Nordic Dog Show TVÅÅKER 2018-07-06-001  Fredag
Arrangör:  Hallands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 2 - SCHNAUZER, PINSCHER, MOLOSSER M.FL


AFFENPINSCHER Antal:  5
Domare:   GILLILAND KAREN, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH JEUW-15 NO UCH NORD V-15 SE UCH SE V-16-17 VELVET DANDY'S CINNAMON BUN
Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS
 
Bästa valp:   VELVET DANDY'S ICHABOD CRANE
Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS



BERNER SENNENHUND Antal:  34
Domare:   WESSELTOFT SÖREN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EUW-15 LP NORD V-12 NORD&FI UCH RLD N&F TJH(PTRH) BERNINGTONS WIDUNDER
Ägare: LUNDGREN CINZIA, LERUM
Uppfödare: VINJE TONY CATRINE, N-5411 STORD
 
Bästa valp:   ZILVER-EXBO
Ägare: GUSTAFSSON CAROLINE, TORSHÄLLA
Uppfödare: HÖGSTRÖM ÅSA, ARNÄSVALL
 
Bästa veteran:   DALALEDS NINNIE TAXA
Ägare: LIND ANETTE, TOMELILLA
Uppfödare: LIRBANK ANNE-CHRISTINE, LÖVESTAD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: KRONBLOMMAS
Uppfödare: MAGNUSSON BJÖRN, SVARTSJÖ



BOXER Antal:  15
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DE LA PI'S ÅTKOMLIGA ÅGE
Ägare: ADAMSSON ERIC, JÖNKÖPING
Uppfödare: FOGELBERG BERGLUND PIA, BOTTNARYD
 
Bästa valp:   DE LA PI'S ATTRAKTIVA ANNA-GRETA
Ägare: FOGELBERG BERGLUND PIA, BOTTNARYD
Uppfödare: FOGELBERG BERGLUND PIA, BOTTNARYD
 
Bästa veteran:   KORAD LEMBERGI BOX KING CRIMSON V EUROZON
Ägare: HÅKANSSON ANN-BRITT, LÖBERÖD
Uppfödare: RIGOCZKY JOZSEFNE, HU-7252 ATTALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DE LA PI'S
Uppfödare: FOGELBERG BERGLUND PIA, BOTTNARYD



BULLMASTIFF Antal:  18
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CANE GUARDIANO NEPTUNE OF THEGALAXY
Ägare: JIMMY GOLDSCHMIDT JENSEN & SUSAN KUREK, VORDINGBORG, DANMARK
Uppfödare: MARIDESPI GEORGALA & ROUSS, GREKLAND
 
Bästa valp:   CANE GUARDIANO STRIPES & STYLE
Ägare: JIMMY GOLDSCHMIDT JENSEN & SUSAN KUREK, VORDINGBORG, DANMARK
Uppfödare: 



CANE CORSO Antal:  11
Domare:   GILLILAND KAREN, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-15 DK V-15 NORD JV-15 SE UCH NICCMARKZ LEX CON AIR
Ägare: BACKMAN JESSICA, EKEBY
Uppfödare: GRIPEMARK NINA, MÖRARP
 
Bästa valp:   VANAJA VILLA VALENTINA
Ägare: ENGDAHL SUSANNE, SÖDRA SANDBY
Uppfödare: ENGDAHL SUSANNE, SÖDRA SANDBY



DANSK-SVENSK GÅRDSHUND Antal:  29
Domare:   UTHORN ANNA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CANDELINZ JUST A JOYFUL JIPPY
Ägare: SANDELIN MARIE, MÅNSTAD
Uppfödare: SANDELIN MARIE, MÅNSTAD
 
Bästa valp:   CANDELINZ PASSPÅ PIMPINETTA PIPPI
Ägare: NORSTEN KRISTIAN, LÄNGHEM
Uppfödare: SANDELIN MARIE, MÅNSTAD
 
Bästa veteran:   SE UCH BJÖRKILS MOLLE-MEE
Ägare: MALMSKÖLD GUSTAFSSON LAILA, ÅMÅL
Uppfödare: MALMSKÖLD GUSTAFSSON LAILA, HÄGG BIRGITTA, ÅMÅL
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HARITZAS
Uppfödare: CAJHAGEN GÖRAN, LINELL PIA, SVEDALA



DOBERMANN Antal:  5
Domare:   CHAPMAN CHRISTINA, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LEALINES AJAX
Ägare: FAGERSTRÖM CARINA, HELSINGBORG
Uppfödare: HANSEN ANDREAS, PERSSON ANNA, HÖRBY



DOGO ARGENTINO Antal:  4
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SHIRALEE JAZZY JEWEL
Ägare: JENSEN JOHANSSON MARIA, FOTSKÄL
Uppfödare: JOHANSSON MARIA, FOTSKÄL



DOGO CANARIO Antal:  7
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SELMAGÅRDENS AZTA
Ägare: LUNDIN MARIA, DEGERFORS
Uppfödare: LUNDIN MARIA, DEGERFORS



DOGUE DE BORDEAUX Antal:  15
Domare:   SJÖHOLM ÖSTLUND K - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WEST GIANT'S MARVELOUS MILTON
Ägare: WESTRING HELENA
Uppfödare: WESTRING HELENA, KUNGSÄTER
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GRANDE BULL'S
Uppfödare: FYHR HEDQVIST MARINA, TALLBERG NICLAS, FORSHEDA



DVÄRGPINSCHER Antal:  30
Domare:   GRANANDER MORGAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK CH(U) DK UCH SE UCH ALL ABOUT ATTITUDE'S BLACKLIGHTNING
Ägare: CARLZON MARIA, EKEBY
Uppfödare: HOLEN CONNIE, NO-4634 KRISTIANSAND
 
Bästa valp:   ROCK'N'ROLLA V.NOBEL LINE
Ägare: ELIN STěRE, VERDAL, NORGE
Uppfödare: WESENBERG INGRID & HAGLIND GLENNARE, NO-3290 STAVERN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MILLENHOFF'S
Uppfödare: CARLZON MARIA, MÖLLER JIMMY, EKEBY



DVÄRGSCHNAUZER, PEPPAR & SALT Antal:  21
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO V-14 NO V-17 NORD UCH NORD V-14 SE V-15 MOTOWN'S LET IT BE
Ägare: PEDERSEN KIRSTEN, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: BJÖRKLUND PAULINE, LINDOME
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK V-10 NO V-13 NORD UCH NORD V-16 & VV-16 NORD VV-16 SE V-11 MOTOWN'S WALK THE LINE
Ägare: ANDERSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: BJÖRKLUND PAULINE, KULLAVIK



DVÄRGSCHNAUZER, SVART Antal:  23
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FIXUS SECOND OPINION
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa valp:   GIGS CALL ME CRAZY
Ägare: STELIN MARIA, PÅLSBODA
Uppfödare: STELIN MARIA, PÅLSBODA
 
Bästa veteran:   C.I.B. LT CH NORD V-15 NORD VV-15 SE UCH DREAMKISS TETE-A-TETE
Ägare: BROGREN TORE, YSTAD
Uppfödare: KAPTSOVA T YU, RYSSLAND



DVÄRGSCHNAUZER, SVART & SILVER Antal:  31
Domare:   SJÖHOLM ÖSTLUND K - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-17 NO V-17 NORD JV-17 NORD V-17 HÖNSETORPS FLASHBACK
Ägare: OSKARSSON MALIN, ALINGSÅS
Uppfödare: OSKARSSON MALIN, ALINGSÅS
 
Bästa valp:   TENDENZ LIFE IS LIFE
Ägare: BERGMAN MARIA, HÖKERUM
Uppfödare: BERGMAN MARIA, HÖKERUM
 
Bästa avelsgrupp:   DOG-OTHO'S OUT OF CONTROL
Ägare: NILSSON ANCI, OLSFORS
Uppfödare: GONZALEZ THOMAS IVANA ANDREA, ARGENTINA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SÅGSVEDJANS
Uppfödare: NILSSON ANCI, OLSFORS



DVÄRGSCHNAUZER, VIT Antal:  6
Domare:   SJÖHOLM ÖSTLUND K - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE V-17 KAHNJEE COLE LEROY-JENKINS
Ägare: ANDERSSON RAPP CARINA
Uppfödare: JOHANSSON HELENA, SKENE



GRAND DANOIS Antal:  30
Domare:   CHAPMAN CHRISTINA, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORDLANDIA DANES HALLEY'S COMET
Ägare: LANSERIUS CAROLINE, BOLLEBYGD
Uppfödare: OTTERSTEN RASMUS, OTTERSTEN JOHAN, VÄSTRA FRÖLUNDA
 
Bästa valp:   GRANDISONS LIMITED EDITION
Ägare: PERSSON SUSANNA, TUNGELSTA
Uppfödare: WESTLING PÄR, GUNNARSSON ANN-LOUISE, TUNGELSTA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DIPLOMATIC'S
Uppfödare: EINARSVE BJÖRN, NILSSON JOHNNY, VARA



GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND Antal:  9
Domare:   WESSELTOFT SÖREN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH RIIWA KARANTANSKA
Ägare: KRUSE INGRID, BRÄKNE-HOBY
Uppfödare: JERKOVIC NECA, SLOVENIEN
 
Bästa valp:   WIITCH-HOO'S ICE QUEEN
Ägare: KRUSE INGRID, BRÄKNE-HOBY
Uppfödare: KRUSE INGRID, TÖRNQVIST GUNILLA, BRÄKNE-HOBY



HOVAWART Antal:  6
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B & C.I.E & NORD UCH FI UCH LD STARTKLASS NORD JV-14 RLD N SPH II HOFFETROLLET'S CREZPO
Ägare: ANDERSSON CAMILLA, UDDEVALLA
Uppfödare: JOHANSSON ANNICA, JOHANSSON ROLF, FÄRGELANDA



LANDSEER Antal:  4
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-16 SE UCH ROZCOE'Z JUVELEN JUSTUS
Ägare: ENGSTRÖM SNABB IRENE, RIMBO
Uppfödare: LARSSON PIA, LARSSON JIMMY, STORA MELLÖSA



LEONBERGER Antal:  30
Domare:   EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH LA DOLCE LUNA'S LEGACYSELFIEFORME
Ägare: VON HOLTEN MATILDE, SMÅLANDSSTENAR
Uppfödare: VON HOLTEN ELISE, SMÅLANDSSTENAR
 
Bästa valp:   ARCHIBALD IZ GALKINA GNEZDA
Ägare: ÖBERG PER, VARBERG
Uppfödare: KARAVAYTSEVA G.D, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH BOYZONE'S DRAGONFLY
Ägare: HALL MATS, KRISTIANSTAD
Uppfödare: FRÖNESTEDT KERSTIN, ÖSTERVÅLA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GEP'S BIG BEAR'S
Uppfödare: EKSTRÖM PERSSON GINA, ÖSTERVÅLA



MASTIFF Antal:  4
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH THOMASTER NEW DIRECTION
Ägare: MONA SEJERSBěL, 8762 FLEMMING, DANMARK
Uppfödare: M FOX & P FOX, STORBRITANNIEN



NEWFOUNDLANDSHUND Antal:  7
Domare:   ÅKESSON CARIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CLE BAS WILD HANOCK
Ägare: JOHANSSON KERSTIN, ÖRKELLJUNGA
Uppfödare: ÅKESSON MONIKA, HÄSSLEHOLM
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CLE BAS
Uppfödare: ÅKESSON MONIKA, HÄSSLEHOLM



PERRO DOGO MALLORQUÍN/CA DE BOU Antal:  1
Domare:   WESSELTOFT SÖREN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   DRUHNA R.J OSANNA
Ägare: LINDSTRÖM WERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: RENATA JASINSKA, POLEN



PINSCHER Antal:  5
Domare:   HARBIN ROBERT, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LILLA ENEBYS TILLIE
Ägare: ERIKSSON ANNELIE, RANSÄTER
Uppfödare: NILSSON SUSANNE, NILSSON ULF, MÄRSTA



PYRENÉERHUND Antal:  8
Domare:   SJÖHOLM ÖSTLUND K - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH VI'SKALY'S SNIFF
Ägare: SJÖSTRAND EVA, LERBERGET
Uppfödare: MATTISSON INGELA, SANDSTRÖM PERNILLA, LÖBERÖD



PYRENEISK MASTIFF Antal:  4
Domare:   SJÖHOLM ÖSTLUND K - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH EUW-15 NO UCH SE V-15 SE V-17 POMPINO'S CARMENCITA
Ägare: LINDBERG SUSANNE, SALA
Uppfödare: LINDBERG SUSANNE, LINDBERG ROINE, VÄDDÖ



RIESENSCHNAUZER, SVART Antal:  3
Domare:   HARBIN ROBERT, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK V-16 DK V-17 DK&NO UCH NO JV-16 SE JV-16 SE V-16 GIANT CONNECTION CHOTT-ANS ANGEL
Ägare: ORRE CHARLOTTE, VÄXJÖ
Uppfödare: NORRMAN CHRISTINA, KRISTIANSTAD



ROTTWEILER Antal:  17
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DEBIJANTE'S HOSS
Ägare: LINDOHF EMELIE, VÄNERSBORG
Uppfödare: LINDOHF EMELIE, UPPHÄRAD



RYSK SVART TERRIER Antal:  1
Domare:   WESSELTOFT SÖREN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DARKO'S VARUSHKA
Ägare: LARSSON STEFAN, FLISERYD
Uppfödare: MELANOZ CARINA, BLOMSTERMÅLA



SANKT BERNHARDSHUND, KORTHÅRIG Antal:  5
Domare:   WESSELTOFT SÖREN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SWED SNOWSAVER'S GOLIAT
Ägare: GUSTAVSSON ULF, SÄTILA
Uppfödare: GUSTAVSSON CARINA, SÄTILA



SCHNAUZER, PEPPAR & SALT Antal:  14
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH VELVET DANDY'S NEAPOLITAN DYNAMITE
Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS
 
Bästa veteran:   SE UCH VELVET DANDY'S NEAPOLITAN DYNAMITE
Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS



SCHNAUZER, SVART Antal:  10
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH FI V-17 NO JV-16 SE JV-16 SE UCH SE V-17 VELVET DANDY'S KATLA
Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS



SHAR PEI Antal:  8
Domare:   CHAPMAN CHRISTINA, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BIG BELIEVER'S ESSENCE OAK
Ägare: FORSANDER EKMAN MARGARETHA, HÄSSLEHOLM
Uppfödare: BERGER NILSSON MONICA, NILSSON ULF, NÄVLINGE
 
Bästa valp:   TUFFSKIN'S DIAMOND MOON OF BARODA
Ägare: PEDERSEN LENA, SKURUP
Uppfödare: BJÖRK ELISABETH, GRÖDINGE



TIBETANSK MASTIFF Antal:  2
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE U(U)CH SE UCH MIMAYIN SENGDROMA
Ägare: SANDGREN SOFIE, BJUV
Uppfödare: ÅBERG MARTINSAARI ASTA, JÄRNA