Nordic Dog Show Göteborg 2019-01-05-001  Lördag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 5 - SPETSAR OCH RASER AV URHUNDSTYP


AKITA Antal:  9
Domare:   EDOFF ANNE CHATRINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NORD UCH SE JV-15 SE UCH NADESHIKO GO TOKIMITSU NO HIMITSU
Ägare: NILSSON MONICA, HALDEN, NORGE
Uppfödare: HOEBEKE ARNO, BELGIEN



ALASKAN MALAMUTE Antal:  11
Domare:   JONSSON MATS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH IE CH LT CH SE&NO&FI V-17 LIBERTIA AMERICANO
Ägare: WENDEL MY, ÖRKELLJUNGA
Uppfödare: BURNSIDE PERDITA, IRLAND
 
Bästa veteran:   NO UCH SPOTTY DOT'S AROMATICS ELIXIR
Ägare: VOSS MADELEINE
Uppfödare: WENDEL MY, LOMMA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SPOTTY DOT'S
Uppfödare: WENDEL MY, ÖRKELLJUNGA
 
Bästa JKL:   ZOE DEL BIAGIO
Ägare: SVENSSON MALIN, TORSBY
Uppfödare: BIAGIOTTI GIUSEPPE L, ITALIEN



AMERICAN AKITA Antal:  15
Domare:   DESSERNE SYLVIE, FRANKRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ESTAVA RAIN HIGHWAY OF LIGHT
Ägare: ÅHLBERG ANN-CHRISTINE, KRYLBO
Uppfödare: BIRKMAR FRIEDRICH, NO-2100 SKARNES
 
Bästa veteran:   SE UCH ZASEN FLY
Ägare: SVENSSON KATARINA, LYSEKIL
Uppfödare: ZAERA CASTRO CONSTANTINO, SPANIEN
 
Bästa JKL:   CEBALI'S SWEET ALABAMA
Ägare: DINNA KRISTENSEN, STěVRING, DANMARK
Uppfödare: KRISTENSEN DINNA, DK-9530 STÖVRING



BASENJI Antal:  17
Domare:   DESSERNE SYLVIE, FRANKRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EUW-15 NO UCH NO V-12 NORD JV-10 NORD UCH NORD V-10 SE UCH SE V-11 KIMWITU'S ZOLOTAYA
Ägare: KINDBERG THERESE, LINDOME
Uppfödare: NIELSEN ANNEMARI, DANMARK
 
Bästa valp:   ANGAVU MAISHA NADIRA
Ägare: HEMAN HELENA, TYSTBERGA
Uppfödare: SHUBINOVA SVETLANA, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EUW-15 NO UCH NO V-12 NORD JV-10 NORD UCH NORD V-10 SE UCH SE V-11 KIMWITU'S ZOLOTAYA
Ägare: KINDBERG THERESE, LINDOME
Uppfödare: NIELSEN ANNEMARI, DANMARK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ENIGMA
Uppfödare: LÖNN MADELENE, KRIGHOLM SOFIE, ÖRSUNDSBRO
 
Bästa JKL:   ENIGMA I'M KING OF THE WORLD
Ägare: BARKESKOG LISA, SUNDBYBERG
Uppfödare: LÖNN MADELENE, KRIGHOLM SOFIE, ÖRSUNDSBRO



CHOW CHOW Antal:  15
Domare:   DESSERNE SYLVIE, FRANKRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH DK UCH FI UCH NL CH NO UCH NO V-14 NO V-15 NORD V-18 SE UCH SE V-13 SE V-14-15 VDH CH WW-18 LONG FENG CAPTAIN JACK SPARROW
Ägare: HEDENGRAN LENE, ENKÖPING
Uppfödare: HEDENGRAN LENE SHILA, ENKÖPING
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH NL CH NO UCH NO V-18 NO VV-18 NORD UCH NORD VV-18 SE UCH SE V-10-11 SE V-15 SE VV-18 WW-10 VWW-18 PEI FANG PENNY LANE AT SHERAE
Ägare: HEDENGRAN LENE, ENKÖPING
Uppfödare: HOLMLI MARIANNE & BRYNJAR, NO-7650 VERDAL
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LONG FENG
Uppfödare: HEDENGRAN LENE SHILA, ENKÖPING
 
Bästa JKL:   LONG FENG MME SMIDEFIX
Ägare: PATRICIA POTRYKUS, KUUSAMO, FINLAND
Uppfödare: HEDENGRAN LENE, ENKÖPING



CIRNECO DELL'ETNA Antal:  3
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E.&NORD UCH DK JV-14 DK V-14 DK V-16 FI JV-14 FI V-14 INT UCH JEUW-14 JWW-14 NO&DK V-16 NORD JV-14 NORD UCH NORD V-15 NORD V-16 SE JV-14 SE UCH SE V-14-15-16 LEX MURPHY CAN'T GET ENOUGH
Ägare: WEINEHALL MARIA, KUNGSÄNGEN
Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN



EURASIER Antal:  37
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
JONSSON MATS - Valpklass
 
BIR:   SE JV-17 LOVELY MEGAN'S PHILIP SEYMOUR HOFF
Ägare: HOLMSTRÖM JIMMY, SALA
Uppfödare: BENGTSDOTTER SUZANNE, KATRINEHOLM
 
Bästa veteran:   THREE C'S YODELING SNOW WHITE
Ägare: SVALIN KICKI, SVENLJUNGA
Uppfödare: BENGTSSON PERNILLA, MUNKA-LJUNGBY
 
Bästa avelsgrupp:   SORSCHIES WI ESTRELLA
Ägare: SVALIN KICKI, SVENLJUNGA
Uppfödare: SVALIN KICKI, SVENLJUNGA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SORSCHIES
Uppfödare: SVALIN KICKI, SVENLJUNGA
 
Bästa JKL:   SORSCHIES WI NALLE
Ägare: JOHANSSON LOUISE, KVIDINGE
Uppfödare: SVALIN KICKI, SVENLJUNGA



FARAOHUND Antal:  11
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK&NO UCH FI JV-16 FI UCH FI V-16 FI V-17 JEUW-16 NO JV-16 NO V-17 NO V-17&SE V-17 NO V-18 NORD JV-16 NORD UCH NORD V-16 NORD V-17 SE UCH SE V-18 WW-17 WW-18 VASKURS GISELA HARABO QIWIDOTTER
Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK
Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK
 
Bästa veteran:   C.I.B. C.I.B.&SE&DK UCH DK UCH DK V-12 NO UCH NO VV-18 NORD JV-11 NORD UCH NORD V-12 NORD VV-18 SE UCH SE VV-18 VASKURS IDEFIX QIWISON
Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK
Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ILLOSTRAS
Uppfödare: ENGSTRÖM SUNDBERG LOTTA, GÖTEBORG
 
Bästa JKL:   JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18 NORD V-18 & NO V-18 SE JV-18 SE V-18 VASKURS VARENNE QIWISON
Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK
Uppfödare: HALL JENNY, TORPSBRUK



FINSK LAPPHUND Antal:  74
Domare:   TUOMINEN MATTI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH EXPECTED DAIM
Ägare: JUULI TARVAINEN, HELSINKI, FINLAND
Uppfödare: TARVAINEN JUULI, FINLAND
 
Bästa valp:   LUMILUMOUS BIERDNI
Ägare: ANDERSSON MÅRD JENNY, ALUNDA
Uppfödare: ANDERSSON MÅRD JENNY, ALUNDA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: AV VINTERVIDDA
Uppfödare: LAULUTEN CHRISTIAN & WAHLQUIST P O, NO-3650 TINN AUSTBYG
 
Bästa JKL:   VESLEFRIKK AV VINTERVIDDA
Ägare: THERESE ANGELICA HOLDEN, SKJETTEN, NORGE
Uppfödare: LAULUTEN CHRISTIAN & WAHLQUIST P O, NO-3650 TINN AUSTBYG



GRÖNLANDSHUND Antal:  2
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH ARFEMAT NUKIK
Ägare: ANDREA JENSEN, RANDERS NV, DANMARK
Uppfödare: JENSEN ANDREA, 8920 RANDERS NV



ISLÄNDSK FÅRHUND Antal:  11
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-17 NORD V-15 SE UCH SE V-18 TELLUSDREAM ISLAKKUR
Ägare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
Uppfödare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
 
Bästa JKL:   TELLUSDREAM ORKA
Ägare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
Uppfödare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN



JAPANSK SPETS Antal:  36
Domare:   ERICSSON DAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH ALEGROS VHILDA BORN TO BE WILD
Ägare: FRÖBERG BECK PETRA, KLIPPAN
Uppfödare: PETTERSSON IRENE, KRISTDALA
 
Bästa valp:   BLESS ME GOLDEN DELICIOUS
Ägare: WALDERSTEDT MARIE, HERRLJUNGA
Uppfödare: WALDERSTEDT MARIE, ALINGSÅS
 
Bästa veteran:   SE UCH ALEGROS VHILDA BORN TO BE WILD
Ägare: FRÖBERG BECK PETRA, KLIPPAN
Uppfödare: PETTERSSON IRENE, KRISTDALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHEZZAY'S
Uppfödare: OLSSON SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE
 
Bästa JKL:   YASEI'S AMAZING CAPRICE
Ägare: FRÖBERG BECK PETRA, KLIPPAN
Uppfödare: FRÖBERG BECK PETRA, KLIPPAN



JÄMTHUND Antal:  12
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J TENDENZ AZZI
Ägare: BERGMAN MARIA, HÖKERUM
Uppfödare: BERGMAN MARIA, OLANDER PER, HÖKERUM
 
Bästa JKL:   BJÖRKBERGETS HEJJA
Ägare: ROBERTSSON MORGAN, FJÄRÅS
Uppfödare: ROBERTSSON MORGAN, ROBERTSSON HELENA, FJÄRÅS



KEESHOND Antal:  10
Domare:   WILBERG LEIF-HERMAN, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH LT CH LV CH EERONDAALI DEATHLY HALLOW
Ägare: PINJA LÄMSÄ, OULU, FINLAND
Uppfödare: TURUNEN PETRI, FINLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH NO UCH SE UCH BRÄCKE SKOGS MISTRESS DE WINTER
Ägare: PERMAN YVONNE, ÖDSMÅL
Uppfödare: PERMAN YVONNE, ÖDSMÅL
 
Bästa JKL:   VISTAKULLES SMILING TEQUILA
Ägare: DAHLIN JOHANSSON ULLA-BRITT, HUSKVARNA
Uppfödare: DAHLIN JOHANSSON ULLA-BRITT, HUSKVARNA



NORSK BUHUND Antal:  9
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH LEITE-GÅRD'S JARL OLAV-SON
Ägare: MARIE EDLAND, SANDNES, NORGE
Uppfödare: BYRKJA MÅLFRID, NO-4312 SANDNES
 
Bästa veteran:   BE CH C.I.B. & NORD UCH CY CH CZ CH EUW-08 HR CH HU CH ME CH NL CH RO CH SE VCH SL CH VDH CH VWW-15 VWW-17 VWW-18 GNIPAGROTTANS ESKIL FREKESON
Ägare: LINDSTRÖM RITVA, KÅGERÖD
Uppfödare: HAGSÄTER ELISABETH, HALMSTAD



NORSK LUNDEHUND Antal:  3
Domare:   JONSSON MATS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FRONTPAGE FLO FIT FOR FIGHT
Ägare: LINDSTRÖM IDA, KOLBÄCK
Uppfödare: OLSSON JOHANNA, OLSSON HANNA, SÖLVESBORG
 
Bästa JKL:   FRONTPAGE FLO FIT FOR FIGHT
Ägare: LINDSTRÖM IDA, KOLBÄCK
Uppfödare: OLSSON JOHANNA, OLSSON HANNA, SÖLVESBORG



NORSK ÄLGHUND, GRÅ (GRÅHUND) Antal:  7
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RYRSKOGENS OSCAR
Ägare: WIKENSTEDT DAN, STRÖMSTAD
Uppfödare: BERNTSSON ARNE, LILLA EDET
 
Bästa JKL:   RYRSKOGENS OSCAR
Ägare: WIKENSTEDT DAN, STRÖMSTAD
Uppfödare: BERNTSSON ARNE, LILLA EDET



PERRO SIN PELO DEL PER┌, GRANDE Antal:  1
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ATAW APU KUSIWALLPA
Ägare: MOSESSON LINDA, MALMBERGET
Uppfödare: KUBACOVA LUCIE, TJECKIEN
 
Bästa JKL:   ATAW APU KUSIWALLPA
Ägare: MOSESSON LINDA, MALMBERGET
Uppfödare: KUBACOVA LUCIE, TJECKIEN



PERRO SIN PELO DEL PER┌, PEQUENO Antal:  1
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TÉGÉLAARS BILBO
Ägare: TÉGÉLAAR YASMINE, VÅRGÅRDA
Uppfödare: TÉGÉLAAR YASMINE, VÅRGÅRDA



PODENCO IBICENCO, KORTHÅRIG Antal:  9
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 DK UCH NO UCH NORD JV-16 SE LCCH SE UCH CHIRON'S I'M A ROCKER
Ägare: JANGMARK ANN SOFIE, TRELLEBORG
Uppfödare: LINDELL CHARLOTTE, UPPHÄRAD
 
Bästa valp:   ATILIA RJABINA DE BERGERAC
Ägare: JOHANSSON ANNAKARIN, HUDIKSVALL
Uppfödare: SIJ SANDRA, SERBIEN
 
Bästa JKL:   DK JV-18 DK V-18 NO JV-18 NORD JV-18 NORD V-18 NEVAEH'S BLAZIN' KING
Ägare: ERIKSSON SANNA, VÄSTERÅS
Uppfödare: VENEGAS L&BEGSTRASSER L, THORNE L& BEDNARSK R, USA



PODENCO IBICENCO, STRÄVHÅRIG Antal:  2
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK V-16 NO UCH SE V-16 SE&DK UCH WW-18 HERON AND HOUND'S WAITIN' TO SMILE
Ägare: JANGMARK ANN SOFIE, TRELLEBORG
Uppfödare: TIETJE MEEGAN P & ADAM & MORRIS J, USA



PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO Antal:  3
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MUSCHA'S HARRY POTTER
Ägare: LISBETH AASTRUP CHRISTENSEN OG KARSTEN KRAGH, MUNKE BJERGBY, DANMARK
Uppfödare: AASTRUP CHRISTENSEN L/KRAGH K, DK-4190 MUNKE BJERGB
 
Bästa JKL:   MUSCHA'S HARRY POTTER
Ägare: LISBETH AASTRUP CHRISTENSEN OG KARSTEN KRAGH, MUNKE BJERGBY, DANMARK
Uppfödare: AASTRUP CHRISTENSEN L/KRAGH K, DK-4190 MUNKE BJERGB



PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO Antal:  7
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK V-15 DK V-16 NORD V-15 NORD V-16 SE UCH SE V-16-17 TAPPINSKIS BOUNTY HUNTER
Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND
Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND
 
Bästa JKL:   TIZZEL KULLA GULLA
Ägare: ENGLUND MARIANNE, SJÖMARKEN
Uppfödare: ENGLUND MARIANNE, SJÖMARKEN



POMERANIAN Antal:  27
Domare:   WILBERG LEIF-HERMAN, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EUW-16 NO UCH SE UCH TINY JEWELS' HEART ON FIRE
Ägare: NADINE BRENDEN JOHANSEN, SPIKKESTAD, NORGE
Uppfödare: LÖKEN DAG, NO-1832 ASKIM
 
Bästa veteran:   C.I.B. CY CH MK CH PL CH SE UCH ONE MORE TIME PREMIERA
Ägare: BOZENA BORKOWSKA-GROCHALA, POLEN
Uppfödare: BORKOWSKA-GROCHALA BOZENA, POLEN
 
Bästa JKL:   TINY FELLOW'S ZIP IT
Ägare: CAMILLA KRISTOFFERSEN, TANEM, NORGE
Uppfödare: KRISTOFFERSEN CAMILLA & LOSEN TERJE, NO-7549 TANEM



SAMOJEDHUND Antal:  16
Domare:   KELLY ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DE&VDH CH DK UCH INT UCH LU CH NO UCH CABAKA'S ALL I WANT IS YOU
Ägare: KADIA NIELSEN, FÅRUP, DANMARK
Uppfödare: MORELL GITTE & JENSEN KIM, DANMARK
 
Bästa valp:   SMILE ELITE BELIEVE ME
Ägare: WILMA MÅSAN, ESKILSTUNA
Uppfödare: KLEZOVICH M A, VITRYSSLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH DK VV-18 INT UCH LU CH NO UCH PL CH VDH CH WHITE SAMARA'S PRINCESS ANDREA
Ägare: PIA HIORT, ÅLESTRUP, DANMARK
Uppfödare: HIORT PIA, DK-9620 AALESTRUP
 
Bästa JKL:   CABAKA'S RAW POWER
Ägare: GITTE MORELL, MALLING, DANMARK
Uppfödare: MORELL GITTE & JENSEN KIM, DK-8340 MALLING



SHIBA Antal:  31
Domare:   WILBERG LEIF-HERMAN, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NORD JV-15 SE UCH NOVEN'S IRAI NO KAMI WAZA
Ägare: NOVÉN BÄCKSTRÖM ELISABETH, VELLINGE
Uppfödare: NOVÉN BÄCKSTRÖM ELISABETH, VELLINGE
 
Bästa valp:   NOVEN'S TIME TO FLY
Ägare: BIRGIT RIIS, TJELE, DANMARK
Uppfödare: NOVÉN BÄCKSTRÖM ELISABETH, BÄCKSTRÖM LARS, VELLINGE
 
Bästa veteran:   SE UCH CHONIX CHO-NIXA
Ägare: LARSSON ANNIKA, LIMHAMN
Uppfödare: MÅRTENSSON ANNIKA, MALMÖ
 
Bästa JKL:   NOVEN'S NOTHING COMPARES TO YOU
Ägare: ERIKSSON JOSEFIN, VÄXJÖ
Uppfödare: NOVÉN BÄCKSTRÖM ELISABETH, BÄCKSTRÖM LARS, VELLINGE



SIBERIAN HUSKY Antal:  31
Domare:   ENGH ESPEN, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   OKAMI'S UNBREAKABLE ANGEL
Ägare: SKOGLUND HELENA, SÄFFLE
Uppfödare: SKOGLUND LIDBERG HELENA, SÄFFLE
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO UCH NO V-15 NO V-17 PAL-OF-MINE BUBBLICIOUS
Ägare: JOHANSSON JANICKE, VÄSE
Uppfödare: GULLBERG MICHAEL, SOLLEBRUNN
 
Bästa JKL:   SE JV-18 BEDARRA TWO POINT OH
Ägare: MÅRTENSSON EMMA, BLENTARP
Uppfödare: WARD SHAHKAELA, MÅRTENSSON EMMA, BLENTARP



SVENSK LAPPHUND Antal:  13
Domare:   NILSSON KURT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LAPPMOENS DOKKA
Ägare: KAROLINE JAHR, MAURA, NORGE
Uppfödare: LINDSTRÖM MADELENE, FURUBY
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD UCH LILLMUSTIES PASCALL
Ägare: BÅÅTH INGRID, KLAGSTORP
Uppfödare: BÅÅTH INGRID, BÅÅTH GERT, KLAGSTORP
 
Bästa JKL:   MOSCO'S OLGA
Ägare: BRANDSTEN CATHARINA, TORSLANDA
Uppfödare: LUNDBERG ANDERS, LUNDBERG BRITT, SÅGMYRA



THAI RIDGEBACK DOG Antal:  1
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TANAR'CANIS ZHEN THAILAN
Ägare: NOVÉN BÄCKSTRÖM ELISABETH, VELLINGE
Uppfödare: AREFJEVA TATJANA, LINDOME
 
Bästa JKL:   TANAR'CANIS ZHEN THAILAN
Ägare: NOVÉN BÄCKSTRÖM ELISABETH, VELLINGE
Uppfödare: AREFJEVA TATJANA, LINDOME



TYSK SPETS/ KLEINSPITZ Antal:  17
Domare:   SUPRONOWICZ MALGORZA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH BJÖNNBEKKMORAS THE BABY TRIXIE
Ägare: BRASKÉN VIVEKA, SJÖMARKEN
Uppfödare: BERNTSEN ANITA & LENE, NORGE
 
Bästa veteran:   DAGSLJUS IT'S ONLY LOVE
Ägare: RYDNEMALM JOHANNA, VEBERÖD
Uppfödare: SVENSSON EWA, SVENSSON LARS-OLOF, PERSTORP
 
Bästa JKL:   FELLBOMS FARCIARZ CHARLY
Ägare: BARTHOLIN FRANZÉN KIRSTEN, BÅSTAD
Uppfödare: FELLBOM VIVEKA, ESLÖV



TYSK SPETS/ MITTELSPITZ Antal:  41
Domare:   SUPRONOWICZ MALGORZA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-17 SE UCH ALIZA EL PERRITO DE RAZIQA
Ägare: KYTLER ELISABETH, BANKERYD
Uppfödare: VAN DER MARCK MERCHE, NEDERLÄNDERNA
 
Bästa valp:   EMELINDS EDDIE
Ägare: SAMUELSSON BIRGITTA, NÖSUND
Uppfödare: LINDSTRÖM EVA, BRASTAD
 
Bästa veteran:   RLD F RLD N SE UCH SALTSPRING'S THIRASIA
Ägare: SANDSTRÖM LENA, UDDEVALLA
Uppfödare: SANDSTRÖM LENA, UDDEVALLA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MITTLINES
Uppfödare: JÖNSSON IDA, LIF MARIA, HUSKVARNA
 
Bästa JKL:   EMELINDS NOVA
Ägare: LINDSTRÖM EVA
Uppfödare: LINDSTRÖM EVA, BRASTAD



VOLPINO ITALIANO Antal:  1
Domare:   ERICSSON DAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MOSJÖNS OLIVIA
Ägare: LINDSKOG SUZANNE
Uppfödare: HERBERTSSON RUNAR, LINDSKOG SUZANNE, VÅRGÅRDA
 
Bästa JKL:   MOSJÖNS OLIVIA
Ägare: LINDSKOG SUZANNE
Uppfödare: HERBERTSSON RUNAR, LINDSKOG SUZANNE, VÅRGÅRDA



VÄSTGÖTASPETS Antal:  39
Domare:   LÖVENKJAER SVEND, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
ERICSSON DAN - Valpklass
 
BIR:   C.I.B. DK UCH NO UCH SE UCH SVEDALA HJÖRDIS HJORTRON
Ägare: HEDELIUS SUSANNE, BÅSTAD
Uppfödare: WHITMARSH ANITA, GNESTA
 
Bästa valp:   DANGA'S ECKE GÖTESON
Ägare: JOHANNESSON INGELA, HÖGANÄS
Uppfödare: JOHANNESSON INGELA, HÖGANÄS
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH DK V-10 DK V-12 NO V-10 NORD V-12 WW-12 FIXAN'S GÖTE VÄST
Ägare: JOHANNESSON INGELA, HÖGANÄS
Uppfödare: PIEPENBURG KARLSSON SUSANNE, TIDAN
 
Bästa JKL:   FRÖJEREDS MARSCHA
Ägare: WIND LOUISE, TIDAHOLM
Uppfödare: VIND LOUISE, TIDAHOLM



XOLOITZCUINTLE, STOR Antal:  3
Domare:   ENGH ESPEN, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EUW-11 JWW-11 SE UCH VWW-18 CHANTLI'S BLACK ARROWANA
Ägare: GYLLENGLIMMA ÅSA, TORSLANDA
Uppfödare: GYLLENGLIMMA ÅSA, TORSLANDA
 
Bästa veteran:   EUW-11 JWW-11 SE UCH VWW-18 CHANTLI'S BLACK ARROWANA
Ägare: GYLLENGLIMMA ÅSA, TORSLANDA
Uppfödare: GYLLENGLIMMA ÅSA, TORSLANDA