Nationell utställning TVÅÅKER 2018-07-07-001  Lördag
Arrangör:  Hallands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 3 - TERRIER


AIREDALETERRIER Antal:  8
Domare:   KANAS ROBERT, SLOVAKIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JOVAL'S ANGEL OF THE NORTHERN LIGHT
Ägare: ÅHS FREDRIK, ÖDESHÖG
Uppfödare: VALERIA & JOHN RICKARD, USA
 
Bästa valp:   LOVESTORM'S WONDERFUL CHRISTMASTIME
Ägare: SVERKÉN ANNA, NYBRO
Uppfödare: STREIJFFERT LOTTA, FRIDLEVSTAD



AMERICAN HAIRLESS TERRIER Antal:  3
Domare:   HAAPANIEMI ELINA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-17 DK V-17 SE JV-17 SE V-17 ELLY PLUMP'S DEADLY-DESOTO
Ägare: STIVERIUS LUNDQVIST KARIN, FURULUND
Uppfödare: FORSBERG ELLINOR, TECKOMATORP



AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER Antal:  26
Domare:   GRANANDER MORGAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ZICAN'S HAVE TO HAVE MUDCAKE
Ägare: BENJAMINSON CECILIA, ESKILSTUNA
Uppfödare: BENJAMINSON CECILIA, ESKILSTUNA
 
Bästa avelsgrupp:   EE CH FDI FI UCH FI V-16 SE UCH ZICAN'S BZ ELEVENTH MIRACLE
Ägare: BENJAMINSON CECILIA, ESKILSTUNA
Uppfödare: CEDERLÖF PATRIK, BENJAMINSON CECILIA, ÅKERSBERGA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ZICAN'S
Uppfödare: BENJAMINSON CECILIA, ESKILSTUNA



AMERICAN TOY FOX TERRIER Antal:  1
Domare:   HAAPANIEMI ELINA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   ALMA DE STEOL PHOEBE FOR BEACHHOUSE
Ägare: BOUVIN ELINOR, OSKARSTRÖM
Uppfödare: STEKHINA O A, RYSSLAND



AUSTRALISK TERRIER Antal:  12
Domare:   LIIMATAINEN JUSSI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH EUW-16 NORD V-16 WW-14 WW-16 WW-17 JASKARIN PLAY WITH FIRE
Ägare: NORÉN LISBETH, SOLNA
Uppfödare: WALLDÉN MARKUS, WALLDÉN SAIJA, GNESTA
 
Bästa veteran:   STELLA
Ägare: BARRY JOSEFINE, KULLAVIK
Uppfödare: JANSSON LAU ELISABETH, KULLAVIK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BARRY HILL'S
Uppfödare: BARRY JOSEFINE, KULLAVIK



BEDLINGTONTERRIER Antal:  2
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLÅ SKUGGANS WILLOWWIND SILVERCLOUD
Ägare: HÖGLUND MONIKA, HÄSSLEHOLM
Uppfödare: LYBERG ROLF, LYBERG ANN-MARIE, STOCKARYD



BORDERTERRIER Antal:  28
Domare:   CRONANDER ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EE CH FI UCH LT CH SE UCH BJÖRSHULTS DASHING DEXTER
Ägare: CARLSSON MARIE, NYKÖPING
Uppfödare: CARLSSON MARIE, HJELM MAUD, NYKÖPING
 
Bästa valp:   BOMBAX NATURELLA
Ägare: BOHM EKMAN YLVA, VARBERG
Uppfödare: STAFBERG CARL GUNNAR, VIKNER STAFBERG MONICA, BJÖRKLINGE
 
Bästa veteran:   DK UCH LT CH SE UCH BJÖRSHULTS YRSA
Ägare: CARLSSON MARIE, NYKÖPING
Uppfödare: CARLSSON MARIE, HJELM MAUD, NYKÖPING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BJÖRSHULTS
Uppfödare: CARLSSON MARIE, HJELM MAUD, NYKÖPING



CAIRNTERRIER Antal:  24
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-15 DKCH(+J) EA CH EE CH EUW-16 JEUW-15 NORD V-15 & JV-15 RU CH SE UCH US CH HJOHOO'S LOVE LOOKING AT HJO
Ägare: TEODORSSON ELISABETH, HJO
Uppfödare: THEODORSSON ELISABETH, HJO
 
Bästa veteran:   AT CH C.I.B. CH CH FI U(D)CH HU CH SE UCH VDH CH ROCCO'S COLLAR HAPPY SOUL MAN
Ägare: BRIGITTE ERNI, LIPPOLDSWILEN, SCHWEIZ
Uppfödare: PÄRSSINEN LEENA-MAIJA, FINLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TRIBUNS
Uppfödare: SÖDERWALL EVA, DUFWA LOUISE, LÅNGÅS



CESKYTERRIER Antal:  8
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE V-17 SELLANDAFJALLS ZIGRID
Ägare: SVÄRD MIA, BJÖRKLINGE
Uppfödare: SVÄRD MIA, SVÄRD MICHAEL, BJÖRKLINGE



DANDIE DINMONT TERRIER Antal:  9
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DARIANT INFINITI
Ägare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, GLANSHAMMAR
Uppfödare: FADEEVA A V, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   SE UCH NEW BORN'S FRIDA
Ägare: NILSSON MARIE-LOUISE, JÖNKÖPING
Uppfödare: NILSSON MARIE-LOUISE, STENSTORP



IRISH GLEN OF IMAAL TERRIER Antal:  1
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BOWLER HAT'S LINDY HOP
Ägare: HALLBERG ANNA, VÄRÖBACKA
Uppfödare: GUSTAFSSON RUNE, GRANFORS ANN-CHRISTIN, FOTSKÄL



IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER Antal:  20
Domare:   GRANANDER MORGAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. FI UCH NO UCH SE UCH SE V-17 CAMERON ROCK MY WORLD
Ägare: HULTHÉN HELÉN, SALA
Uppfödare: HULTHÉN HELÉN, SÖDERKVIST MARIA, SALA
 
Bästa veteran:   AT&CH CH C.I.B.&DK&NO UCH DE&VDH CH EUW-11 HU CH NL CH SE VV-16 SE&FI UCH CAMERON SYRUP AND HONEY
Ägare: FASNACHT GUNILLA, LINDOME
Uppfödare: HULTHÉN HELÉNE, SÖDERKVIST MARIA, SALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CAMERON
Uppfödare: HULTHÉN HELÉNE, SÖDERKVIST MARIA, SALA



IRLÄNDSK TERRIER Antal:  2
Domare:   HARBIN ROBERT, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FIREFLASH GOLD DUST
Ägare: HAGSTRÖM GERTRUD, KALMAR
Uppfödare: METSCHULAT SONJA, TYSKLAND



JACK RUSSELL TERRIER Antal:  29
Domare:   MERATI LORENA, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GOLDSAND'S GOODIE BAG
Ägare: HAGSTRÖM GERTRUD, KALMAR
Uppfödare: SANDELL BARK MADELEINE, JOHANNISHUS
 
Bästa valp:   STJÄRNLIDENS PRINCESS XENA
Ägare: AEVERDEEN LINDA, MÖLNDAL
Uppfödare: LAMKÉN LENA, LAMKÉN ANDERS, ÅSA



KERRY BLUE TERRIER Antal:  5
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SHYLOCH UPPERCLASS
Ägare: NEUZIL IRENE, HALLSBERG
Uppfödare: KVIVESEN HELGE, NO-1765 HALDEN



LAKELANDTERRIER Antal:  3
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SCARTOP DEFIANT
Ägare: HUNT ANN, NOSSEBRO
Uppfödare: HUNT BERT, HUNT ANN, NOSSEBRO
 
Bästa valp:   NETTÄNGENS DISA
Ägare: ANDERSSON ANETTE, GRUMS
Uppfödare: ANDERSSON ANETTE, ANDERSSON JOHNNY, GRUMS



MANCHESTERTERRIER Antal:  2
Domare:   HARBIN ROBERT, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-17 NO JV-17 NO V-17 SE JV-17 SE V-17 X-PECTED DINE MITES HERMIONE
Ägare: AHRNE HANS, BORÅS
Uppfödare: KAHRS KIRSTI HUSTAD & KAHRS ERIK, NORGE



MINIATYRBULLTERRIER Antal:  13
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   M WAMI'S SWEDISH DESIGN DIPLOMATICO
Ägare: PRAHL EMMA, HÄSSLEHOLM
Uppfödare: PRAHL BIRGITTA, PRAHL EMMA, HÖRBY
 
Bästa valp:   MARTIAL'S BREED HELLRAISER
Ägare: JOHANSSON CECILIA, VÄNERSBORG
Uppfödare: BULL ANN JEANETTE STENHAUG, NORGE



NORFOLKTERRIER Antal:  15
Domare:   HARBIN ROBERT, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BY CH LT CH LV CH RU CH SE UCH WW-16 TERRAVIRTUS EDINBURGH DUKE
Ägare: A PETROVA, O ZILOTINA, ST PETRSBURG 197373, RYSSLAND
Uppfödare: MOROZOVA V, RYSSLAND



NORWICHTERRIER Antal:  8
Domare:   HARBIN ROBERT, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FLOTTATJÄRN'S MESSA OF BASCO
Ägare: ANDORFF-RIPA EWA-MARIA, ALINGSÅS
Uppfödare: ANDORFF EWA-MARIA, ALINGSÅS
 
Bästa valp:   KULLALYCKANS KIND OF SPECIAL
Ägare: MURRAY ISABELLA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: ALFREDSSON LARS-OLOF, ALFREDSSON ULLA, LAMMHULT



PARSON RUSSELL TERRIER Antal:  5
Domare:   KANAS ROBERT, SLOVAKIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH DOUBLE BARREL'S WRINKLER
Ägare: TROFAST BRITT-MARIE, SÄVSJÖ
Uppfödare: OLSSON BÄCK MONICA, BROMÖLLA



SEALYHAMTERRIER Antal:  3
Domare:   EK JAN-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WHITE CLOWNES PROSECCO MIONETTOGOLD
Ägare: PALMQVIST JENNY, VISKAFORS
Uppfödare: PALMQVIST JENNY, VISKAFORS



SILKY TERRIER Antal:  2
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SOFTHAIR'S SILVER YOU YOU
Ägare: SAMUELSSON BRITTA, FJÄRÅS
Uppfödare: SAMUELSSON BRITTA, FJÄRÅS



SKOTSK TERRIER Antal:  11
Domare:   EK JAN-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH MANDOWAL CLASSICCHARMFOR STONEGARTH
Ägare: VAN DER STEEN PETER, LÖDÖSE
Uppfödare: BORCHIN MATEI, RUMÄNIEN



SKYETERRIER Antal:  9
Domare:   EK JAN-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SKYELUCK DREAM DEFENDER
Ägare: SVENRAS CARITA, MÖRBYLÅNGA
Uppfödare: JOKINEN ANU-MAARIT, FINLAND



SLÄTHÅRIG FOXTERRIER Antal:  4
Domare:   HARBIN ROBERT, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ROTTRIVER'S UNPLUGGED
Ägare: OLANDER LINDBLOM KRISTER, HELSINGBORG
Uppfödare: OLANDER LINDBLOM KRISTER, ANSAS MARIE, HELSINGBORG



STAFFORDSHIRE BULLTERRIER Antal:  62
Domare:   KANAS ROBERT, SLOVAKIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-17 DK UCH FI UCH NO JV-17 NO UCH NO V-17 NORD UCH SE UCH HARRYSTAFF'S YUKON
Ägare: JANSSON MIKAELA, VÄNGE
Uppfödare: JANSSON MIKAELA, JANSSON BRITT-MARIE
 
Bästa valp:   GOLDSTAFF'S KIND OF A BIG DEAL
Ägare: CAMILLA MILLIS CHRISTIANSEN, HOLTE, DANMARK
Uppfödare: HOLME SANDRA, NO-1540 VESTBY
 
Bästa veteran:   C.I.B. SE UCH CANESTELLAS DIAMONDS ARE FOREVER
Ägare: STINE RIST, NORDKISA, NORGE
Uppfödare: LÖVHEIM ANITA/ REPPESGÅRD LARS, NORGE
 
Bästa avelsgrupp:   DUKATA'S MIRA
Ägare: GÖRANSSON SABINA, HÖRBY
Uppfödare: JOHANSSON SABINA, HÖRBY
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DUKATA'S
Uppfödare: JOHANSSON SABINA, HÖRBY



STRÄVHÅRIG FOXTERRIER Antal:  4
Domare:   HARBIN ROBERT, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JOLLYFOX TOP OF THE LINE
Ägare: RYDBERG PIA, LÄCKEBY
Uppfödare: RYDBERG PIA, LÄCKEBY



TERRIER BRASILEIRO Antal:  5
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH ZOLI-DARES BRAZILIAN ZAMBA DUKE
Ägare: STRAND ANNELI, BRASTAD
Uppfödare: ERIKSSON ANNIKA, VÄRMDÖ
 
Bästa valp:   SHERIDOG PRAIA DO ROSE
Ägare: OTTOSSON KARIN, SVENSHÖGEN
Uppfödare: OTTOSSON KARIN, SVENSHÖGEN



TYSK JAKTTERRIER Antal:  1
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J GAMEKEEPER'S OLGA
Ägare: BRATTSTRÖM LARS-ERIK, TVÅÅKER
Uppfödare: STOLT CARL-FREDRIK, ELVING KENTH, TORESTORP



WELSHTERRIER Antal:  4
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GORMS ÄSSET
Ägare: RHODIN EWA, HABO
Uppfödare: RHODIN ANDERS, RHODIN EWA, HABO



WEST HIGHLAND WHITE TERRIER Antal:  17
Domare:   LIIMATAINEN JUSSI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TAILS UP BONNE CHANCE TIGER
Ägare: WIKSTRÖM ANNA, STRÖVELSTORP
Uppfödare: WIKSTRÖM HELENA, WIKSTRÖM ANNA, STRÖVELSTORP
 
Bästa valp:   SMASH DALLAS
Ägare: THOMSON LOUISE, HÖGANÄS
Uppfödare: THOMSON LOUISE, HÖGANÄS



YORKSHIRETERRIER Antal:  17
Domare:   LILJEQVIST LIZ-BETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH DEBONAIRE'S STAND BY ME
Ägare: NINA ěSTLI, DAL, NORGE
Uppfödare: UNDÉN BERNICE, ALINGSÅS
 
Bästa valp:   DJAKARTAS LOLITA LEMPICKA
Ägare: PERSSON AGNETHA, STRÄNGNÄS
Uppfödare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA
 
Bästa veteran:   SE UCH PEARLSTRING STRINGS OF FIRE
Ägare: SCHWEITZ ANN-KRISTINE, KUNGSÄNGEN
Uppfödare: AHLSTEDT ANN-KATRIN, SIMLÅNGSDALEN