Internationell utställning Ljungskile 2022-04-30-001  Lördag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN CATTLEDOG Antal:  1
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ERKKERTIN GODDESS OF AUTUMN SKADI
Ägare: LAURA-MARIA KALLIONIEMI, PORI, FINLAND
Uppfödare: KERTTU & ERKKI RANTAMÄKI, FINLAND



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  14
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HÖGTORPETS PRINCE CHARMING
Ägare: ÄDEL SUSANNE, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: ÄDEL SUSANNE, TROLLHÄTTAN
 
Bästa valp:   SUPERNOVA 4 HUNTING UNIVERSE DU CHE
Ägare: BREEN JENNIE, FJÄRÅS
Uppfödare: GUELLEC & SANJUAN YANN SANDRINE, FRANKRIKE
 
Bästa JKL:   ÖSTRA GREDA TAURARUWA
Ägare: PEIPONEN MARJUT, ED
Uppfödare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA



BEARDED COLLIE Antal:  3
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TYPOGRAFEN'S QUIRKY 'N' QUAINT
Ägare: HALVARSSON MIMMI, BORLÄNGE
Uppfödare: HALVARSSON MIMMI, BORLÄNGE
 
Bästa JKL:   TYPOGRAFEN'S QUIRKY 'N' QUAINT
Ägare: HALVARSSON MIMMI, BORLÄNGE
Uppfödare: HALVARSSON MIMMI, BORLÄNGE



BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL Antal:  1
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NO V-20 NO VV-21 MOVIE STAR AV VIKHOLMEN
Ägare: CONNIE CHRISTINE LARSEN, DISENÅ, NORGE
Uppfödare: EKELAND ADA E HAGLAND EVEN, NORGE



BELGISK VALLHUND/ MALINOIS Antal:  1
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WIVIKENS CHRISTOFFER
Ägare: LANDQVIST EMMY, PARTILLE
Uppfödare: LARSSON LISA, KARLSKOGA
 
Bästa JKL:   WIVIKENS CHRISTOFFER
Ägare: LANDQVIST EMMY, PARTILLE
Uppfödare: LARSSON LISA, KARLSKOGA



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ FACE RASE Antal:  2
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LIGHT MY FIRE THESS
Ägare: OLOFSSON LENA, NYGÅRD
Uppfödare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ POIL LONG Antal:  1
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DIRGIS DI CAPRIO X I I I
Ägare: NORBERG MARTINA, NYGÅRD
Uppfödare: WANGE SARA, TIERP



BORDER COLLIE Antal:  2
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PUKAWIDGEE SHOOT FOR THE STARS
Ägare: MICHAEL KRISTENSEN, DIANALUND, DANMARK
Uppfödare: HOULDEN ASHLEE, AUSTRALIEN



BRIARD Antal:  3
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   ETHA'S ESTELLA VAN WUFF & COKG
Ägare: JOTHÉR ETHA, VÄNERSBORG
Uppfödare: SUSANNA PREYSS, TYSKLAND



CESKOSLOVENSKÝ VLCIAK Antal:  1
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DREAMSKYLINE BEAUTIFUL ZAFIR
Ägare: SUNDH ANNA, LÅNGÅS
Uppfödare: SUNDH ANNA, LÅNGÅS



CHODSKÝ PES Antal:  2
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   QUINCY QUE BRYVILSÅR
Ägare: RAAB WALTRAUD, HINDÅS
Uppfödare: KUDRNACOVA JANA, TJECKIEN



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  12
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH LT CH SKABONA KNOCKIN'ON HEAVEN'S DOOR
Ägare: SKALIN NATALJA, ÄLVKARLEBY
Uppfödare: SKALIN NATALJA, SKALIN BO, ÄLVKARLEBY
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SKABONA
Uppfödare: SKALIN NATALJA, SKALIN BO, ÄLVKARLEBY



LANCASHIRE HEELER Antal:  4
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH BLACK BUGZ ANARCHY IN THE UK
Ägare: FREDRIKSSON MARIE, VÄNERSBORG
Uppfödare: SENBOM MARIA, UPPSALA



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  11
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PANCAKE AT MAKEMAGIC DEL MOLINO DEL
Ägare: SÖDERLUND EMMA, VÄNERSBORG
Uppfödare: ELISA BUSSO, ITALIEN
 
Bästa JKL:   WUNDERBAUMS HELLO HOORAY
Ägare: PIHLAJA SARA, GRIMSLÖV
Uppfödare: PIHLAJA SARA, GRIMSLÖV



MUDI Antal:  3
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BARIGUARD IZISZ
Ägare: REMNEMAN ATHINA, LIDKÖPING
Uppfödare: PAPP RÓBERTNÉ, UNGERN
 
Bästa valp:   KIRÅLYTANYAI GHOST
Ägare: REMNEMAN ATHINA, LIDKÖPING
Uppfödare: KARÅLY TIBOR, UNGERN



NEDERLANDSE SCHAPENDOES Antal:  14
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SCHAPPEGÅRDEN'S ELLIE EVVESDOTTER
Ägare: LÖNNQVIST ANN, VADSTENA
Uppfödare: HEDEBRATT LINDA, NÄSSJÖ
 
Bästa valp:   TWINFLOWERS BACO COSIMI RIDOLFI
Ägare: MOLIN SUSANNE, FALKÖPING
Uppfödare: WAHLSTEDT CECILIA, HÖRBY
 
Bästa veteran:   SE UCH ZINGOALLA'S HUMAN TOUCH
Ägare: SVAHN LISELOTTE, VEJBYSTRAND
Uppfödare: SVAHN LISELOTTE, VEJBYSTRAND
 
Bästa JKL:   GLISSDOES PEARL
Ägare: SÄKKI PIA, LJUNGSKILE
Uppfödare: SÄKKI PIA, LJUNGSKILE



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  3
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DIZZNY'Z THE QUEENS GAMBIT
Ägare: JONSSON LENA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: JONSSON LENA WALLSTRÖM PER, DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, LÅNGSHYTTAN
 
Bästa JKL:   DIZZNY'Z THE QUEENS GAMBIT
Ägare: JONSSON LENA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: JONSSON LENA WALLSTRÖM PER, DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, LÅNGSHYTTAN



POLSKI OWCZAREK NIZINNY Antal:  3
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SHAGGY SHEPHERD'S NESSLY
Ägare: HENRIKSSON MATS, HABO
Uppfödare: ALMQVIST HELÉNE, KARLSKOGA



PULI Antal:  5
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE JV-18 SE UCH IMPECCABLE SEVENTH WONDER
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE
 
Bästa valp:   IMPECCABLE EIGHTH OOPSIE DAISY
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE



PUMI Antal:  6
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IMSE VIMSE CAFÉ PARISIENNE
Ägare: BAYARD SOFIA, TIDAN
Uppfödare: GRANATH EWA, MOHOLM
 
Bästa JKL:   IMSE VIMSE CAFÉ PARISIENNE
Ägare: BAYARD SOFIA, TIDAN
Uppfödare: GRANATH EWA, MOHOLM



SCHIPPERKE Antal:  5
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ANALOG CI ALIEN WORKSHOP
Ägare: GALLIGANI GERTRUD, KULLAVIK
Uppfödare: LÖKEN BJÖRN ERLING, NO-3514 HÖNEFOSS



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  20
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LUNDECOCK'S THEODOR
Ägare: NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
 
Bästa valp:   GOLD ZITA'S BLACK FANCY GIRL
Ägare: OXBY EVA, LYSEKIL
Uppfödare: FLOBERG CHRISTINA, DALSKOG
 
Bästa veteran:   SE UCH BERMARKS IN THE MOOD
Ägare: BERGH-PERSSON ULLA, MARIESTAD
Uppfödare: BERGH-PERSSON ULLA, MARIESTAD
 
Bästa JKL:   SOLISWEET STRING OF PEARLS
Ägare: DAHLSTRÖM-THEANDERSSON EVA, STENUNGSUND
Uppfödare: ANDERSSON THORÉN MAUD, ÅLBERGA



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  7
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH NORD JV-18 NORD V-18 DONNA AV QUANTOS
Ägare: TOR W JOHANSEN, LILLESAND, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE
 
Bästa valp:   TEAM BERN ZOO
Ägare: INGVALDSDOTTER MARGARETHA, FÄRGELANDA
Uppfödare: SCHORLING PETER, SCHORLING MARIELLA, LEKERYD



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  3
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD V-19 SE JV-18 SE JV-19 SINDRE AV QUANTOS
Ägare: TOR W JOHANSEN, LILLESAND, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, JENSEN INGER LISE, NORGE



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  9
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   POSSIBLE'S LIGHTING LYDIA
Ägare: OLSSON HELENA, KARLSBORG
Uppfödare: OLSSON HELENA, OLSSON KJELL, KARLSBORG
 
Bästa JKL:   WISIOWI'S CALLING FOR NALA
Ägare: GOEDECKE WIEDEN INGRID, FÖRSLÖV
Uppfödare: GOEDECKE WIEDEN INGRID, FÖRSLÖV



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  22
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ANDVOL LANCELOT
Ägare: EINARSON KERSTIN, ÅRJÄNG
Uppfödare: M.A VOLKOVA, RYSSLAND
 
Bästa valp:   BRÅVESTAGÅRDENS DORIS DAY
Ägare: BRÅVE MIA, BILLESHOLM
Uppfödare: BRÅVE MARIA, BILLESHOLM
 
Bästa JKL:   ANDVOL LANCELOT
Ägare: EINARSON KERSTIN, ÅRJÄNG
Uppfödare: M.A VOLKOVA, RYSSLAND