Juniorfinaler

 

 

MYDOG JUNIORFINALER

 

 

 

Bästa Juniorklass Torsdag

 

Gruppdomare: Arne Foss

 

Jack Russel terrier Knötteliten's Photo Finish  NO36006/31,  Uppf Trudvang/teigland I-L/nucera Pietro, No-3520 Jevnaker , Ägare Ida Trudvang/pietro Nucera/inger-Lise Teigland, C/o Sognsveien 150, 3520 Jevnaker, Norge

 

2:a Shetland Sheepdog 1001 Lundecock's Keep It Going  SE30024/2018 SO  Uppf Andersson Johnny, Nordieng Ulrika, Moholm , Ägare Larsson Elsie, C/o 1, Bengtstorp Sörtorp, 1, 54292 Mariestad. Moholm.

3:a Lhasa apso Matrix Whispering Angel  NO58219/ Uppf Sperle, Birgitte & Hansen, Björn, Norge , Ägare Birgitte Sperle, Bråtan 10, 3053 Steinberg, Norge

4:a X-Pected Dine Mites Pablo Picasso  NO41106/, Uppf Kahrs Kirsti Merethe Hustad, Kahrs Eirik, Norge , Ägare Birgitt Strøm, Kanalveien 4h, 3127 3127 Tønsberg  Norge, Norge  

    

Bästa Juniorklass Lördag

 

Gruppdomare: Anthony Kelly

 

Samojedhund Cabaka's Raw Power  DK03917/2018   Uppf Morell Gitte & Jensen Kim, Dk-8340 Malling , Ägare Gitte Morell, Sletholmsvej 7, 8340, 8340 Malling, Danmark

 

2:a Amazing Selma's Never Say Never  SE11308/2018  Uppf Ekström Helena, Ekström Sofia, Nynäshamn , Ägare Öhman Siiri, Hagebyvägen 8 B, 14169 Huddinge

 3:a JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18 NORD V-18 & NO V-18 SE JV-18 SE V-18 Vaskurs Varenne Qiwison  SE55320/2017  , Uppf Hall Jenny, Torpsbruk , Ägare Hall Jenny, Tideberg Hästhagra 1, 34265 Torpsbruk

 4:a Korthårig D STax  Ygeia Warrant  SE58602/2017 Uppf Antonopoulos Dimitrios, Onsala , Ägare Antonopoulos Dimitris, Högalyckavägen 21, 43991 Onsala 


Bästa Juniorklass fredag


Gruppdomare: Dan Ericsson


Fransk bulldogg Marikarlos Oooh ́ Candy SE12495/2018 Uppf Berglin Magnus, Häll Håkan, Stjärnhov , Ägare Häll Håkan, Graneberg Stjärnhov


2:a Norfolkterrier Adorabel Dark Star NO58747/17 Uppf Johansen Anne, Norge, Ägare Anne Johnsen, Skien, Norge

3:a Borderterrier Musical's Flip A Coin SE19672/2018 , Uppf Rehlin Susanne, Örsundsbro , Ägare Wollentz Mattsson Mary-Charlotte, Häggeby

4:a Chihuahua korthårig Jamie-Lynn's Whoop Whoop SE14330/2018 Uppf Mc Coy Jamie-Lynn, Åkesson Caroline, Skogås , Ägare Mc Coy Jamie-Lynn, Skogås


Bästa Juniorklass Söndag


Gruppdomare: Sylvie Desserne


Faraohund JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18 NORD V-18 & NO V-18 SE JV-18 SE V-18 Vaskurs Varenne Qiwison SE55320/2017 , Uppf Hall Jenny, Torpsbruk , Ägare Hall Jenny, Torpsbruk


2:a Samojedhund Cabaka's Raw Power DK03917/2018 , Uppf Morell Gitte & Jensen Kim, Malling , Ägare Gitte MorellMalling, Danmark

3:a Grand Danois NO JV-18 NORD JV-18 Nordlandia Danes Gold Digger SE10672/2018 G Uppf Ottersten Rasmus, Ottersten Johan, Vara , Ägare Ottersten Rasmus, Vara

4:a Basset fauve de bretagne Whistlewood's Homemade Pickles SE28760/2018, Uppf Strömberg Elisabeth, Värends Nöbbele , Ägare Strömberg Elisabeth, Värends Nöbbele