Internationell utställning Ljungskile 2022-05-01-001  Söndag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  7
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-20 NO UCH NO V-20 ROYAL CURAZ JACKSON RIL
Ägare: WIVI-ANNE OLSEN, BJōRKELANGEN, NORGE
Uppfödare: RODIONOVA M, VITRYSSLAND
 
Bästa valp:   PETIT AMI'S FOREVER IN MY HEART
Ägare: SCHAGERBERG PIA, KRISTINEHAMN
Uppfödare: OLSEN WIVI-ANNE, NORGE



BICHON HAVANAIS Antal:  28
Domare:   ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH DK V-21 NORD UCH NORD V-19 MEANDI'S HANDSOME HENOX
Ägare: RATTFÄLT KERSTIN, DEJE
Uppfödare: MOSSBERG KATARINA, MOSSBERG LARS, ÅSA
 
Bästa valp:   SVANKÄLLANS MADAME
Ägare: HANOKSSON MARIE, JÖRLANDA
Uppfödare: HANOKSSON MARIE, JÖRLANDA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MEANDI'S
Uppfödare: MOSSBERG KATARINA, MOSSBERG LARS, ÅSA
 
Bästa JKL:   AQUAVIT TIGER LILY
Ägare: GULLBRANDSEN SUSANNE, SEXDREGA
Uppfödare: JOHANSSON CARINA, JONSSON FANNY, VÄSTRA FRÖLUNDA



BOLOGNESE Antal:  1
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AQUAVIT BONNIE PARKER
Ägare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: JOHANSSON CARINA, JONSSON FANNY, VÄSTRA FRÖLUNDA



BOSTONTERRIER Antal:  18
Domare:   MYRMAN JENS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ZELLA VITA'S KEEPIN MY JEWEL
Ägare: RACHEL LUNDQUIST, LEIV EIRIKSSONS VEI 47, NORGE
Uppfödare: LUNDQUIST RACHEL ALMEE, NO-3269 LARVIK
 
Bästa valp:   ULLETUSSANS DANTE
Ägare: BERGMAN ROBERT, GÖTEBORG
Uppfödare: KVILLBORN JENSEN CAMILLA, KVILLBORN JENSEN JOHAN, ÖRBY
 
Bästa JKL:   G-KLAVEN'S JOYRIDE
Ägare: JOHANSSON GUDRUN, BORÅS
Uppfödare: JOHANSSON GUDRUN, BORÅS



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  18
Domare:   JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JAMIE-LYNN'S FAIR N' SQUARE
Ägare: MC COY JAMIE, SKOGÅS
Uppfödare: MC COY JAMIE, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa valp:   SAGOSJÖNS BANDIT DRESSED QUEEN
Ägare: LARSSON NINA, SOLLEBRUNN
Uppfödare: LARSSON NINA, SOLLEBRUNN
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH RS CH SE UCH JAMIE-LYNN'S LOOK ME UP
Ägare: JOHANSSON SUSANNE, HINDÅS
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS
 
Bästa avelsgrupp:   LT CH NORD UCH LOVE ME TENDER DE L'ISLE AU VERT CO
Ägare: KERVATIN MIRELLE, GÅNGHESTER
Uppfödare: ALARION NICOLAS, FRANKRIKE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JAMIE-LYNN'S
Uppfödare: MC COY JAMIE, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa JKL:   GYLLEN TASS WITCH'S SPELL
Ägare: JOHANSSON SUSANNE, HINDÅS
Uppfödare: JOHANSSON SUSANNE, HINDÅS



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  31
Domare:   JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TETTCHI'S CHARLES BISHOP WEYLAND
Ägare: GUSTAFSSON JOHANNA, LYSEKIL
Uppfödare: WELIN CATRIN, NORRKÖPING
 
Bästa valp:   TABELLE 'S HEY MY BEAUTY PEARL
Ägare: FRANKLIN ANNE-LEE, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: WÅHLIN MALIN, HISINGS BACKA
 
Bästa veteran:   DK UCH EE CH LT CH LV CH NORD VV-21 SE UCH DIVANDIOR VENDETTA
Ägare: ALEXANDERSSON CAMILLA, GÖTEBORG
Uppfödare: SUNDIN JILL, FJÄRÅS
 
Bästa JKL:   SNOWSHOE'S I KISSED A GIRL
Ägare: KARLSSON SOFIA, VÄNERSNÄS
Uppfödare: UHRBERG CATHRINE, KARLSSON BENGT-OLOF, SIMLÅNGSDALEN



CHINESE CRESTED DOG Antal:  24
Domare:   PETTERSSON CINDY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK JV-17 NORD JV-17 SE JV-17 SE UCH JEAN DARK KING FOR A DAY
Ägare: LEMMEKE FELICIA
Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, ROSERSBERG
 
Bästa valp:   CRESTILUX HELLO HANDSOME
Ägare: LINDBERG SOILE, LERUM
Uppfödare: LINDBERG SOILE, LERUM
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK V-14 DK V-18 DK&NO UCH NORD V-14 SE&FI UCH SIROCCO JEALOUSY BREEDS ENVY
Ägare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP
Uppfödare: GUNNARSSON BIRGITTA, GUNNARSSON ELIN, NORDMALING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SIROCCO
Uppfödare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP
 
Bästa JKL:   SUANHO'S JOLLY JAEGA
Ägare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
Uppfödare: ANGER SÖDERBERG SUSIE, SÖDERBERG LARS, SALA



COTON DE TULÉAR Antal:  9
Domare:   JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HEROCOTTS EVERLASTING ELDOR
Ägare: HERO SUSANNE, KOSTA
Uppfödare: HERO SUSANNE, KOSTA
 
Bästa valp:   TSACHILLIE'S QUEENIE JOLINE
Ägare: LUNDBERG NINA, UPPSALA
Uppfödare: MILLTEGH KRISTINA, LAGAN



FRANSK BULLDOGG Antal:  39
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - Valpklass
ÖSTLUND-HOLMSTEN M - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   POINT BLANC CAMILLE
Ägare: JOHANSSON ANN-CHRISTIN, TOSTARED
Uppfödare: JOHANSSON ANN-CHRISTIN, KULLAVIK
 
Bästa valp:   GRYBYDALS HELLO
Ägare: LUNDSTRÖM JENNIE, GNOSJÖ
Uppfödare: ENG ANNA-LOTTA, ESLÖV



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  2
Domare:   MYRMAN JENS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RU-PAUL'S KABUKI STARSHINE
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, KUNGSBACKA
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, ANDERSSON LINDA, BOLLEBYGD



JAPANESE CHIN Antal:  6
Domare:   JOHANSSON THERES - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH SE UCH GOOD TIME'S BREAKDANCER
Ägare: JOHANSSON ANNA, RÖNNÄNG
Uppfödare: SJÖGREN GÖRAN, SURTE
 
Bästa JKL:   GOOD TIME'S YOU CAN'T STOP ME NOW
Ägare: SJÖGREN GÖRAN, SURTE
Uppfödare: SJÖGREN GÖRAN, SURTE



KING CHARLES SPANIEL Antal:  10
Domare:   JOHANSSON THERES - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LACKY KINGS OPAL GEM
Ägare: MÖRNER NORSTRÖM JEANETTE, GNESTA
Uppfödare: MOROZOVA M YU, RYSSLAND
 
Bästa valp:   SHIM SHIM SHIREE DOJEAN
Ägare: JOHANSSON MADELAINE, KRISTINEHAMN
Uppfödare: JOHANSSON MADELAINE, KRISTINEHAMN
 
Bästa JKL:   TINYFRIENDLYFRIEND'S LORD COMMANDER
Ägare: WIKSTRÖM ELISABETH, UDDEVALLA
Uppfödare: WIKSTRÖM ELISABETH, UDDEVALLA



KROMFOHRLÄNDER Antal:  2
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD F RLD N BRUNA ROSENS CHARMIGA TESS
Ägare: FALKENBY GUNILLA, LILLA EDET
Uppfödare: FALKENBY GUNILLA, NEBLE LEIF, LILLA EDET



LHASA APSO Antal:  5
Domare:   JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - Valpklass
ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH CHIC CHOIX PARTI AS YOU LIKE IT
Ägare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: KARES JUHA, FINLAND
 
Bästa valp:   XSANDA MAN OF THE WORLD
Ägare: JÖRGENSEN ANNETTE, LILLA EDET
Uppfödare: KUKKONEN JUHA, JÖRGENSEN ANNETTE, LILLA EDET
 
Bästa JKL:   AQUAVIT DREAM OF CAVA
Ägare: SAND MARIA, TORSLANDA
Uppfödare: JOHANSSON CARINA, JONSSON FANNY, VÄSTRA FRÖLUNDA



LÖWCHEN Antal:  1
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BELGROSS JACQUI MY COMMANDER
Ägare: GROSS MARINA, VIMMERBY
Uppfödare: GROSS MARINA, VIMMERBY
 
Bästa JKL:   BELGROSS JACQUI MY COMMANDER
Ägare: GROSS MARINA, VIMMERBY
Uppfödare: GROSS MARINA, VIMMERBY



MALTESER Antal:  4
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH WHITE FAIRY ANGEL ONLY YOU
Ägare: GLANTZ LARSSON LISBETH, VALLDA
Uppfödare: TYURINA O V, RYSSLAND
 
Bästa JKL:   WHITE STARLETS HIGH FIVE
Ägare: BORG LENA, UDDEVALLA
Uppfödare: BORG LENA, UDDEVALLA



MOPS Antal:  28
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD V-21 TANGETOPPEN'S AIN'T I'M HOT
Ägare: DENNMYR LISELOTTE, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: JUVERUD ELISABETH, NO-3516 HÖNEFOSS
 
Bästa JKL:   RUS KARTEL OMG, IS YOU!
Ägare: TERNSTRÖM CHRISTEL, TRELLEBORG
Uppfödare: VIOLA O F, RYSSLAND



PAPILLON Antal:  45
Domare:   ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH GARDEN BUTTERFLY ALFRED DE DALMAS
Ägare: DAHLIN CAMILLA, KINNA
Uppfödare: LUNDQVIST MARIANNE, BANDHAGEN
 
Bästa valp:   CANDYGOLDS QIRA
Ägare: JESSINA KARINA, KUNGÄLV
Uppfödare: HÖRNQVIST MARGOT, MOCKFJÄRD
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK VV-19 NO VV-19 NORD UCH VDH CH WHISPERING VALLEY WOLF SUNRISE
Ägare: MAGNUSSON KRISTINA, PARTILLE
Uppfödare: WERGÅRD DORIS, WERGÅRD EVA-MARIE &, ÅHLIN WERGÅRD MONIA, VISKAFORS
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH GARDEN BUTTERFLY ALFRED DE DALMAS
Ägare: DAHLIN CAMILLA, KINNA
Uppfödare: LUNDQVIST MARIANNE, BANDHAGEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: WHISPERING VALLEY
Uppfödare: WERGÅRD DORIS, ÅHLIN WERGÅRD MONIA, VISKAFORS
 
Bästa JKL:   WHISPERING VALLEY MOONDUST
Ägare: WERGÅRD MONIA, BOLLEBYGD
Uppfödare: WERGÅRD DORIS, ÅHLIN WERGÅRD MONIA, VISKAFORS



PEKINGESE Antal:  8
Domare:   FRÖDING ANDERSON ÅSA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HENRIKVILLE BEAU BRUMMEL
Ägare: JOHANSSON HENRIK, HÄRRYDA
Uppfödare: JOHANSSON HENRIK, HÄRRYDA
 
Bästa valp:   GÖRLISS ICE IVY
Ägare: SUNESSON CARINA, SKÄLLINGE
Uppfödare: JOHANSSON LISE-LOTTE, JOHANSSON FRIDA, FALKENBERG
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HENRIKVILLE
Uppfödare: JOHANSSON HENRIK, HÄRRYDA
 
Bästa JKL:   PORTAMO LONTANO CON LA MANO SHI WAN
Ägare: CARLSSON LILJEQVIST LIZ-BETH, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: SALIERNO NICOLA, ITALIEN



PETIT BRABANCON Antal:  6
Domare:   MYRMAN JENS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JET'S ROYAL ROSEKEEPER
Ägare: JEANETTE SYDNES, FREDRIKSTAD, NORGE
Uppfödare: , NORGE



PHAL»NE Antal:  10
Domare:   JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - Valpklass
ANDERSSON JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NOBLE NADIRS NAAMARI
Ägare: BERNHED CAROLINE, MELLERUD
Uppfödare: BERNHED BIRGITTA, BERNHED UHLÉN AMANDA, SOLLEBRUNN
 
Bästa valp:   NOBLE NADIRS OTTILIA
Ägare: ANDERSSON EMMA, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: BERNHED BIRGITTA, BERNHED UHLÉN AMANDA, SOLLEBRUNN
 
Bästa JKL:   NOBLE NADIRS NAAMARI
Ägare: BERNHED CAROLINE, MELLERUD
Uppfödare: BERNHED BIRGITTA, BERNHED UHLÉN AMANDA, SOLLEBRUNN



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  3
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FRAJIREK ODIRIS
Ägare: BLOMBERG MONICA, HERRLJUNGA
Uppfödare: NEMCOVA IRENA, TJECKIEN
 
Bästa JKL:   MY FIRST LITTLE PEARLS PERLA
Ägare: PLOMGREN PIA, HALMSTAD
Uppfödare: V/D BRUGGE E T E, NEDERLÄNDERNA



PUDEL, DVÄRG Antal:  16
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FR CH HETTYHILLS MEGHAN
Ägare: HETTINGER HELEN, LOMMA
Uppfödare: HETTINGER HELEN, HETTINGER ROLF, LUND
 
Bästa valp:   SECRET STYLE'S MINERVA
Ägare: BLOMBERG PIA, PARTILLE
Uppfödare: NILSSON JENNIE, NILSSON PATRIK, LAHOLM
 
Bästa JKL:   ZHEMCHUZHINA SIBIRI KENZO
Ägare: BÄCK-SANDKVIST LENA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: PLASTININA YU.V., RYSSLAND



PUDEL, MELLAN Antal:  21
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-20 NO UCH BALLENTINE'S HAPPYNESS
Ägare: ANITA HAUGLAND, GVARV, NORGE
Uppfödare: TORESEN ANNE LISE, NORGE
 
Bästa veteran:   RLD F RLD N SINE CERA HUMBLE HENNIN
Ägare: JOHANSSON ANNA, LINDOME
Uppfödare: GRIPENCREUTZ ANNIKA, KÅLLERED



PUDEL, STOR Antal:  14
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLACKOUT'S HOT ROMANCE
Ägare: ÅKERBERG HANNA, FJÄRÅS
Uppfödare: ÅKERBERG HANNA, FJÄRÅS
 
Bästa valp:   SILVERSKATTENS STARS ORGANIC CAVA
Ägare: RASMUSSEN MONICA, LINGHEM
Uppfödare: RASMUSSEN MONICA, KARLSSON GUNNAR, LINGHEM
 
Bästa JKL:   BLACKOUT'S HOT ROMANCE
Ägare: ÅKERBERG HANNA, FJÄRÅS
Uppfödare: ÅKERBERG HANNA, FJÄRÅS



PUDEL, TOY Antal:  15
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   POSSAGÅRDENS PURE BLACK DIAMOND
Ägare: JONSSON CHRISTINA, LIDKÖPING
Uppfödare: JONSSON ANDERS, JONSSON CHRISTINA, LIDKÖPING
 
Bästa valp:   TRUE-STYLE NEVER DOUBT YOUR STYLE
Ägare: OTTERDAHL TINA, VARBERG
Uppfödare: STRÖM KATARINA, ONSALA
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH GI CH HR CH INT UCH LV CH NO UCH NORD UCH RS CH SE JV-14 SE UCH SE V-14 SL CH DJAKARTAS LIKKITY SPLIT
Ägare: GUSTAFSSON CATALINA, STOCKHOLM
Uppfödare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA
 
Bästa JKL:   SECRET DESTINATION CANBERRA
Ägare: HÖRNLUND CECILIA, PÅRYD
Uppfödare: ANDREASSEN NANCY, BJÄRNUM



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  4
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LINDE-LOU'S KAVA KAVAT
Ägare: ÖSTRÖM NADJA, HANDEN
Uppfödare: NILSSON RAGNHILD, KNIVSTA
 
Bästa JKL:   VLADISVET FAVORIT
Ägare: ÖSTRÖM NADJA, HANDEN
Uppfödare: SHIKHVINTSEVA S V, RYSSLAND



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  2
Domare:   PETTERSSON CINDY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-21 NO UCH KISS OF TENDER VALENTINA VALENCIA
Ägare: ANETT NIKOLAISEN, RASTA, NORGE
Uppfödare: CHEMYAK E.V., RYSSLAND



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  3
Domare:   PETTERSSON CINDY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   COCKERBLUES RT DOROTEYA
Ägare: JOHANSSON MARIE, ÄLEKULLA
Uppfödare: JOHANSSON MARIE, ÄLEKULLA
 
Bästa JKL:   COCKERBLUES RT DOROTEYA
Ägare: JOHANSSON MARIE, ÄLEKULLA
Uppfödare: JOHANSSON MARIE, ÄLEKULLA



SHIH TZU Antal:  31
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH GB CH SE UCH YUNG LO'S ALWAYS AND FOREVER
Ägare: PÅLSSON SOFI, TYGELSJÖ
Uppfödare: PÅLSSON SOFI, PÅLSSON PETER, TYGELSJÖ
 
Bästa valp:   ZIAMS SUNNY SIDE UP
Ägare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, ÅSA
Uppfödare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, BERGQVIST LARS, ÅSA
 
Bästa veteran:   PHE-KHAN THINK PINK
Ägare: KARLSSON HANNA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: KARLSSON PETRA, KARLSSON HANNA, VÄSTRA FRÖLUNDA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: YUNG LO'S
Uppfödare: PÅLSSON SOFI, PÅLSSON PETER, TYGELSJÖ
 
Bästa JKL:   TA MARIA WAKE ME FOR CHAMPAGNE
Ägare: ULLA RINNE, NAANTALI, FINLAND
Uppfödare: LAAKSONEN ANNE & MARIA & RINNE ULLA, FINLAND



TIBETANSK SPANIEL Antal:  21
Domare:   JOHANSSON THERES - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH VEGAMO'S CLARISE
Ägare: SÖDERSTAM KRISTER, HOFORS
Uppfödare: BREIVIK MONICA, NORGE
 
Bästa JKL:   KIIRAMANNA CHARM IN SILENCE
Ägare: SÖDERSTAM KRISTER, HOFORS
Uppfödare: UIMONEN MERJA, FINLAND



TIBETANSK TERRIER Antal:  16
Domare:   NILSSON MIKAEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FALAMANDUS WOW FACTOR
Ägare: GISSLÉN MARKUS, SANDARED
Uppfödare: HAKAMO TANJA, FINLAND
 
Bästa valp:   MILINGTON'S QUATRO BESO PARA TI
Ägare: NILSSON CHRISTINA, SÄVEDALEN
Uppfödare: HANSSON CARINA, NOL
 
Bästa veteran:   LHINACRE NUNONTHERUN
Ägare: WENDT LIANE, VÅRGÅRDA
Uppfödare: WENDT LIANE, VÄRÖBACKA
 
Bästa JKL:   TAZZJAZZ JUST LIKE MAGIC
Ägare: FORSBERG KRISTINA, LINDOME
Uppfödare: FORSBERG KRISTINA, LINDOME