Internationell utställning GIMO 2022-05-28-002  Lördag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN CATTLEDOG Antal:  1
Domare:   PERSSON MOA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD LD STARTKLASS NORD JV-19 SERENITY WALLEY BLUE ARRIBA
Ägare: HEDMAN CARINA, GÄVLE
Uppfödare: HEDMAN CARINA, GÄVLE



AUSTRALIAN KELPIE Antal:  3
Domare:   PERSSON MOA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EVALLENS CHOCOLATE VALLA
Ägare: KARLSSON MYRBRINK EWA, ALMUNGE
Uppfödare: KARLSSON MYRBRINK EVA, ALMUNGE



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  11
Domare:   LUNDSTRÖM PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HEAVENLY REVENGES BUILD NOT BORN
Ägare: SCHULZ AMANDA, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: HAUGSTAD ELIN, NORGE
 
Bästa JKL:   YUMIGOS LIVE STREAM
Ägare: SCHULZ AMANDA, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: SCHULZ AMANDA, ÖSTHAMMAR



BEARDED COLLIE Antal:  9
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NORD JV-17 PL CH SE JV-17 SE UCH SE VCH FARMARENS ALL IN
Ägare: SANDBERG CHARLOTT, GÄVLE
Uppfödare: OLSSON ULRICA, SANDBERG CHARLOTT, GÄVLE



BEAUCERON Antal:  3
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. C.I.E. DK JV-17 IHT 1 IHT 2 LT CH RACRON MICH»LE
Ägare: HANNA HAUTAMÄKI, LITTOINEN, FINLAND
Uppfödare: HAUTAMÄKI HANNA, FINLAND



BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL Antal:  3
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EE CH FI UCH FI V-21 GK VALLH PR SOME LIKE IT HOT DE BRUINE BUCK
Ägare: LIISA SARJANEN, VIHTI, FINLAND
Uppfödare: ROOZEN A.M.P.M ROOZEN, HOLLAND



BELGISK VALLHUND/ MALINOIS Antal:  4
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH KORAD NO UCH SE JV-19 THINICE IAZON
Ägare: BERTILSSON LISELOTTE, ÖSTERVÅLA
Uppfödare: STRÖM SONNY, STRÖM LILLEBA, FOLKÄRNA
 
Bästa valp:   WICTOREMS SHE-RA
Ägare: JOMGART MARI, GIMO
Uppfödare: JANSSON EVA, HALLSTAVIK



BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN Antal:  4
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HEXEN HOUSE REHBELL
Ägare: EDQVIST ANNELI, VALLENTUNA
Uppfödare: HOLESÄTER-TIDBLOM ÅSAH, LITHNER MONAH, BERGSHAMRA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HEXEN HOUSE
Uppfödare: HOLESÄTER-TIDBLOM ÅSAH, LITHNER MONAH, BERGSHAMRA



BORDER COLLIE Antal:  1
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AGHD I NO V-19 NORD V-19 SE JV-18 SE V-19 AMAZEME DIVE RIGHT IN
Ägare: DYRSMEDS LENA, BJÖRBO
Uppfödare: HALMIALA MARJO, FINLAND



CHODSK› PES Antal:  1
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TJH NORRGLIMTENS BLACK EASTON
Ägare: GAVESTAM CHARLOTTE, UPPSALA
Uppfödare: VALLSTRÖM MARTINA, VALLSTRÖM ROBERT, BUREÅ



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  1
Domare:   RYLANDER ANNA-LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WILLOWBY NOSY'N ROSY
Ägare: NINA HEDSTRÖM, VANTAA, FINLAND
Uppfödare: HEDSTRÖM NINA, FINLAND



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  15
Domare:   RYLANDER ANNA-LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK V-21 DK&FI UCH FI V-21 NO UCH NO V-19 NORD V-19 BELROSA ALWAYS ON MY MIND
Ägare: DROUGGE ANNE-MARIE, MOCKFJÄRD
Uppfödare: PHEIFFER HUTTERS ANNEMARIE, DK-4623 SKENSVED
 
Bästa valp:   WIRINS PRIMA DONNA
Ägare: RINKOUS VIKTORIA, EDSBRO
Uppfödare: RINKOUS VIKTORIA, EDSBRO
 
Bästa JKL:   MILAS PLAYTIME AT SEABOUND'S
Ägare: JOHANSSON MICAEL, NJURUNDA
Uppfödare: MS LYNN HYMAN BUTLER & LOTTA HEDMAN, USA



LANCASHIRE HEELER Antal:  7
Domare:   PERSSON MOA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LD STARTKLASS RLD F RLD N RÖDA LADAN'S BROADWAY STAR
Ägare: BJÖRKLUND ALICE, SUNDSVALL
Uppfödare: LUTHER WIBERG JENNY, WIBERG MICHAEL, VALLENTUNA
 
Bästa valp:   ENGONGS TERRA
Ägare: SVENSSON ANNA, HEBY
Uppfödare: SVENSSON ANNA, HEBY



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  4
Domare:   RYLANDER ANNA-LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KLOSTERBACKEN ABOVE THE SKY
Ägare: SAMSON LINDA, VÄSTERHANINGE
Uppfödare: SÖDERBERG MARIE, BÅLSTA



NEDERLANDSE SCHAPENDOES Antal:  10
Domare:   RYLANDER ANNA-LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EVERPRIDE'S AMAZING ARWEN
Ägare: HALLBERG LÜNING ULRIKA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: PEDERSEN, ANITA DALBY, NORGE
 
Bästa avelsgrupp:   RLD A RLD F RLD N CHAPPERS FOXY LADY
Ägare: MEDIN ANNA, SKULTUNA
Uppfödare: KARLSSON ANETTE, KARLSSON ANDERS, MOTALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BURCHIKOS
Uppfödare: MEDIN ANNA, STRIDSMAN PERSSON LENA, SKULTUNA
 
Bästa JKL:   BURCHIKOS SIR JASPER
Ägare: SVEDBERG RONJA, VÄSTERÅS
Uppfödare: MEDIN ANNA, STRIDSMAN PERSSON LENA, SKULTUNA



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  1
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DANISH DELIGHT ABOVE ALL
Ägare: FOGELIN BODIL, UPPSALA
Uppfödare: SCHJÖTH BIRGITTE, DK-4623 LILLE SKENSV



POLSKI OWCZAREK NIZINNY Antal:  3
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH PONADTO LADY OF THE LAKE
Ägare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE
Uppfödare: ANNA DOMINIAK, POLEN
 
Bästa valp:   LOVLIPON CLEO CLEMENTIN
Ägare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE
Uppfödare: LINDEKRANS CAROLA, LINDEKRANS LINDA, NORRTÄLJE



PULI Antal:  1
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SZARCSA'S FINE FLORENTINA
Ägare: ENGSTRAND LYNN, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: PALMQVIST JENNY, BORGSTENA



PUMI Antal:  6
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AGHD I&II C.I.B. DK V-21 HU CH NORD UCH NORD V-19 SE V-17-18-19 INFLAME'S BROTHER MOON
Ägare: CARLSSON LENA, UPPSALA
Uppfödare: MATTILA EEVA, FINLAND
 
Bästa JKL:   TJAVARODA'S TWILIGHT
Ägare: JAESCHKE PELLONPÄÄ HELEN, TIERP
Uppfödare: JAESCHKE PELLONPÄÄ HELEN, TIERP



SCHIPPERKE Antal:  1
Domare:   PERSSON MOA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MOUNTBAY'S BLACKBELLIS
Ägare: MOBERG CARINA, BERGVIK
Uppfödare: MOBERG CARINA, BERGVIK



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  31
Domare:   RYLANDER ANNA-LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO UCH PL CH SE UCH LUNDECOCK'S FINAL SALUTE
Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
 
Bästa valp:   RÖNNVIKENS IN A HEARTBEAT
Ägare: STÅLBERG MAIJA, FÄRILA
Uppfödare: EKELUND THERESE, EKELUND CAROLINE, VÄSTERFÄRNEBO
 
Bästa veteran:   RLD N RAZZEL DAZZEL'S KNIGHT OF WIND
Ägare: HUSBERG ELIN, UPPSALA
Uppfödare: BERGMAN ANNE-LOUISE, SKOKLOSTER
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LUNDECOCK'S
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
 
Bästa JKL:   LUNDECOCK'S MORNING RAIN
Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  1
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   SKEGÅRDENS TOKA
Ägare: GRAHN ANITA, VÄSTERÅS
Uppfödare: GRAHN ANN-LOUISE, WICKMAN JONAS, ALUNDA



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  3
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   YOKO SOLO RIGOLETTO
Ägare: VODOLAZSKA LUBOVA, SKÅ
Uppfödare: S VEVERE, LETTLAND
 
Bästa JKL:   YOKO SOLO RIGOLETTO
Ägare: VODOLAZSKA LUBOVA, SKÅ
Uppfödare: S VEVERE, LETTLAND



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  29
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH BRAMRIDGE INASCOT
Ägare: BRAMMÅS KAJSA, ENVIKEN
Uppfödare: BRAMMÅS KAJSA, BRAMMÅS ERIKA, ENVIKEN
 
Bästa valp:   CARDDICTED YARD LONG
Ägare: BRAMMÅS ERIKA, ENVIKEN
Uppfödare: ERIKSSON MALIN, STRANDBERG RAGNAR, VEBERÖD
 
Bästa veteran:   C.I.B. EE CH INT UCH NO UCH PL CH RLD N&F SE UCH SE V-15 FEST LURODY CUDNEJ
Ägare: GÅLLNANDER JONASSON ANETTE, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: RYGIER JULITA, POLEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CECIKLAS
Uppfödare: SKOGSTRÖM MARIE, ÖSTHAMMAR
 
Bästa JKL:   INGERMANLANDIJA GUCCI
Ägare: KARLSSON ELS-MARI, HÖGSJÖ
Uppfödare: ELENA CHEPUROVA, RYSSLAND



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  22
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ANNLINE'S LOVE ME LIKE YOU DO
Ägare: KOSUNEN MAIJA, LÄNGELMÄKI, FINLAND
Uppfödare: , FINLAND
 
Bästa valp:   ANNWN'S DEAR DAKOTA
Ägare: JANSSON KARIN, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: INDERGAARD ANNE, NORGE
 
Bästa JKL:   SEA-CROFT I'M ON FIRE
Ägare: NORDSTRÖM SARA, STOCKHOLM
Uppfödare: BERNADOTTE BIRGITTA, KNIVSTA



VIT HERDEHUND Antal:  3
Domare:   GÖRANSSON ARVID - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD LD STARTKLASS & 1 RLD N&F&A & SE RALLY CH SE JV-16 SE UCH&VCH SPH I&II HECTOR VOM REINHOLDSBERG
Ägare: WÄGNER MARIA, RIMBO
Uppfödare: FRITZSCHE GERD, TYSKLAND