Nationell utställning NORRKÖPING 2019-06-01-001  Lördag
Arrangör:  Östergötlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 5 - SPETSAR OCH RASER AV URHUNDSTYP


ALASKAN MALAMUTE Antal:  1
Domare:   TUOMINEN MATTI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH EE CH NO V-15 NORD V-14 SE V-14 SE V-19 CAHPPES BLACK SNOWFLAKE
Ägare: LUNDGREN ANN, STORA SKEDVI
Uppfödare: EMANUELSSON HENRIK, EMANUELSSON ANN-CATRIN, ÖSTERBYBRUK
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH EE CH NO V-15 NORD V-14 SE V-14 SE V-19 CAHPPES BLACK SNOWFLAKE
Ägare: LUNDGREN ANN, STORA SKEDVI
Uppfödare: EMANUELSSON HENRIK, EMANUELSSON ANN-CATRIN, ÖSTERBYBRUK



AMERICAN AKITA Antal:  10
Domare:   TUOMINEN MATTI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH MAC CONRADS MY NUMBER ONE
Ägare: NORDAHL KERSTIN, TYSTBERGA
Uppfödare: NORDAHL KERSTIN, HJELM LENA, TYSTBERGA
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-19 ZASEN FLY
Ägare: NORDAHL KERSTIN, TYSTBERGA
Uppfödare: ZAERA CASTRO CONSTANTINO, SPANIEN



BASENJI Antal:  17
Domare:   AHLMAN-STOCKMARI TAN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JEUW-18 NO JV-18 SE JV-18 SE V-18 ENIGMA I'M KING OF THE WORLD
Ägare: BARKESKOG LISA, SUNDBYBERG
Uppfödare: LÖNN MADELENE, KRIGHOLM SOFIE, ÖRSUNDSBRO
 
Bästa valp:   HERIAHERI MONEY IN MY POCKET
Ägare: PIA SAHARINEN, HYVINKÄÄ, FINLAND
Uppfödare: SOMPPI PÄIVI, FINLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH LV CH NORD UCH SE UCH AJIBU FOOLISH HEART
Ägare: SANNA KORTELAINEN, HELSINKI, FINLAND
Uppfödare: MARJUKKA ANTTILA, FINLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ENIGMA
Uppfödare: LÖNN MADELENE, KRIGHOLM SOFIE, ÖRSUNDSBRO
 
Bästa JKL:   JEUW-18 NO JV-18 SE JV-18 SE V-18 ENIGMA I'M KING OF THE WORLD
Ägare: BARKESKOG LISA, SUNDBYBERG
Uppfödare: LÖNN MADELENE, KRIGHOLM SOFIE, ÖRSUNDSBRO



CHOW CHOW Antal:  13
Domare:   BJÖRNES SVEIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH DK UCH FI UCH NL CH NO UCH NO V-14 NO V-15 NORD V-18 SE UCH SE V-13-14-15-18 VDH CH WW-18 LONG FENG CAPTAIN JACK SPARROW
Ägare: HEDENGRAN LENE, ENKÖPING
Uppfödare: HEDENGRAN LENE SHILA, ENKÖPING
 
Bästa valp:   NOTORIOUS STAR BEJONCÉ
Ägare: EDSTAM ING MARIE, NORRKÖPING
Uppfödare: LOVAS IRIMIS, ITALIEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH DK UCH NL CH NO UCH NO V-17 NO V-18 NO VV-17 NO VV-18 NORD VV-18 SE UCH SE V-10-11 SE V-15 SE VV-18 WW-10 VWW-18 PEI FANG PENNY LANE AT SHERAE
Ägare: HEDENGRAN LENE, ENKÖPING
Uppfödare: HOLMLI MARIANNE & BRYNJAR, NO-7650 VERDAL



EURASIER Antal:  12
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO UCH NORD UCH SE V-13 LEIIONSPITZ UNFORGETTABLE ULLIS
Ägare: KARLSSON SOFI, STUREFORS
Uppfödare: CARLSTEDT MARITA, CARLSTEDT GÖRAN, MORA
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NO UCH NORD UCH SE V-13 LEIIONSPITZ UNFORGETTABLE ULLIS
Ägare: KARLSSON SOFI, STUREFORS
Uppfödare: CARLSTEDT MARITA, CARLSTEDT GÖRAN, MORA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TWIN DOGS
Uppfödare: KARLSSON SOFI, KARLSSON LINDA, STUREFORS
 
Bästa JKL:   TWIN DOGS BELIEVE IN ME
Ägare: KARLSSON LINDA, STUREFORS
Uppfödare: KARLSSON SOFI, KARLSSON LINDA, STUREFORS



FARAOHUND Antal:  12
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK&NO UCH FI JV-17 FI UCH FI V-16 & FI JV-16 JEUW-16 NO JV-16 NO V-17-18 NORD JV&NORD V-16 NORD UCH NORD V-17 SE UCH SE V-17-18 WW-17-18 VASKURS GISELA HARABO QIWIDOTTER
Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK
Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK
 
Bästa veteran:   C.I.B.&SE&DK UCH DK V-12 FI UCH NO UCH NO VV-18 NORD JV-11 NORD UCH NORD V-12 NORD VV-18 SE VV-18 SE VV-19 VASKURS IDEFIX QIWISON
Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK
Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: VASKURS
Uppfödare: HALL JENNY, TORPSBRUK



FINSK LAPPHUND Antal:  31
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
TÖRNBLOM JAN - Valpklass
 
BIR:   FI UCH FI V-18 SE UCH SE V-18 SE V-19 HERDING INSTINCT'S UPEA UNI
Ägare: MARQUES CATTLIN, RIMBO
Uppfödare: MARQUES CATTLIN, RIMBO
 
Bästa valp:   HENSHAW JOSEI
Ägare: BÄLTHEDEN GUNNEL, LINKÖPING
Uppfödare: HOFFMAN SONJA, FINLAND
 
Bästa avelsgrupp:   RLD N FJÄLLFARMENS PRALIN
Ägare: DAUN LOVISA, MJÖLBY
Uppfödare: HOLMSTRÖM WINNIE, HOLMSTRÖM OLOV, MALUNG
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HERDING INSTINCT'S
Uppfödare: MARQUES CATTLIN, RIMBO
 
Bästa JKL:   HERDING INSTINCT'S XCELLENT BRUN
Ägare: FRIDSTRÖM SANNA, BRO
Uppfödare: MARQUES CATTLIN, RIMBO



ISLÄNDSK FÅRHUND Antal:  9
Domare:   AHLMAN-STOCKMARI TAN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NÓIS ÖRK KANILL
Ägare: LUNDBERG ROBIN, ÅBY
Uppfödare: SVENSSON ELINOR, ÅTVIDABERG
 
Bästa valp:   HREYSTIS HELGA LAXADOTTIR
Ägare: HJERPPE SARI, FINSPÅNG
Uppfödare: BABKIN MARIA, BORÅS
 
Bästa JKL:   SE JV-18 VESTANVINDUR GÅRA LJ┌FSDÓTTIR
Ägare: JONES NAEMI
Uppfödare: ROSÉN SUSANNE, BORÅS



JAPANSK SPETS Antal:  25
Domare:   STANTON PAUL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH NO JV-16 SE UCH SE V-18 SE V-19 CHEZZAY'S OPEN-HEARTED OPTIMIST
Ägare: JOHANSSON BRÄCK CHARLOTTA, HÄGGEBY
Uppfödare: OLSSON SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE
 
Bästa valp:   NOIDENS WHITE WONDERFUL ZANZA
Ägare: BRANDT TOVE, STRÄNGNÄS
Uppfödare: SILJESTRÖM MARGARETHA, STRÄNGNÄS
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK CH(U) NO VV-18 & NORD VV-18 RLD N SE VV-17 SE VV-19 SE&FI UCH CHEZZAY'S HOPE IN HEART
Ägare: JOHANSSON BRÄCK CHARLOTTA, HÄGGEBY
Uppfödare: SANDBACKA MIKAELA, ÄLTA
 
Bästa avelsgrupp:   ATENA
Ägare: BANK NATASHA, SOLLENTUNA
Uppfödare: ISUFI RADA, MALMÖ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHEZZAY'S
Uppfödare: OLSSON SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE
 
Bästa JKL:   CHEZZAY'S SUBLIME SPIRIT
Ägare: SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: OLSSON SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE



KARELSK BJÖRNHUND Antal:  1
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BUREISERENS IGGY
Ägare: JOHANSSON JOAKIM, ULRIKA
Uppfödare: STORMYRENGEN JON R & STAUM EVA, NORGE



KEESHOND Antal:  2
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SOLLAR BLISS RAKESHA
Ägare: HALLBERG JENNIFER, STIGTOMTA
Uppfödare: GORBUNOVA G V, RYSSLAND



LAPSK VALLHUND Antal:  3
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KAITIKS KAVERI
Ägare: HELLMAN ELLEN, MJÖLBY
Uppfödare: ÄRLING TJÄDER TARJA, LESONEN VEIJO, SKULTUNA
 
Bästa JKL:   KAITIKS KAVERI
Ägare: HELLMAN ELLEN, MJÖLBY
Uppfödare: ÄRLING TJÄDER TARJA, LESONEN VEIJO, SKULTUNA



NORRBOTTENSPETS Antal:  6
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-15 KOIVUNEVAN MADDE
Ägare: ANDERSSON CAMILLA, NYKVARN
Uppfödare: KARJALAINEN MIKA & MILLA M, FINLAND
 
Bästa JKL:   TRIXI
Ägare: BORÉN HÅKAN, VIKBOLANDET
Uppfödare: BLOMQVIST STEFAN, UPPSALA



NORSK BUHUND Antal:  3
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH GUNGNER'S URD
Ägare: REGNÉR MARIE, ÅTVIDABERG
Uppfödare: BOBERG GUNNEL, MJÖLBY
 
Bästa valp:   VAALEBJÖNN'S GS ESNE
Ägare: ARSÄTER WIKSTRÖM MARIA, KATRINEHOLM
Uppfödare: IMS SVERRE, NO-3180 NYRIKE



NORSK LUNDEHUND Antal:  1
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SYRINBORGS MIO MIN MIO
Ägare: WITTZELL GITTE, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: STRANDMOE TOVE E, NO-3233 SANDEFJORD
 
Bästa JKL:   SYRINBORGS MIO MIN MIO
Ägare: WITTZELL GITTE, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: STRANDMOE TOVE E, NO-3233 SANDEFJORD



NORSK ÄLGHUND, GRÅ (GRÅHUND) Antal:  2
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J KRÄPPLEHULTS LOVIS
Ägare: JONSSON ELIN, VIMMERBY
Uppfödare: FRISK MIKAEL, SCHNABEL FRISK HELENA, EKSJÖ
 
Bästa JKL:   HUNNEKROKENS BECKI
Ägare: PETTERSSON ROBIN, LINGHEM
Uppfödare: LENNARTSSON KRISTOFFER, PETTERSSON CHARLOTTE, ÅRJÄNG



PERRO SIN PELO DEL PER┌, MÉDIO Antal:  2
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WOW I'M HANDSOME
Ägare: LAGGAR MARIE, LEKSAND
Uppfödare: KOVACEVIC SLOBODANKA, SERBIEN
 
Bästa JKL:   WOW I'M HANDSOME
Ägare: LAGGAR MARIE, LEKSAND
Uppfödare: KOVACEVIC SLOBODANKA, SERBIEN



PERRO SIN PELO DEL PER┌, PEQUENO Antal:  3
Domare:   VALDEZ GABRIEL, BRASILIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE V-18 BED'YKINS TUMME-LISA
Ägare: KINBERG YVONNE, DEGERHAMN
Uppfödare: KINBERG YVONNE, DEGERHAMN
 
Bästa valp:   OONAH BEDYKINS DE KORRANTOH
Ägare: KINBERG YVONNE, DEGERHAMN
Uppfödare: ANTHONI KOCH ESTELLE, FRANKRIKE



PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO Antal:  3
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE U(U)CH GELERT'S FLORENCE-NIGHTINGALE
Ägare: LINDGREN INGRID, NORRKÖPING
Uppfödare: MARTINSSON ÅSA, OLSSON OLLE, ASARUM
 
Bästa JKL:   TOSHIKO'S PO-BR-JU MENINA
Ägare: LINDGREN INGRID, NORRKÖPING
Uppfödare: PRESHAUG SYNNÖVE A, NO-1593 SVINNDAL



PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO Antal:  6
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BELLOMIS BELIEVE IT OR NOT
Ägare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
 
Bästa valp:   BELLOMIS CONFETTI
Ägare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA



POMERANIAN Antal:  25
Domare:   JEAVONS GUY, KANADA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EE CH FI UCH LT CH PIPPEROO HOT ON YOUR HEELS
Ägare: MIRJA LAGER, KIRKKONUMMI, FINLAND
Uppfödare: LAGER MIRJA, FINLAND
 
Bästa valp:   SHELLRICK'S FORTUNE COCKIE
Ägare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA
 
Bästa veteran:   SE UCH TINY WINNE ODD MOLLY
Ägare: ETTWEIN LARA, KÅGERÖD
Uppfödare: ETTWEIN LARA, KÅGERÖD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SHELLRICK'S
Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA
 
Bästa JKL:   SHELLRICK'S EVENING DRESS
Ägare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA



SAMOJEDHUND Antal:  14
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SUN MASTER'S FALLING IN LOVE
Ägare: FREDBERG EMELIE, ESKILSTUNA
Uppfödare: PETTERSSON LEILA, KARLSSON ANNICKA, STIGTOMTA
 
Bästa valp:   ZVEZDY ORIONA DJESSIKA FAVORIT SUNN
Ägare: FREDBERG EMELIE, ESKILSTUNA
Uppfödare: ARTISCHEVA L, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   SE UCH BIVVILIS JUST MY SWEETHEART
Ägare: WICKSTRÖM OSIETZKI PERNILLA, HÄRSLÖV
Uppfödare: WICKSTRÖM OSIETZKI PERNILLA, HÄRSLÖV
 
Bästa JKL:   SMILE ELITE BELIEVE ME
Ägare: MÅSAN WILMA, ESKILSTUNA
Uppfödare: KLEZOVICH M A, VITRYSSLAND



SHIBA Antal:  10
Domare:   AHLMAN-STOCKMARI TAN, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH NOVEN'S AI SURU SHIISA
Ägare: LUNDELL HELENA, OSKARSTRÖM
Uppfödare: NOVÉN BÄCKSTRÖM ELISABETH, BÄCKSTRÖM LARS, VELLINGE
 
Bästa JKL:   HONTO-NO SHINJU
Ägare: ÖRTEVALL HELENA, VÄSTERÅS
Uppfödare: NORDVALL HELEN, RIALA



SIBERIAN HUSKY Antal:  4
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH EE CH OKAMI'S UNIQUE DESIGN
Ägare: FERNANDO NATHALIE, FILIPSTAD
Uppfödare: SKOGLUND LIDBERG HELENA, SÄFFLE



SVENSK LAPPHUND Antal:  2
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HERDING INSTINCT'S VISKA VACKERT
Ägare: MARQUES CATTLIN, RIMBO
Uppfödare: MARQUES CATTLIN, RIMBO



TYSK SPETS/ KLEINSPITZ Antal:  8
Domare:   HOMEN DE MELLO JOSÉ, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HOLY DIVERS BLACK LILY
Ägare: KARMESTEN LISELOTTE, MJÖLBY
Uppfödare: LILJEHOLM MARIA, ÖSTANSJÖ
 
Bästa JKL:   NORD JV-18 NORD V-18 SE JV-19 ÄVENTYRS INCREDIBLE IN GOLD
Ägare: BERG ROOS ANNIKA, ÄRLA
Uppfödare: BERG ROOS ANNIKA, ÄRLA



TYSK SPETS/ MITTELSPITZ Antal:  8
Domare:   HOMEN DE MELLO JOSÉ, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NANUK NERZ AM JUNGFERNBACH
Ägare: ISAKSSON JAMIE, SALA
Uppfödare: BARNERT-GMELIN HELGA, TYSKLAND
 
Bästa JKL:   NANUK NERZ AM JUNGFERNBACH
Ägare: ISAKSSON JAMIE, SALA
Uppfödare: BARNERT-GMELIN HELGA, TYSKLAND



VÄSTGÖTASPETS Antal:  25
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH JAXONVILLE WILLI VEIKKO
Ägare: OILI HELENIUS, TURKU, FINLAND
Uppfödare: HELENIUS OILI, FINLAND
 
Bästa valp:   JAXONVILLE DAA DIRLAN DAA VAAN
Ägare: OILI HELENIUS, TURKU, FINLAND
Uppfödare: HELENIUS OILI, FINLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH LT CH LV CH SE UCH JAXONVILLE NÄKIS VAAN
Ägare: OILI HELENIUS, TURKU, FINLAND
Uppfödare: HELENIUS OILI, FI-26410 KAARO
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JAXONVILLE
Uppfödare: HELENIUS OILI, FINLAND
 
Bästa JKL:   CHIPSMAKERS UNDERBART ÄR KORT
Ägare: EDBERG LILIANE, ENKÖPING
Uppfödare: SUNDBLAD SUSANNE, SUNDBLAD ÅKE, JULITA



XOLOITZCUINTLE, LITEN Antal:  1
Domare:   HOMEN DE MELLO JOSÉ, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LOCAL HERO'S PASTISA
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: FRIBERG MONA, NO-3475 SAETRE



XOLOITZCUINTLE, MELLAN Antal:  2
Domare:   HOMEN DE MELLO JOSÉ, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SAVANNA
Ägare: NEGGA MARIA, LINKÖPING
Uppfödare: NEGGA MARIA, LINKÖPING



ÖSTSIBIRISK LAJKA Antal:  3
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE J(LÖ)CH BJÄRVARNAS QVICKA
Ägare: JARMELID NIKLAS, ARBOGA
Uppfödare: EDMAN LENNART, EDMAN MARIA, BORLÄNGE