
Bästa valp:   SMEDTJÄRNS I'M THE GIRL LOVIS
Ägare: NILSSON HELEN
Uppfödare: NILSSON HELEN, EDSBYN



BOLOGNESE Antal:  3
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO UCH SE UCH SE V-19 SE VV-19 HUNKY-DORY PER ME
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO UCH SE UCH SE V-19 SE VV-19 HUNKY-DORY PER ME
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD



BOSTONTERRIER Antal:  23
Domare:   PALUMBO ALEKSANDRA, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   OELANDICA'S XCLUSIVO PER ME
Ägare: HANSSON LINN, SKARPNÄCK
Uppfödare: SEVERIN ULLA, MÖRBYLÅNGA
 
Bästa valp:   CHILILLE'S CHARMING JOHN BLUND
Ägare: KARLSSON-PARRA VICTORIA, JÄRNA
Uppfödare: JERNBERG MONA, LEKANDER CHRISTER, OXELÖSUND



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  37
Domare:   JENSDOTTIR VIKTORÍA, ISLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CAVAZINAS BIWA PEARL
Ägare: KVART JANSSON GUN BRITT, NORRTÄLJE
Uppfödare: KVART JANSSON GUN BRITT, NORRTÄLJE
 
Bästa valp:   EMPERIX STARSHADE
Ägare: OLSSON ERIKA, SUNDSVALL
Uppfödare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH EE CH JWW-12 SE V-13-14 WW-14 GENTLELINE'S COSMETIC
Ägare: KVART JANSSON GUN BRITT, NORRTÄLJE
Uppfödare: MACLENNAN MADELENE, ENKÖPING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: EMPERIX
Uppfödare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  31
Domare:   SCHEEL KRESTEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-19 JAMIE-LYNN'S WHOOP WHOOP
Ägare: MC COY JAMIE, SKOGÅS
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa valp:   LILLDIVAN'S PINOT MEUNIER
Ägare: JANSSON MARIA, NORRTÄLJE
Uppfödare: JANSSON MARIA, NORRTÄLJE
 
Bästa veteran:   SMALL IS BEAUTIFUL'S DON'T STOP
Ägare: WINGE ANNETTE, UPPSALA
Uppfödare: CARLID GABRIELLA, CARLID SAMUEL, TIERP
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LILLDIVAN'S
Uppfödare: JANSSON MARIA, NORRTÄLJE



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  32
Domare:   SCHEEL KRESTEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EE CH FI UCH RO CH LOOKUM PORTER
Ägare: ALEONA SIEHAN, UKRAINA
Uppfödare: DYBCHUK ALONA, UKRAINA
 
Bästa valp:   SHINE ON A KISS FROM A ROSE
Ägare: HELLSTRÖM KARIN, INGARÖ
Uppfödare: HELLSTRÖM KARIN, HELLSTRÖM BJÖRN, INGARÖ
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD UCH CHIPAU CENDRA
Ägare: NIELSEN ANNETTE, ÖRBYHUS
Uppfödare: LIUKKONEN PAULA, HÅLLSTA



CHINESE CRESTED DOG Antal:  32
Domare:   PALUMBO ALEKSANDRA, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JWW-18 NO V-18 NORD V-18 RS CH SE V-18 BLENDVERK'S HAVANA ROSE
Ägare: CORNELIA SOFIE UNDHEIM, NORGE
Uppfödare: UNDHEIM C S & K S, NORGE
 
Bästa valp:   YAMBOLIZ NICK NOLTE
Ägare: FUGELSTAD ANNA-LENA, SKOGÅS
Uppfödare: NORDIN PETRA, NORDIN STEFAN, FLEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH LU CH SE UCH VDH CH PREFIX MARY QUEEN OF SCOTS
Ägare: SJÖBERG EVA, HÄGERSTEN
Uppfödare: AGRONIUS GUNILLA, AGRONIUS REBECCA, STRÖMSNÄSBRUK



COTON DE TULÉAR Antal:  16
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & SE UCH EE CH FI UCH LT&LV CH LV CH NO UCH SE JV-14 SE V-11-12-15 INCOGNITO DU CASTEL DE LA ROCHE AUX
Ägare: OLSSON BERGGREN CHRISTINA, ÅKERSBERGA
Uppfödare: FAUREZ SYLVIO & FLORENCE, FRANKRIKE
 
Bästa veteran:   FI UCH LT CH NO UCH RU CH SE UCH SIDUS HILDA OF HERA
Ägare: HALLESTRAND EWA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: OLSSON BERGGREN CHRISTINA, ÅKERSBERGA
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NO UCH SE UCH KENZO WHITE PEARL OF MADAGASKAR
Ägare: HALLESTRAND EWA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: KATARZYNA MICHALSKA, POLEN



FRANSK BULLDOGG Antal:  28
Domare:   KARES JUHA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-18 SE JV-19 CARTE TRUFFÉ FAME 'N FORTUNE
Ägare: PALMBERG TOBIAS, NORRA SORUNDA
Uppfödare: IHALAINEN-SAIRA NOORA & SAIRA TONI, FINLAND
 
Bästa valp:   FRENCHIS VALBORG
Ägare: ENGSTRÖM AGNETA, VALLENTUNA
Uppfödare: EDBERG KARIN, ROBERTH & PATRIK, KATRINEHOLM



GRIFFON BELGE Antal:  9
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18 NORD V-18 SE JV-18 SE V-19 RU-PAUL'S TASTY TIM
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH HU CH LU CH LV CH NO JV-11 NO UCH NO V-11 NORD UCH SE UCH SE V-12 SE V-12-13 SE V-13 SE V-18 & SE VV-18 SE V-19 FIDDLE-STICK'S PINCH OF PEPPER
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: SÖDERBERG SUSANNE, KUNGSBACKA



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  4
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NO V-18 NORD JV-18 NORD V-18 SE JV-18 MANTICORNS GENTLY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN
 
Bästa valp:   STEEL TOWN'S RED DREAM
Ägare: STEN CARINA, SANDVIKEN
Uppfödare: STEN CARINA, SANDVIKEN



JAPANESE CHIN Antal:  5
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LINBACKENS MIKORO
Ägare: ORREMARK INGA-LILL, RÖ
Uppfödare: STENSSON BARBRO, HÖKERUM



KING CHARLES SPANIEL Antal:  6
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EE&LT&LV CH EE&LV CH FI JV-15 FI V-16 NORD JV-15 NORD&NO UCH RU CH LACY'S ALCHEMIST
Ägare: ANDERSSON TINA, TULLINGE
Uppfödare: , FINLAND



KROMFOHRLÄNDER Antal:  6
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-19 XAMIRABILIS BILBO BEUTLIN
Ägare: FRIBERG ANN CHRISTIN, SKÄRHOLMEN
Uppfödare: POSSEKEL MARION, TULLINGE



LHASA APSO Antal:  9
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH TEMPLE FONTANA'S ROOBIOS TROPICA
Ägare: PETTERSSON ANETTE, KATRINEHOLM
Uppfödare: PETTERSSON ANETTE, KATRINEHOLM



LÖWCHEN Antal:  7
Domare:   KARES JUHA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE V-18 US CH ROBINSNEST AMERICAN HERO MUSICBOX
Ägare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
Uppfödare: STEWART R & LAWLESS B, USA
 
Bästa valp:   GOLBOURNE'S MRS BUCKET
Ägare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
Uppfödare: MORGAN-STANLEY K & R J, STORBRITTANNIEN
 
Bästa veteran:   COSSU'S IRINA RODNINA
Ägare: SVENSSON ANNA, HEBY
Uppfödare: MAUSETH DENNIS, NO-7290 STÖREN



MALTESER Antal:  3
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI JV-17 NO UCH NORD JV-17 SE JV-17 SE UCH SE V-19 HUNKY-DORY TT I CAN BOOGIE
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, RÖNQUIST LOTTEN, KARLSTAD



MOPS Antal:  43
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH KINGSIZE FAWN CHEESE CROSTINI
Ägare: ERIKSSON ANGELICA, HÄGERSTEN
Uppfödare: STAVENBORN MONICA, BRO
 
Bästa avelsgrupp:   COUNTING CROWS GIA BELLA BAMBINA
Ägare: LUNDIN STINA, NYKVARN
Uppfödare: LUNDIN STINA, BROMMA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STRANDSMEDJANS
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO



PAPILLON Antal:  37
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH NO UCH NO V-18 SE JV-17 SE UCH SE V-19 LINDATORPS IZZMAEEL
Ägare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
Uppfödare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa valp:   BLIZZBOGÅRDENS LORD OF THE RING
Ägare: JOHANSSON TORD, LUDVIKA
Uppfödare: BLOM MONA, ORSA
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH SE VV-18 STRIDSMARKENS FIGHTER
Ägare: MATTSSON PETER, HUDDINGE
Uppfödare: MATTSSON PETER, HUDDINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CARATOOT'S
Uppfödare: GÄNGER KAJ, KNIVSTA



PETIT BRABANCON Antal:  16
Domare:   TENSON HELIN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18 RU-PAUL'S TOYBOY TROY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD



PHAL»NE Antal:  5
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   THAIRGHAY'S OH MY GOSH
Ägare: TEINERT VENDELA, RIMBO
Uppfödare: FORSBERG MARIE, JÄRPEN



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  4
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ATZIMO
Ägare: PETTERSSON CHARLIE, ÖREBRO
Uppfödare: WALLIN SANDRA, GULLSPÅNG



PUDEL, DVÄRG Antal:  13
Domare:   DAN HELLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EE JCH LT CH EQUERRY'S BETTER LATE THAN NEVER
Ägare: TUIJA KÄRKI-PEURASAARI, HELSINKI, FINLAND
Uppfödare: KÄRKI TUIJA, FINLAND



PUDEL, MELLAN Antal:  19
Domare:   DAN HELLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD F RLD N SINE CERA CIRCE
Ägare: BROMAN SUSANN, SKOGÅS
Uppfödare: GRIPENCREUTZ ANNIKA, JOHANSSON ANNA, KÅLLERED
 
Bästa valp:   FERA-MITIS PINK LADY
Ägare: ANDERSSON ANNETTE, TÄBY
Uppfödare: ANDERSSON ANNETTE, TÄBY



PUDEL, STOR Antal:  25
Domare:   DAN HELLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD UCH MC KEOS ZOLI BLACK EXPRESS
Ägare: ARBINGE SANDRA, SORUNDA
Uppfödare: LUNDGREN MARY, ANEHAGEN CHRISTINA, SÖDRA SUNDERBYN
 
Bästa valp:   FIRST AXELLE THE PALAZZO
Ägare: SKÖLD ERIK, SÖDERALA
Uppfödare: HELLMAN LAILA, SKÖLD ERIK, SÖDERALA
 
Bästa veteran:   SE UCH REJOICE IMPOSSIBLE TO CATCH
Ägare: LÖFGREN SUSANNE, ALUNDA
Uppfödare: LÖFGREN SUSANNE, ALUNDA



PUDEL, TOY Antal:  11
Domare:   DAN HELLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-19 FIXUS NOVELLE
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa valp:   FIXUS NO PROMISES
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  10
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-17 DK UCH FI UCH NO UCH NORD V-18 SE UCH LUCKY STAR KRASOTKA MOJA
Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG
Uppfödare: MICHALA VALENTOVE, TJECKIEN
 
Bästa valp:   RUSSKAYA ROSKOSH FEYA
Ägare: HANSSON INGER, SEGELTORP
Uppfödare: VERETENNIKOVA L V, RYSSLAND



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  8
Domare:   PALUMBO ALEKSANDRA, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-18 NORD JV-18 SE JV-18 JUST ANGEL CARAMEL
Ägare: SONDELL MARIANNE, ÄLANDSBRO
Uppfödare: IVANOVSKA IVA, LETTLAND



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  5
Domare:   PALUMBO ALEKSANDRA, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 DK V-17 NO V-16 NORD JV-16 SE V-17 SE V-17-18 SE&DK&NO CH AMPELOS GLORIOUS DAENERYS DROGON
Ägare: HENZE LISA, HUDDINGE
Uppfödare: HENZE LISA, HUDDINGE
 
Bästa valp:   NATURAL CHOICE RAI FIRE WINGS
Ägare: BRATTBERGER EKSTRAND ULRIKA, TÄBY
Uppfödare: BRATTBERGER EKSTRAND ULRIKA, TÄBY



SHIH TZU Antal:  30
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO UCH NO V-17 NORD JV-15 NORD UCH SE JV-15 SE V-19 YUNG LO'S FRIENDS FOREVER
Ägare: DELLGREN LILLVI, ESLÖV
Uppfödare: PÅLSSON SOFI, PÅLSSON PETER, TYGELSJÖ
 
Bästa valp:   AO CHINS JOSSELIN
Ägare: WIKSTRÖM FRID YVONNE, KRYLBO
Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING
 
Bästa veteran:   NO UCH SE UCH SE VV-18 KHE-SAN'S PAINT A Z
Ägare: SÖNKSEN EVA-LENA, LILLA EDET
Uppfödare: SÖNKSEN EVA-LENA, PRÄSSEBO



TIBETANSK SPANIEL Antal:  22
Domare:   JENSDOTTIR VIKTORÍA, ISLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD UCH SE JV-17 GAMLA HERRGÅRDEN ISAC
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa valp:   GAMLA HERRGÅRDEN MARABOU
Ägare: NORBERG ANGELICA, SKÄRPLINGE
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa veteran:   BLACKRILL'S FIMBUL
Ägare: ERIKSSON TOVE, UPPSALA
Uppfödare: ERIKSSON LAURILA TOVE, ERIKSSON ASTA, UPPSALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GAMLA HERRGÅRDEN
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS



TIBETANSK TERRIER Antal:  14
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH MILINGTON'S MILLION CAMA DE ROSAS
Ägare: BJÖRK TANJA, VIRSBO
Uppfödare: HANSSON CARINA, NOL
 
Bästa valp:   TAZZJAZZ I'M ON FIRE
Ägare: LINDBERG ELIZABETH, RONNEBY
Uppfödare: FORSBERG KRISTINA, LINDOME
 
Bästa veteran:   SE UCH KYANG'S DKU-BA
Ägare: BOWENIUS LINDA, SVÄRTINGE
Uppfödare: KLANG GUNILLA, LÖDÖSE