Nationell utställning Eskilstuna 2019-08-17-001  Lördag
Arrangör:  Södermanlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  10
Domare:   GISSLÉN MARKUS - BIR, Avel/uppf.grupp
ALBRIGTSEN GUNILLA - Valpklass
 
BIR:   SE UCH BICHEBOS EYECATCHING EMERALD
Ägare: FORSSANDER MALMGREN THERESE, VINTROSA
Uppfödare: LEISSNER LENA, ÖREBRO
 
Bästa valp:   WYOMAERS DEEPLY IN LOVE WITH YOU
Ägare: FRANZÉN LUNDBERG MADELEINE, ZINKGRUVAN
Uppfödare: RAHUNEN KATJA, FINLAND
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-15 PETIT AMI'S EYECATCHER
Ägare: SCHAGERBERG PIA, KRISTINEHAMN
Uppfödare: OLSEN WIVI-ANNE, NO-1940 BJÖRKELANGEN



BICHON HAVANAIS Antal:  21
Domare:   SVARSTAD PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH MEANDI'S HANDSOME HENOX
Ägare: RATTFÄLT KERSTIN, DEJE
Uppfödare: MOSSBERG KATARINA, MOSSBERG LARS, ÅSA
 
Bästa valp:   CUBANA STARS COME ON CONRAD
Ägare: MOSSBERG KATARINA, ÅSA
Uppfödare: BOLSGÅRD E & SLINNING R G, NORGE



BOLOGNESE Antal:  4
Domare:   GISSLÉN MARKUS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BOUNIEN YOU ALWAYS MAKE ME SMILE
Ägare: SONJA LEHTONEN, NUMMELA, FINLAND
Uppfödare: NIEMINEN ERJA & SINERVO ENELIINA, FINLAND



BOSTONTERRIER Antal:  22
Domare:   ÖGREN KARIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI JV-15 FI UCH NO JV-15 NO UCH NORD JV-15 NORD UCH SE UCH SHOWTEAM'S CARAMEL
Ägare: KARLSSON LENA, GRUMS
Uppfödare: KARLSSON LENA, GRUMS
 
Bästa valp:   BRINGEMOS WINTER LOVE STORY
Ägare: BRINGEMO SUSANNE, NORRTÄLJE
Uppfödare: BRINGEMO SUSANNE, NORRTÄLJE
 
Bästa veteran:   C.I.B. CH UCH DK UCH DK V-14 EE CH EUW-13 FI UCH HR CH NO JV-11 NO UCH NO V-11 NO V-12 NO V-13 NORD UCH SE UCH SE V-12 SHOWTEAM'S AFTER DARK
Ägare: KARLSSON LENA, GRUMS
Uppfödare: KARLSSON LENA, HISINGS KÄRRA



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  50
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH GENTLELINE'S WAKE ME UP
Ägare: HOLMBERG EVA, ENKÖPING
Uppfödare: MACLENNAN MADELENE, ENKÖPING
 
Bästa valp:   VIDEDALENS ALICE SPRINGS
Ägare: RUNDQUIST PIA, HÖRBY
Uppfödare: RUNDQUIST PIA, RUNDQUIST MÜLLER SOFIE, HÖRBY
 
Bästa avelsgrupp:   EMPERIX GABRIOLA
Ägare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL
Uppfödare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: EMPERIX
Uppfödare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  29
Domare:   GISSLÉN MARKUS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH SE UCH CHIROCKS CRASH BOOM BANG
Ägare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
Uppfödare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
 
Bästa valp:   UBIQUITY'S LIGHTS ON ME PLEASE
Ägare: WEINSTOCK BERITH, HUDDINGE
Uppfödare: WEINSTOCK BERITH, HUDDINGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-18 SE VV-18 SE&DK UCH CHI LOVES YOU TOUCH OF SUNSHINE
Ägare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
Uppfödare: VATNÖY MARIANNE, NO-4326 SANDNES
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NORD V-15 SE UCH SMALL IS BEAUTIFUL'S IMPATIENT GIRL
Ägare: CARLID SAMUEL, TIERP
Uppfödare: CARLID GABRIELLA, CARLID SAMUEL, TIERP
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SMALL IS BEAUTIFUL'S
Uppfödare: CARLID GABRIELLA, CARLID SAMUEL, TIERP



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  27
Domare:   ALBRIGTSEN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BRAMERITA LAURA
Ägare: EDÉN KIRSTEN
Uppfödare: HORNBY P, ENGLAND
 
Bästa valp:   BELLICHI'S SMALL TOWN BOY
Ägare: REGOUW LIESELOTTE, VALLENTUNA
Uppfödare: REGOUW LIESELOTTE, VALLENTUNA
 
Bästa veteran:   MAMA'S ARMY TROPHY WIFE
Ägare: ROSÉN LARSSON RUTH, TÄBY
Uppfödare: IVARSSON-ANJOU SANDRA, STOCKHOLM



CHINESE CRESTED DOG Antal:  42
Domare:   GISSLÉN MARKUS - BIR, Avel/uppf.grupp
CALLERT MARIE - Valpklass
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH NO V-18 SE UCH SIROCCO LUNATIC TOC TAMARINE
Ägare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP
Uppfödare: GUNNARSSON BIRGITTA, GUNNARSSON ELIN, NORDMALING
 
Bästa valp:   RIDGECREST'S THE ONE AND ONLY
Ägare: BERGSKÖLD SUSANNE, VÄSTERÅS
Uppfödare: BERGSKÖLD SUSANNE, VÄSTERÅS
 
Bästa veteran:   BG CH C.I.B. & SE&NO UCH DK&FI UCH LU CH SE V-15 VDH CH YAMBOLIZ EVERT TAUBE
Ägare: ÖSTERBERG BRITT-MARIE
Uppfödare: NORDIN PETRA, NORDIN STEFAN, FLEN
 
Bästa avelsgrupp:   BG CH C.I.B. & SE&NO UCH DK&FI UCH LU CH SE V-15 VDH CH YAMBOLIZ EVERT TAUBE
Ägare: ÖSTERBERG BRITT-MARIE
Uppfödare: NORDIN PETRA, NORDIN STEFAN, FLEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SIROCCO
Uppfödare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP



COTON DE TULÉAR Antal:  11
Domare:   ALBRIGTSEN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-18 COTONKISS NORDIC LIGHT
Ägare: COLLIN CHRISTINA, STJÄRNHOV
Uppfödare: GILL H L, ENGLAND
 
Bästa valp:   RIVER LAKE'S DELUXE OF WHITE VELVET
Ägare: HALLESTRAND EWA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: HALLESTRAND EVA, ÄLVSJÖ



FRANSK BULLDOGG Antal:  43
Domare:   MYRMAN JENS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH AUBREY TEN YEARS AFTER
Ägare: SUNDBERG CHRISTINA
Uppfödare: HLADKO KATARZYNA, POLEN
 
Bästa valp:   CEÅBULL'S CAUSE I'M WORTH IT
Ägare: SUNDBERG CHRISTINA
Uppfödare: SUNDBERG CHRISTINA, ALMUNGE
 
Bästa veteran:   BIRDDOGS ANDRE TARU
Ägare: JOHANSSON LENA, ENKÖPING
Uppfödare: JOHANSSON JECCIKA, ANDERSSON ELISABETH, GÅRDSJÖ



GRIFFON BELGE Antal:  4
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-18 SE V-19 RU-PAUL'S TASTY TIM
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  2
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-18 MANTICORNS GENTLY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN



JAPANESE CHIN Antal:  3
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-16 FAW'WAZ EIJI LOTUS GUANG-XI
Ägare: SVANSTRÖM BRITA, LILLKYRKA
Uppfödare: WALL MADELEINE, GÄVLE
 
Bästa valp:   OMIKUDZI RAFAELLA
Ägare: SVANSTRÖM BRITA, LILLKYRKA
Uppfödare: SHILOVA E YU & N V, RYSSLAND



KING CHARLES SPANIEL Antal:  4
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EE&LT&LV CH NORD&NO UCH NORDIC CH RU CH SE V-16-19 LACY'S ALCHEMIST
Ägare: ANDERSSON TINA, TULLINGE
Uppfödare: , FINLAND



KROMFOHRLÄNDER Antal:  5
Domare:   SVARSTAD PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-17 EE CH FI UCH SE JV-16 BEDUAR'S ALTER EGO
Ägare: HEINI AHVEN, JYVÄSKYLÄ, FINLAND
Uppfödare: KULMALA ANNARIINA, FINLAND



LHASA APSO Antal:  2
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH YANGADOO'S FOOTPRINTS OF AN ANGEL
Ägare: HALLGREN PETTERSSON PERNILLA, FELLINGSBRO
Uppfödare: HALLGREN PERNILLA, FELLINGSBRO



LÖWCHEN Antal:  8
Domare:   ALBRIGTSEN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH GWAIHIR'S DRAGÓN DE HOTWINDS
Ägare: CARDEROS LINDA, TULLINGE
Uppfödare: LEMBERG LENA & JOANNA, FINLAND
 
Bästa valp:   WANTED AS DEFINITION
Ägare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
Uppfödare: PARTANEN JARI, NORGE



MALTESER Antal:  1
Domare:   ALBRIGTSEN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MAGIC WHITE SOXZ BIZZ BARONESS
Ägare: THUN HELEN, ENKÖPING
Uppfödare: EDVARDSSON IRÉNE, UMEÅ



MOPS Antal:  15
Domare:   GANZER MICHAEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CY CH STRANDSMEDJANS ELVIRA
Ägare: BEXANDER MARIA, SALTSJÖ-BOO
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO
 
Bästa valp:   GREAT HEART'S RUFUS
Ägare: WILÉN PERSSON CHRISTINA, TÄBY
Uppfödare: WILÉN PERSSON CHRISTINA, TÄBY
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STRANDSMEDJANS
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO



PAPILLON Antal:  43
Domare:   GANZER MICHAEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   STRIDSMARKENS NIGHT DREAM
Ägare: JOHANSSON ANNA-KARIN, HUDDINGE
Uppfödare: MATTSSON PETER, HUDDINGE
 
Bästa valp:   PURPLE SENSATION KENNY
Ägare: SVENSSON CLAES, MARKARYD
Uppfödare: BERNHUS RUNE JOHNNY, NORGE
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-18 STRIDSMARKENS FIGHTER
Ägare: JOHANSSON ANNA-KARIN, HUDDINGE
Uppfödare: MATTSSON PETER, HUDDINGE



PEKINGESE Antal:  4
Domare:   ÖGREN KARIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE JV-17 SE UCH KISCI TERRIFIC RED CHARMER
Ägare: SEGERSTRÖM MONA, UPPSALA
Uppfödare: DUE PETERSEN MARIE K, TINGVADVEJ 6 BAEK, DANMARK



PETIT BRABANCON Antal:  23
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-19 RU-PAUL'S PABLO AT THE BAR
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD



PHAL»NE Antal:  6
Domare:   GANZER MICHAEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH VITTORIA'S CARTER
Ägare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
 
Bästa veteran:   SE VV-19 JOCKUMS GLORIA
Ägare: FALK SARA, ÅRJÄNG
Uppfödare: FALK ANNA CARIN, ÅRJÄNG



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  3
Domare:   CALLERT MARIE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-14 NORD UCH & SE VCH NORD V-16 RLD N&F SE JV-14 SE&DK UCH WW-17 WORKING MATES BEAST IN SHOW
Ägare: ANDERSSON ANGELICA, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO



PUDEL, DVÄRG Antal:  20
Domare:   CALLERT MARIE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH GR CH SE JV-17 SE UCH SE V-19 FIXUS NO MESS
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa valp:   DROP-DEAD GORGEOUS SAY YOU LOVE ME
Ägare: BORG MIA, HALLSBERG
Uppfödare: BORG MIA, HALLSBERG



PUDEL, MELLAN Antal:  11
Domare:   CALLERT MARIE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH SE UCH SE V-18 SANDUST SUN RIDER
Ägare: SÖRQUIST KERSTIN, UDDEVALLA
Uppfödare: JOHANSSON SUSANNE, JOHANSSON CHRISTINA, VÄXJÖ
 
Bästa veteran:   SE UCH SAN-JO-LE'S LENA
Ägare: TIGER MATILDA, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: SANDSTRÖM LENA, HAMPF JOHANNA, KALIX



PUDEL, STOR Antal:  13
Domare:   CALLERT MARIE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   US CH DAWIN ALL THE BUZZ
Ägare: LINDA CAMPBELL, KANADA
Uppfödare: CAMPBELL LINDA C, KANADA



PUDEL, TOY Antal:  11
Domare:   CALLERT MARIE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD UCH SE JV-16 SE V-18 SE V-19 DJAKARTAS PURE POISON
Ägare: NORSTRÖM MARTHE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA
 
Bästa valp:   FAMOUS MOVIESTAR'S KATHY IRELAND
Ägare: LINDQVIST TED, RÄTTVIK
Uppfödare: LÖFQUIST GÜNTHER MONIQA, RÄTTVIK



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  3
Domare:   SVARSTAD PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RUSSKAYA ROSKOSH FEYA
Ägare: HANSSON INGER, SEGELTORP
Uppfödare: VERETENNIKOVA L V, RYSSLAND



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  3
Domare:   CALLERT MARIE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-18 NORD JV-18 SE JV-18 SE UCH JUST ANGEL CARAMEL
Ägare: SONDELL MARIANNE, ÄLANDSBRO
Uppfödare: IVANOVSKA IVA, LETTLAND



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  2
Domare:   CALLERT MARIE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AMPELOS LITTLE GOLDEN NUGGET
Ägare: MUSKUS ERIK, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: HENZE LISA, HUDDINGE
 
Bästa veteran:   EE&LV CH LT CH NO UCH NORD UCH NORD V-11 SE VV-16-17-18-19 TASTAWAY'S MORTIMER
Ägare: MUSKUS ERIK, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: FAGERNÄS CAROLA, FI-68410 ALA-VETELI



SHIH TZU Antal:  25
Domare:   MYRMAN JENS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH KALINA AD ACTE
Ägare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING
Uppfödare: STRYZEWSKA BOGUMILA, POLEN
 
Bästa veteran:   SE UCH TIPSY-TOE'S SPARKLY LITTLE STAR
Ägare: LUNDBERG VIVECA, KÄRNA
Uppfödare: REHN LENA, GUSTAFSSON THERÉSE, AGNESBERG
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: AO CHINS
Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING



TIBETANSK SPANIEL Antal:  16
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NORD UCH SE JV-17 GAMLA HERRGÅRDEN ISAC
Ägare: SÖDERSTAM KRISTER, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa valp:   GAMLA HERRGÅRDEN COCO CHANEL
Ägare: SÖDERSTAM KRISTER, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS



TIBETANSK TERRIER Antal:  13
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH TERLIANZO BILLY THE KID IS READY
Ägare: FAGERBERG JÄRVTEGEN KIM, RIMBO
Uppfödare: FAGERBERG JÄRVTEGEN KIM, JÄRVTEGEN ANDERS, ÅKERSBERGA