Internationell utställning Göteborg 2019-01-04-001  Fredag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 10 - VINTHUNDAR


AFGHANHUND Antal:  29
Domare:   LÖVENKJAER SVEND, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH NO UCH SE UCH JANGEL'S HAWK EYE
Ägare: ÖNELL HELMER, BANDHAGEN
Uppfödare: FLYBRING JANA, GRÖNBLAD BO, GÄVLE
 
Bästa valp:   ORIENTALWIND'S AVICII
Ägare: FÄLTH MIKAEL, VALLENTUNA
Uppfödare: EKBERG LINDA, RIALA
 
Bästa veteran:   AR CH C.I.B. LT&LV CH NORD&DK UCH RU CH US CH SIMBAD EBN RASHIDA VON HAUSSMAN
Ägare: LEVÉN ELISABET, RIMBO
Uppfödare: VALENZUELA PODESTA RAMON, CHILE
 
Bästa JKL:   KHAOS TOMORROWS ADDICTION
Ägare: WOHLIN SAORI, NYKVARN
Uppfödare: WOHLIN SAORI, NYKVARN



BORZOI Antal:  13
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI JV-17 NORD JV-17 SE UCH BORSCANA SUKHOI FLANKER
Ägare: SELLIN RICKARD, GRILLBY
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
 
Bästa valp:   UNDIMOON FURILLEN
Ägare: NÄSLUND CHATARINA
Uppfödare: WARELL THOMAS, BERGSTRÖM WARELL ERJA, STÅNGA



CHART POLSKI Antal:  1
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SILVERHÖJDEN'S LUCY
Ägare: VALLIN MONIKA, TIBRO
Uppfödare: VALLIN MONIKA, KARLSSON FRANK, TIBRO



GALGO ESPANOL Antal:  17
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK V-18 NORD V-18 MAGH ITHA'S CASANDRA
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: NAESS EVJE URSULA, EVJE JAN, TÖREBODA
 
Bästa valp:   GREY MOUNTAIN RITA
Ägare: SÄÄF CARINA, LANDVETTER
Uppfödare: OSIETZKI RALF, HÄRSLÖV
 
Bästa avelsgrupp:   DK V-16 DK&FI UCH NO UCH NORD JV-15 NORD UCH NORD V-18 SE UCH SE V-16 SE V-16-17 WW-18 RANDEROS MELQUIADES
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: RAMOS BURCHES GEMMA, SPANIEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MAGH ITHA'S
Uppfödare: NAESS EVJE URSULA, EVJE JAN, TÖREBODA



GREYHOUND Antal:  13
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IT CH SE UCH WW-17 WW-18 VWW-17 VWW-18 SOBERS XTRAVAGANZA
Ägare: BITTE AHRENS, VELLETRI, ITALIEN
Uppfödare: AHRENS PRIMAVERA BITTE, ITALIEN
 
Bästa valp:   RUDE RIDER DEBBIE HARRY
Ägare: HEIDENBERG HELÉN, LANDSKRONA
Uppfödare: HEIDENBERG HELÉN, LANDSKRONA
 
Bästa veteran:   DK LCCH DK UCH DK V-12 NO UCH NORD UCH SE LCCH SE UCH FRITZENS ALABAMA
Ägare: HEIDENBERG HELÉN, LANDSKRONA
Uppfödare: FRITZ B & KRUEGER K, TYSKLAND



IRLÄNDSK VARGHUND Antal:  13
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - Valpklass
LÖVENKJAER SVEND, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CH UCH DDR CH DK UCH NO UCH NO V-18 NORD AG(HOPP)CH SE UCH SE V-17 WW-18 CORMACS TARIQ
Ägare: ODD MYHRE, BRUMUNDDAL, NORGE
Uppfödare: MYHRE GUNN MARIT/MYHRE ODD, NO-2386 BRUMUNDDAL
 
Bästa valp:   KNALLÅSEN'S ÖXNE
Ägare: ROBERTSSON MATS, IMMELN
Uppfödare: WIESLANDER HELÉN, GISLAVED
 
Bästa JKL:   SE JV-18 MANOWAR INGENIOUS INGRID
Ägare: NIKLASSON LENA, ÅSA
Uppfödare: NIKLASSON LENA, ÅSA



ITALIENSK VINTHUND Antal:  39
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SOBERS TITUS
Ägare: BITTE AHRENS, VELLETRI, ITALIEN
Uppfödare: AHRENS BITTE/PRIMAVERA PIERLUIGI, ITALIEN
 
Bästa valp:   FOG N' MISTS FRANCESCA FAMOSA
Ägare: DAHLQVIST SANDRA, PARTILLE
Uppfödare: DAHLQVIST SANDRA, HÖGSTRÖM MONA, PARTILLE
 
Bästa veteran:   DK UCH NO JV-11 SE UCH SKOGSVILLE'S JUST THE WAY YOU ARE
Ägare: SVENSSON MARLÉN, ALSTERMO
Uppfödare: ERIKSSON SKOG THERESE, SKOG HENRIK, DALSJÖFORS
 
Bästa JKL:   SOBERS TITUS
Ägare: BITTE AHRENS, VELLETRI, ITALIEN
Uppfödare: AHRENS BITTE/PRIMAVERA PIERLUIGI, ITALIEN



MAGYAR AGAR Antal:  2
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-14 SE UCH MIJANO'S SMILING CLOVER
Ägare: ANDERSSON CHARLOTTE, DALSJÖFORS
Uppfödare: LARSSON MIKAEL, ISBERG LOTTA, BULLAREN
 
Bästa JKL:   MIJANO'S DAISY
Ägare: ANDERSSON ANGELICA, HÖGSÄTER
Uppfödare: LARSSON MIKAEL, ISBERG LOTTA, BULLAREN



SALUKI Antal:  47
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH SE V-17 WW-17 AZIZ QITARAH
Ägare: SOLBERG ERIKSSON INGUNN, GRÄSTORP
Uppfödare: JALKANEN STINA & JANETTE, FINLAND
 
Bästa valp:   DHAWATI AMIRA BINT RAFIIQA
Ägare: WIDSTRÖM KATARINA, KUMLA
Uppfödare: WIDSTRÖM KATARINA, KUMLA
 
Bästa veteran:   C.I.B. C.I.B. & NORD UCH FR CH NORD UCH PL CH SE V-14-15 SL CH DABKA'S ITALY
Ägare: SEIHOLM PERSSON LIZ-MARI, SKILLINGARYD
Uppfödare: SEIHOLM PERSSON LIZ-MARI, PERSSON ANDERS, SKILLINGARYD
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. DK UCH FI V-13 NO V-14 NORD UCH NORD V-13 NORD V-14-15 NORD V-15 SE V-16 QIRMIZI OVATION
Ägare: SOLBERG ERIKSSON INGUNN, GRÄSTORP
Uppfödare: ERIKSSON NICKLAS, SOLBERG ERIKSSON INGUNN, GRÄSTORP
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BADAVIE
Uppfödare: NORDIN MARIA, BRANDÉN MARIE, SÄVAR
 
Bästa JKL:   BADAVIE EXTRA SPICY
Ägare: SVÄRD LEIF-ÅKE, MÖLNLYCKE
Uppfödare: NORDIN MARIA, BRANDÉN MARIE, SÄVAR



SKOTSK HJORTHUND Antal:  10
Domare:   LÖVENKJAER SVEND, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH ASKHULTS ELIORA MCKAY
Ägare: ANDERSSON CHARLOTTE, LINDOME
Uppfödare: ANDERSSON CHARLOTTE&ANDERSSON ANITA, ANDERSSON CATHERINE, LINDOME
 
Bästa JKL:   LAWTONS EQVIZZICAL EXUVIANCE
Ägare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
Uppfödare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE



SLOUGHI Antal:  5
Domare:   ENGH ESPEN, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NORD V-18 ABD AL JABBAR LEKKERBHIT
Ägare: OHLSON HELEN, MARKARYD
Uppfödare: OHLSON HELEN, VEDDIGE



WHIPPET Antal:  101
Domare:   ENGH ESPEN, NORGE - Valpklass
ENGH ESPEN, NORGE - Veteranklass
IVERSEN PER, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH NORD UCH NORD V-15 SE UCH SE VCH TWYBORN ISABELLE RIVIÈRE
Ägare: WIDÉN SYLVIA, KATRINEHOLM
Uppfödare: VIKSTRÖM MICHAEL, TÖREBODA
 
Bästa valp:   CHASE ME MY INDIGO
Ägare: HALLMAN HELENA, MYRESJÖ
Uppfödare: HALLMAN HELENA, MYRESJÖ
 
Bästa veteran:   TAJMAHAL USE TO BE MY GIRL
Ägare: JERBERG ANNIKA, VARBERG
Uppfödare: JERBERG ANNIKA, VARBERG
 
Bästa avelsgrupp:   SE JV-13 SE UCH ADAGIO OUTER SPACE BLACK
Ägare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
Uppfödare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SIPREX
Uppfödare: GRÖTTERUD BERIT LENA, NORGE
 
Bästa JKL:   TRIODAMES A CAPPELLA
Ägare: TRINE SCHIPPERS, RYKENE, NORGE
Uppfödare: SCHIPPERS TRINE, NO-4821 RYKENE