Nationell utställning TVÅÅKER 2018-07-07-001  Lördag
Arrangör:  Hallands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN CATTLEDOG Antal:  2
Domare:   GILLILAND KAREN, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RED-ALERT'S PANDORA
Ägare: PETERSSON SARA, ORREFORS
Uppfödare: HEMMINGS ULRIKA, VEGBY



AUSTRALIAN KELPIE Antal:  2
Domare:   GILLILAND KAREN, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RED HOPE BLACK JACK
Ägare: HEDENQUIST NORD SUSANNE, LJUNGBY
Uppfödare: ALFREDSSON CARINA, SIMLÅNGSDALEN



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  24
Domare:   GILLILAND KAREN, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI JV-16 NO JV-16 NORTHBAY KRAFTBREWD AT XSELL
Ägare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA
Uppfödare: NOBLE TOM & VANDERWEELE-N JODI, USA
 
Bästa valp:   DALILA FASHION DELL'ANGELINA TEX
Ägare: JOHANSSON MARIE, FREDRIKSDAL
Uppfödare: MASI ELEONORA, ITALIEN



BEARDED COLLIE Antal:  28
Domare:   GILLILAND KAREN, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BEARDMARKED'S ATTITUDE OF GRATITUDE
Ägare: RUNDBERG LIZ, ÄNGELHOLM
Uppfödare: RUNDBERG LIZ, RUNDBERG NICLAS, ÄNGELHOLM
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NO V-13 NORD UCH NORD V-10 SE V-15 GOONIE'S HIGHLANDER LAD
Ägare: VIGREN MONA, GRUMS
Uppfödare: JANSSON GUN, JANSSON MIA, SKOGHALL



BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL Antal:  2
Domare:   GILLILAND KAREN, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   A-TE-ELL'S GINZA
Ägare: HULTMAN ANDERSSON GUNILLA, LAGAN
Uppfödare: LYRHOLM CARIN, SKOGÅS
 
Bästa valp:   ETERNITY'S QUINTEN
Ägare: LARSSON CATHARINA, NÄSSJÖ
Uppfödare: ANDERSSON JESPER, ANDERSSON KARIN, JULITA



BELGISK VALLHUND/ LAEKENOIS Antal:  1
Domare:   GILLILAND KAREN, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. DK V-16 DK&NO UCH EUW-15 NO V-17 NORD V-15 NORD V-16 SE V-13-14-15 SE V-16-17 ROUGHRAGS DAZZLING DELILAH
Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN
Uppfödare: MAGNERHOLT CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN



BELGISK VALLHUND/ MALINOIS Antal:  1
Domare:   GILLILAND KAREN, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. DK UCH KORAD NO UCH KHÉMYRO'S AI-AIS
Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN
Uppfödare: SURING M, NEDERLÄNDERNA



BERGER DES PYRÉNÉES └ FACE RASE Antal:  3
Domare:   GILLILAND KAREN, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH BERGFRUENS ANTRASITT ARYA
Ägare: HANS-KRISTIAN HALMRAST, KODAL, NORGE
Uppfödare: FOSSUM GHITA & EIVIND BREDO, SYREVEIEN 9, NORGE



BERGER DES PYRÉNÉES └ POIL LONG Antal:  4
Domare:   GILLILAND KAREN, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH MOONPACK'S A BLACK FERRARI MONDIAL
Ägare: IVARSSON JENNY, SJUNTORP
Uppfödare: OLOFSSON JENNY, IVARSSON HENRIK, SJUNTORP



BRIARD Antal:  2
Domare:   THOMPSON RUTH, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH KORAD TRÉSOR DE BRIE NEWTON FAUVE GI
Ägare: NORD PAULINE, HÖRBY
Uppfödare: HÅKANSSON EVA, SÖSDALA
 
Bästa valp:   LAURENTIUZ OD LABICKA
Ägare: JOSTVIK CHARLOTTE, HELSINGBORG
Uppfödare: KUBESOVA EVA, TJECKIEN



CESKOSLOVENSKŢ VLCIAK Antal:  2
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-17 SE V-17 BERENIKE GRIBEDYR
Ägare: JOHANSSON ANTON, VÄXJÖ
Uppfödare: FRANTISEK HERBRICH, TJECKIEN
 
Bästa valp:   DREAMSKYLINE SHINING LITTLE DIAMOND
Ägare: SUNDH ANNA, LÅNGÅS
Uppfödare: SUNDH ANNA, LÅNGÅS



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  4
Domare:   ÅKESSON CARIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PERFECT IMAGE ICING ON THE CAKE
Ägare: STENS JESSICA, MORA
Uppfödare: YDSE LILLIAN MARIE, NORGE



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  29
Domare:   ÅKESSON CARIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LUNDECOCK'S BLACK ROSE
Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
 
Bästa valp:   FOG N' MISTS ABSOLUTELY RAVISHING
Ägare: DAHLQVIST SANDRA, PARTILLE
Uppfödare: DAHLQVIST SANDRA, HÖGSTRÖM MONA, PARTILLE
 
Bästa veteran:   KORAD LPI NORD UCH RLD N&F&A&M SE V-15 TJH(PTRH) SEAMIST ICE SPIRIT
Ägare: DROUGGE ANNE-MARIE, MOCKFJÄRD
Uppfödare: HAWKINS MARGARETA, ÅSA



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  1
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO V-17 NORD UCH LA PETIT RANA'S ARES DE XENIA
Ägare: DANHEIMER FREDRIQA, HEBERG
Uppfödare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, LANDSKRONA



LANCASHIRE HEELER Antal:  3
Domare:   CARTLEDGE LIZ, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   MIDSOMER'S FUTURE SPECIAL EDITITION
Ägare: WAHLBERG JOHANNA, FURULUND
Uppfödare: WAHLBERG JOHANNA, FURULUND



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  2
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MAPPY DITE MADDY DU BOIS DES TERNES
Ägare: HOFF SUSANNE, HALMSTAD
Uppfödare: TOURETTA NATHALIE, FRANKRIKE



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  3
Domare:   THOMPSON RUTH, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH ZOTTELS FLY ME TO THE MOON
Ägare: ERIKSSON ÅSA, KOLSVA
Uppfödare: CHRISTINA BAILEY, ENGLAND



PULI Antal:  6
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH INT U(D)CH SE U(D)CH WW-16 CSERI-SUBA'S CSÖRE
Ägare: BODIL RÜSZ, DK-9230 SVENSTRUPP, DANMARK
Uppfödare: ISTVÅN MENYHÅRT, UNGERN
 
Bästa valp:   IMPECCABLE SIXTH MOXIE MOMENTUM
Ägare: LENNARTSSON ULF, LAGAN
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE



PUMI Antal:  18
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH PILISI-KOCOS NOTAS
Ägare: JOHANSSON LENA, SKÄRBLACKA
Uppfödare: HOLDAMPF DORA, UNGERN
 
Bästa veteran:   FANCY CAROLICA'S ANI
Ägare: RIS CARINA, BERGHEM
Uppfödare: BRUSEVOLD CAROLA M PILZER, NO-1640 RÅDE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SKALLABACKENS
Uppfödare: ÅKERSTRÖM LARS, ÅKERSTRÖM ANNA, HALMSTAD



SCHAPENDOES Antal:  25
Domare:   UTHORN ANNA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH DK V-17 FI UCH NO JV-13 NO UCH NO V-13 NO V-14 SE UCH CARNAC'S OUTSTANDING OMICRON
Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG
Uppfödare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG
 
Bästa veteran:   CH╩NE COLLINE'S EXELLENT ENYA
Ägare: GRÖNVALL JESSICA, FJÄRÅS
Uppfödare: FREDRIKSSON CHRISTINA, FALKÖPING



SCHIPPERKE Antal:  3
Domare:   UTHORN ANNA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DE CH NORD UCH FAKSIMIL NOTA BENE
Ägare: SJÖWALL KRISTINA, ÄLVSERED
Uppfödare: LINDBERG AGNETA, RÄVLANDA



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  64
Domare:   CARTLEDGE LIZ, STORBRITANNIEN - Valpklass
CARTLEDGE LIZ, STORBRITANNIEN - Juniorklass
ÅKESSON CARIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LUNDECOCK'S COCONUT
Ägare: NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
 
Bästa valp:   KALIMERA'S DOMINO EFFECT
Ägare: SJÖGREN SARA, ÖSTRA SÖNNARSLÖV
Uppfödare: SJÖGREN CATARINA, SJÖGREN SARA, HÖRBY
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NO UCH NO V-13 SE UCH LUNDECOCK'S TIME TO PARTY
Ägare: MAJALA MÄRVI, RISÖGRUND
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BERMARKS
Uppfödare: BERGH-PERSSON ULLA, MARIESTAD



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  13
Domare:   CHAPMAN CHRISTINA, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KIM AV QUANTOS
Ägare: ERIK CASPERSEN, TJODALYNG, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE
 
Bästa valp:   QUE SERA SERA WIKING ROLLO
Ägare: BLIXT ANNA KARIN, LJUNGBY
Uppfödare: JÖNSSON LINDA, JÖNSSON JEFF, SVALÖV
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: AV QUANTOS
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  14
Domare:   CHAPMAN CHRISTINA, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE V-17 BABZY AV QUANTOS
Ägare: TOR W JOHANSEN, LILLESAND, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK V-14 IPOI NO UCH NO V-14 SE UCH KIIRAA AV QUANTOS
Ägare: TOR W JOHANSEN, LILLESAND, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NO-4790 LILLESAND



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  18
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH MAJOR POINT KINGSTONE
Ägare: RUUD INGVILD ANGEL, ÖDESHÖG
Uppfödare: MAYOROVA N A, RYSSLAND
 
Bästa valp:   PEPKITS AMORINA
Ägare: HANSEN LOTTA, LAHOLM
Uppfödare: ÖHMAN YVONNE, VÅRBY
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-16 SE VV-17 ALL TRADE SUGER AND SPICE
Ägare: ERIKSSON MALIN, VEBERÖD
Uppfödare: OHM INHRID P & AARAK PER M, NO-5578 NEDRE VATS
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CARDDICTED
Uppfödare: ERIKSSON MALIN, STRANDBERG RAGNAR, VEBERÖD



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  12
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH DAYFIELD'S YSGAWYN GWYNEDD
Ägare: DAGERTEG HANS, GUNNILSE
Uppfödare: DAGERTEG HANS, GUNNILSE
 
Bästa valp:   RYSLIP THE LION KING
Ägare: RAMBERG BO, MÖLNLYCKE
Uppfödare: MRS C E CARTLEDGE, ENGLAND



VIT HERDEHUND Antal:  11
Domare:   THOMPSON RUTH, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD LPI KONGLEGREND'S BRILLIANT ENERGI
Ägare: JOHN ARNE PETTERSEN, VÅLER I ěSTFOLD, NORGE
Uppfödare: ANDERSEN KARINA/ PETTERSEN JOHN A., NORGE
 
Bästa valp:   FROSTFLAKE'S WHITE WILJA
Ägare: HARTMAN DOMINA, HALMSTAD
Uppfödare: DELÉR LENA, SKÅNE-TRANÅS
 
Bästa veteran:   ROLLING DOG'S HOLY GANDALF
Ägare: SÖDERSTRÖM ELISABET, VÄRMDÖ
Uppfödare: SÖDERHOLM BIRGITTA, SVÄRDSJÖ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: FROSTFLAKE'S
Uppfödare: DELÉR LENA, SKÅNE-TRANÅS