Nordic Dog Show Hässleholm 2019-05-18-001  Lördag
Arrangör:  Nordskånska Kennelklubben
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  8
Domare:   BORKOWSKI TOMASZ, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RO CH SE UCH HARDY-FLAP'S CARACTUS OF CATRELAUNI
Ägare: ROSVALL KARIN
Uppfödare: HARDE STEFAN & KARIN, HARDE ÅKESSON KATARINA, HÖLLVIKEN
 
Bästa valp:   HARDY-FLAP'S QUEEN OF SPADES
Ägare: HARDE CARIN, HÖLLVIKEN
Uppfödare: HARDE STEFAN & KARIN, HARDE ÅKESSON KATARINA, HÖLLVIKEN
 
Bästa veteran:   DE CH DK UCH SE UCH SE VV-16 HARDY-FLAP'S CYCLONE EYE
Ägare: LEJNEHED HELENA
Uppfödare: HARDE STEFAN, HARDE ÅKESSON CATARINA /HARDE CARIN, HÖLLVIKEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HARDY-FLAP'S
Uppfödare: HARDE STEFAN & KARIN, HARDE ÅKESSON KATARINA, HÖLLVIKEN



BICHON HAVANAIS Antal:  31
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH JEUW-15 SE UCH CALLUNAVIAS BLAZE OF GLORY
Ägare: FRICK NORDQUIST JENNY, VINSLÖV
Uppfödare: DORINGER KARIN, VÄXJÖ
 
Bästa valp:   AQUAVIT TAKE A CHANCE ON ME
Ägare: ANGELIN HENRIETTE, OXIE
Uppfödare: JOHANSSON CARINA, JONSSON FANNY, VÄSTRA FRÖLUNDA
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH DK V-16 DK VV-16 FI&NO UCH LPI NORD V-16 NORD VV-16 NORDIC CH SE UCH SE VV-16 SE&DK UCH VWW-17 SEMLANS EVITA
Ägare: HAGLUND KAROLIN, BROMÖLLA
Uppfödare: HIRWING GUNILLA, BRÖSARP



BOLOGNESE Antal:  5
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO V-16 NORD JV-14 NORD V-15 SE JV-14-15 SE&NO UCH MEANDI'S STRIKING SAXON
Ägare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: MOSSBERG KATARINA, ÅSA
 
Bästa valp:   AQUAVIT HOCUS POCUS
Ägare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: JOHANSSON CARINA, JONSSON FANNY, VÄSTRA FRÖLUNDA



BOSTONTERRIER Antal:  17
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE VV-18 KANDANSA BUGG
Ägare: JOHANSSON STINA, KALMAR
Uppfödare: MÅNSSON ELISABET, KALMAR
 
Bästa valp:   AT ONCE I'LL BE THE BEST FROM THE B
Ägare: ANDERSSON ELINOR, HÄSSLEHOLM
Uppfödare: VOLKOVA E S, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   SE UCH SE VV-18 KANDANSA BUGG
Ägare: JOHANSSON STINA, KALMAR
Uppfödare: MÅNSSON ELISABET, KALMAR



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  42
Domare:   VERGARA ALBERTO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH SE UCH SE V-16 TOFTAS TOM TOM
Ägare: PERSSON BIRGITTA, FLENINGE
Uppfödare: PERSSON BIRGITTA, FLENINGE
 
Bästa valp:   PETIT MAXIM FERNANDO
Ägare: BJÖRKLUND LINN, MALMÖ
Uppfödare: ANDERSSON ROSE-MARIE, STAFFANSTORP
 
Bästa veteran:   SE UCH JOUBERT'S FIRST KING
Ägare: ÅSTRÖM PERSSON PIA, SKURUP
Uppfödare: ÅSTRÖM PERSSON PIA, SKURUP
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TOFTAS
Uppfödare: PERSSON BIRGITTA, FLENINGE



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  27
Domare:   GRANAAS HANSEN KARI, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH SE UCH CHI'S LOVELY KING SIMONIDES
Ägare: ANDRÉN MARIA, STENINGE
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, STENINGE
 
Bästa valp:   CHI'S LOVELY TIMANDRA
Ägare: ANDRÉN MARIA, STENINGE
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, STENINGE



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  43
Domare:   PETROVIC ALEKSANDAR, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IT CH HEADSTAR PRINCE ROGERS-PL
Ägare: CLAUDIA FRISCIA, IT47853 CORIANO, ITALIEN
Uppfödare: 
 
Bästa valp:   CHIS NEWMOUNTAIN JUST A MILLION
Ägare: NYBERG ANN, VINSLÖV
Uppfödare: NYBERG ANN, VINSLÖV
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH EUW-11 FI UCH NO V-15 SL CH WW-14 CHI'S LOVELY MIRANDA
Ägare: ANDRÉN MARIA, STENINGE
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, HARPLINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHI'S LOVELY
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, STENINGE



CHINESE CRESTED DOG Antal:  43
Domare:   CSIK ISTVÅN, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JWW-18 NO V-18 NORD V-18 RS CH SE V-18 BLENDVERK'S HAVANA ROSE
Ägare: CORNELIA SOFIE UNDHEIM, NORGE
Uppfödare: UNDHEIM C S & K S, NORGE
 
Bästa valp:   YAMBOLIZ NICOLE KIDMAN
Ägare: NORDIN PETRA, FLEN
Uppfödare: NORDIN PETRA, NORDIN STEFAN, FLEN
 
Bästa veteran:   BG CH C.I.B. & SE&NO UCH DK&FI UCH LU CH NO V-15 SE V-15 VDH CH YAMBOLIZ EVERT TAUBE
Ägare: ÖSTERBERG BRITT-MARIE
Uppfödare: NORDIN PETRA, NORDIN STEFAN, FLEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: YAMBOLIZ
Uppfödare: NORDIN PETRA, NORDIN STEFAN, FLEN



COTON DE TULÉAR Antal:  13
Domare:   CSIK ISTVÅN, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & SE UCH EE CH FI UCH LT&LV CH NO UCH SE JV-14 INCOGNITO DU CASTEL DE LA ROCHE AUX
Ägare: HALLESTRAND EWA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: FAUREZ SYLVIO & FLORENCE, FRANKRIKE
 
Bästa valp:   RACKARCOTTARNAS LUCKY BABY BLOZZOM
Ägare: GUSTAFSSON PIA, SKUMMESLÖVSSTRAND
Uppfödare: GUSTAFSSON PIA, SKUMMESLÖVSSTRAND



FRANSK BULLDOGG Antal:  53
Domare:   SCHJÖTH BIRGITTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BULLYSTYLE'S LUXURIOUS DRESSCODE
Ägare: TASHA ANDREASEN & GITTE MYTYSIA, TUREBY, DANMARK
Uppfödare: ANDREASEN P J & T, DANMARK
 
Bästa valp:   TORPARINNANS PÅG ZET
Ägare: KLANG ANN-CHARLOTTE, HÖRBY
Uppfödare: LEVIN CANSUND TOWE, SÖSDALA



GRIFFON BELGE Antal:  3
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18 NORD V-18 SE JV-18 SE V-19 RU-PAUL'S TASTY TIM
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH HU CH LT CH LU CH LV CH NO JV-11 NO V-11 SE UCH SE V-12 SE V-12-13 SE V-13 SE V-18 SE VV-18 FIDDLE-STICK'S PINCH OF PEPPER
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: SÖDERBERG SUSANNE, KUNGSBACKA



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  4
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NO V-18 NORD JV-18 NORD V-18 SE JV-18 MANTICORNS GENTLY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN
 
Bästa valp:   GRIFFLAND HER ROYAL HIGHNESS
Ägare: ALMSKOUG BERG BARBRO, HALMSTAD
Uppfödare: ALMSKOUG BERG BARBRO, HALMSTAD



KING CHARLES SPANIEL Antal:  6
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NELSON DES NOBLES FRIMOUSSES
Ägare: FJELD MARLENE, VÄXJÖ
Uppfödare: BERTHOZ SOPHIE



LHASA APSO Antal:  8
Domare:   PETROVIC ALEKSANDAR, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CHIC CHOIX PARTI AS YOU LIKE IT
Ägare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: KARES JUHA, FINLAND



LÖWCHEN Antal:  4
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE V-18 US CH ROBINSNEST AMERICAN HERO MUSICBOX
Ägare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
Uppfödare: STEWART R & LAWLESS B, USA
 
Bästa valp:   GOLBOURNE'S MRS BUCKET
Ägare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
Uppfödare: MORGAN-STANLEY K & R J, STORBRITTANNIEN



MALTESER Antal:  2
Domare:   PETROVIC ALEKSANDAR, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   SILKESAMORE KIARA
Ägare: SALINSON ELSA, MALMÖ
Uppfödare: SALINSON ELSA, MALMÖ



MOPS Antal:  61
Domare:   VASILJEVIC IVAN, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH ZUMA'S GLOSSY BOX
Ägare: ANDERSSON SUSANNE, YSTAD
Uppfödare: LARSSON SUSANNE, ANDERSSON MAGNUS, YSTAD
 
Bästa valp:   PUGWOOD'S BALENCIAGA
Ägare: JONSSON GUNILLA, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: JONSSON GUNILLA, TROLLHÄTTAN
 
Bästa veteran:   SE UCH SE V-12 SE VV-18 EZETHA'S SCHOOLGIRL
Ägare: STEINER CATHRIN, VÄRNAMO
Uppfödare: ZETHRAEUS AMELIE, MOHEDA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ZUMA'S
Uppfödare: LARSSON SUSANNE, ANDERSSON MAGNUS, YSTAD



PAPILLON Antal:  46
Domare:   GRANAAS HANSEN KARI, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH PERLE
Ägare: MARIANNE HANSEN, HASLEV, DANMARK
Uppfödare: NÖRGAARD MARIA, DANMARK
 
Bästa valp:   NILLAZ BUTTERFLYZ ZIVAZ
Ägare: RYDELL PERNILLA, VALLÅKRA
Uppfödare: RYDELL PERNILLA, VALLÅKRA
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH GI CH NORD UCH VWW-17 DENEMORE LOOKING GOOD
Ägare: MALMKVIST MALIN, VELLINGE
Uppfödare: CAROLL S, NEWMAN J, IRLAND
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NORD UCH VDH CH WEIEFORS WIZZARD
Ägare: WEIEFORS ANNE, STORA HÖGA
Uppfödare: WEIEFORS ANNE, STORA HÖGA



PETIT BRABANCON Antal:  9
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JEUW-18 NORD JV-18 RU-PAUL'S TOYBOY TROY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
 
Bästa avelsgrupp:   FI UCH NORD UCH US CH BLUE BAY'S ROI DE LA REVOLUTION
Ägare: 
Uppfödare: HILPINEN JARMO & SALMELA MARKO, FINLAND



PHAL»NE Antal:  5
Domare:   SJONG KITTY, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH SE JV-14 SE UCH THAIRGHAY'S JIG IS UP
Ägare: GUDBERGSDOTTIR ASTA MARIA, LÖVESTAD
Uppfödare: FORSBERG MARIE, JÄRPEN



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  7
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI V-17 NO UCH SE UCH CRESTED CLAN I'M A SUPER BEAUTY
Ägare: HENRIETTE DALHOLM, HERNING, DANMARK
Uppfödare: HANSEN PERNILLA, TRELLEBORG
 
Bästa valp:   BIG-BOY
Ägare: BLAD JONASSON TINA, HÄSSLEHOLM
Uppfödare: JOHANSSON FRIDA, OLSFORS
 
Bästa veteran:   CZ CH DK VV-18 NORD UCH NORD V-11 SE V-11 BULINKA Z PODKOZI
Ägare: BLOMBERG MONICA, HERRLJUNGA
Uppfödare: PETR MUDRA, TJECKIEN



PUDEL, DVÄRG Antal:  27
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GR CH SE JV-17 SE UCH SE V-19 FIXUS NO MESS
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa valp:   DROP-DEAD GORGEOUS LOVE THE FALL
Ägare: BORG MIA, HALLSBERG
Uppfödare: BORG MIA, HALLSBERG
 
Bästa avelsgrupp:   HR CH NO UCH SE UCH ZOLBIETS LOVE-OF AN ANGEL
Ägare: TORGERSON MARIE, LINDOME
Uppfödare: TORGERSON MARIE, LINDOME
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ZOLBIETS
Uppfödare: TORGERSON MARIE, LINDOME



PUDEL, MELLAN Antal:  14
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH SE UCH SE V-18 SANDUST SUN RIDER
Ägare: SÖRQUIST KERSTIN, UDDEVALLA
Uppfödare: JOHANSSON SUSANNE, JOHANSSON CHRISTINA, VÄXJÖ



PUDEL, STOR Antal:  18
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BRAMMARPS HEART OF ROSEBAR
Ägare: STRANDVAD LENE, HJÄRNARP
Uppfödare: STRANDVAD LENE, HJÄRNARP
 
Bästa valp:   SIMERA MELI
Ägare: CAVALLIN JAKOBSSON SUSANNE, VESSIGEBRO
Uppfödare: JANSSON KARIN, ROMELANDA
 
Bästa veteran:   DK UCH FI UCH SE UCH AFTER DARK'S MY PRODUCTION
Ägare: HEIKKILÄ AGNETA, KIRUNA
Uppfödare: HEIKKILÄ AGNETA, KIRUNA



PUDEL, TOY Antal:  15
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-17 SE UCH SE V-18 DJAKARTAS PASSION FOR FASHION
Ägare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA
Uppfödare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA
 
Bästa valp:   FIXUS NO PROBLEM
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  2
Domare:   AALTONEN PIRJO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH TALISMAN ZAPADA GASPAR
Ägare: GÄFVERT MALIN, VÄXJÖ
Uppfödare: LBOVA A V, RYSSLAND



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  4
Domare:   CSIK ISTVÅN, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI JV-18 FI V-18 SE JV-18 & SE V-18 TOY ANGELS FAB N FEISTYGIRL
Ägare: SANDBERG-ÅBERG YVONNE, ANDERSLÖV
Uppfödare: SANDBERG-ÅBERG YVONNE, ANDERSLÖV



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  8
Domare:   CSIK ISTVÅN, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-16 DK V-17 NO V-16 NORD JV-16 SE V-17-18 SE&DK&NO CH AMPELOS GLORIOUS DAENERYS DROGON
Ägare: HENZE LISA, HUDDINGE
Uppfödare: HENZE LISA, HUDDINGE
 
Bästa valp:   JOWEL'S FAMOUS GROUSE
Ägare: JÖNSSON JOHANNA, ÅKARP
Uppfödare: JÖNSSON JOHANNA, ÅKARP
 
Bästa veteran:   EE&LV CH LT CH NO UCH NORD UCH NORD V-11 SE VV-16-17 SE VV-16-17-18 TASTAWAY'S MORTIMER
Ägare: MUSKUS ERIK, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: FAGERNÄS CAROLA, FI-68410 ALA-VETELI



SHIH TZU Antal:  33
Domare:   VERGARA ALBERTO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO UCH NO V-17 NORD JV-15 NORD UCH SE JV-15 YUNG LO'S FRIENDS FOREVER
Ägare: DELLGREN LILLVI, ESLÖV
Uppfödare: PÅLSSON SOFI, PÅLSSON PETER, TYGELSJÖ
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH SE UCH SHU-LING DUST OF CAYENNE
Ägare: SANDBERG SUSANNE, TRELLEBORG
Uppfödare: SCHÖNEMAN YWETTE, MÖLNLYCKE



TIBETANSK SPANIEL Antal:  23
Domare:   SJONG KITTY, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ICIKARMA'S ANUPAM
Ägare: BERIT ELISABETH HOLMBERG, SKIEN, NORGE
Uppfödare: PAASKE KARI, NORGE
 
Bästa valp:   SOMMERLYST'S SA-ZEN-PA SEBA
Ägare: NIKLASSON ANETTE, VOLLSJÖ
Uppfödare: PRIMDAL RAGNHILD, DANMARK
 
Bästa veteran:   SHANGRI-LA JADE
Ägare: NIKLASSON ANETTE, VOLLSJÖ
Uppfödare: LÖKKE GRETE, HOVA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SCHILLESHOF'S
Uppfödare: SÖDERQUIST MONICA, HÄSTVEDA



TIBETANSK TERRIER Antal:  23
Domare:   SJONG KITTY, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH SE JV-17 SE UCH SE V-17 KUAI LE GOU'S CIRCUMFLEX DOT COM
Ägare: EKLÖV PATRICIA, ONSALA
Uppfödare: ALBRIGTSEN GUNILLA, ÅKERS STYCKEBRUK
 
Bästa valp:   TAZZJAZZ I'M ON FIRE
Ägare: LINDBERG ELIZABETH, RONNEBY
Uppfödare: FORSBERG KRISTINA, LINDOME
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH SE VV-18 THANEE'S GOSSIP GIRL
Ägare: CASPARSON ANDERSSON MARINA, KUNGSÄTER
Uppfödare: SJÖBERG ANN-CATHERINE, GÖTEBORG