Internationell utställning GIMO 2022-05-28-002  Lördag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  5
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EE CH FI UCH CHARMANDELAN PILLOW FIGHT TONIGHT
Ägare: PIA HELMINEN, PIIKKIÖ, FINLAND
Uppfödare: HELMINEN PIA, FINLAND



BICHON HAVANAIS Antal:  23
Domare:   BJÖRKLUND SONJA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK V-13 NO JV-12 NORD UCH NORD V-14 WW-18 PELVIX LADY STARDUST
Ägare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
Uppfödare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
 
Bästa valp:   HAVANNAVILLE'S STANDING OVATION
Ägare: NYLANDER MARIA, TYRESÖ
Uppfödare: BERNTSON KERSTIN, NYLANDER MARIA, SKÖNDAL
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK V-13 NO JV-12 NORD UCH NORD V-14 WW-18 PELVIX LADY STARDUST
Ägare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
Uppfödare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: PELVIX
Uppfödare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
 
Bästa JKL:   VIKBRONS WERA
Ägare: EMBRETSEN MONICA, EDSBYN
Uppfödare: EDIN CARINA, VIKLUND STIVEN, FRÄNSTA



BOSTONTERRIER Antal:  14
Domare:   LÖNNHAMMAR MARIA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GESAMTKUNSTWERK MAZURKA AT BRINGEMO
Ägare: BRINGEMO SUSANNE, NORRTÄLJE
Uppfödare: SCHWANK THOMAS & NIEMEYER JEROME, TYSKLAND
 
Bästa valp:   TRUFFELNOSE CARMEN
Ägare: MATHISEN TRUDE, JÄTTENDAL
Uppfödare: AXELL NONNO, STORVRETA
 
Bästa JKL:   GESAMTKUNSTWERK MAZURKA AT BRINGEMO
Ägare: BRINGEMO SUSANNE, NORRTÄLJE
Uppfödare: SCHWANK THOMAS & NIEMEYER JEROME, TYSKLAND



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  33
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CAVAZINAS ROSALYNN
Ägare: KVART JANSSON GUN BRITT, NORRTÄLJE
Uppfödare: KVART JANSSON GUN BRITT, NORRTÄLJE
 
Bästa valp:   CAVADIORS KEEPER OF THE SEVEN KEYS
Ägare: BERGQVIST KRISTINA, EKOLSUND
Uppfödare: BERGQVIST KRISTINA, BERGQVIST KENNETH, EKOLSUND
 
Bästa veteran:   GLITTERTIND BONNIE BEE
Ägare: BLOMQVIST LENA, SPÅNGA
Uppfödare: SUNDQVIST KARI, SUNDQVIST DAN, EDSVALLA
 
Bästa JKL:   MIXAREN'S TIFFY
Ägare: BERGQVIST KRISTINA, EKOLSUND
Uppfödare: SNÖGREN CARINA, SNÖGREN ENAR, TIERP



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  28
Domare:   BJÖRKLUND SONJA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH SE UCH JAMIE-LYNN'S BABY ONE MORE TIME
Ägare: MC COY JAMIE, SKOGÅS
Uppfödare: MC COY JAMIE, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa valp:   GLADWIN'S I CRASH MY CAR
Ägare: CARLSSON JEANETTE, BÄLINGE
Uppfödare: CARLSSON JEANETTE, BÄLINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JAMIE-LYNN'S
Uppfödare: MC COY JAMIE, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa JKL:   LYUPRI ZENIT II
Ägare: WEINSTOCK BERITH, HUDDINGE
Uppfödare: PRIKHODKO L A, RYSSLAND



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  47
Domare:   ANDERSSON RAPP CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH JAMIE-LYNN'S SEE ME SAY WOW
Ägare: ANNA & MICHAEL WARBURG REXLINGER, STUBBEKōBING, DANMARK
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa valp:   JAMIE-LYNN'S HOLY MACARONI
Ägare: MC COY JAMIE, SKOGÅS
Uppfödare: MC COY JAMIE, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa veteran:   MINI FASHION ABSOLUTELY SPEED
Ägare: ÖST LOUISE, NUSNÄS
Uppfödare: ÖST LOUISE, NUSNÄS
 
Bästa JKL:   SCARLET LILY LIKE A BOSS
Ägare: ÅKERLIND LILLAN, STOCKHOLM
Uppfödare: ÅKERLIND LILLAN, STOCKHOLM



CHINESE CRESTED DOG Antal:  23
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FIERY FAME ACE OF HEARTS
Ägare: NILSSON SUSSI, BY KYRKBY
Uppfödare: MALCHENKOVA O.A, RYSSLAND
 
Bästa valp:   JEAN DARK BE NICE
Ägare: BÄCKBOM-ROBIN CARINA, ÅKERSBERGA
Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, MÄRSTA
 
Bästa veteran:   NORD UCH SUN-HEE'S TAKE MY PICTURE
Ägare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
Uppfödare: KARLSSON HELENA, VENDELSÖ
 
Bästa JKL:   FIERY FAME ACE OF HEARTS
Ägare: NILSSON SUSSI, BY KYRKBY
Uppfödare: MALCHENKOVA O.A, RYSSLAND



COTON DE TULÉAR Antal:  15
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. FI UCH LT CH LV CH NO UCH SE UCH RIVER LAKE'S RAIN-DROP
Ägare: HALLESTRAND EWA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: HALLESTRAND EVA, HALLESTRAND KENNETH, ÄLVSJÖ
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH LT CH LV CH NO UCH SE UCH RIVER LAKE'S RAIN-DROP
Ägare: HALLESTRAND EWA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: HALLESTRAND EVA, HALLESTRAND KENNETH, ÄLVSJÖ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: RIVER LAKE'S
Uppfödare: HALLESTRAND EVA, ÄLVSJÖ
 
Bästa JKL:   TSACHILLIE'S QUEENIE JOLINE
Ägare: LUNDBERG NINA, UPPSALA
Uppfödare: MILLTEGH KRISTINA, LAGAN



FRANSK BULLDOGG Antal:  24
Domare:   PERSSON MOA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TAZZANOW'S YES OF COURSE
Ägare: WASS ULLA, ENKÖPING
Uppfödare: WASS ULLA, ENKÖPING
 
Bästa valp:   FRENCHIS YRSA
Ägare: ENGSTRÖM AGNETA, VALLENTUNA
Uppfödare: EDBERG KARIN, EDBERG PATRIK, KATRINEHOLM
 
Bästa veteran:   SE UCH TRAVARENS MY OWN PRIDE
Ägare: FREDLUND KRISTINA, VIKMANSHYTTAN
Uppfödare: FREDLUND KRISTINA, VIKMANSHYTTAN
 
Bästa JKL:   NANICHO'S ASKA
Ägare: ENGSTRÖM AGNETA, VALLENTUNA
Uppfödare: ENGSTRÖM AGNETA, STAFSUDD KURT, VALLENTUNA



GRIFFON BELGE Antal:  8
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-21 DK V-21 MANTICORNS ILON
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, KUNGSBACKA
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH HIERNERS THE COUNTESS
Ägare: JANSSON LINA, VÅRBY
Uppfödare: HIERNER JULIA, HIERNER MARIE LOUISE, OSKARSTRÖM
 
Bästa JKL:   RU-PAUL'S OH BABY BABY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, KUNGSBACKA
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, ANDERSSON LINDA, KUNGSBACKA



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  11
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD UCH NORD V-19 SE JV-18 SE UCH MANTICORNS GENTLY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, KUNGSBACKA
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN
 
Bästa veteran:   SE UCH SE V-18 NOTORIOUS RISE LIKE A PHOENIX
Ägare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
 
Bästa JKL:   MAGNA CUR PEARL OF JULIET
Ägare: SUSANNE GUILDFORD, MARIEHAMN, ÅLAND
Uppfödare: GUILDFORD SUSANNE, FINLAND



JAPANESE CHIN Antal:  4
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LINROOS ZHINATSU TIARA
Ägare: HALLBERG ROSE-MARI, VISBY
Uppfödare: PETTERSSON GUN-BRITT, HALLSTAVIK
 
Bästa JKL:   HARIZMA SHARMAN
Ägare: WALL MADELEINE, LJUSDAL
Uppfödare: IVANOVA YULIA, RYSSLAND



KING CHARLES SPANIEL Antal:  4
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH NOCTURNES ACDC
Ägare: KLÖVERBÄCK PIA, NORRTÄLJE
Uppfödare: KLÖVERBÄCK PIA, KLÖVERBÄCK ULF, NORRTÄLJE
 
Bästa valp:   DALARAS SING WITH ME
Ägare: AXENBORG PER-MICAEL, ESKILSTUNA
Uppfödare: VAINIO KIRSI, FINLAND



KROMFOHRLÄNDER Antal:  10
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FONDADOR DAZZLING DREAM
Ägare: ALVARSSON ANETTE, ARVIKA
Uppfödare: BILLOW ANNICCA, HJO
 
Bästa valp:   KROMIS LIFE CINDY
Ägare: MARKBORG MARIE, JÄRFÄLLA
Uppfödare: ANDERSSON GISELA, NORRKÖPING
 
Bästa JKL:   FONDADOR DAZZLING DREAM
Ägare: ALVARSSON ANETTE, ARVIKA
Uppfödare: BILLOW ANNICCA, HJO



LHASA APSO Antal:  3
Domare:   ANDERSSON RAPP CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH CHIC CHOIX THREE D CURVES
Ägare: KOPOLA-HIRSIMÄKI, FI-03400 VIHTI, FINLAND
Uppfödare: 
 
Bästa JKL:   CHIC CHOIX EGRETTA ALBA
Ägare: EMMI ORRE, TURKU, FINLAND
Uppfödare: KOPOLA-KIRSIMÄKI SANNA & KARES JUHA, FINLAND



LÖWCHEN Antal:  13
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-21 NO JV-18 NO UCH NORD V-21 SE JV-18 SE JV-19 SE UCH SE V-19 OH HEAVENS DOUBLE TROUBLE
Ägare: TOMMILA ANNA, FORSA
Uppfödare: BLOM FRIDA, FORSA
 
Bästa valp:   BLUE HEAVEN'S FANTASY
Ägare: WIMAN LARS OVE, KÖPING
Uppfödare: WIMAN LARS OVE, KÖPING
 
Bästa veteran:   EE CH LT CH NORD UCH BELGROSS JOERI VAN KELLY
Ägare: BERG JESSICA, FALUN
Uppfödare: GROSS MARINA, VIMMERBY
 
Bästa JKL:   GWAIHIR'S OPAL EMPRESS
Ägare: SARI SYLVALÄINEN, FI 07550 TORPPI, FINLAND
Uppfödare: LEMBERG LENA & KOTWICA JOANNA, FINLAND



MALTESER Antal:  1
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   MAGIC WHITE SOXZ I'M IMPRESSIVE
Ägare: ASPLUND MARTINA, HANDEN
Uppfödare: EDVARDSSON IRÉNE, ROBERTSFORS



MOPS Antal:  29
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MERRY MANKY TVIX EVERY LITTLE KISS
Ägare: KANFLOD LOWE, ÖREBRO
Uppfödare: NEZDOYMENKO T V, RYSSLAND
 
Bästa valp:   STRANDSMEDJANS WATSON
Ägare: BEXANDER MARIA, SALTSJÖ-BOO
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO
 
Bästa veteran:   EE CH FI UCH FI VV-21 NORD VV-19 SE UCH STRANDSMEDJANS TRIXIE
Ägare: BJÖRKMAN CARINA, BRO
Uppfödare: ROLLVÉN BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO
 
Bästa avelsgrupp:   AZ CH CY CH MONTES AURI ESCOBAR
Ägare: BEXANDER MARIA, SALTSJÖ-BOO
Uppfödare: CHEKALENKO ELENA YU, RYSSLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STRANDSMEDJANS
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO
 
Bästa JKL:   P'ZAZZ BORN THIS WAY
Ägare: PETERSSON CECILIA, VATTHOLMA
Uppfödare: WESTIN KATRIN, TÄBY



PAPILLON Antal:  49
Domare:   LÖNNHAMMAR MARIA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CASPIAN'S OFFROAD
Ägare: JOHANSSON ANNETTE, TYRESÖ
Uppfödare: JOHANSSON ANNETTE, TYRESÖ
 
Bästa valp:   ÅDRAN'S BEWARE OF LADY IN RED
Ägare: FROM ÅSA, BANDHAGEN
Uppfödare: FROM ÅSA, BANDHAGEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO V-13 NORD UCH LINDATORPS FARASHUU
Ägare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
Uppfödare: EDENIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SILENZIO'S
Uppfödare: HANSSON BRITT-MARI, VIKARBYN
 
Bästa JKL:   LINDATORPS FAITHFUL FANNY-GIRL
Ägare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
Uppfödare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK



PEKINGESE Antal:  7
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-19 SE UCH SMALL IS BEAUTIFUL'S UNSHAKEABLE
Ägare: CARLID GABRIELLA, SKYTTORP
Uppfödare: CARLID GABRIELLA, CARLID SAMUEL, TIERP
 
Bästa valp:   GÖRLISS ICE EIRA
Ägare: FARINGSTAM JOHANNA, BJÖRKLINGE
Uppfödare: JOHANSSON LISE-LOTTE, JOHANSSON FRIDA, FALKENBERG
 
Bästa JKL:   HENRIKVILLE NO DOUBT
Ägare: CARLID GABRIELLA, SKYTTORP
Uppfödare: JOHANSSON HENRIK, HÄRRYDA



PETIT BRABANCON Antal:  27
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH FI V-21 SE UCH HIERNERS LADY STARDUST
Ägare: HIERNER JULIA, SVARTSJÖ
Uppfödare: HIERNER JULIA, STOCKHOLM
 
Bästa valp:   BERNERBERGETS NEVER ENDING STORY
Ägare: JANSSON LINA, VÅRBY
Uppfödare: JANSSON LINA, PERSSON JOHANNA, VÅRBY
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD&FI UCH DK V-17 FI&NO V-18 & DK V-21 NORD VV-21 & DK VV-21 SE V-17-18-19 US CH BLUE BAY'S ROI DE LA RÉVOLUTION
Ägare: HIERNER JULIA, SVARTSJÖ
Uppfödare: HILPINEN JARMO & SALMELA MARKO, FINLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HIERNERS
Uppfödare: HIERNER JULIA, STOCKHOLM
 
Bästa JKL:   DK JV-21 FI JV-21 NORD JV-21 HIERNERS DREAMGIRL
Ägare: HIERNER JULIA, SVARTSJÖ
Uppfödare: HIERNER JULIA, VÄLLINGBY



PHAL»NE Antal:  4
Domare:   LÖNNHAMMAR MARIA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE V-19 VITTORIA'S CAMMY
Ägare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
 
Bästa valp:   ATTENTION
Ägare: TEINERT MARIKA, RIMBO
Uppfödare: TEINERT MARIKA, RIMBO



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  4
Domare:   PALUMBO ALEKSANDRA, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH HUNTERS N' ROSES B GREAT LION PAW
Ägare: ECKERFÄLT CHARLOTTE, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: ECKERFÄLT CHARLOTTE, SÖDERTÄLJE
 
Bästa veteran:   FI VV-21 SE UCH ELIS Z KRUMLOVSKEHO PODHRADI
Ägare: ANDERSSON ANGELICA, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: TOMASCHKO PETR, TJECKIEN
 
Bästa JKL:   URIEL CESKY POKLAD
Ägare: ANDERSSON ANGELICA, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: GRÜNEROVA KLARA, TJECKIEN



PUDEL, DVÄRG Antal:  30
Domare:   HILLBERGER ANN-CHARLOTTE - BIR, Avel/uppf.grupp
RYLANDER ANNA-LENA - Valpklass
 
BIR:   PANDORANS PARTY GIRL
Ägare: IVARSSON CHRISTER, LÖVESTAD
Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN
 
Bästa valp:   DREAMS IN RED KEEP WHOOPIES
Ägare: RUNDGREN KIM, UPPSALA
Uppfödare: PLÅNBORG GRENHOLM MONA, KARLSBORG
 
Bästa JKL:   PANDORANS PARTY GIRL
Ägare: IVARSSON CHRISTER, LÖVESTAD
Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN



PUDEL, MELLAN Antal:  25
Domare:   HILLBERGER ANN-CHARLOTTE - BIR, Avel/uppf.grupp
RYLANDER ANNA-LENA - Valpklass
 
BIR:   BODATHIGERNS OH VILKEN HÄRLIG DA'
Ägare: TIGER MATILDA, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: TIGER MATILDA, ÖSTERBYBRUK
 
Bästa valp:   TIP-TOPS ESTANZIA COFFEE
Ägare: ELFFORS MIKAELA, TRÖNÖDAL
Uppfödare: LIVCHITZ INGELA, GIMERSTRAND ANN-BRITT, KATRINEHOLM
 
Bästa JKL:   KEMPPI'S BIRTHDAY GIRL
Ägare: PYYKKÖ SOLVEIG, RIMBO
Uppfödare: KEMPPI ÅSA, STRÄNGNÄS



PUDEL, STOR Antal:  31
Domare:   HILLBERGER ANN-CHARLOTTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-19 SE UCH MIA CARAS BELLA VEYRON BIANCA
Ägare: ERIKSSON STINA, DOMSJÖ
Uppfödare: JONASSON GUNILLA, KUNGSÖR
 
Bästa veteran:   BROWN PROMISE COMINGFROMCOLD
Ägare: FALKENHED KATARINA, TUMBA
Uppfödare: KOLEHMAINEN MARTINA, NYLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MOMABO'S
Uppfödare: MODIG MARIA, BOLLNÄS
 
Bästa JKL:   REJOICE NEW SPIRIT
Ägare: LÖFGREN SUSANNE, ALUNDA
Uppfödare: LÖFGREN SUSANNE, ALUNDA



PUDEL, TOY Antal:  11
Domare:   RYLANDER ANNA-LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FIXUS NOTEBOOK
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa valp:   FASHION STYLE CRAZY SILVER WILL
Ägare: HERRLIN ULRIKA, VÄSTERHANINGE
Uppfödare: PETTERSEN CAROLINE, UMEÅ



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  2
Domare:   PALUMBO ALEKSANDRA, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EEL GARDEN'S BABY BABYLONA
Ägare: WESTIN HAMILTON CECILIA, ALUNDA
Uppfödare: SCHÉLE BIRGITTA & LARSSON SUSANNE, SCHÉLE JULIA, VALLENTUNA



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  9
Domare:   ANDERSSON RAPP CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LASKOVAYA RUS'WASILEK
Ägare: BRATTBERGER EKSTRAND ULRIKA, TÄBY
Uppfödare: SEMINA YU G, RYSSLAND
 
Bästa valp:   ZOLOTOY ZAPAS BRUSNIKA
Ägare: RINKOUS VIKTORIA, EDSBRO
Uppfödare: ABRAMUNINA O V, RYSSLAND
 
Bästa JKL:   AMAZING TOY'S XIII NOBLE KING ASLAN
Ägare: SONDELL MARIANNE, ÄLANDSBRO
Uppfödare: SONDELL MARIANNE, ÄLANDSBRO



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  4
Domare:   ANDERSSON RAPP CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AMAZING TOY'S VI EXCELLENT ELON
Ägare: BRATTBERGER EKSTRAND ULRIKA, TÄBY
Uppfödare: SONDELL MARIANNE, ÄLANDSBRO
 
Bästa valp:   AMPELOS SALAZAR SLYTHERIN
Ägare: MUSKUS ERIK, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: HENZE LISA, HUDDINGE
 
Bästa veteran:   DK V-14 EE CH LV CH NO UCH NORD JV-13 NORD UCH TASTAWAY'S PAPA JOHNS BARNABY
Ägare: MUSKUS ERIK, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: STOLPE-FAGERNÄS CAROLA, FINLAND



SHIH TZU Antal:  12
Domare:   LINDE-KLERHOLM KARIN, USA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-19 SE UCH EASTFANE'S BROWNIE CARAMELLE
Ägare: ENGSTRAND SIV, KVICKSUND
Uppfödare: ANDERSSON ANNALENA, GÄVLE
 
Bästa veteran:   SE UCH LORD DIVA'S DREAM OF MIDNIGHT
Ägare: WIKSTRÖM FRID YVONNE, KRYLBO
Uppfödare: MALMKVIST ALEXIS, BÄCKMAN LENA, FARSTA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: EASTFANE'S
Uppfödare: ANDERSSON ANNALENA, GÄVLE
 
Bästa JKL:   TONYA BY BLAMOUR
Ägare: SCHILCHER LISA, TIERP
Uppfödare: ZAHARENKO O, BELARUS



TIBETANSK SPANIEL Antal:  17
Domare:   LANTZ JOEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH VEGAMO'S CLARISE
Ägare: SÖDERSTAM KRISTER, HOFORS
Uppfödare: BREIVIK MONICA, NORGE
 
Bästa valp:   GLORYENZ LITTLE LOVE TO BUDDA
Ägare: ANDREASSON KARIN, ENKÖPING
Uppfödare: ANDREASSON KARIN, ANDREASSON MICHAEL, ENKÖPING
 
Bästa veteran:   NORD V-11 SE UCH SE V-13 MANGO'S RIVERDANCE
Ägare: HOLMBERG EVA, ENKÖPING
Uppfödare: VARSLOT GERD EVA, NO-7650 VERDAL
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GAMLA HERRGÅRDEN
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa JKL:   GAMLA HERRGÅRDEN HIBISKUS
Ägare: SÖDERSTAM KRISTER, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS



TIBETANSK TERRIER Antal:  13
Domare:   LUNDSTRÖM PER - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DUVANS NIMBUS TIN-PA
Ägare: HANSSON MIMMI, ENHÖRNA
Uppfödare: ULFSDOTTER KARIN, HERRÄNG
 
Bästa JKL:   DUVANS NIMBUS TIN-PA
Ägare: HANSSON MIMMI, ENHÖRNA
Uppfödare: ULFSDOTTER KARIN, HERRÄNG