Internationell utställning Ljungskile 2022-04-30-001  Lördag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 4,6 - TAXAR SAMT DRIVANDE-, SÖK- OCH SPÅRHUNDAR


TAX, KORTHÅRIG DVÄRG Antal:  13
Domare:   JOHANSSON SUSANNA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LINE OF LIFE CHALLENGER
Ägare: KNEZ HELENA, YTTERBY
Uppfödare: IGNATOVA L.V., RYSSLAND
 
Bästa JKL:   LINE OF LIFE CHALLENGER
Ägare: KNEZ HELENA, YTTERBY
Uppfödare: IGNATOVA L.V., RYSSLAND



TAX, KORTHÅRIG KANIN Antal:  5
Domare:   JOHANSSON SUSANNA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH SE U(V)CH SE VCH MANACA'S LADY'S BLUSH
Ägare: LÖWEGREN ANNA, ÖSTANSJÖ
Uppfödare: FORSANDER MONICA, BRO
 
Bästa JKL:   KAISERKÜSSE AYSIA
Ägare: SVENSSON ELEONORE, MÖLNBO
Uppfödare: SVENSSON ELEONORE, SVENSSON FENJA, MÖLNBO



TAX, KORTHÅRIG NORMALSTOR Antal:  4
Domare:   JOHANSSON SUSANNA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH KAISERKÜSSE GITTE
Ägare: SVENSSON ELEONORE, MÖLNBO
Uppfödare: SVENSSON ELEONORE, SVENSSON FENJA, MÖLNBO
 
Bästa JKL:   KAISERKÜSSE ANNIFRID
Ägare: SVENSSON ELEONORE, MÖLNBO
Uppfödare: SVENSSON ELEONORE, SVENSSON FENJA, MÖLNBO



TAX, LÅNGHÅRIG DVÄRG Antal:  7
Domare:   JOHANSSON SUSANNA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH SE U(V)CH KUNG KARLS URANIA
Ägare: KYRKLUND INGELA, ARBOGA
Uppfödare: ANDERBERG SANNA, TORSHÄLLA
 
Bästa JKL:   EVOY MILIMETRUS
Ägare: SWENSON ÅSA, ULRIKA
Uppfödare: EMILIA WACHSTIEL, POLEN



TAX, LÅNGHÅRIG NORMALSTOR Antal:  8
Domare:   JOHANSSON SUSANNA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   STRÖMFÅRANS ANJELA
Ägare: LARSSON KARIN, LJUNGSBRO
Uppfödare: LARSSON KJELL, LARSSON KARIN, LJUNGSBRO



TAX, STRÄVHÅRIG KANIN Antal:  2
Domare:   JOHANSSON SUSANNA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PARASHIES VARM KORV BOOGIE
Ägare: PETTERSSON REBECCA, STRÄNGNÄS
Uppfödare: PETTERSSON REBECCA, STRÄNGNÄS
 
Bästa JKL:   PARASHIES VARM KORV BOOGIE
Ägare: PETTERSSON REBECCA, STRÄNGNÄS
Uppfödare: PETTERSSON REBECCA, STRÄNGNÄS



TAX, STRÄVHÅRIG NORMALSTOR Antal:  8
Domare:   JOHANSSON SUSANNA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-21 FI UCH SE U(KOV)CH BELLOMIS FANTASTIC FOUR
Ägare: KARLSSON CAROLINE, GRILLBY
Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
 
Bästa veteran:   DK VV-21 NORD VV-21 SE U(KOV)CH SE VCH BELLOMIS VANILLA SKY
Ägare: KARLSSON CAROLINE, GRILLBY
Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA



ALPENLÄNDISCHE DACHSBRACKE Antal:  6
Domare:   ANDERSEN PER KR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EUW-21 HU CH BOBI
Ägare: DURACAK SAID, NYGÅRD
Uppfödare: STEKIC ALEKSANDAR, SERBIEN
 
Bästa valp:   SEJOS POSAVSKI GONIC LINDA
Ägare: BENGTSSON ANDERS, SURTE
Uppfödare: OSMIC TAIB, VÄSTRA FRÖLUNDA



BASSET ARTÉSIEN NORMAND Antal:  1
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NONSKARET'S CHARMING TRIXIE
Ägare: MONA ALEKSANDERSEN, SALTNES, NORGE
Uppfödare: VIDHAMMER PER GUNNAR & RANDI KARIN, NO-6260 SKODJE



BASSET BLEU DE GASCOGNE Antal:  1
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J CHESTNUT BLEU BEAUREGARD
Ägare: BJÖRKLUND ANNA, BORGSTENA
Uppfödare: NIHLÉN EVA, NIHLÉN TOMMY, ESLÖV



BASSET FAUVE DE BRETAGNE Antal:  12
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-21 WHISTLEWOOD'S BUNNY TAIL
Ägare: STRÖMBERG ELISABETH, VÄRENDS NÖBBELE
Uppfödare: STRÖMBERG ELISABETH, VÄRENDS NÖBBELE
 
Bästa valp:   MYLORD'S MIO MIN MIO
Ägare: BÄCKLUND MATS, VAREKIL
Uppfödare: KLING ANNELIE, BRAÅS
 
Bästa JKL:   DK JV-21 WHISTLEWOOD'S BUNNY TAIL
Ägare: STRÖMBERG ELISABETH, VÄRENDS NÖBBELE
Uppfödare: STRÖMBERG ELISABETH, VÄRENDS NÖBBELE



BASSET HOUND Antal:  5
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SWEDE SUN'S SOFIE
Ägare: SUNEBRING PAULA, TOSTARED
Uppfödare: SUNEBRING PAULA, TOSTARED
 
Bästa JKL:   COCKERSTENGLS IZARRA
Ägare: LUNDIN ANKI, FLODA
Uppfödare: STENGL LENA, STENGL TOMMY, VILSHULT



BEAGLE Antal:  24
Domare:   JOHANSSON THERES - BIR, Avel/uppf.grupp
ANDERSSON JOHAN - Valpklass
 
BIR:   NOBLE HOUND'S PICTURE PERFECT
Ägare: NANA WIRENFELDT JENSEN, 8680 RY, DANMARK
Uppfödare: 
 
Bästa valp:   AVIATRIX'S HONEY-IM HOME
Ägare: BÄCK MADELEINE, BODA KYRKBY
Uppfödare: SANDBAKKEN JANNE, NORGE
 
Bästa JKL:   RED ICON'S NOTHING BUT TROUBLE
Ägare: MEYER SOPHIA, STRÖMSTAD
Uppfödare: MEYER SOPHIA, JOHNSSON JOHAN, STRÖMSTAD



DALMATINER Antal:  10
Domare:   ANDERSEN PER KR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. SE JV-15 SE UCH JILLOC'S EYE CANDY
Ägare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, TIDAHOLM
Uppfödare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE
 
Bästa valp:   APRILAPRIL EMPIRE
Ägare: SKOOGH EMELIE, UDDEVALLA
Uppfödare: GADDE JENNISCHE KARIN, BJÖRKLINGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. SE JV-15 SE UCH JILLOC'S EYE CANDY
Ägare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, TIDAHOLM
Uppfödare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE
 
Bästa JKL:   JILLOC'S LION KING
Ägare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, KVÄNUM
Uppfödare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE



DREVER Antal:  4
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JCH NO UCH SVARTPYTTENS ASK
Ägare: ROY ěRPEN, EIDSVOLL, NORGE
Uppfödare: FARÅSENGEN TORE J/HOLMELID RANDI A, NO-2093 FERING



FINSK STÖVARE Antal:  1
Domare:   ANDERSEN PER KR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J RR SE J(HA)CH GÅRDSTUNET'S BIRK
Ägare: LÖF CAMILLA, LIDKÖPING
Uppfödare: SUNDTVETEN GJER ANDRÉ & CECILIE, NORGE



GONCZY POLSKI Antal:  1
Domare:   ANDERSEN PER KR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AZOR SFORA TELIMENY
Ägare: NYBERG VERONICA, BORÅS
Uppfödare: AGATA TELIMENA BIELOWSKA, POLEN
 
Bästa JKL:   AZOR SFORA TELIMENY
Ägare: NYBERG VERONICA, BORÅS
Uppfödare: AGATA TELIMENA BIELOWSKA, POLEN



GRAND BASSET GRIFFON VENDÉEN Antal:  1
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GRAND AWARDS MISMAGIUS
Ägare: OLESEN ZELINA, VARA
Uppfödare: OLESEN ZELINA, VARA



PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN Antal:  4
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J SE VCH AGNES
Ägare: ELFGREN ROBERT, MALMBÄCK
Uppfödare: ELFGREN ANNIKA, MALMBÄCK



POSAVSKI GONIC Antal:  8
Domare:   ANDERSEN PER KR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RR ARKO
Ägare: OSMIC TAIB, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: OSMIC NIHADA, VÄSTRA FRÖLUNDA
 
Bästa JKL:   VIDRA
Ägare: OSMIC TAIB, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: FARUK MEHANOVIC, BOSNIEN



RHODESIAN RIDGEBACK Antal:  22
Domare:   ANDERSEN PER KR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH KANGELANI'S UNIQUE ZENITH BY DJANGO
Ägare: ALEXANDER LUND, RÅDE, NORGE
Uppfödare: NORGE, NORGE



TREEING WALKER COONHOUND Antal:  3
Domare:   ANDERSEN PER KR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J RR FIRST WALKER'S EMBLA
Ägare: LINDBERG BJÖRN, FINSPÅNG
Uppfödare: LINDBERG BJÖRN, FINSPÅNG