Internationell utställning Askersund 2017-08-13-001  Söndag
Arrangör:  Örebro Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  6
Domare:   OHLSSON JOAKIM - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-15 PETIT AMI'S EYECATCHER
Ägare: SCHAGERBERG PIA, KRISTINEHAMN
Uppfödare: OLSEN WIVI-ANNE, NO-1940 BJÖRKELANGEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BICHEBOS
Uppfödare: LEISSNER LENA, ÖREBRO



BICHON HAVANAIS Antal:  32
Domare:   BULATOVIC SUZANA, MONTENEGRO - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KLÄPPAS MAKE IT TO THE TOP
Ägare: PETRUSSON MARIE, ÅSA
Uppfödare: PETRUSSON MARIE, ÅSA
 
Bästa valp:   HAVANNAVILLE'S LEGEND HAS IT
Ägare: DOLK BERNTSON KERSTIN, SKÖNDAL
Uppfödare: DOLK BERNTSON KERSTIN, NYLANDER MARIA, SKÖNDAL
 
Bästa veteran:   C.I.B. EE CH FI UCH LT CH LV CH SE UCH BANNERA'S MEMORABLE MILESTONE
Ägare: TANJA HOKKANEN, VANTAA, FINLAND
Uppfödare: HEIKKA MARJO & MINNA, FINLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ZODIAKA'LA STAR'S
Uppfödare: SELIN CAMILLA, HUDDINGE



BOLOGNESE Antal:  3
Domare:   OHLSSON JOAKIM - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NORD JV-15 SE UCH NITTINI'S PRINCIPE EMMANUELE
Ägare: KRISTIN ANDERSEN SLOTTET, NORDRE FROGN, NORGE
Uppfödare: KILLINGMO KRISTIN, NORGE



BOSTONTERRIER Antal:  17
Domare:   OHLSSON JOAKIM - BIR, Avel/uppf.grupp
LEPASAAR SIRET, ESTLAND - Valpklass
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI JV-15 FI UCH NO JV-15 NO UCH NORD JV-15 NORD UCH SE UCH SHOWTEAM'S CARAMEL
Ägare: KARLSSON LENA, GRUMS
Uppfödare: KARLSSON LENA, GRUMS
 
Bästa valp:   EIKERHÖYS ALEXIS SHOWTEAM
Ägare: KARLSSON LENA, GRUMS
Uppfödare: ANDERSEN AINA, NORGE
 
Bästa veteran:   LPI CHANDIS STELLA
Ägare: MÅNSSON ELISABET, KALMAR
Uppfödare: FRANZÉN CATHARINA, DEGERFORS



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  51
Domare:   OHLSSON JOAKIM - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH TROLLSÅNGENS KR CITRON-LAKRITS
Ägare: BJÖRKLIND MIA, VÄSTERÅS
Uppfödare: IDERYD ULLABRITTA, ÖVERKALIX
 
Bästa valp:   CHARMDROPPENS MY MELODY
Ägare: LUNDGREN KRISTINA, HAMMARÖ
Uppfödare: LUNDGREN KRISTINA, HAMMARÖ
 
Bästa veteran:   CAVALIERTORPETS SANDIE
Ägare: JOHANSSON GUN-BRITT, FJUGESTA
Uppfödare: JOHANSSON GUN-BRITT, FJUGESTA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHADYLINE
Uppfödare: LINDSTRÖM NINA, LINDSTRÖM SEIJA, JÄRFÄLLA



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  29
Domare:   JOHANSSON ANN-CHRISTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH JAMIE-LYNN'S LOOK ME UP
Ägare: JOHANSSON SUSANNE, PARTILLE
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS
 
Bästa valp:   LILLPINGLANS LOVE LIES N LOUBOUTINS
Ägare: HEDSTRÖM MIRELLE, LANDVETTER
Uppfödare: HEDSTRÖM MIRELLE, LANDVETTER
 
Bästa veteran:   LV CH SE UCH SE VV-14 SE VV-15 JAMIE-LYNN'S BABY SPICE
Ägare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS
Uppfödare: MC COY JAMIE, ENSKEDE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JAMIE-LYNN'S
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, ENSKEDE



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  30
Domare:   NILSSON KURT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH PL CH SE UCH QQ'S AMAZING BLACK WILD N WHITE
Ägare: GRANATH EWA, MOHOLM
Uppfödare: TIMERDAL JANINA, VÄXJÖ
 
Bästa valp:   TUSSAS LOVELY GIRL OF MY DREAMS
Ägare: CHRISTENSEN VERONICA, ANGERED
Uppfödare: STRANDBERG NORÉN CARINA, NORÉN PJÄR, HÄRRYDA
 
Bästa veteran:   AURIANZ AFTERGLOW
Ägare: CHRISTENSEN VERONICA, ANGERED
Uppfödare: CHRISTENSSEN VERONICA, ANGERED
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: QQ'S AMAZING
Uppfödare: TIMERDAL JANINA, VÄXJÖ



CHINESE CRESTED DOG Antal:  33
Domare:   JOHANSSON ANN-CHRISTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PREFIX CARL VON LINNÉ
Ägare: CARLSSON ANNIKA, KARLSKOGA
Uppfödare: AGRONIUS GUNILLA, AGRONIUS REBECCA, STRÖMSNÄSBRUK
 
Bästa valp:   JEAN DARK NOVEMBER RAIN
Ägare: GUSTAFSSON MALIN, VÄSTERÅS
Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, ROSERSBERG



COTON DE TULÉAR Antal:  15
Domare:   JOHANSSON ANN-CHRISTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH HEROCOTTS NOEL NANAKOBARA
Ägare: HERO SUSANNE, BJÄRNUM
Uppfödare: HERO SUSANNE, MÖRARP
 
Bästa valp:   HEROCOTTS SWEET SNOWDROP
Ägare: HERO SUSANNE, BJÄRNUM
Uppfödare: HERO SUSANNE, BJÄRNUM



FRANSK BULLDOGG Antal:  41
Domare:   ÖGREN KARIN - BIR, Avel/uppf.grupp
LEPASAAR MARKO, ESTLAND - Valpklass
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH MUNDIZ KNUT
Ägare: ERIKSSON MAGNUS, TYSTBERGA
Uppfödare: ERIKSSON MAGNUS, TYSTBERGA
 
Bästa valp:   FRENCHIS UNA
Ägare: NÄSSÉN ANN CHARLOTTE, HÄLLEFORS
Uppfödare: EDBERG KARIN, ROBERTH & PATRIK, KATRINEHOLM



GRIFFON BELGE Antal:  8
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-16 NO UCH SE UCH RU-PAUL'S DANCING IN HIGH HEELS
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
 
Bästa valp:   SHANTAL SECRET LOVE
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: D VALIKANOVA, LETTLAND



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  5
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH RU-PAUL'S FABULOUS FIFI
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
 
Bästa valp:   WERA WOW RU-PAUL'S HAPPY ANN
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: MARTINOVA A, LETTLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. SE UCH GRIFFLAND BRIDGET JONES
Ägare: ALMSKOUG BERG BARBRO, HALMSTAD
Uppfödare: ALMSKOUG BERG BARBRO, HALMSTAD



KING CHARLES SPANIEL Antal:  4
Domare:   SILVA ZEFERINO, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EE CH FI JV-15 FI V-16 NORD JV-15 NORD&NO UCH SE V-16 LACY'S ALCHEMIST
Ägare: ANDERSSON TINA, TULLINGE
Uppfödare: , FINLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK VV-15 DK VV-16 NORD UCH NORD VV-16 RAMBLERS SIGNE TILLISH
Ägare: UDD VERONICA, KINNA
Uppfödare: ENSTAD INGA, LAHOLM



KROMFOHRLÄNDER Antal:  3
Domare:   BULATOVIC SUZANA, MONTENEGRO - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KROMIWONDER ADDICTIVE DELIGHT
Ägare: LÖVEID NILSSEN RITA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LÖVEID NILSSEN RITA, VÄSTERÅS



LHASA APSO Antal:  11
Domare:   NILSSON KURT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH NO UCH SE UCH SE V-16 WHISBORNE TOUCH ME
Ägare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, GLANSHAMMAR
Uppfödare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, ULLTVEIT-MOE HARALD, GLANSHAMMAR
 
Bästa valp:   TEMPLE FONTANA'S SANTA BABY
Ägare: OLSSON VERONICA, ÄLGHULT
Uppfödare: PETTERSSON ANETTE, KATRINEHOLM
 
Bästa veteran:   C.I.B. EE&LT CH NO VV-13 SE VV-14 SE VV-15 SE&NO UCH WHISBORNE FERRARI
Ägare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, GLANSHAMMAR
Uppfödare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, ULLTVEIT-MOE HARALD, GLANSHAMMAR



LÖWCHEN Antal:  10
Domare:   NILSSON KURT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CHIC CHOIX TETE DE LINOTTE
Ägare: MAARIT JÄNTTI, 02210 ESPOO, FINLAND
Uppfödare: KARES JUHA, FINLAND



MALTESER Antal:  2
Domare:   SILVA ZEFERINO, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 NO JV-16 NORD JV-16 ZINGOTRIX ENDLESS LOVE
Ägare: TRINE†HELEN WISTH, AULI, NORGE
Uppfödare: WISTH TRINE HELEN, NO-1929 AULI



MOPS Antal:  43
Domare:   ANDERSON JONATHON, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
LEPASAAR SIRET, ESTLAND - Valpklass
 
BIR:   GLORIOUS SPIRIT COCO MADEMOISELLE
Ägare: SUNDKVIST SOFIA, GRYTGÖL
Uppfödare: ALMEIDA LUIS PEDRO ANICETO, PORTUGAL
 
Bästa valp:   PARISIENNE L'EAU OF THE PUGS STORY
Ägare: SUNDKVIST SOFIA, GRYTGÖL
Uppfödare: VAN DER HORN ELVIRA, NEDERLÄNDERNA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STRANDSMEDJANS
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO



PAPILLON Antal:  24
Domare:   ANDERSON JONATHON, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
LEPASAAR SIRET, ESTLAND - Valpklass
 
BIR:   SILENZIO'S KICKOFF
Ägare: HANSSON BRITT-MARI, VIKARBYN
Uppfödare: HANSSON BRITT-MARI, VIKARBYN
 
Bästa valp:   ÄRTVICKANS ÄRTIGA CARAMIA
Ägare: KINNETEG EVY, HÄLLESTAD
Uppfödare: KINNETEG EVY, HÄLLESTAD
 
Bästa veteran:   SILKYWIND'S BELLAMY GIRL
Ägare: HJORTMARK CATARINA, NORRKÖPING
Uppfödare: HJORTMARK CATARINA, NORRKÖPING
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH LINDATORPS BLIZZANDRA
Ägare: BLOM MONA, ORSA
Uppfödare: EDENIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BLIZZBOGÅRDENS
Uppfödare: BLOM MONA, ORSA



PEKINGESE Antal:  5
Domare:   ANDERSON JONATHON, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SMALL IS BEAUTIFUL'S PROF MOODY
Ägare: TÖNNEHAG LIZETTE, NÄSVIKEN
Uppfödare: CARLID GABRIELLA, CARLID SAMUEL, TIERP
 
Bästa valp:   KISCI MOON PARTY
Ägare: KYRHOLM LISA, FRISTAD
Uppfödare: PETERSEN MARIE K DUE, TINGVADVEJ 6 BAEK, DANMARK



PETIT BRABANCON Antal:  6
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RU-PAUL'S OVERDOSE ROSE
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD



PHAL»NE Antal:  11
Domare:   ANDERSON JONATHON, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH FANOBI'S ARAMIS
Ägare: ANTONSSON ANITA, GRÄSTORP
Uppfödare: ANTONSSON ANITA, GRÄSTORP
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-11 VITTORIA'S SECRET LOVE
Ägare: BLOMQVIST MARIANNE, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: VITTORIA'S
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  6
Domare:   ANDERSON JONATHON, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ANGEL CROWN ONLY FOR YOU
Ägare: LARSSON CAROLINE, LINKÖPING
Uppfödare: THEANDER ANGELA, NYKÖPING
 
Bästa valp:   K'KE ASTERIAS GLORIOUS OF VIFSLAN
Ägare: FRIDÉN JOHANNA, GRANBERGSDAL
Uppfödare: LJUNGBERG GÖREL, LÖVESTAD



PUDEL, DVÄRG Antal:  13
Domare:   SILVA ZEFERINO, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SANDUST HAPPY HOLIDAY
Ägare: UNG ANNA-LENA, SKOGÅS
Uppfödare: JOHANSSON SUSANNE, JOHANSSON CHRISTINA, VÄXJÖ
 
Bästa valp:   FIXUS NO MESS
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI JV-10 FI V-11 LT CH SE V-12-13 SE&FI UCH PANDORANS NAME OF THE GAME
Ägare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN
Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN



PUDEL, MELLAN Antal:  23
Domare:   SILVA ZEFERINO, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SANDUST SUN RIDER
Ägare: SÖRQUIST KERSTIN, UDDEVALLA
Uppfödare: JOHANSSON SUSANNE, JOHANSSON CHRISTINA, VÄXJÖ
 
Bästa valp:   FIELDMAN'S SHINING SELENE
Ägare: ERIKSSON VERONICA, MARIESTAD
Uppfödare: ÅKERMAN LENA, UMEÅ
 
Bästa veteran:   C.I.B. EE CH FI UCH SE UCH BLACK ARMY'S BROWN BUTTERFLY
Ägare: JURSTRAND ERIM MAUD, JÄRFÄLLA
Uppfödare: JURSTRAND ERIM MAUD, VÄLLINGBY



PUDEL, STOR Antal:  14
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HU CH SE JV-16 COLETTE BROWN BAJGASTOP
Ägare: NANDRUP SOFIA, STORA SUNDBY
Uppfödare: BELOHRADSKA RADKA, TJECKIEN



PUDEL, TOY Antal:  11
Domare:   SILVA ZEFERINO, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-15 NORD V-15 FIXUS NO NO NO
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DJAKARTAS
Uppfödare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA



RUSSKAYA TSVETNAYA BOLONKA Antal:  5
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IDA-WALLEN'S ISOLDE LA'ROS
Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG
Uppfödare: STENMAN GUNILLA, FINLAND
 
Bästa valp:   LUCKY STAR KRASOTKA MOJA
Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG
Uppfödare: MICHALA VALENTOVE, TJECKIEN



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  2
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GELIOS GRACEFUL UNIQUE
Ägare: THULIN LARS, BULLAREN
Uppfödare: PEDERSEN A & GUDBRANDSTUEN V, NORGE



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  1
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GOLD STANDARD SMOOTHIE AF BLESSING
Ägare: JOHANSSON RIDDERBORGER MARGARETA, SKÄRBLACKA
Uppfödare: CEDERLÖF ANNELIE, ÅKERSBERGA



SHIH TZU Antal:  46
Domare:   BULATOVIC SUZANA, MONTENEGRO - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MISMÅS SECRET DREAMWEAVER
Ägare: LUNDBERG VIVECA, KÄRNA
Uppfödare: NORSTRÖM BIRGITTA, LERUM
 
Bästa valp:   JOY'S GIOCANDO CON IL FUOCO
Ägare: LEHIKOINEN CAROLINA, HAGFORS
Uppfödare: BLOM MARIE, RIMBO
 
Bästa veteran:   SE UCH ZIAMS DON'T SAY NO SAY YES
Ägare: ÅLLEBRATT TORBJÖRN, BRANDBERGEN
Uppfödare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, BERGQVIST LARS, ÅSA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ZIAMS
Uppfödare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, BERGQVIST LARS, ÅSA



TIBETANSK SPANIEL Antal:  30
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD UCH SE V-14 SE V-15 VDH CH GAMLA HERRGÅRDEN MOZART
Ägare: SÖDERSTAM KRISTER, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa valp:   VEGAMO'S CLARISE
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: BREIVIK MONICA, NORGE
 
Bästa veteran:   SE UCH JULINDRAS SPRING RIVER
Ägare: AXELSSON MARGARETA, MOTALA
Uppfödare: AHLMÉN KRISTINA, AHLMÉN CHRISTER, KÅLLERED



TIBETANSK TERRIER Antal:  10
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH LITOMADA'S EXCELENT SOFIE
Ägare: LILL SYVERTSEN, REVETAL, NORGE
Uppfödare: SYVERTSEN LILL MARGRETE, BJUNEVEIEN 490, REVETAL, NORGE