Nordic Dog Show VÄNERSBORG 2019-06-08-001  Lördag
Arrangör:  Norra Älvsborgs Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN KELPIE Antal:  2
Domare:   KARLSSON CAMILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ULLHEDENS FABULUS FREYA
Ägare: ANDERSSON ANNETTE, SKÖVDE
Uppfödare: BERG CAMILLA, ÅKERSBERGA
 
Bästa JKL:   EVALLENS CHOCOLATE ZINDRA
Ägare: ILETORP ANNA, STILLINGSÖN
Uppfödare: KARLSSON MYRBRINK EWA, ALMUNGE



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  24
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-18 NO V-18 NORD JV-18 NORD V-18 EASY MADE BY PATCHWORK
Ägare: JOHANSSON MARIE, FREDRIKSDAL
Uppfödare: MOROSO DANIELE, ITALIEN
 
Bästa valp:   ÖSTRA GREDA BLACK AS NIGHT
Ägare: BÄCK ÅSE, YTTERBY
Uppfödare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA
 
Bästa JKL:   MISS SUNSET DREAM ELVIKAM
Ägare: UMIECKA IWONA, KLIPPAN
Uppfödare: BEATA LESNIAK, POLEN



BEARDED COLLIE Antal:  19
Domare:   KARLSSON CAMILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ALISTAIR'S DRESSED TO IMPRESS
Ägare: ÖVALL GUNILLA, GÖTENE
Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ
 
Bästa valp:   OLD CASTLEBRIDGE BEYOND BEAUTY
Ägare: VIGREN MONA, GRUMS
Uppfödare: VIGREN MONA, VIGREN PERRY, GRUMS
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NO V-13 NORD UCH NORD V-10 SE V-15 GOONIE'S HIGHLANDER LAD
Ägare: VIGREN MONA, GRUMS
Uppfödare: JANSSON GUN, JANSSON MIA, SKOGHALL
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LÄRKÄNGEN'S
Uppfödare: ÖHQVIST ANNE-MARIE, ÖHQVIST JENNY, EDSVALLA
 
Bästa JKL:   ALISTAIR'S DRESSED TO IMPRESS
Ägare: ÖVALL GUNILLA, GÖTENE
Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ



BEAUCERON Antal:  1
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH JEUW-18 SILOGÅRDEN'S NIXXON
Ägare: LANTZ EVA, HJORTKVARN
Uppfödare: LANTZ EVA, HJORTKVARN



BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL Antal:  2
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BAZZAKULLS CALVIN KLEIN
Ägare: LINDH KARIN, GÄLLSTAD
Uppfödare: NILSSON HELÉNE, JOHANSSON ROSMARI, SMEDSTORP



BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN Antal:  4
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KVINA'S MUST BE A DREAM(T)
Ägare: ANETT VIK, TOMREFJORDEN, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN ALYN HUNSBEDT, NO-4480 KVINESDAL



BERGER DES PYRÉNÉES └ POIL LONG Antal:  4
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NORD V-18 SE UCH HOB-NOB'S MINOUCHE
Ägare: IVARSSON JENNY, SJUNTORP
Uppfödare: WESTERBERG MONICA, LUNDH ULRIKA, ÅKERSBERGA



CESKOSLOVENSKŢ VLCIAK Antal:  3
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-18 SE V-18 DREAMSKYLINE SHINING LITTLE DIAMOND
Ägare: SUNDH ANNA, LÅNGÅS
Uppfödare: SUNDH ANNA, LÅNGÅS



CHODSKŢ PES Antal:  9
Domare:   KARLSSON CAMILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-19 ESCALATE ZE ZEVLOVA DVORA
Ägare: ANDERSSON HANNA, TIDAHOLM
Uppfödare: ANDREA SESTAKOVA ZEVLOVA, TJECKIEN
 
Bästa JKL:   SE JV-19 ESCALATE ZE ZEVLOVA DVORA
Ägare: ANDERSSON HANNA, TIDAHOLM
Uppfödare: ANDREA SESTAKOVA ZEVLOVA, TJECKIEN



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  4
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GEMDALES GUDOMLIGA GABRIEL
Ägare: FRANZÉN BRITT, VINNINGA
Uppfödare: ANDERSSON YVONNE, GETINGE
 
Bästa JKL:   GEMDALES GUDOMLIGA GABRIEL
Ägare: FRANZÉN BRITT, VINNINGA
Uppfödare: ANDERSSON YVONNE, GETINGE



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  14
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SAPPHIRESKY LIKE A DIAMOND
Ägare: ANDERSSON ANETTE, GRUMS
Uppfödare: BURCHARD STEPHANIE, BURCHARD LENA, ALINGSÅS
 
Bästa valp:   SPEEDYCROWN'S ENTERING MY HEART
Ägare: HENRIKSSON ANN-LOUISE, GRÄSTORP
Uppfödare: NÄSLUND CHATARINA, ÅSTRÖM PER, SURAHAMMAR
 
Bästa JKL:   RUNNERWAY SURPRICE IN BLACK
Ägare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ
Uppfödare: KARLSSON SUSANNE, SVARTÅ



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  1
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BOZAZZI CIZZI
Ägare: HANSSON SIV, VEDUM
Uppfödare: HENRIKSSON LISELOTT, RIMBO



LANCASHIRE HEELER Antal:  3
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   LIMESPIRIT THE GREY LADY
Ägare: STÅHL VERONIKA, DINGLE
Uppfödare: TUOMISTO EEVA, FINLAND



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  10
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FUZZBOTTOM QUEEN
Ägare: SÖDERLUND MARITHA, NORA
Uppfödare: PATRICIA ANN ADAMS, USA
 
Bästa valp:   MINIMARK AGAINST ALL ODDS
Ägare: SÖDERLUND EMMA, VÄNERSBORG
Uppfödare: FRITTMANN IVETT, UNGERN
 
Bästa JKL:   FUZZBOTTOM QUEEN
Ägare: SÖDERLUND MARITHA, NORA
Uppfödare: PATRICIA ANN ADAMS, USA



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  1
Domare:   KARLSSON CAMILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE V-18 SE V-19 DIZZNY'Z BENIGHTED BLIZZARD
Ägare: JONSSON LENA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, WALLSTRÖM PER, LÅNGSHYTTAN



PULI Antal:  2
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-15 SE UCH SZARCSA'S ELUSIVE ELEMENT
Ägare: PALMQVIST JENNY, BORGSTENA
Uppfödare: PALMQVIST JENNY, BORGSTENA



PUMI Antal:  18
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK&NO UCH EUW-18 NO V-16&17 PL CH SE&FI UCH NAPOS ZAJOS
Ägare: RIS CARINA, BERGHEM
Uppfödare: METSÄVAINIO EILA, FINLAND
 
Bästa valp:   BOJTOSFÜLÜ PAJKOS ARDÓ
Ägare: LIV LAURITSEN, LIER, NORGE
Uppfödare: BOTYÅNSZKI JÅNOS, UNGERN
 
Bästa veteran:   AGHD I RLD N SE UCH EGO DOG'S AMAZING AND EXCLUSIVE
Ägare: STRANDNER JOHANNA, KÄRNA
Uppfödare: WILLBLAD EMMA, TYRESÖ
 
Bästa JKL:   SE JV-19 SE V-19 TJAVARODA'S MIRACLE OF NORDIC LIGHT
Ägare: JAESCHKE PELLONPÄÄ HELEN, TIERP
Uppfödare: JAESCHKE PELLONPÄÄ HELEN, TIERP



SCHAPENDOES Antal:  21
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TROLLTORPET'S TINTIN BUENABUSA
Ägare: ERIKSSON ANN, HJÄLTEBY
Uppfödare: ERIKSSON ANN, NYCKELGÅRD LARS-PETER, HJÄLTEBY
 
Bästa veteran:   LPI NO UCH SE UCH JOLLY BOB AV ULFSÄTER
Ägare: HAGBERG JOHANNA, GRÄSTORP
Uppfödare: HAMMAR LARS, GRÄSTORP
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HAPPIEST TAILS
Uppfödare: LEIFSTEDT ANNELIE, HÄRRYDA
 
Bästa JKL:   TROLLTORPET'S ENERGY OF DREAM DANTE
Ägare: ERIKSSON ANN, HJÄLTEBY
Uppfödare: ERIKSSON ANN, NYCKELGÅRD LARS-PETER, HJÄLTEBY



SCHIPPERKE Antal:  6
Domare:   SANDAHL DODO - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLACK SHADOW'S GOT U INTO MY LIFE
Ägare: LORENZ PIA, KUNGSBACKA
Uppfödare: EDITH LINDENFELSER, TYSKLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD UCH & SE UCH HARÅBS TESSAN
Ägare: LUNDIN SIV, ARVIKA
Uppfödare: ÅBERG HARRIET, VIKBOLANDET
 
Bästa JKL:   BLACK SHADOW'S GOT U INTO MY LIFE
Ägare: LORENZ PIA, KUNGSBACKA
Uppfödare: EDITH LINDENFELSER, TYSKLAND



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  22
Domare:   KARLSSON CAMILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD JV-11 SE UCH SE V-19 SE VV-18 SE VV-19 LUNDECOCK'S NOLL KOLL KOKOSBOLL
Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
 
Bästa valp:   WOODMIST MY ICE MOON
Ägare: SJÖGREN ANN-BRITT, APLARED
Uppfödare: SJÖGREN ANN-BRITT, APLARED
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD JV-11 SE UCH SE V-19 SE VV-18 SE VV-19 LUNDECOCK'S NOLL KOLL KOKOSBOLL
Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
 
Bästa JKL:   WOODMIST FINE SHADED MOMENT
Ägare: SJÖGREN ANN-BRITT, APLARED
Uppfödare: SJÖGREN ANN-BRITT, APLARED



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  3
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   BERVANGER KATCHALI
Ägare: STRÅKENHEIM MARYLEN, UDDEVALLA
Uppfödare: LAMCZYK KATARZYNA, HEDEKAS



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  8
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-18 SE JV-19 SINDRE AV QUANTOS
Ägare: TOR W JOHANSEN, NORGE
Uppfödare: JOHANSSEN T W/JENSEN I L, NORGE
 
Bästa JKL:   SE JV-18 SE JV-19 SINDRE AV QUANTOS
Ägare: TOR W JOHANSEN, NORGE
Uppfödare: JOHANSSEN T W/JENSEN I L, NORGE



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  13
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CLOVERTRAILS A GIRLS BEST FRIEND
Ägare: PLOMP JANNEKE, TIDAHOLM
Uppfödare: PLOMP JANNEKE, VAN DER BEEK COR, TIDAHOLM
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-19 MIGEVA HEAVEN'S ON FIRE
Ägare: KANFLOD LOWE, ÖREBRO
Uppfödare: HENRIKSSON HELENE, HIDMAN ELISABETH, ÖREBRO
 
Bästa JKL:   CLOVERTRAILS FROM RUSSIA WITH LOVE
Ägare: PLOMP JANNEKE, TIDAHOLM
Uppfödare: PLOMP JANNEKE, VAN DER BEEK COR, TIDAHOLM



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  16
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-16 NO UCH NO V-16 SE UCH SIGGEN'S ZEPPELIN
Ägare: CHLIFFORDSON BRITT-INGER, KARLSTAD
Uppfödare: R-T, L-H, JULIE WILBERG, POSTBOKS 144, NORGE
 
Bästa valp:   SIGGEN'S KRYSTALL
Ägare: EINARSON KERSTIN, ÅRJÄNG
Uppfödare: WILBERG, RITA TILLEY&BRANDVIK JULIE, NORGE
 
Bästa veteran:   SE VCH WELCOP'S RHOSELYN
Ägare: THYBERG MIKAELA, ARVIKA
Uppfödare: SYLVÉN CHRISTINA, GUNNARSKOG
 
Bästa JKL:   ÄLVDROTTNINGENS SELENE
Ägare: NILSSON ANGELICA, BORÅS
Uppfödare: JOHANSSON MONIKA, KÅGERÖD



VIT HERDEHUND Antal:  4
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-18 HOUSE OF FUN'S DJ DON
Ägare: STEINAR ěSTENSEN, FINSLAND, NORGE
Uppfödare: ÖSTENSEN STEINAR/ANDERSEN JEAN C, NO-4646 FINLAND
 
Bästa valp:   STRANDKUNGENS SAHARA HOTNIGHT
Ägare: EKSTRÖM LISA, MÖLNDAL
Uppfödare: BARVESTAD CHARLOTTE, FÄRJESTADEN
 
Bästa JKL:   NO JV-18 HOUSE OF FUN'S DJ DON
Ägare: STEINAR ěSTENSEN, FINSLAND, NORGE
Uppfödare: ÖSTENSEN STEINAR/ANDERSEN JEAN C, NO-4646 FINLAND



VOSTOTJNOEVROPEJSKAJA OVTJARKA Antal:  1
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EGON
Ägare: DANIELSSON PIA, KIL
Uppfödare: