Nationell utställning Askersund 2018-08-12-002  Söndag
Arrangör:  Örebro Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  5
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BY CH C.I.B. RU CH TR CH YARIKA'S RICKY MARTIN
Ägare: BELMESOVA EKATERINA, KRASNODAR, RYSSLAND
Uppfödare: SAGIROVA Y A, RYSSLAND
 
Bästa valp:   FLAPEAR'S LA LA LA LOVE
Ägare: LARSSON ANNETTE, FJUGESTA
Uppfödare: LARSSON ANNETTE, FJUGESTA



BICHON HAVANAIS Antal:  23
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MEANDI'S HANDSOME HENOX
Ägare: RATTFÄLT KERSTIN, DEJE
Uppfödare: MOSSBERG KATARINA, MOSSBERG LARS, ÅSA
 
Bästa valp:   VIDARI VELLUTO ROSSO
Ägare: PETRUSSON MARIE, ÅSA
Uppfödare: VITALE DARIA, ITALIEN



BOLOGNESE Antal:  2
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO UCH SE UCH HUNKY-DORY PER ME
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD



BOSTONTERRIER Antal:  19
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH KANDANSA BUGG
Ägare: JOHANSSON STINA, KALMAR
Uppfödare: MÅNSSON ELISABET, KALMAR
 
Bästa valp:   HIGH FIVE'S BROOKLYN BARBIEBABE
Ägare: EDVINSSON MIKAELA, LÅNGSHYTTAN
Uppfödare: HIDEGREN CATHRINE, GÄVLE
 
Bästa veteran:   SE UCH KANDANSA BUGG
Ägare: JOHANSSON STINA, KALMAR
Uppfödare: MÅNSSON ELISABET, KALMAR



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  36
Domare:   LANTZ JOEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CAVAZINAS BIWA PEARL
Ägare: KVART JANSSON GUN BRITT, NORRTÄLJE
Uppfödare: KVART JANSSON GUN BRITT, NORRTÄLJE
 
Bästa valp:   KNATTINGS ZOLO MATE
Ägare: NORDHOLM MARINA, ALUNDA
Uppfödare: HOLMBERG EVA, HOLMBERG HANS, ENKÖPING
 
Bästa veteran:   FURULYCKAN'S D CINDERELLA
Ägare: ANKLEV CARINA, STIGTOMTA
Uppfödare: FRANSSON BERIT, LAMMHULT
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHADYLINE
Uppfödare: LINDSTRÖM NINA, LINDSTRÖM SEIJA, JÄRFÄLLA



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  29
Domare:   JOHANSSON HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TSVETOK ELFOV YAMASHITA
Ägare: LJUNG CAMILLA, SKÖLLERSTA
Uppfödare: ARSENTYEVA I P, RYSSLAND
 
Bästa valp:   BEAUTY BELLS NORTHERN STAR NIKITA
Ägare: HAMRIN JESSICA, MOCKFJÄRD
Uppfödare: HAMRIN JESSICA, MOCKFJÄRD



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  47
Domare:   JOHANSSON HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AN'S ANGELS HUDSON BAY
Ägare: JOHANSSON LISE-LOTTE, FALKENBERG
Uppfödare: VAN HENSBERGER-ELZING A M W D, NEDERLÄNDERNA
 
Bästa valp:   QQ'S AMAZING RED N WILD HAZARD
Ägare: TIMERDAL JANINA, VÄXJÖ
Uppfödare: TIMERDAL JANINA, VÄXJÖ
 
Bästa veteran:   CANDYGOLDS EASY ELLE
Ägare: HAMRIN JESSICA, MOCKFJÄRD
Uppfödare: HÖRNQVIST MARGOT, M0CKFJÄRD
 
Bästa avelsgrupp:   SUPERMAN-PL MAGICOLLECTION
Ägare: 
Uppfödare: GEROLAMI VALERIA, ITALIEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: QQ'S AMAZING
Uppfödare: TIMERDAL JANINA, VÄXJÖ



CHINESE CRESTED DOG Antal:  26
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BG CH C.I.B. CY CH ME CH NORD UCH NORD V-15 DRÖMTORPET'S JASMINE BY HAMLET
Ägare: HAGSTRÖM SOFI, ASPÅS
Uppfödare: ASPLUND TOVE, STUGUN
 
Bästa valp:   YAMBOLIZ LADY GAGA
Ägare: NORDIN PETRA, FLEN
Uppfödare: NORDIN PETRA, NORDIN STEFAN, FLEN
 
Bästa veteran:   DK VV-16 NO UCH NORD VV-15 SE UCH DRÖMTORPET'S ALLORA OF S KID
Ägare: HAGSTRÖM SOFI, ASPÅS
Uppfödare: ASPLUND TOVE, VÄSTERHANINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SMEDBYS
Uppfödare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING



COTON DE TULÉAR Antal:  13
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HEROCOTTS UNIQUE UMBERTO
Ägare: HERO SUSANNE, BJÄRNUM
Uppfödare: HERO SUSANNE, BJÄRNUM
 
Bästa valp:   RIVER LAKE'S BREAK FREE
Ägare: HALLESTRAND EVA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: HALLESTRAND EVA, ÄLVSJÖ
 
Bästa veteran:   DK UCH RLD N SE UCH COTON FRIEND'S BEATRICE
Ägare: EKELUND GUNILLA, MARIESTAD
Uppfödare: EKELUND GUNILLA, MARIESTAD



FRANSK BULLDOGG Antal:  33
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EE&LT CH FI UCH LT CH LV CH NO UCH NORD UCH SE JV-14 SE UCH SE V-14 CARTE TRUFFE THIEF OF MY HEART
Ägare: PALMBERG TOBIAS, NORRA SORUNDA
Uppfödare: IHALAINEN-SAIRA N & SAIRA T, FINLAND
 
Bästa valp:   CARTE TRUFFÉ FAME 'N FORTUNE
Ägare: PALMBERG TOBIAS, NORRA SORUNDA
Uppfödare: IHALAINEN-SAIRA NOORA & SAIRA TONI, FINLAND



GRIFFON BELGE Antal:  7
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH DK V-16 FI UCH NO UCH NO V-17 SE UCH SE V-17 RU-PAUL'S TRAILER TRASH TRACY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH HU CH LU CH LV CH NO JV-11 NO UCH NO V-11 SE UCH SE V-12 SE V-13 FIDDLE-STICK'S PINCH OF PEPPER
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: SÖDERBERG SUSANNE, KUNGSBACKA



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  7
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-14 SE UCH SE V-14 MANTICORNS CODY
Ägare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN



KING CHARLES SPANIEL Antal:  4
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LADY BEAUTY'S SNOW WHITE'S BASHFUL
Ägare: UDD VERONICA, KINNA
Uppfödare: UDD VERONICA, KINNA
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH LADY BEAUTY'S RED ELUNE
Ägare: UDD VERONICA, KINNA
Uppfödare: UDD VERONICA, KINNA



KROMFOHRLÄNDER Antal:  1
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DREAMWISHES DIEZEL
Ägare: WILHELM GUNNI, STORFORS
Uppfödare: HANSSON CARINA, HAJOM



LHASA APSO Antal:  11
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EE CH FI UCH LT CH NO UCH NO V-16 SE&DK UCH REBELLIC'S IN THE SPOTLIGHT
Ägare: TOMMILA ANNA, FORSA
Uppfödare: TOMMILA ANNA, HUDIKSVALL
 
Bästa veteran:   C.I.B. EE CH FI UCH LT CH NO UCH NO V-16 SE&DK UCH REBELLIC'S IN THE SPOTLIGHT
Ägare: TOMMILA ANNA, FORSA
Uppfödare: TOMMILA ANNA, HUDIKSVALL



LÖWCHEN Antal:  7
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 NO JV-16 NORD JV-16 SE UCH WANTED THE PERFECTION
Ägare: TOMMILA ANNA, FORSA
Uppfödare: PARTANEN JARI, NO-7290 STÖREN
 
Bästa valp:   OH HEAVENS LITTLE SISTER
Ägare: BLOM FRIDA, FORSA
Uppfödare: BLOM FRIDA, FORSA



MALTESER Antal:  1
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   HUNKY-DORY TT JEEPERS CREEPERS
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, RÖNQUIST LOTTEN, KARLSTAD



MOPS Antal:  31
Domare:   ÖGREN KARIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DAIMS PIXIE
Ägare: GRIMBLAD EVA LOTTA, ÅLED
Uppfödare: GRIMBLAD EVA LOTTA, ÅLED
 
Bästa valp:   LEJONLUF'S I'M A MIRACLE
Ägare: SVÄRD JOHANNA, DEGERFORS
Uppfödare: ANDERSSON KATARINA, JOHANSSON EMMA, STRÄNGNÄS
 
Bästa veteran:   ROSSMIX PRIMROSE
Ägare: GRIMBLAD EVA LOTTA, ÅLED
Uppfödare: STRÖMBOM HÉLÉNE, PERSSON MOA, MÄRSTA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: COUNTING CROWS
Uppfödare: LUNDIN STINA, SOMERS MELINA, LIDINGÖ



PAPILLON Antal:  24
Domare:   OHLSSON JOAKIM - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VARFÅGELNS KRISTALL
Ägare: JOHANSSON ANNA-KARIN, HUDDINGE
Uppfödare: ARVIDSSON ÅSA, FARSTA
 
Bästa valp:   LINDATORPS NICE AND SWEET NATHALIA
Ägare: KONSTANTINIDOU CHRISTINA, SPÅNGA
Uppfödare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa veteran:   SE UCH STRIDSMARKENS FIGHTER
Ägare: JOHANSSON ANNA-KARIN, HUDDINGE
Uppfödare: MATTSSON PETER, HUDDINGE
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH STRIDSMARKENS FIGHTER
Ägare: JOHANSSON ANNA-KARIN, HUDDINGE
Uppfödare: MATTSSON PETER, HUDDINGE



PEKINGESE Antal:  6
Domare:   ÖGREN KARIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH MILL-ZONE HOLY MOSES
Ägare: JOHANSSON SONJA, ÖREBRO
Uppfödare: DAVIDSSON OLSSON CAMILLA, ÅMÅL
 
Bästa veteran:   SE UCH MILL-ZONE HOLY MOSES
Ägare: JOHANSSON SONJA, ÖREBRO
Uppfödare: DAVIDSSON OLSSON CAMILLA, ÅMÅL



PETIT BRABANCON Antal:  18
Domare:   MYRMAN JENS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK V-17 FI UCH NORD UCH SE V-17 US CH BLUE BAY'S ROI DE LA RÉVOLUTION
Ägare: HIERNER JULIA, OSKARSTRÖM
Uppfödare: HILPINEN JARMO & SALMELA MARKO, FINLAND
 
Bästa avelsgrupp:   FI UCH NORD UCH US CH BLUE BAY'S ROI DE LA REVOLUTION
Ägare: 
Uppfödare: HILPINEN JARMO & SALMELA MARKO, FINLAND



PHAL»NE Antal:  5
Domare:   OHLSSON JOAKIM - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VITTORIA'S CAMMY
Ägare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  6
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-14 NORD V-16 RLD N&F SE JV-14 SE&DK UCH WORKING MATES BEAST IN SHOW
Ägare: ANDERSSON ANGELICA, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO



PUDEL, DVÄRG Antal:  14
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH IT CH SE JV-16 SE UCH HILARY DUFF-N DEIGINI
Ägare: HETTINGER HELEN, LUND
Uppfödare: CELLAMARE BIAGIO, ITALIEN



PUDEL, MELLAN Antal:  17
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   POP-UP'S CAPPUCCINA
Ägare: BERGENDAHL MADELEINE, KOLSVA
Uppfödare: BERGENDAHL MADELEINE, KOLSVA
 
Bästa valp:   SAN-JO-LE'S CAMPARI
Ägare: SANDSTRÖM LENA, KALIX
Uppfödare: SANDSTRÖM LENA, HAMPF JOHANNA, KALIX



PUDEL, STOR Antal:  24
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE U(D)CH SE UCH BOBBY-LINA'S UNIQUE DESIGN
Ägare: NILSSON SHIRLEY, NYLAND
Uppfödare: NILSSON SHIRLEY, NYLAND
 
Bästa valp:   CASBANA'S WHITE NORWEGIAN DESIGN
Ägare: ELIN HEID TEIGLAND, BRANDVAL, NORGE
Uppfödare: TEIGLAND ELIN HEIDE, NORGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. SE&FI UCH DK UCH EE CH GI CH LV CH AWESOME ALWAYS GIVE AND TAKE
Ägare: EDHOLM CAROL, SALTSJÖ-BOO
Uppfödare: EDHOLM CAROL, SALTSJÖBADEN



PUDEL, TOY Antal:  5
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TRIPWIRE A TASTE OF HONEY
Ägare: BLADH MARIANNE, LJUSTERÖ
Uppfödare: BLADH MARIANNE, LJUSTERÖ
 
Bästa valp:   PANDORANS NEW YEAR QUEEN
Ägare: RIDDERBORGER MARGARETA, SKÄRBLACKA
Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  4
Domare:   OHLSSON JOAKIM - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BELLA BOLONKA MY CUDDLY TEDDY LOVE
Ägare: LINDBERG CATHRINE, ÅMÅL
Uppfödare: GJÄLBY PIA, HALMSTAD



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  5
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GOLD STANDARD SMOOTHIE AF BLESSING
Ägare: RIDDERBORGER MARGARETA, SKÄRBLACKA
Uppfödare: CEDERLÖF ANNELIE, ÅKERSBERGA
 
Bästa veteran:   EE&LV CH LT CH NO UCH NORD UCH NORD V-11 SE VV-16-17 TASTAWAY'S MORTIMER
Ägare: MUSKUS ERIK, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: FAGERNÄS CAROLA, FI-68410 ALA-VETELI



SHIH TZU Antal:  19
Domare:   ANDERSSON JOHNNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO UCH NO V-17 NORD JV-15 NORD UCH SE JV-15 YUNG LO'S FRIENDS FOREVER
Ägare: DELLGREN LILLVI, ESLÖV
Uppfödare: PÅLSSON SOFI, PÅLSSON PETER, TYGELSJÖ
 
Bästa valp:   ZIAMS SHAKE SENORA
Ägare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, ÅSA
Uppfödare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, BERGQVIST LARS, ÅSA



TIBETANSK SPANIEL Antal:  27
Domare:   MYRMAN JENS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE V-16 GAMLA HERRGÅRDEN ROMANCE
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa veteran:   SJÖBERGHAGEN'S CATCH ON CHERIE
Ägare: SIV HILDE HAGEN, LōKEN, NORGE
Uppfödare: HAGEN SIV HILDE, NORGE



TIBETANSK TERRIER Antal:  9
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH MILINGTON'S MILLION CAMA DE ROSAS
Ägare: LEMPEÄ PATRICK, ÄNGELSBERG
Uppfödare: HANSSON CARINA, NOL