Nordic Dog Show VÄNERSBORG 2019-06-08-001  Lördag
Arrangör:  Norra Älvsborgs Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  5
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PETIT AMI'S ALWAYS ON YOUR MIND
Ägare: HERBST MARIA, TYGELSJÖ
Uppfödare: OLSEN WIVI-ANNE, NORGE
 
Bästa veteran:   SE UCH RAKID'S DREAM LAPHROAIG FROM HEAVEN
Ägare: SKÖLD SUSANNE, MARSTRAND
Uppfödare: KILDE RAGNHILD, NO-1903 GAN



BICHON HAVANAIS Antal:  13
Domare:   CALLERT MARIE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CHEWBACCAS VIVA THE VIEWER
Ägare: ALVERÖNN ELISE, SMÅLANDSSTENAR
Uppfödare: ALVERÖNN ELISE, SMÅLANDSSTENAR
 
Bästa valp:   HONUNGSMÅNE CHILI FLAKE
Ägare: RYDIN JOHANNA, FALKÖPING
Uppfödare: RYDIN JOHANNA, FALKÖPING
 
Bästa JKL:   AQUAVIT TAKE A CHANCE ON ME
Ägare: ANGELIN HENRIETTE, OXIE
Uppfödare: JOHANSSON CARINA, JONSSON FANNY, VÄSTRA FRÖLUNDA



BOLOGNESE Antal:  6
Domare:   GISSLÉN MARKUS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH NO V-18 SE UCH ERWINHAUS JOSEF DI GIGOLO
Ägare: PAMP AGNETA, KARL GUSTAV
Uppfödare: FITZNER ERWIN, KARL GUSTAV
 
Bästa JKL:   BONBONS ZAZA DI GIGOLO
Ägare: SIRI JACOBSEN, OSLO, NORGE
Uppfödare: PAMP AGNETA, KARL GUSTAV



BOSTONTERRIER Antal:  12
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CANMOY'S BOSTON WHO'S THAT GIRL
Ägare: JOHANSSON GUDRUN, BORÅS
Uppfödare: TAULOS TIINA, FINLAND
 
Bästa JKL:   CANMOY'S BOSTON WHO'S THAT GIRL
Ägare: JOHANSSON GUDRUN, BORÅS
Uppfödare: TAULOS TIINA, FINLAND



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  22
Domare:   VAKKILAINEN SANNA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH SE UCH SE V-16 TOFTAS TOM TOM
Ägare: PERSSON BIRGITTA, FLENINGE
Uppfödare: PERSSON BIRGITTA, FLENINGE
 
Bästa valp:   DREAMCHIC FIJI
Ägare: PERSSON MARIA, KARLSTAD
Uppfödare: PERSSON MARIA, KARLSTAD



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  38
Domare:   GISSLÉN MARKUS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH SE UCH CHIROCKS CRASH BOOM BANG
Ägare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
Uppfödare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
 
Bästa valp:   LOVE ME FOREVER LAMBADA LOVER
Ägare: PSAJD NINA, HUDDINGE
Uppfödare: PSAJD NINA, LEIJD INGA, HUDDINGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-18 SE VV-18 SE&DK UCH CHI LOVES YOU TOUCH OF SUNSHINE
Ägare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
Uppfödare: VATNÖY MARIANNE, NO-4326 SANDNES
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-18 SE VV-18 SE&DK UCH CHI LOVES YOU TOUCH OF SUNSHINE
Ägare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
Uppfödare: VATNÖY MARIANNE, NO-4326 SANDNES
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SMALL IS BEAUTIFUL'S
Uppfödare: CARLID GABRIELLA, CARLID SAMUEL, TIERP
 
Bästa JKL:   SAGOSJÖNS CALAMITY JANE
Ägare: LARSSON NINA, SOLLEBRUNN
Uppfödare: LARSSON NINA, SOLLEBRUNN



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  69
Domare:   CALLERT MARIE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK JV-12 NORD UCH SE JV-12 SE V-14 SL CH CHI'S LOVELY CASSIO
Ägare: ANDRÉN MARIA, STENINGE
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, STENINGE
 
Bästa valp:   TUSSAS LOVELY EIGHT HEARTS DIAMOND
Ägare: JOHANSSON ELISA, RÄVLANDA
Uppfödare: STRANDBERG NORÉN CARINA, NORÉN PJÄR, HÄRRYDA
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH EUW-11 FI UCH NO V-15 SL CH WW-14 CHI'S LOVELY MIRANDA
Ägare: ANDRÉN MARIA, STENINGE
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, HARPLINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHI'S LOVELY
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, STENINGE
 
Bästa JKL:   IMSE VIMSE CHAMPAGNE FLOWER
Ägare: GRANATH EWA, MOHOLM
Uppfödare: GRANATH EWA, MOHOLM



CHINESE CRESTED DOG Antal:  43
Domare:   SUNDE MARIT, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH NO V-18 SE UCH SIROCCO LUNATIC TOC TAMARINE
Ägare: GUNNARSSON BIRGITTA, NORDMALING
Uppfödare: GUNNARSSON BIRGITTA, GUNNARSSON ELIN, NORDMALING
 
Bästa veteran:   SUNSTREAKER GET A WIGGLE ON
Ägare: BEATE KRISTIN SKINDLO, KLōFTA, NORGE
Uppfödare: FARSTAD ANNIKA, NO-2040 KLÖFTA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ONLY THE BEST
Uppfödare: ÅKERBLOM LIZ, ÅKERBLOM EMMA, BULLAREN
 
Bästa JKL:   NORD JV-18 SIROCCO GO BIG OR GO HOME
Ägare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP
Uppfödare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP



COTON DE TULÉAR Antal:  6
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HEROCOTTS UNIQUE UMBERTO
Ägare: HERO SUSANNE, BJÄRNUM
Uppfödare: HERO SUSANNE, BJÄRNUM
 
Bästa JKL:   OWEN DES FLEURS D'ALOES
Ägare: LINDULF NEMONE, LOMMA
Uppfödare: LEJEUNE SANDY, FRANKRIKE



FRANSK BULLDOGG Antal:  18
Domare:   VAKKILAINEN SANNA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH SE UCH LAKE HOUSE CHARMING TITUS
Ägare: PETERSON BIRGITTA, VÄNERSBORG
Uppfödare: NORRMAN PERCY, JARL DIANA, OSBY
 
Bästa JKL:   QUEST IMMINENCE
Ägare: ESPEN THYGESEN, NORGE
Uppfödare: THYGESEN ESPEN, NO-1814 ASKIM



GRIFFON BELGE Antal:  6
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH DK V-16 FI UCH NO UCH NO V-16 NORD UCH SE UCH RU-PAUL'S DANCING IN HIGH HEELS
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH HU CH LU CH LV CH NO JV-11 NO UCH NO V-11 NORD UCH SE UCH SE V-12 SE V-12-13 SE V-13 SE V-18 & SE VV-18 SE V-19 & SE VV-19 FIDDLE-STICK'S PINCH OF PEPPER
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: SÖDERBERG SUSANNE, KUNGSBACKA



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  3
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NO V-18 NORD JV-18 NORD V-18 SE JV-18 MANTICORNS GENTLY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN
 
Bästa valp:   GRIFFLAND HER ROYAL HIGHNESS
Ägare: ALMSKOUG BERG BARBRO, HALMSTAD
Uppfödare: ALMSKOUG BERG BARBRO, HALMSTAD



JAPANESE CHIN Antal:  4
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH GOOD TIME'S BREAKDANCER
Ägare: JOHANSSON ANNA, RÖNNÄNG
Uppfödare: SJÖGREN GÖRAN, SURTE



KING CHARLES SPANIEL Antal:  11
Domare:   MORAN ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NEIBADE'S ASTON MARTIN
Ägare: WESTLING ANNA, GÄRDS KÖPINGE
Uppfödare: OSE ILONA, LITAUEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. CZ CH DK V-14 LU CH NL CH NORD UCH VIKY KARAJ
Ägare: UDD VERONICA, KINNA
Uppfödare: JAROSLAVA VOTAPKOVA, TJECKIEN
 
Bästa JKL:   NEIBADE'S ASTON MARTIN
Ägare: WESTLING ANNA, GÄRDS KÖPINGE
Uppfödare: OSE ILONA, LITAUEN



KROMFOHRLÄNDER Antal:  9
Domare:   MORAN ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   XAMIRABILIS ACCA AURORA
Ägare: LARSSON ROSE-MARIE, BREDARED
Uppfödare: POSSEKEL MARION, TULLINGE
 
Bästa JKL:   NALGARD'S ELVIRA
Ägare: ANDERSSON MONICA, BRASTAD
Uppfödare: VIDLUND LENA, HÄLLEVIKSSTRAND



LHASA APSO Antal:  22
Domare:   MORAN ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD UCH SE UCH LÖWEBO'S TIARA
Ägare: RITA ōREB∆K, ROLVSōY, NORGE
Uppfödare: ARNESEN GRETE, NO-1639 GAMLE FREDRI
 
Bästa veteran:   NORD UCH SE UCH LÖWEBO'S TIARA
Ägare: RITA ōREB∆K, ROLVSōY, NORGE
Uppfödare: ARNESEN GRETE, NO-1639 GAMLE FREDRI
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: XSANDA
Uppfödare: KUKKONEN JUHA, JÖRGENSEN ANNETTE, LILLA EDET
 
Bästa JKL:   GOLLEWOOGS BRIGHT KING
Ägare: LÖFSTEDT MATTIAS, SÖRÅKER
Uppfödare: LÖFSTEDT MATTIAS, SÖRÅKER



LÖWCHEN Antal:  4
Domare:   MORAN ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BUMIR ADONIS
Ägare: BJÖRKLUND SONJA, GRÄSTORP
Uppfödare: BJÖRKLUND SONJA, GRÄSTORP
 
Bästa JKL:   BUMIR CHRISTELLA
Ägare: BJÖRKLUND SONJA, GRÄSTORP
Uppfödare: BJÖRKLUND SONJA, GRÄSTORP



MALTESER Antal:  8
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VIN'S STYLE J'TEM
Ägare: BORG LENA
Uppfödare: VINOGRADOVA S V, RYSSLAND
 
Bästa valp:   WHITE FAIRY ANGEL NIKITA
Ägare: RODIN SHALINA, MULLSJÖ
Uppfödare: TYURINA O.V., RYSSLAND
 
Bästa JKL:   WHITE FAIRY ANGEL ONLY YOU
Ägare: GLANTZ LARSSON LISBETH, VALLDA
Uppfödare: TYURINA O V, RYSSLAND



MOPS Antal:  42
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HU CH SHENSI'S KONRAD
Ägare: ZETTERBERG GULLBRITT, ANNEBERG
Uppfödare: ZETTERBERG GULLBRITT, JAN & LYNN, ANNEBERG
 
Bästa valp:   PUGWOOD'S BALENCIAGA
Ägare: JONSSON GUNILLA, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: JONSSON GUNILLA, TROLLHÄTTAN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TANGETOPPEN'S
Uppfödare: JUVERUD ELISABETH, NORGE
 
Bästa JKL:   SE JV-19 MOCKILOCKS D SUPA DUPA FLY BOY
Ägare: FALK LINDHA, SJÖBO
Uppfödare: FALK LINDHA, SJÖBO



PAPILLON Antal:  34
Domare:   MORAN ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH WHISPERING VALLEY GET OFF MY CLOUD
Ägare: TÖRNÄNG ANETH, BOLLEBYGD
Uppfödare: WERGÅRD DORIS & EVA-MARIE, ÅHLIN WERGÅRD MONIA, VISKAFORS
 
Bästa valp:   SKÖRPESKALETS ÄMMIE
Ägare: KRISTIANSSON LILLEMOR, BRASTAD
Uppfödare: WÅHLUND YVONNE, SÄFFLE
 
Bästa veteran:   NO VV-17 NO VV-18 & NORD VV-18 NORD UCH SE VCH SE VV-18 & DK VV-18 VWW-18 WEIEFORS DAINTY DISA
Ägare: WEIEFORS ANNE, STORA HÖGA
Uppfödare: WEIEFORS ANNE, STORA HÖGA
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NORD UCH VDH CH WEIEFORS WIZZARD
Ägare: WEIEFORS ANNE, STORA HÖGA
Uppfödare: WEIEFORS ANNE, STORA HÖGA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: WEIEFORS
Uppfödare: WEIEFORS ANNE, STORA HÖGA
 
Bästa JKL:   BOHUSKLIPPANS SHAKIRA DIAMOND
Ägare: FRIBERG MARIE, VAREKIL
Uppfödare: LUNDQVIST ANN-CATHRIN, BRASTAD



PEKINGESE Antal:  2
Domare:   MORAN ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH HENRIKVILLE OF COURSE
Ägare: JOHANSSON HENRIK, HÄRRYDA
Uppfödare: JOHANSSON HENRIK, HÄRRYDA



PETIT BRABANCON Antal:  8
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-18 FEIGUSCH ENJOJ YOURSELF
Ägare: ALMSKOUG BERG BARBRO, HALMSTAD
Uppfödare: FEIGUSCH ROSANNA, ITALIEN
 
Bästa JKL:   DANCING ANGEL SPIRIT BLACK AND FIRE
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: BARRAUD BRIGITTE & DIDIER, SCHWIEZ



PHAL»NE Antal:  8
Domare:   GISSLÉN MARKUS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KIMBERBELLS MY SWEET LOLLIPOP
Ägare: SANDBERG MIA, KÄVLINGE
Uppfödare: SÖRLI BENTE & JONNY, NORGE
 
Bästa JKL:   WELL-HEELEDS A SKIPPER'S SKILL
Ägare: CARLSSON ANNICA, BRASTAD
Uppfödare: CARLSSON ANNICA, BRASTAD



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  9
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SHOWTOPS JEOPARDY JACKSON
Ägare: ANNE, HYGGEN, NORGE
Uppfödare: NYSTRÖM, ANNE, NORGE
 
Bästa veteran:   CZ CH DK VV-18 NORD UCH NORD V-11 SE V-11 BULINKA Z PODKOZI
Ägare: BLOMBERG MONICA, HERRLJUNGA
Uppfödare: PETR MUDRA, TJECKIEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SHOWTOPS
Uppfödare: NYSTRÖM, ANNE, NORGE
 
Bästa JKL:   NOSTER MIRABILIS ZUPER ZAGA
Ägare: BLOMBERG MONICA, HERRLJUNGA
Uppfödare: BLOMBERG MONICA, HERRLJUNGA



PUDEL, DVÄRG Antal:  21
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ZOLBIETS NEW CRUIZER ZTAR
Ägare: SANDÉN SAMUELSSON BRITT-LOUISE, KUNGSHAMN
Uppfödare: TORGERSON MARIE, LINDOME
 
Bästa valp:   HIGHTOP'S PARES BALTA ELENA
Ägare: LJUNG ANN-LOUISE, DIÖ
Uppfödare: HÖRNLUND CECILIA, PÅRYD
 
Bästa JKL:   TRUDORA'S PRINCE BLUE BLOOD
Ägare: BÄCK SANDKVIST LENA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: HOLMUDDEN NILS-ARNE, HOLMUDDEN SANDRA, FALKENBERG



PUDEL, MELLAN Antal:  17
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH SAXBYN'S MR ROYAL ROCK HIT
Ägare: NILSSON CHRISTINA, SAXTORP
Uppfödare: NILSSON CHRISTINA, SAXTORP
 
Bästa veteran:   RLD F RLD N SE UCH SE VV-18 VWW-18 HITMAKERS HOLD ON TO YOUR HAT
Ägare: GRIPENCREUTZ ANNIKA, KÅLLERED
Uppfödare: JOHANSSON ANNA, LULEÅ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SINE CERA
Uppfödare: GRIPENCREUTZ ANNIKA, JOHANSSON ANNA, KÅLLERED
 
Bästa JKL:   PIPELINE'S LITTLE SUNSHINE
Ägare: SVENSSON KARIN, VALLDA
Uppfödare: SVENSSON KARIN, VALLDA



PUDEL, STOR Antal:  25
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HASHTAG WOKE UP LIKE THIS
Ägare: HAMILTON BRETT, VÄDDÖ
Uppfödare: TELL COLLINGE CAMILLA, HAMILTON BRETT, VÄDDÖ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: VITA DE CANE
Uppfödare: FALLQVIST EVA, NILSSON PETER, HENÅN
 
Bästa JKL:   HASHTAG WOKE UP LIKE THIS
Ägare: HAMILTON BRETT, VÄDDÖ
Uppfödare: TELL COLLINGE CAMILLA, HAMILTON BRETT, VÄDDÖ



PUDEL, TOY Antal:  10
Domare:   NILSSON KERSTIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CARO-LINE'S CRACKING CR»MEDELACR»ME
Ägare: BÄCK SANDKVIST LENA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: STEFFENBURG-NORDENSTRÖM GERTY, GAUFFIN CHARLOTTA, GÄLLSTAD
 
Bästa JKL:   CARO-LINE'S CRACKING CR»MEDELACR»ME
Ägare: BÄCK SANDKVIST LENA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: STEFFENBURG-NORDENSTRÖM GERTY, GAUFFIN CHARLOTTA, GÄLLSTAD



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  2
Domare:   MORAN ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH NO UCH NO V-18 NORD UCH NORD V-18 NORDIC CH SE UCH SE V-18 COCOA LOVE CANIS BOHEMIA
Ägare: GJÄLBY PIA, HALMSTAD
Uppfödare: GERYKOVA IVA, TJECKIEN



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  5
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MILLJAS TSARITSA ALEXANDRA
Ägare: JOHANSSON MARIELLE, BENGTSFORS
Uppfödare: JOHANSSON MARIELLE, BENGTSFORS
 
Bästa JKL:   LASKOVAYA RUS' UAYLD ENERGY
Ägare: DANNINGSSON ILZE, JÖNKÖPING
Uppfödare: SEMINA YU G, RYSSLAND



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  3
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH SE UCH JOWEL'S A STAR IS BORN
Ägare: JÖNSSON JOHANNA, ÅKARP
Uppfödare: JÖNSSON JOHANNA, ÅKARP
 
Bästa valp:   JOWEL'S FIRST BORN STAR
Ägare: STEWART INGRID, ÅSENSBRUK
Uppfödare: JÖNSSON JOHANNA, ÅKARP



SHIH TZU Antal:  30
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-16 SE UCH SHU-LING STIFLER
Ägare: SJUNNEBORN CAMILLA
Uppfödare: SCHÖNEMAN YWETTE, MÖLNLYCKE
 
Bästa valp:   FRIMODIG DIAMONDS'N PEARLS
Ägare: FRIMODIG VICTORIA, FALKENBERG
Uppfödare: FRIMODIG MARIA, FRIMODIG VICTORIA, HEBERG
 
Bästa veteran:   NO UCH NORD UCH NORD VV-19 SE UCH ROTTSHIHPA'S CAUGHT YOU LOOKING
Ägare: MARIA KRISTINA ENGEN, VINTERBRO, NORGE, NORGE
Uppfödare: HALS ANN KRISTIN, NORGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TIBETS PRIDE'S
Uppfödare: HANSEN MARGARETA, KUNGSBACKA
 
Bästa JKL:   TIPSY-TOE'S BLACK OCEAN
Ägare: LEEMAN ANNIKA, YTTERBY
Uppfödare: REHN LENA, GUSTAFSSON HAPPY-THERÉSE, AGNESBERG



TIBETANSK SPANIEL Antal:  23
Domare:   SANDAHL DODO - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH VEGAMO'S CLARISE
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: BREIVIK MONICA, NORGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH NORD UCH GAMLA HERRGÅRDEN MERCEDES
Ägare: GUSTAVSSON LILL, DALS ROSTOCK
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa JKL:   PANDIKKIS ZUPER DUPER
Ägare: AXELSSON MARGARETA, MOTALA
Uppfödare: BJÖRK BRITT-MARIE, VEDUM



TIBETANSK TERRIER Antal:  26
Domare:   GISSLÉN MARKUS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DHOKI APSOS JACKPOT JAH-ZAR
Ägare: MARIA BRUNELL, OSLO, NORGE
Uppfödare: BRUNELL M F & B F, NORGE
 
Bästa valp:   TAZZJAZZ IN MY MIND
Ägare: FORSBERG KRISTINA, LINDOME
Uppfödare: FORSBERG KRISTINA, LINDOME
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH SE VV-18 THANEE'S GOSSIP GIRL
Ägare: CASPARSON ANDERSSON MARINA, KUNGSÄTER
Uppfödare: SJÖBERG ANN-CATHERINE, GÖTEBORG
 
Bästa JKL:   SJÖDALA GÅRD'S C'LILY AF ANNIE
Ägare: LILJEKVIST ANNA, TORSLANDA
Uppfödare: ISACSON MONICA, MÖLNLYCKE