Nordic Dog Show Hässleholm 2019-05-19-001  Söndag
Arrangör:  Nordskånska Kennelklubben
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN CATTLEDOG Antal:  1
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN MARITHA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH KORAD NORD UCH GWOXIKENS BLÅA EQUINOX
Ägare: ARVIDSSON KARIN, BJÄRNUM
Uppfödare: ARVIDSSON KARIN, BJÄRNUM



AUSTRALIAN KELPIE Antal:  3
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN MARITHA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH TARRAWANGAS BAXI
Ägare: THERESE HAUGE, HVALSÖ, DANMARK
Uppfödare: ANNETTE LUNAU, DANMARK



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  20
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RU CH FRAYTAL' ZZ TOP
Ägare: ALEXANDRA CHEREDNICHENKO, RYSSLAND
Uppfödare: CHEREDNICHENKO A.A., RYSSLAND
 
Bästa valp:   DRAGONORA LIAR LIAR PANTS ON FIRE
Ägare: HEDERSTRÖM JOSEFIN, VARBERG
Uppfödare: FOKKENS EIKE, FOKKENS JAN, ULLARED



BEARDED COLLIE Antal:  19
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH POTTERDALE RHYME OR REASON
Ägare: WASTEGREN MARIE, ÅHUS
Uppfödare: MR M & MRS J LEWIS, STORBRITANNIEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BEASTLY'S
Uppfödare: SANDSTRÖM INGELA, SANDSTRÖM MORGAN, YNGSJÖ



BEAUCERON Antal:  3
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SILOGÅRDEN'S NIXXON
Ägare: LANTZ EVA, HJORTKVARN
Uppfödare: LANTZ EVA, HJORTKVARN



BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL Antal:  2
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLACK'N EASYS CHAOS
Ägare: HANSSON CAMILLA, HÖRBY
Uppfödare: MÅNSSON MARIE-LOUISE, HELSINGBORG



BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN Antal:  5
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AIM FOR THE STARS
Ägare: JOHANSSON ROSMARI, BROMÖLLA
Uppfödare: FREDRIKSEN VIDAR, NORGE
 
Bästa veteran:   C.I.B.P. C.I.B.P. C.I.B.T. C.I.C. DK UCH EUW-89 GI CH NO UCH KVINA'S EXCLUSIVE WARLOCK
Ägare: INGERLISE ENGEDAL, OSLO, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN ALYN H, NO-4490 KVINESDAL



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ FACE RASE Antal:  2
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH LIGHT MY FIRE JIPPIE
Ägare: MARMOLIN REBECCA, TRENSUM
Uppfödare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ POIL LONG Antal:  5
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DEBBIE HARRY VON DEN WURZELZWERGEN
Ägare: THORESSON VERONICA, TYRINGE
Uppfödare: INA LEHMANN-SCHÖN, TYSKLAND



BORDER COLLIE Antal:  7
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NEW DREAM'S BORDER QUESSE AT HUNTLY
Ägare: SARAH OG BRIAN MOGENSEN, VEJSTRUP, DANMARK
Uppfödare: ITALIEN, ITALIEN



BRIARD Antal:  10
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E.&NORD UCH DK V-17 DK VV-17 EUW-15 RLD N WW-14 BERGER LA MOTTE'S MAGICA CZARNA
Ägare: LINDÉN MONICA, VITTSJÖ
Uppfödare: BARTHOLDSSON MARIANNE, ÅSA
 
Bästa valp:   RAVE ON JOIN ME JODIE FAUVE NG
Ägare: BORG SUSANNE, OLOFSTRÖM
Uppfödare: GREN EVA, RONNEBY
 
Bästa veteran:   C.I.E.&NORD UCH DK V-17 DK VV-17 EUW-15 RLD N WW-14 BERGER LA MOTTE'S MAGICA CZARNA
Ägare: LINDÉN MONICA, VITTSJÖ
Uppfödare: BARTHOLDSSON MARIANNE, ÅSA



CESKOSLOVENSKÝ VLCIAK Antal:  1
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WICKEY II OD UHOSTE
Ägare: SUNDH ANNA, LÅNGÅS
Uppfödare: KAUTMANOVA HANA, TJECKIEN



CHODSKÝ PES Antal:  3
Domare:   SUPRONOWICZ MALGORZA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NOSTER MIRABILIS GIVE ME LOVE
Ägare: GUNGÅRD EMELIE, SVÄNGSTA
Uppfödare: BLOMBERG MONICA, HERRLJUNGA
 
Bästa valp:   NOSTER MIRABILIS LETS DO MAGIC
Ägare: GUNGÅRD EMELIE, SVÄNGSTA
Uppfödare: BLOMBERG MONICA, HERRLJUNGA



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  5
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EE CH RLD N LIGHT OF DAWN'S JUST WANNA KISS
Ägare: FAJERSSON ANNIKA, ESLÖV
Uppfödare: FAJERSSON ANNIKA, AHLQVIST JONAS, ESLÖV



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  16
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH RLD F RLD N WICANI ROXANNE
Ägare: JOHANSSON MARIA, BORLÄNGE
Uppfödare: HARVEY K J & A, STORBRITANNIEN
 
Bästa valp:   SPEEDYCROWN'S JEFFERSON
Ägare: NILSSON CARINA, FORSERUM
Uppfödare: NÄSLUND CHATARINA, ÅSTRÖM PER, SURAHAMMAR
 
Bästa veteran:   A'PALOS UNDERBARA VANILJDRÖM
Ägare: SVEDEGÅRD FRIBERG NINA, NÄTTRABY
Uppfödare: CEDERHOLM ANNICA, NÄTTRABY



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  1
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   LA PETIT RANA'S CHIRA DE BARBIE
Ägare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE
Uppfödare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, LIMHAMN



KUVASZ Antal:  3
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NO V-18 SE UCH KIRÅLYDOMBI-FEHÉR CSALFA
Ägare: CARLÉN SILVANA, KVILLSFORS
Uppfödare: SZABO ZOLTAN, UNGERN



LANCASHIRE HEELER Antal:  9
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH MIROX GAMIN LE BEAU
Ägare: ALMROTH CATHARINA, VISLANDA
Uppfödare: ALMROTH CATHARINA, ALMROTH ÅKE, VISLANDA
 
Bästa valp:   MIROX KARAMELLE LA BELLE
Ägare: ALMROTH CATHARINA, VISLANDA
Uppfödare: ALMROTH CATHARINA, ALMROTH ÅKE, VISLANDA



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  8
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE V-18 NEBRASKA
Ägare: KARLSSON NADJA, ALVESTA
Uppfödare: ANTONSSON LILLEMO, LÅNGASJÖ
 
Bästa valp:   FUZZBOTTOM QUEEN
Ägare: SÖDERLUND MARITHA, NORA
Uppfödare: PATRICIA ANN ADAMS, USA



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  4
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MY BEAUTIFUL BUTTERFLY KISSES
Ägare: DORTHE MADSEN, HERLEV, DANMARK
Uppfödare: DORTHE MADSEN, DANMARK



PULI Antal:  2
Domare:   SUPRONOWICZ MALGORZA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLACK'N BLUE'S MONEYTALKS
Ägare: BODIL RÜSZ, SVENSTUP, DANMARK
Uppfödare: RÜSZ BODIL, DK-9230 SVENSTRUP J



PUMI Antal:  24
Domare:   SUPRONOWICZ MALGORZA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AGHD I HU CH SE UCH SE V-17 SE V-18 INFLAME'S BROTHER MOON
Ägare: CARLSSON LENA, UPPSALA
Uppfödare: MATTILA EEVA, FINLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MARIELL DE MARQUE
Uppfödare: GRADELL INGEMARIE, ÅBY



SCHAPENDOES Antal:  27
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN MARITHA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH RLD N SE UCH CHAPPERS EARNED IT
Ägare: KARLSSON ANETTE, MOTALA
Uppfödare: KARLSSON ANNETTE, KARLSSON ANDERS, MOTALA
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH DK UCH NO V-16 NORD JV-11 RLD N&F&A SE V-14 SE V-16 CHAPPERS CARA MIA
Ägare: KARLSSON ANETTE, MOTALA
Uppfödare: KARLSSON ANETTE, KARLSSON ANDERS, MOTALA
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. & NORD UCH DK UCH NO V-16 NORD JV-11 RLD N&F&A SE V-14 SE V-16 CHAPPERS CARA MIA
Ägare: KARLSSON ANETTE, MOTALA
Uppfödare: KARLSSON ANETTE, KARLSSON ANDERS, MOTALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHAPPERS
Uppfödare: KARLSSON ANETTE, KARLSSON ANDERS, MOTALA



SCHIPPERKE Antal:  6
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RÖNDESMINDE'S FALCON
Ägare: SVANTESSON SOL-BRITT, KLIPPAN
Uppfödare: VIVI GERLACH, DANMARK



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  55
Domare:   BORKOWSKI TOMASZ, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD JV-11 SE UCH SE V-19 SE VV-18 LUNDECOCK'S NOLL KOLL KOKOSBOLL
Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
 
Bästa valp:   LIVVIDAY'S DE LA GARDIE
Ägare: JOHANSSON LOUISE, GLOMMEN
Uppfödare: JOHANSSON LOUISE, GLOMMEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD JV-11 SE UCH SE V-19 SE VV-18 LUNDECOCK'S NOLL KOLL KOKOSBOLL
Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  3
Domare:   BORKOWSKI TOMASZ, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD QUE SERA SERA UCHIRA
Ägare: RAGNARSSON ANNIKA, HÖRBY
Uppfödare: JÖNSSON LINDA, JÖNSSON JEFF, SVALÖV
 
Bästa valp:   EBAFARMENS CLIFF
Ägare: HOLM JANET, ÅSEDA
Uppfödare: FLINTHAGE FREDDY, SÖLVESBORG



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  12
Domare:   BORKOWSKI TOMASZ, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IPOI KORAD RLD N SE JV-16 SE V-18 QUE SERA SERA RAMMSTEIN
Ägare: RAGNARSSON ANNIKA, HÖRBY
Uppfödare: JÖNSSON LINDA, JÖNSSON JEFF, SVALÖV
 
Bästa valp:   EBAFARMENS DOLLY PARTON
Ägare: EDVARDSSON CHRISTINA, SÖLVESBORG
Uppfödare: FLINTHAGE FREDDY, SÖLVESBORG
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: EBAFARMENS
Uppfödare: FLINTHAGE FREDDY, SÖLVESBORG



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  20
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN MARITHA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CARDDICTED ROCK N JOLL
Ägare: ANDERBERG MALIN, BLENTARP
Uppfödare: ERIKSSON MALIN, STRANDBERG RAGNAR, VEBERÖD
 
Bästa valp:   KAMLOW LOVE ME TENDER
Ägare: HOLMSTRÖM ÅSA, BROMÖLLA
Uppfödare: KANFLOD LOWE, ÖREBRO
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-16 SE VV-17 ALL TRADE SUGER AND SPICE
Ägare: ERIKSSON MALIN, VEBERÖD
Uppfödare: OHM INHRID P & AARAK PER M, NO-5578 NEDRE VATS



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  22
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN MARITHA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LEJREGÅRD'S SHE IS THE ONE
Ägare: INGRID HÖCKY, 4060 KR. SAABY, DANMARK
Uppfödare: INGRID HÖCKY, DANMARK
 
Bästa veteran:   DK UCH NO UCH SE UCH IGRO'C YANISIN
Ägare: GRANLUND EVA
Uppfödare: GRANLUND-SJÖSTRÖM EVA, KUNGSÄTER
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ÄLVDROTTNINGENS
Uppfödare: JOHANSSON MONIKA, KÅGERÖD



VIT HERDEHUND Antal:  5
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN MARITHA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-15 DK V-16 DK V-17 JOLEE OF TREBONS BERGER BLANC
Ägare: ANNE MŘLLER, HILLERŘD, DANMARK
Uppfödare: ULLA FRANDSEN WARDEN, SPANIEN