Internationell utställning Ljungskile 2022-05-01-001  Söndag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 10 - VINTHUNDAR


AFGHANHUND Antal:  14
Domare:   MYRMAN JENS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TELLS KJAVU IT'S ABOUT TIME
Ägare: HAMILTON BRETT, VÄDDÖ
Uppfödare: TELL COLLINGE MARIE LOUISE, COLLINGE JÖRGEN, VÄDDÖ
 
Bästa valp:   ORIENTALWIND'S BREEZE
Ägare: EKBERG LINDA
Uppfödare: EKBERG LINDA, VALLENTUNA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MANDINAH
Uppfödare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE
 
Bästa JKL:   MANDINAH MAGIC LOVE
Ägare: WANTLING CHRISTINA, KÅLLERED
Uppfödare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE



AZAWAKH Antal:  1
Domare:   MYRMAN JENS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ARA N'DACAR KAHINA
Ägare: KOSLOW LUDMILLA, STRÖMSTAD
Uppfödare: KOSLOW LUDMILLA, STRÖMSTAD



BORZOI Antal:  32
Domare:   ARE KARLSEN TROND, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH BORSCANA DE SOTO
Ägare: NILSSON ANKI, RÖDEBY
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
 
Bästa valp:   SCHEZTAYA IN BETWEEN DAYS
Ägare: NILSSON JENNY, VINSLÖV
Uppfödare: MÅNSSON HÅKANSSON HELENA, BRÖSARP
 
Bästa veteran:   DK JV-12 DK LCCH DK UCH NO LCCH SE LCCH SE UCH JUSTSO KALAHARI CHEETA CLUB
Ägare: FRANKLIN ANNE-LEE, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: COLLEEN CAMILLA, KRISTIANSTAD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BRAVEHOUNDS
Uppfödare: FRANKLIN ANNE-LEE, FRANKLIN REYNARD, VÄSTRA FRÖLUNDA
 
Bästa JKL:   VALTAHLIA'S SPECIAL KIND OF GUY
Ägare: PERSSON BORG ANNA-KARIN, FÄRGELANDA
Uppfödare: MÖLLER ANETTE, NYGÅRD



GALGO ESPANOL Antal:  12
Domare:   ARE KARLSEN TROND, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH INCALI SPIRIT ALEXA
Ägare: EVJE URSULA, RISDAL, NORGE
Uppfödare: LINDHOLM CARINA, LINDHOLM INGEMAR, BANKERYD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ZAKEYA'S
Uppfödare: DAVIDSSON TINA, VALLDA
 
Bästa JKL:   ZAKEYA'S BEATLES LADY MADONNA
Ägare: DAVIDSSON TINA, VALLDA
Uppfödare: DAVIDSSON TINA, VALLDA



GREYHOUND Antal:  2
Domare:   ARE KARLSEN TROND, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NO V-21 JET'S IN THE AIR TONIGHT
Ägare: THEA INDREBě, TÅRNÅSEN, NORGE
Uppfödare: ENGH, ESPEN, NORGE



IRLÄNDSK VARGHUND Antal:  14
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 KNALLÅSEN'S ÖXNE
Ägare: ROBERTSSON MATS, IMMELN
Uppfödare: WIESLANDER HELÉN, GISLAVED
 
Bästa valp:   PÅARPS WOLFNEST PHOEBE
Ägare: ROBERTSSON MATS, IMMELN
Uppfödare: ROBERTSSON MATS, BOO ROBERTSSON HELENA, IMMELN
 
Bästa JKL:   PÅARPS WOLFNEST SIEUR PORTHOS
Ägare: ROBERTSSON MATS, IMMELN
Uppfödare: ROBERTSSON MATS, BOO ROBERTSSON HELENA, IMMELN



ITALIENSK VINTHUND Antal:  21
Domare:   MYRMAN JENS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH NO UCH SE UCH MARIKARLOS ROBINIA PROSECCO
Ägare: HÄLL HÅKAN, STJÄRNHOV
Uppfödare: BERGLIN MAGNUS, HÄLL HÅKAN, STJÄRNHOV
 
Bästa veteran:   NORD LCCH ARCEUM'S COUNTERSPELL
Ägare: SELLBERG PER, VAXHOLM
Uppfödare: NILSSON SANDRA, UMEÅ
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. CZ CH DE&VDH CH DK LCCH NORD UCH SE LCCH QVICKELYCKANS ISA
Ägare: SVEDIN LARSSON LENA, KODE
Uppfödare: SVEDIN LARSSON LENA, KODE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: QVICKELYCKANS
Uppfödare: SVEDIN LARSSON LENA, KODE
 
Bästa JKL:   QVICKELYCKANS BOSSE
Ägare: LENNGERD SARA, KUNGSBACKA
Uppfödare: SVEDIN LARSSON LENA, KODE



SALUKI Antal:  26
Domare:   ARE KARLSEN TROND, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CZ CH DK V-21 EUW-21 FI V-21 SE&DK&FI UCH WW-21 ELAMIR GYPSY POWER
Ägare: ERIKSSON NICKLAS, VARA
Uppfödare: CABRAL MARIO JORGE TEIXEIRA PIMENTA, PORTUGAL
 
Bästa valp:   AVALON DREAM
Ägare: HAGFORSEN EMMA, KARLSTAD
Uppfödare: ESPOSTI APICCINO ERIKA, ITALIEN
 
Bästa veteran:   SE UCH KABEERAH ARWEN
Ägare: BERGMAN EVA, KODE
Uppfödare: BERGMAN EVA, BERGMAN LARS, KODE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BADAVIE
Uppfödare: NORDIN MARIA, BRANDÉN MARIE, SÄVAR
 
Bästa JKL:   BAKLAVA'S X-MAS DREAM OF ARAGON
Ägare: OLSSON SUSANNE, ÖCKERÖ
Uppfödare: NILSSON MONICA, ARBLIDEN LINDA, HÄLLINGSJÖ



SKOTSK HJORTHUND Antal:  9
Domare:   ARE KARLSEN TROND, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH SE UCH ASKHULTS EVANNA MCKENTY
Ägare: SVENSSON LARS-GUNNAR, LINDOME
Uppfödare: ANDERSSON CHARLOTTE&ANDERSSON ANITA, ANDERSSON CATHERINE, LINDOME
 
Bästa JKL:   VALTAHLIA'S ALBA WANESSA
Ägare: MÖLLER ANETTE, NYGÅRD
Uppfödare: MÖLLER ANETTE, NYGÅRD



SLOUGHI Antal:  3
Domare:   MYRMAN JENS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ABD AL JABBAR OASENSHAERSKHARE
Ägare: ROSE ELIN, TÖREBODA
Uppfödare: OHLSON HELEN, HORRED
 
Bästa JKL:   ALAMGIR BELLA LA ROSSA
Ägare: ROSE ELIN, TÖREBODA
Uppfödare: WIEZNER ROMAN, TJECKIEN



WHIPPET Antal:  50
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH SE VCH BURNT SIENNA HARMONICA
Ägare: KJELLSTRÖM ANNE, ÖDSMÅL
Uppfödare: WINDER LISA, ÖREBRO
 
Bästa valp:   WHOONEHULTS CRASH BOOM BANG
Ägare: RAPP MARTINA, HÄRRYDA
Uppfödare: BRENDEN EMMIE, BREDARED
 
Bästa veteran:   LD 1 LPI RLD F RLD N RHETSGIS HELLO BLUE MOON
Ägare: DAHLBOM ANNELIE, JÖNKÖPING
Uppfödare: BALZ GISELA, FORSBERG NINA, MUNKFORS
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SKRÄDDAREGÅRDENS
Uppfödare: VIDLUND ANITA, KAREBY
 
Bästa JKL:   SKRÄDDAREGÅRDENS XANTE ZALZA
Ägare: VIDLUND ANITA, TORSLANDA
Uppfödare: VIDLUND ANITA, TORSLANDA