Nordic Dog Show Vänersborg 2018-06-09-002  Lördag
Arrangör:  Norra Älvsborgs Kennelklubb
VINNARE GRUPP 10 - VINTHUNDAR


AFGHANHUND Antal:  11
Domare:   KLEPP ELI-MARIE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH GOLD'N COPPER STAY 'T NIGHT
Ägare: TOR KJELL HUSTěL, STAVANGER, NORGE
Uppfödare: JOHANSSON LENA, JOHANSSON GUNNAR, LULEÅ
 
Bästa veteran:   NO UCH SE UCH GOLD'N COPPER STAY 'T NIGHT
Ägare: TOR KJELL HUSTěL, STAVANGER, NORGE
Uppfödare: JOHANSSON LENA, JOHANSSON GUNNAR, LULEÅ
 
Bästa JKL:   SE JV-17 YASMIN BINT BATTAL VON HAUSSMAN
Ägare: LEVÉN ELISABET, RIMBO
Uppfödare: PODESTA RAMON, CHILE



BORZOI Antal:  20
Domare:   KLEPP ELI-MARIE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BORSCANA NIMBOSTRATUS
Ägare: SELLIN RICKARD, GRILLBY
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD V-15 SE V-12-13 SE VV-17 SE&DK&FI&NO UCH JELISTAZ THRILLER
Ägare: SÖDERBERG SUSANNA, VÄSTERÅS
Uppfödare: HOLMBERG SUSANNA, SÖDERBERG STEFAN, VÄSTERÅS
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BORSCANA
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
 
Bästa JKL:   BORSCANA HEROINE
Ägare: WARELL THOMAS, STÅNGA
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY



CHART POLSKI Antal:  1
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH NORD V-15 SE JV-14 SE UCH SE V-14 SE V-16 SE V-17 STONEVILLE WHO'S BETTER WHO'S BEST
Ägare: MÅNSSON HÅKANSSON HELENA, BRÖSARP
Uppfödare: KLEMENCIC TOMISLAV, KROATIEN



GALGO ESPANOL Antal:  8
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK V-16 NORD JV-15 NORD UCH SE UCH SE V-16 SE V-17 RANDEROS MELQUIADES
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: RAMOS BURCHES GEMMA, SPANIEN
 
Bästa veteran:   SE UCH WARLOCK'S RIQUEZA
Ägare: NORDHED SVENSSON ANN-CHRISTIN, TOLLERED
Uppfödare: WEINBERGER INGELA, FRILLESÅS
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: WARLOCK'S
Uppfödare: WEINBERGER INGELA, FRILLESÅS
 
Bästa JKL:   MAGH ITHA'S CASANDRA
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: NAESS EVJE URSULA, EVJE JAN, TÖREBODA



GREYHOUND Antal:  4
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JET'S HOME IS WHERE THE HEART IS
Ägare: TJÖRNER MAUER BRITT, STRÖMSTAD
Uppfödare: ENGH ESPEN, NORGE



IRLÄNDSK VARGHUND Antal:  16
Domare:   EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH ASKHULTS ETAIN O'CASEY
Ägare: JOHANSSON ANN-BRITT, FALKÖPING
Uppfödare: ANDERSSON CHARLOTTE, ANDERSSON CATHERINE, LINDOME
 
Bästa valp:   MANOWAR INGENIOUS IVOR
Ägare: GLANS ELIN, LJUNG
Uppfödare: NIKLASSON LENA, ÅSA
 
Bästa JKL:   SCINTILLAS QUATTRO
Ägare: KRÖNFORS MIKAEL, KVIDINGE
Uppfödare: SVENSSON LARS-GUNNAR, SVENSSON SUSANNE, LINDOME



ITALIENSK VINTHUND Antal:  13
Domare:   KLEPP ELI-MARIE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
HÄRLING HENRIK - Valpklass
 
BIR:   BLACK OTHERS ALICE SÖTA ALICE
Ägare: BERGGREN INGELA, FILIPSTAD
Uppfödare: BERGGREN INGELA, FILIPSTAD
 
Bästa valp:   LEXI
Ägare: BROLIN LINDA, HÄLLEVADSHOLM
Uppfödare: YESER MARIE-LOUISE, HÄLLEVADSHOLM
 
Bästa JKL:   PY'S IRELLA
Ägare: BERGGREN INGELA, FILIPSTAD
Uppfödare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA



MAGYAR AGAR Antal:  6
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   REPÜLJ GYORSAN
Ägare: LARSSON MIKAEL
Uppfödare: PÅGÅNU TAMÅS, UNGERN
 
Bästa valp:   MIJANO'S LOVER
Ägare: GRÖDEM LILLIS, MELLERUD
Uppfödare: LARSSON MIKAEL, ISBERG LOTTA, BULLAREN



SALUKI Antal:  27
Domare:   KLEPP ELI-MARIE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH LT CH NO UCH SE UCH ABU AL KHAYAR KHAYYAM
Ägare: GUSTAFSSON FREDRIK, JÖNKÖPING
Uppfödare: LUNDHOLM KARIN, SAMUELSSON ULLA, LÖDDEKÖPINGE
 
Bästa veteran:   SE VCH HISILOME'S JEMMA
Ägare: AXELSSON MARY ANN, FILIPSTAD
Uppfödare: AXELSSON MARY ANN, FILIPSTAD
 
Bästa avelsgrupp:   HISILOME'S JASNA
Ägare: LARSSON PERNILLA, TORSBY
Uppfödare: AXELSSON MARY ANN, FILIPSTAD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DAHAQIN
Uppfödare: DOVERHOLT AGNETA, HÄLLINGSJÖ
 
Bästa JKL:   ZADONAS DURANDAL
Ägare: LEVENSKOG ELISABET, GRÄSTORP
Uppfödare: NIHLÉN ANETTE, ANDERSSON KERSTIN, HELSINGBORG



SKOTSK HJORTHUND Antal:  12
Domare:   KLEPP ELI-MARIE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE V-17 LEHIGH IMPRESARIO FOR CHAMPHURST
Ägare: LINDHOLM RAY, STAVSJÖ
Uppfödare: PASCOE PAULA & SMITHSON PAMELA, USA



WHIPPET Antal:  74
Domare:   COPPEL CHRISTOPHE, FRANKRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-16 ADAGIO ORCHARD PLUM
Ägare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
Uppfödare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
 
Bästa valp:   ABSOLIUTI IDILE KASPER
Ägare: ERIKSSON MIA, MOTALA
Uppfödare: BALCIUNIENE RAMUNE, LITAUEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. DE&VDH CH GB CH SE V-11 SE V-15 SE&DK UCH ADAGIO CROWDSTOPPER
Ägare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
Uppfödare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
 
Bästa avelsgrupp:   TAPPINSKIS UPSADAISY
Ägare: TIBELL ANN, BÄCKEFORS
Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ADAGIO
Uppfödare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
 
Bästa JKL:   TEN BELLS NOUNETTE
Ägare: HÖKFELT CHARLOTTE, HAMMARÖ
Uppfödare: TIBELL ANN, KÄSTEL LENNART, BÄCKEFORS