Nationell utställning TVÅÅKER 2018-07-07-001  Lördag
Arrangör:  Hallands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 2 - SCHNAUZER, PINSCHER, MOLOSSER M.FL


AFFENPINSCHER Antal:  5
Domare:   LUNDSTRÖM PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH JEUW-15 NO UCH NORD V-15 SE UCH SE V-16-17 VELVET DANDY'S CINNAMON BUN
Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS
 
Bästa valp:   VELVET DANDY'S ICHABOD CRANE
Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS



BERNER SENNENHUND Antal:  35
Domare:   EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE JV-16 SE UCH BERNLJUNGENS HEFFA KLUMPEN
Ägare: ANDERSSON PETRINA, KÅGERÖD
Uppfödare: MOGOR CECILIA, YNGSJÖ
 
Bästa valp:   ZILVER-EXBO
Ägare: GUSTAFSSON CAROLINE, TORSHÄLLA
Uppfödare: HÖGSTRÖM ÅSA, ARNÄSVALL
 
Bästa veteran:   DALALEDS NINNIE TAXA
Ägare: LIND ANETTE, TOMELILLA
Uppfödare: LIRBANK ANNE-CHRISTINE, LÖVESTAD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: KRONBLOMMAS
Uppfödare: MAGNUSSON BJÖRN, SVARTSJÖ



BOXER Antal:  12
Domare:   DOUMA ROB, HOLLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DE LA PI'S ÄLSKLINGS ÄLVAN
Ägare: NILSSON ING-MARIE, VALLBERGA
Uppfödare: FOGELBERG BERGLUND PIA, BOTTNARYD
 
Bästa valp:   DE LA PI'S ATTRAKTIVA ANNA-GRETA
Ägare: FOGELBERG BERGLUND PIA, BOTTNARYD
Uppfödare: FOGELBERG BERGLUND PIA, BOTTNARYD
 
Bästa veteran:   KORAD LEMBERGI BOX KING CRIMSON V EUROZON
Ägare: HÅKANSSON ANN-BRITT, LÖBERÖD
Uppfödare: RIGOCZKY JOZSEFNE, HU-7252 ATTALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DE LA PI'S
Uppfödare: FOGELBERG BERGLUND PIA, BOTTNARYD



BULLMASTIFF Antal:  16
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CANE GUARDIANO NEPTUNE OF THEGALAXY
Ägare: JIMMY GOLDSCHMIDT JENSEN & SUSAN KUREK, VORDINGBORG, DANMARK
Uppfödare: MARIDESPI GEORGALA & ROUSS, GREKLAND
 
Bästa valp:   CANE GUARDIANO STRIPES & STYLE
Ägare: JIMMY GOLDSCHMIDT JENSEN & SUSAN KUREK, VORDINGBORG, DANMARK
Uppfödare: 



CANE CORSO Antal:  11
Domare:   MERATI LORENA, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NICCMARKZ MAC AMAZING
Ägare: GRIPEMARK NINA, HELSINGBORG
Uppfödare: GRIPEMARK NINA, MÖRARP
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: NICCMARKZ
Uppfödare: GRIPEMARK NINA, MÖRARP



DANSK-SVENSK GÅRDSHUND Antal:  31
Domare:   WESSELTOFT SÖREN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CANDELINZ JUST A JOYFUL JIPPY
Ägare: SANDELIN MARIE, MÅNSTAD
Uppfödare: SANDELIN MARIE, MÅNSTAD
 
Bästa valp:   CANDELINZ PASSPÅ PIMPINETTA PIPPI
Ägare: NORSTEN KRISTIAN, LÄNGHEM
Uppfödare: SANDELIN MARIE, MÅNSTAD
 
Bästa veteran:   SE UCH HARITZAS ZOLO
Ägare: CAJHAGEN GÖRAN, SVEDALA
Uppfödare: CAJHAGEN GÖRAN, LINELL PIA, SVEDALA



DOBERMANN Antal:  3
Domare:   PETKEVICA BEATA, LETTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LEALINES AJAX
Ägare: FAGERSTRÖM CARINA, HELSINGBORG
Uppfödare: HANSEN ANDREAS, PERSSON ANNA, HÖRBY



DOGO CANARIO Antal:  6
Domare:   WESSELTOFT SÖREN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SELMAGÅRDENS AZTA
Ägare: LUNDIN MARIA, DEGERFORS
Uppfödare: LUNDIN MARIA, DEGERFORS
 
Bästa veteran:   SE UCH KEMOK'S ZUNI
Ägare: LUNDIN MARIA, DEGERFORS
Uppfödare: HOPMAN LENNY, LINNÉR HOPMAN ÅSA, LESJÖFORS



DOGUE DE BORDEAUX Antal:  13
Domare:   WESSELTOFT SÖREN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH ALL BRAND BORDEAUX VILDVITTRA
Ägare: ALLBRAND ELISABETH, NOL
Uppfödare: ALLBRAND ELISABETH, ALLBRAND DAVID, NOL
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GRANDE BULL'S
Uppfödare: FYHR HEDQVIST MARINA, TALLBERG NICLAS, FORSHEDA



DVÄRGPINSCHER Antal:  25
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EARTHQUAKE Z KLANU LOBUZOW
Ägare: HÅKANSSON CAROLA, LUND
Uppfödare: ANNA BUKOWSKA, POLEN
 
Bästa valp:   CAMALIS OSCAR ONE STEP AHEAD
Ägare: OLSON CAROLINE, KLIPPAN
Uppfödare: HÅKANSSON CAROLA, DAHLSTRÖM KICKI, LUND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MILLENHOFF'S
Uppfödare: CARLZON MARIA, MÖLLER JIMMY, EKEBY



DVÄRGSCHNAUZER, PEPPAR & SALT Antal:  19
Domare:   PETKEVICA BEATA, LETTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MAC LINK'S THIS IS LOVE
Ägare: HOFFMAN LIZ, VÄSTERÅS
Uppfödare: ANDREASSON WEISZBACH SUSANNE, PIXBO
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK V-10 NO V-13 NORD UCH NORD V-16 & VV-16 NORD VV-16 SE V-11 MOTOWN'S WALK THE LINE
Ägare: ANDERSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: BJÖRKLUND PAULINE, KULLAVIK



DVÄRGSCHNAUZER, SVART Antal:  23
Domare:   PETKEVICA BEATA, LETTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RU CH DREAMKISS I SO DECIDED
Ägare: TATIANA KAPTSOVA, RYSSLAND
Uppfödare: KAPTSOVA T, RYSSLAND
 
Bästa valp:   DREAMKISS DANGEROUS RIVAL
Ägare: BROGREN TORE, YSTAD
Uppfödare: KAPTSOVA TATIANA, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. LT CH NORD V-15 NORD VV-15 SE UCH DREAMKISS TETE-A-TETE
Ägare: BROGREN TORE, YSTAD
Uppfödare: KAPTSOVA T YU, RYSSLAND



DVÄRGSCHNAUZER, SVART & SILVER Antal:  27
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 NORD UCH SE JV-16 HÖNSETORPS EXTREME CHAOS
Ägare: LUNDH CARINA, HÖKERUM
Uppfödare: OSKARSSON MALIN, ALINGSÅS



DVÄRGSCHNAUZER, VIT Antal:  6
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE V-17 KAHNJEE COLE LEROY-JENKINS
Ägare: ANDERSSON RAPP CARINA
Uppfödare: JOHANSSON HELENA, SKENE



GRAND DANOIS Antal:  15
Domare:   LUNDSTRÖM PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-17 SE JV-17 NORDLANDIA DANES BELLATRIX
Ägare: OTTERSTEN RASMUS, VARA
Uppfödare: OTTERSTEN RASMUS, OTTERSTEN JOHAN, VÄSTRA FRÖLUNDA
 
Bästa valp:   FLYYANS COOL ON THE ROOF
Ägare: SANDBERG LEON ELISABETH, FJÄRÅS
Uppfödare: SANDBERG LEON ELISABETH, FJÄRÅS



GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND Antal:  6
Domare:   EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH RIIWA KARANTANSKA
Ägare: KRUSE INGRID, BRÄKNE-HOBY
Uppfödare: JERKOVIC NECA, SLOVENIEN
 
Bästa valp:   WIITCH-HOO'S IVAN HOE
Ägare: KRUSE INGRID, BRÄKNE-HOBY
Uppfödare: KRUSE INGRID, TÖRNQVIST GUNILLA, BRÄKNE-HOBY



HOVAWART Antal:  3
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. DK UCH KORAD NO UCH CHEFKA'S JUST A FEELING
Ägare: WALLIN JENNY, SEGELTORP
Uppfödare: EKMAN MARIA, HUDDINGE



LEONBERGER Antal:  34
Domare:   THOMPSON RUTH, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH NORD UCH NORDIC CH SE UCH LA DOLCE LUNA'S LEGACYSOULMATEFORME
Ägare: VON HOLTEN MATILDE, SMÅLANDSSTENAR
Uppfödare: VON HOLTEN ELISE, SMÅLANDSSTENAR
 
Bästa valp:   ARCHIBALD IZ GALKINA GNEZDA
Ägare: ÖBERG PER, VARBERG
Uppfödare: KARAVAYTSEVA G.D, RYSSLAND



MASTIFF Antal:  2
Domare:   WESSELTOFT SÖREN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH THOMASTER NEW DIRECTION
Ägare: MONA SEJERSBěL, 8762 FLEMMING, DANMARK
Uppfödare: M FOX & P FOX, STORBRITANNIEN



NEWFOUNDLANDSHUND Antal:  10
Domare:   EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CLE BAS WILD HANOCK
Ägare: JOHANSSON KERSTIN, ÖRKELLJUNGA
Uppfödare: ÅKESSON MONIKA, HÄSSLEHOLM
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CLE BAS
Uppfödare: ÅKESSON MONIKA, HÄSSLEHOLM



PINSCHER Antal:  8
Domare:   LUNDSTRÖM PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LILLA ENEBYS TILLIE
Ägare: ERIKSSON ANNELIE, RANSÄTER
Uppfödare: NILSSON SUSANNE, NILSSON ULF, MÄRSTA
 
Bästa veteran:   BE MEJA'S COUSCOUS
Ägare: OLSSON ANNETTE, ÅSA
Uppfödare: HAGEN MATILDE, HAGEN BJÖRN, ASMUNDTORP



PYRENÉERHUND Antal:  6
Domare:   THOMPSON RUTH, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-17 VI'SKALY'S FLOWER POWER
Ägare: JOHANSSON LOUISE, GLOMMEN
Uppfödare: MATTISSON SANDSTRÖM INGELA, SANDSTRÖM PERNILLA, LÖBERÖD



PYRENEISK MASTIFF Antal:  4
Domare:   PETKEVICA BEATA, LETTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   XUME DE SUMENDI
Ägare: LINDBERG SUSANNE, SALA
Uppfödare: LUNATE GARCIA ASIER



RIESENSCHNAUZER, SVART Antal:  4
Domare:   WESSELTOFT SÖREN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK V-16 DK V-17 DK&NO UCH NO JV-16 SE JV-16 SE V-16 GIANT CONNECTION CHOTT-ANS ANGEL
Ägare: ORRE CHARLOTTE, VÄXJÖ
Uppfödare: NORRMAN CHRISTINA, KRISTIANSTAD



ROTTWEILER Antal:  18
Domare:   PETKEVICA BEATA, LETTLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IPOI JORDAN HOUSE OF LAZIC
Ägare: WALDEMARSSON HENRIK, HÖLLVIKEN
Uppfödare: LAZIC BRANKO, BIJELJINA



SANKT BERNHARDSHUND, KORTHÅRIG Antal:  5
Domare:   THOMPSON RUTH, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH SE UCH ST ZAMBA'S DOWNTOWN DIAMOND
Ägare: TORSTENSSON MALIN, BREDARED
Uppfödare: PRÖVEN RUTH L, NORGE



SANKT BERNHARDSHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  7
Domare:   THOMPSON RUTH, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FEVITES DIIWA
Ägare: FINNILÄ TEIJA, MÖRRUM
Uppfödare: FINNILÄ TEIJA, MÖRRUM



SCHNAUZER, PEPPAR & SALT Antal:  11
Domare:   LUNDSTRÖM PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH VELVET DANDY'S NEAPOLITAN DYNAMITE
Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS
 
Bästa veteran:   SE UCH VELVET DANDY'S NEAPOLITAN DYNAMITE
Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS



SCHNAUZER, SVART Antal:  8
Domare:   LUNDSTRÖM PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH NO UCH SE UCH SE V-17 WW-17 VELVET DANDY'S FAFNER
Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS



SHAR PEI Antal:  7
Domare:   THORPE MARIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HAFFERLAFFEN OLD FASHIONED
Ägare: FORSANDER EKMAN MARGARETHA, VINSLÖV
Uppfödare: METTE KROG ANDERSEN, TÅRUP BYGADE 22, TÅRUP, DANMARK
 
Bästa valp:   TUFFSKIN'S DIAMOND MOON OF BARODA
Ägare: PEDERSEN LENA, SKURUP
Uppfödare: BJÖRK ELISABETH, GRÖDINGE



TIBETANSK MASTIFF Antal:  1
Domare:   THOMPSON RUTH, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SENG KHRI QIANLIYAN
Ägare: SANDELIN MIA, VOLLSJÖ
Uppfödare: MARTON EVA, UNGERN