Nordic Dog Show NORRKÖPING 2019-08-18-003  Söndag
Arrangör:  Östergötlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  8
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD UCH BICHEBOS EYECATCHING SAPPHIRE
Ägare: KARLSSON NINA, VINGÅKER
Uppfödare: LEISSNER LENA, ÖREBRO
 
Bästa valp:   WYOMAERS DEEPLY IN LOVE WITH YOU
Ägare: FRANZÉN LUNDBERG MADELEINE, ZINKGRUVAN
Uppfödare: RAHUNEN KATJA, FINLAND
 
Bästa JKL:   BICHEBOS EYECATCHING POLARIS
Ägare: LEISSNER LENA
Uppfödare: LEISSNER LENA, ÖREBRO



BICHON HAVANAIS Antal:  16
Domare:   SPORRE-WILLES RENÉE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH PELVIX ZANIAH
Ägare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
Uppfödare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
 
Bästa valp:   CUBANA STARS COME ON CONRAD
Ägare: MOSSBERG KATARINA, ÅSA
Uppfödare: BOLSGÅRD E & SLINNING R G, NORGE
 
Bästa JKL:   BELLEZZA'S HIDALGO
Ägare: FLODÉN MAGNUSSON LILLEMOR, ONSALA
Uppfödare: HUURINAINEN AINO-INKERI, FINLAND



BOLOGNESE Antal:  4
Domare:   BJÖRNES SVEIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EE&LT&LV CH FI&DK UCH BOUNIEN QUICKSILVER
Ägare: SONJA LEHTONEN, NUMMELA, FINLAND
Uppfödare: NIEMINEN ERJA, NIEMINEN EVELINA, FINLAND
 
Bästa JKL:   BOUNIEN YOU ARE THE ON THAT I WANT
Ägare: ERJA NIEMINEN, NUMMELA, FINLAND
Uppfödare: NIEMINEN ERJA & SINERVO ENELIINA, FINLAND



BOSTONTERRIER Antal:  25
Domare:   DENNIS TONI, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BRINGEMOS MY SWEET LADY JASMINE
Ägare: BRINGEMO SUSANNE, NORRTÄLJE
Uppfödare: BRINGEMO SUSANNE, NORRTÄLJE
 
Bästa valp:   SONYA
Ägare: FORSBERG HENRIK, NORRKÖPING
Uppfödare: EDLUND BRITT-MARIE, BLÅSMARK
 
Bästa veteran:   C.I.B. CH UCH DK UCH DK V-14 EE CH EUW-13 FI UCH HR CH NO JV-11 NO UCH NO V-11 NO V-13 NO V-14 NO V-15 NORD UCH SE UCH SE V-12 SHOWTEAM'S AFTER DARK
Ägare: KARLSSON LENA, GRUMS
Uppfödare: KARLSSON LENA, HISINGS KÄRRA
 
Bästa JKL:   BRINGEMOS MY SWEET LADY JASMINE
Ägare: BRINGEMO SUSANNE, NORRTÄLJE
Uppfödare: BRINGEMO SUSANNE, NORRTÄLJE



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  49
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH EMPERIX LANNISTER
Ägare: OLSSON ERIKA, SUNDSVALL
Uppfödare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL
 
Bästa avelsgrupp:   EMPERIX GABRIOLA
Ägare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL
Uppfödare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CAVANZAS
Uppfödare: LANTZ JOEL, LANTZ ANDREAS, RIMBO
 
Bästa JKL:   GIGGLING OUTLANDER
Ägare: NILSSON MARIA, TRELLEBORG
Uppfödare: NIEMI SAIJA MARIA, FINLAND



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  38
Domare:   STRANDE ANNE TOVE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TRIANGEL JOY SMILE TO THE WORLD
Ägare: SANDÉN LINDA, LANDVETTER
Uppfödare: , ESTLAND
 
Bästa valp:   UBIQUITY'S LIGHTS ON ME PLEASE
Ägare: WEINSTOCK BERITH, HUDDINGE
Uppfödare: WEINSTOCK BERITH, HUDDINGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NO UCH SE V-18 SE VV-18 SE&DK UCH CHI LOVES YOU TOUCH OF SUNSHINE
Ägare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
Uppfödare: VATNÖY MARIANNE, NO-4326 SANDNES
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. FI UCH NO UCH SE V-18 SE VV-18 SE&DK UCH CHI LOVES YOU TOUCH OF SUNSHINE
Ägare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
Uppfödare: VATNÖY MARIANNE, NO-4326 SANDNES
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHIROCKS
Uppfödare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
 
Bästa JKL:   ALASKA SNOW STAR'S RUN THE WORLD
Ägare: MALMSTRÖM ATANIA, RIMBO
Uppfödare: QUAKKELAAR LINDA, RIMBO



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  47
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-18 QQ'S AMAZING PRINCESS ROSEGOLD
Ägare: TIMERDAL ERIKSSON JANINA, VÄXJÖ
Uppfödare: TIMERDAL JANINA, VÄXJÖ
 
Bästa valp:   QQ'S AMAZING PEACHY DREAM
Ägare: TIMERDAL ERIKSSON JANINA, VÄXJÖ
Uppfödare: TIMERDAL ERIKSSON JANINA, VÄXJÖ
 
Bästa veteran:   RLD F RLD N SE VCH ONEWAY'S SALMIAK
Ägare: VIDMAN ANNICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: SÄVLUND JEANETTE, KUMLA
 
Bästa JKL:   SE JV-19 MAKING MAGIC MAY THE LORD OPEN
Ägare: KROHN HANNA, SOLLENTUNA
Uppfödare: KROHN HANNA, SOLLENTUNA



CHINESE CRESTED DOG Antal:  47
Domare:   HORSWELL JEFF, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK V-14 DK V-18 DK&NO UCH NORD V-14 SE&FI UCH SIROCCO JEALOUSY BREEDS ENVY
Ägare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP
Uppfödare: GUNNARSSON BIRGITTA, GUNNARSSON ELIN, NORDMALING
 
Bästa valp:   RIDGECREST'S THE ONE AND ONLY
Ägare: BERGSKÖLD SUSANNE, VÄSTERÅS
Uppfödare: BERGSKÖLD SUSANNE, VÄSTERÅS
 
Bästa veteran:   NO VV-17-18 NORD JV-10 NORD VV-18 SE V-17-18 SE&DK&NO CH VDH CH SUN-HEE'S I'M A MARIONETTE
Ägare: LEMMEKE FELICIA
Uppfödare: KARLSSON HELENA, VENDELSÖ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SIROCCO
Uppfödare: GUNNARSSON BIRGITTA, GUNNARSSON ELIN, NORDMALING
 
Bästa JKL:   JEAN DARK ONLY IF
Ägare: LEMMEKE FELICIA
Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, ROSERSBERG



COTON DE TULÉAR Antal:  15
Domare:   PALMER JOHN, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
CEDERLÖF PATRIK - Valpklass
 
BIR:   SE JV-18 COTONKISS NORDIC LIGHT
Ägare: COLLIN CHRISTINA, STJÄRNHOV
Uppfödare: GILL H L, ENGLAND
 
Bästa valp:   MONTEWHITE YODA
Ägare: EISERMAN LINDSTRÖM EVA, BÄLINGE
Uppfödare: JOANNA ROJEK, POLEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH LT CH NO UCH RU CH SE UCH SIDUS HILDA OF HERA
Ägare: HALLESTRAND EWA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: OLSSON BERGGREN CHRISTINA, ÅKERSBERGA
 
Bästa JKL:   AMO CANEM MAGIC DE SPELL
Ägare: TUIJA MÄNTYNIEMI, SAUVO, FINLAND, FINLAND
Uppfödare: MÄNTYNIEMI TUIJA, FINLAND



FRANSK BULLDOGG Antal:  41
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH AUBREY TEN YEARS AFTER
Ägare: SUNDBERG CHRISTINA
Uppfödare: HLADKO KATARZYNA, POLEN
 
Bästa valp:   CEÅBULL'S CAUSE I'M WORTH IT
Ägare: SUNDBERG CHRISTINA
Uppfödare: SUNDBERG CHRISTINA, ALMUNGE
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-18 LUFSENBURGS TOO MUCH
Ägare: ERIKSSON MARINA, STRÄNGNÄS
Uppfödare: OTTINGER MARIANNE, OTTINGER LEIF, NYKVARN
 
Bästa JKL:   PETITE CHENIL ELVIRA EMMETT D
Ägare: JOHANSSON HELENA, ÖSTRA LJUNGBY
Uppfödare: JOHANSSON HELENA, ÖSTRA LJUNGBY



GRIFFON BELGE Antal:  8
Domare:   HORSWELL JEFF, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-18 SE V-19 RU-PAUL'S TASTY TIM
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
 
Bästa JKL:   ADMIRAVEL POWER DRESS
Ägare: OMRE NATHALIE, VENDELSÖ
Uppfödare: OMRE NATHALIE, VENDELSÖ



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  3
Domare:   HORSWELL JEFF, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NO V-18 NORD JV-18 NORD V-18 SE JV-18 MANTICORNS GENTLY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN
 
Bästa valp:   CURIOUS CHRISSIE DE LA TORMENTA DEL
Ägare: SELHOLM ANNA CHRISTINA, ANEBY
Uppfödare: VOKOUNOVA BOHDANA, TJECKIEN



JAPANESE CHIN Antal:  2
Domare:   DENNIS TONI, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-16 FAW'WAZ EIJI LOTUS GUANG-XI
Ägare: SVANSTRÖM BRITA, LILLKYRKA
Uppfödare: WALL MADELEINE, GÄVLE



KROMFOHRLÄNDER Antal:  4
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-17 EE CH FI UCH SE JV-16 BEDUAR'S ALTER EGO
Ägare: HEINI AHVEN, JYVÄSKYLÄ, FINLAND
Uppfödare: KULMALA ANNARIINA, FINLAND



LHASA APSO Antal:  10
Domare:   BJÖRNES SVEIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PANAPHIA'S MAGIC MAN
Ägare: KURT ESPELAND /MARGRET VESTVIK, N∆RBō, NORGE
Uppfödare: ESPELAND KURT & VESTVIK MAGRET, NO-4340 BRYNE
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH SE V-11 STÅLTORPS BLACK ANT
Ägare: SARTOFT BODIL, FINNERÖDJA
Uppfödare: LJUNG ELISABETH, KÖPING



LÖWCHEN Antal:  9
Domare:   BJÖRNES SVEIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JASSIMINE'S KARMA
Ägare: GODLUND CHRISTEL, FJUGESTA
Uppfödare: GODLUND CHRISTEL, GODLUND JESPER, FJUGESTA
 
Bästa valp:   WANTED AS DEFINITION
Ägare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
Uppfödare: PARTANEN JARI, NORGE
 
Bästa JKL:   CEWIZ JAZZMINE THE ROSE
Ägare: SIMBY CLAUDIA, FÖRSLÖV
Uppfödare: SIMBY CLAUDIA, FÖRSLÖV



MALTESER Antal:  4
Domare:   DENNIS TONI, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SWEDISH DELIGHT GOOD LUCK CHARM
Ägare: CARLSSON CARINA, ÖSMO
Uppfödare: ASPLUND MARTINA, CARLSSON CARINA, ÖSMO
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NORD UCH PURPLE ANGEL CHANELSENGLA
Ägare: LINDBLAD MONA, HALMSTAD
Uppfödare: LINDBLAD MONA, HALMSTAD
 
Bästa JKL:   WHITE FAIRY ANGEL NIKITA
Ägare: RODIN SHALINA, MULLSJÖ
Uppfödare: TYURINA O.V., RYSSLAND



MOPS Antal:  28
Domare:   SKALIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WESTERHOLMEN CORA SUN-DROP
Ägare: LUNDIN CARMITA, TÄBY
Uppfödare: LINDQVIST STEFAN, LUNDIN CARMITA, TÄBY
 
Bästa valp:   BALOO
Ägare: HASSELSTRÖM JUHL LINDA, NYKÖPING
Uppfödare: BOMAN MARIKA, BETTNA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: KINGSIZE
Uppfödare: STAVENBORN MONICA, BRO
 
Bästa JKL:   WESTERHOLMEN CORA SUN-DROP
Ägare: LUNDIN CARMITA, TÄBY
Uppfödare: LINDQVIST STEFAN, LUNDIN CARMITA, TÄBY



PAPILLON Antal:  30
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
CEDERLÖF PATRIK - Valpklass
 
BIR:   C.I.B. DK JV-16 DK UCH SE UCH MENINE'S HONEYSUCKLE ROSE
Ägare: LINDLÖF PETRA, DALBY
Uppfödare: LINDLÖF PETRA, LINDLÖF SONJA, DALBY
 
Bästa valp:   PURPLE SENSATION KENNY
Ägare: SVENSSON CLAES, MARKARYD
Uppfödare: BERNHUS RUNE JOHNNY, NORGE
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-18 STRIDSMARKENS FIGHTER
Ägare: JOHANSSON ANNA-KARIN, HUDDINGE
Uppfödare: MATTSSON PETER, HUDDINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STRIDSMARKENS
Uppfödare: MATTSSON PETER, HUDDINGE
 
Bästa JKL:   MOLONIS FASHION FELICITY
Ägare: NILSSON LOUISE, NORRSUNDET
Uppfödare: NILSSON LOUISE, NORRSUNDET



PEKINGESE Antal:  8
Domare:   DENNIS TONI, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH FI V-18 LT CH LV CH LION MARMOSET PIECE OF ICE
Ägare: KAROLIINA SALO, TUUSULA, FINLAND
Uppfödare: EKLUND S-L, LEHTO M & SALO K, FINLAND



PETIT BRABANCON Antal:  10
Domare:   HORSWELL JEFF, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RATCATCHER'S ZACK
Ägare: SILÉN JAN, KÖPING
Uppfödare: SILÉN JAN, KÖPING



PHAL»NE Antal:  10
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH VITTORIA'S CARTER
Ägare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
 
Bästa veteran:   SE UCH SE V-11 VITTORIA'S REDNECK
Ägare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: VITTORIA'S
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
 
Bästa JKL:   VITTORIA'S ZEBASTIAN
Ägare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  3
Domare:   KARLSDOTTER NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD UCH SE V-19 HUNTERS N' ROSES ALWAYS EILEEN
Ägare: ECKERFÄLT CHARLOTTE, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: ECKERFÄLT CHARLOTTE, SÖDERTÄLJE
 
Bästa JKL:   PRIME PAWS BORN TO BE CRAZY
Ägare: LARSSON CAROLINE, LINKÖPING
Uppfödare: LARSSON CAROLINE, LARSSON ROGER, LINKÖPING



PUDEL, DVÄRG Antal:  17
Domare:   PALMER JOHN, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
CEDERLÖF PATRIK - Valpklass
 
BIR:   PARTY-LINE'S FREKIN' AWESOME
Ägare: IVARSSON CHRISTER, LÖVESTAD
Uppfödare: IVARSSON CHRISTER, HELLHOLM PETER, LÖVESTAD
 
Bästa valp:   O BOY HAPPY
Ägare: DAAG ULLA, LINKÖPING
Uppfödare: HÄGGQUIST EVA, NORSHOLM
 
Bästa JKL:   PARTY-LINE'S FREKIN' AWESOME
Ägare: IVARSSON CHRISTER, LÖVESTAD
Uppfödare: IVARSSON CHRISTER, HELLHOLM PETER, LÖVESTAD



PUDEL, MELLAN Antal:  18
Domare:   PALMER JOHN, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
CEDERLÖF PATRIK - Valpklass
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EUW-18 FI UCH IT CH SE UCH US CH NINJIA KAMUI-N DEIGINI
Ägare: NILSSON MIKAEL
Uppfödare: ALLVAMENTO DEIGINI, ITALIEN
 
Bästa veteran:   SE UCH SAN-JO-LE'S LENA
Ägare: TIGER MATILDA, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: SANDSTRÖM LENA, HAMPF JOHANNA, KALIX
 
Bästa JKL:   SE UPP DEN GODA VILJAN
Ägare: ROSELL MONICA, JÄRNA
Uppfödare: HULT MALIN, VÄDDÖ



PUDEL, STOR Antal:  17
Domare:   PALMER JOHN, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   US CH DAWIN ALL THE BUZZ
Ägare: LINDA CAMPBELL, KANADA
Uppfödare: CAMPBELL LINDA C, KANADA
 
Bästa veteran:   SE UCH CHRIKJELL'S TRANCE DANCE
Ägare: ELLASDOTTER ANNA-LENA, UPPSALA
Uppfödare: SOHLMAN CHRISTINA, SOLMAN KJELL, VITTINGE
 
Bästa JKL:   MIA CARAS BIANCA BELLA CONTESSA
Ägare: JONASSON GUNILLA, KUNGSÖR
Uppfödare: JONASSON GUNILLA, KUNGSÖR



PUDEL, TOY Antal:  10
Domare:   PALMER JOHN, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
CEDERLÖF PATRIK - Valpklass
 
BIR:   C.I.B. NORD UCH SE JV-16 SE V-18 SE V-19 DJAKARTAS PURE POISON
Ägare: NORSTRÖM MARTHE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA
 
Bästa valp:   FAMOUS MOVIESTAR'S KATHY IRELAND
Ägare: LINDQVIST TED, RÄTTVIK
Uppfödare: LÖFQUIST GÜNTHER MONIQA, RÄTTVIK
 
Bästa JKL:   PANDORANS JOYRIDE
Ägare: IVARSSON CHRISTER, LÖVESTAD
Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  9
Domare:   SKALIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO V-18 NORD UCH NORD V-18 NORDIC CH SE UCH SE V-18 COCOA LOVE CANIS BOHEMIA
Ägare: GJÄLBY PIA, HALMSTAD
Uppfödare: GERYKOVA IVA, TJECKIEN
 
Bästa valp:   FIALKA TAYNA PERSIKOVYH VOLN
Ägare: SAMUELSON YVONNE, SPARSÖR
Uppfödare: SIDORKINA O YU, RYSSLAND
 
Bästa JKL:   RUSSKAYA ROSKOSH FEYA
Ägare: HANSSON INGER, SEGELTORP
Uppfödare: VERETENNIKOVA L V, RYSSLAND



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  4
Domare:   BJÖRNES SVEIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-18 NORD JV-18 SE JV-18 SE UCH JUST ANGEL CARAMEL
Ägare: SONDELL MARIANNE, ÄLANDSBRO
Uppfödare: IVANOVSKA IVA, LETTLAND
 
Bästa JKL:   GOLD STANDARD FLAX AF LIFUR
Ägare: ANDERSSON ANN-SOFIE, VRENA
Uppfödare: CEDERLÖF ANNELIE, ÅKERSBERGA



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  5
Domare:   BJÖRNES SVEIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BEAUTY TOY TITANIA
Ägare: HENZE LISA, HUDDINGE
Uppfödare: RYBAKOVA YU G, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   EE&LV CH LT CH NO UCH NORD UCH NORD V-11 SE VV-16-17-18 SE VV-16-17-18-19 TASTAWAY'S MORTIMER
Ägare: MUSKUS ERIK, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: FAGERNÄS CAROLA, FI-68410 ALA-VETELI
 
Bästa JKL:   AMPELOS LITTLE GOLDEN NUGGET
Ägare: MUSKUS ERIK, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: HENZE LISA, HUDDINGE



SHIH TZU Antal:  31
Domare:   GONZALBO LORENZO M, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SKAZKA IMANDRI TSARSKIY DAR
Ägare: ANDERSSON CAROLA, HAMMARÖ
Uppfödare: SKURTOVA A M, RYSSLAND
 
Bästa valp:   SKAZKA IMANDRI KUDESNITSA
Ägare: ANDERSSON CAROLA, HAMMARÖ
Uppfödare: SKURTOVA A M, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. EE CH FI UCH LV CH NORD UCH TIPSY-TOE'S DAZZLING STARLIGHT
Ägare: CRAMBERT IRENE, SPÅNGA
Uppfödare: REHN LENA, GUSTAFSSON THERÉSE, AGNESBERG
 
Bästa JKL:   SILK TZU'S FROZEN WHITE NIGHTS
Ägare: OLSSON ULLA, MÖLNDAL
Uppfödare: HAGSTRÖM MARIANNE, DK-4270 HÖNG



TIBETANSK SPANIEL Antal:  30
Domare:   BJÖRNES SVEIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BONDMORANS TESS
Ägare: AXELSSON MARGARETA, MOTALA
Uppfödare: AXELSSON MARGARETA, MOTALA
 
Bästa valp:   GAMLA HERRGÅRDEN COCO CHANEL
Ägare: SÖDERSTAM KRISTER, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH SE UCH FOLLOW TINY PANTHER
Ägare: ENGVALL EVA
Uppfödare: ENGVALL EVA, ENGVALL LEIF, HJÄRUP
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: KANGRIS
Uppfödare: RYDSTEDT BREHMER LENA, KALMAR
 
Bästa JKL:   HUNDTASSENS TINGELING
Ägare: ANDREASSON JESSICA, HJORTKVARN
Uppfödare: ANDREASSON CARINA, HJORTKVARN



TIBETANSK TERRIER Antal:  9
Domare:   SPORRE-WILLES RENÉE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KUAI LE GOU'S ECSTASY
Ägare: ALBRIGTSEN GUNILLA, ÅKERS STYCKEBRUK
Uppfödare: ALBRIGTSEN GUNILLA, ÅKERS STYCKEBRUK
 
Bästa JKL:   SJÖDALA GÅRD'S CARL GUSTAF AF VEGAS
Ägare: SÖDERKVIST LENA, EKERÖ
Uppfödare: ISACSON MONICA, MÖLNLYCKE