Nationell utställning GIMO 2022-09-11-002  Söndag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN KELPIE Antal:  5
Domare:   ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   QIWRON'S IMZA
Ägare: KÄRRLANDER SARA, HÖLÖ
Uppfödare: KÄRRLANDER SARA, MYLLYNIEMI JARI, HÖLÖ



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  11
Domare:   ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD SE JV-18 SE JV-19 CHASPADES NEBULA SEEN FROM TRITON
Ägare: SJÖBERG MARIA, JÄRFÄLLA
Uppfödare: LANDÉN ELIN, SVENSTAVIK



BEARDED COLLIE Antal:  8
Domare:   JONSSON MATS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD N FARMARENS FOR YOUR EYES ONLY
Ägare: SANDBERG MATHILDA, GÄVLE
Uppfödare: OLSSON ULRICA, SANDBERG CHARLOTT, GÄVLE
 
Bästa JKL:   HAIRDOG'S MINIÉRE INFLUENCE ROSÉ
Ägare: JÄMTHAGEN ANN-CATHRINE, TORSÅKER
Uppfödare: JÄMTHAGEN ANN-CATHRINE, BERGLUND TINA, TORSÅKER



BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN Antal:  4
Domare:   LIIMATAINEN JUSSI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-19 SE VCH SPH I HEXEN HOUSE NOTIFYH
Ägare: LITHNER MONAH, GÄVLE
Uppfödare: HOLESÄTER-TIDBLOM ÅSAH, LITHNER MONAH, BERGSHAMRA
 
Bästa JKL:   SILVERSKALLETS I AM THE WORLD
Ägare: ÖHLIN INGER, KNIVSTA
Uppfödare: SILVERGREN VIVECA, ÄRLA



BERGER DES PYRÉNÉES Ŕ FACE RASE Antal:  2
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AGHD I NORD JV-19 NORD V-19 LIGHT MY FIRE RONNICK
Ägare: LARSSON LISELOTTE, TÄBY
Uppfödare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK



BRIARD Antal:  8
Domare:   ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HIPPIE ROYALE CA'TCHING
Ägare: BYLIN ANNIKA, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: BYLIN ANNIKA, UPPLANDS VÄSBY
 
Bästa valp:   HIPPIE ROYALE JS' FREDDIE
Ägare: SJÖDIN JENNIE, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: BYLIN ANNIKA, UPPLANDS VÄSBY
 
Bästa veteran:   DK UCH KORAD HIPPIE ROYALE BLOMMA
Ägare: BYLIN ANNIKA, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: BYLIN ANNIKA, UPPLANDS VÄSBY
 
Bästa JKL:   ZHAMANEN THUNDER STORM
Ägare: FREDRIKSSON ANNA, SUNDBORN
Uppfödare: MARIIA TOURONEN, FINLAND



CHODSKÝ PES Antal:  3
Domare:   LIIMATAINEN JUSSI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BEST WISHES COURAGEOUS KITEZH
Ägare: SOHLSTRÖM MONA, AVESTA
Uppfödare: SIVERMAN SANDRA, SIVERMAN ÅSA, FALUN



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  3
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ONEWAY'S KATHY BATES
Ägare: SÄVLUND JEANETTE, KUMLA
Uppfödare: SÄVLUND JEANETTE, KUMLA



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  14
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FÄLADENS MR FILLMORE
Ägare: PERSSON GUNILLA, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: NILSSON MARGARETHA, HÖRBY
 
Bästa veteran:   KORAD SE VCH SPRINGMIST'S STANDING STRONG
Ägare: GRANHALL LAHIKI MALENA, HEDESUNDA
Uppfödare: PETTERSSON ELISABETH, ÖREBRO
 
Bästa JKL:   WINDY FOREST'S EMILE DUPUIS
Ägare: SAMUELSSON ANDERS, LINKÖPING
Uppfödare: UKKOLA TEIJA, PÄÄSKYNEN TIIA EMILIA, FINLAND



GOS D'ATURA CATALÅ Antal:  1
Domare:   LIIMATAINEN JUSSI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa JKL:   SORA DE L'ALBA DE SANT FOST
Ägare: RAINSSON KATRIN, HÄGGEBY
Uppfödare: LOPEZ MADRID & MARIA ESPERANZA, SPANIEN



HOLLANDSE HERDERSHOND, KORTHÅRIG Antal:  1
Domare:   ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CEVEN AV GOLDBITE
Ägare: ELIN A HAGEN, NORGE
Uppfödare: HAGEN ELIN ANETT & ÖYEFLATEN ANNE G, NO-1747 SKJEBERG



HRVATSKI OVCAR Antal:  1
Domare:   LIIMATAINEN JUSSI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HONDO OD GAZDE
Ägare: VAARA MAGDALENA, KNUTBY
Uppfödare: JAKOVA GOTOVCA, KROATIEN



LANCASHIRE HEELER Antal:  3
Domare:   JONSSON MATS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RÖDA LADAN'S CHOCOLATE CREAM
Ägare: LUTHER WIBERG JENNY, VALLENTUNA
Uppfödare: LUTHER WIBERG JENNY, WIBERG MICHAEL, VALLENTUNA
 
Bästa JKL:   ENGONGS TERRA
Ägare: SVENSSON ANNA, HEBY
Uppfödare: SVENSSON ANNA, HEBY



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  8
Domare:   LIIMATAINEN JUSSI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WOLFTRACE OF ZAREK I AM FREYA
Ägare: ESKILSSON PETER, TIBRO
Uppfödare: LARSSON MARIA, ELLÖS
 
Bästa valp:   CHOOWO-LIZ IT'S NOW OR NEVER
Ägare: ESKILSSON PETER, TIBRO
Uppfödare: LARSSON LIZ, ELLÖS
 
Bästa JKL:   JOMGARDEN'S WIMLA MINI
Ägare: MITTLER NYBERG EVA, ROSERSBERG
Uppfödare: JOMGART MARI, GIMO



NEDERLANDSE SCHAPENDOES Antal:  7
Domare:   ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BURCHIKOS SIR JASPER
Ägare: SVEDBERG RONJA, VÄSTERÅS
Uppfödare: MEDIN ANNA, STRIDSMAN PERSSON LENA, SKULTUNA
 
Bästa valp:   ÖTZI AV ULFSÄTER
Ägare: SUNDBLAD CARINA, ASKERSUND
Uppfödare: HAMMAR LARS, CLASBORN HAMMAR CARINA, GRÄSTORP
 
Bästa JKL:   KANDITENS TREVITA
Ägare: JOHANSSON KARIN, SANDVIKEN
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SANDVIKEN



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  4
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DIZZNY'Z THE ROLLING STONE
Ägare: JONSSON LENA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: JONSSON LENA WALLSTRÖM PER, DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, LÅNGSHYTTAN
 
Bästa valp:   DIZZNY'Z STARGAZING
Ägare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, LÅNGSHYTTAN
Uppfödare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, WALLSTRÖM PER, LÅNGSHYTTAN



POLSKI OWCZAREK NIZINNY Antal:  3
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LD STARTKLASS SHAGGY SHEPHERD'S NAGINI
Ägare: ANDERSSON CARINA, JÄRLÅSA
Uppfödare: ALMQVIST HELÉNE, KARLSKOGA



PULI Antal:  5
Domare:   ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH NO UCH SE JV-17 SE UCH ANGELLUDD ALDEBARON FAITH HELMI
Ägare: BJÖRKLUND PETER, KÖPING
Uppfödare: BJÖRKLUND PETER, BJÖRKLUND ANN-SOFY, KÖPING
 
Bästa JKL:   MÅNGSTA'S VILMA FLUGANDOTTER
Ägare: CARLSSON GUNILLA, ALUNDA
Uppfödare: CARLSSON GUNILLA, ALUNDA



PUMI Antal:  6
Domare:   ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AGHD I&II C.I.B. DK UCH DK V-21 HU CH NORD UCH NORD V-19 SE V-17-18-19 INFLAME'S BROTHER MOON
Ägare: CARLSSON LENA, UPPSALA
Uppfödare: MATTILA EEVA, FINLAND



SCHIPPERKE Antal:  6
Domare:   LIIMATAINEN JUSSI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ZINSANO'S LEIA ORGANA
Ägare: ÄNGVALD EVA, SÖDERHAMN
Uppfödare: AASDALEN PER-IVAR, NORGE
 
Bästa valp:   MONTHEA'S BOGART
Ägare: JONSSON BERIT, ÅKERS STYCKEBRUK
Uppfödare: JONSSON BERIT, ÅKERS STYCKEBRUK
 
Bästa JKL:   ZINSANO'S LEIA ORGANA
Ägare: ÄNGVALD EVA, SÖDERHAMN
Uppfödare: AASDALEN PER-IVAR, NORGE



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  47
Domare:   LIIMATAINEN JUSSI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO UCH PL CH SE UCH LUNDECOCK'S FINAL SALUTE
Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
 
Bästa veteran:   SE UCH HANCOCK'S GOLDEN GREG
Ägare: LARSSON MADELEINE, TIERP
Uppfödare: LARSSON MADELEINE, LARSSON ULLA-BRITT, TIERP
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LUNDECOCK'S
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
 
Bästa JKL:   LUNDECOCK'S HIGH-LIGHT
Ägare: NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  12
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH BRAMRIDGE ZOOGIN
Ägare: BRAMMÅS ERIKA, ENVIKEN
Uppfödare: BRAMMÅS KAJSA, BRAMMÅS ERIKA, ENVIKEN
 
Bästa JKL:   OLIVIA DE HAVILLAND
Ägare: ANDERSSON KATARINA, STRÄNGNÄS
Uppfödare: BOKADOROVA TA, RYSSLAND



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  26
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EMINDOS LOWRIDER NAIOMI
Ägare: JOHANSSON LINNÉA, STOCKHOLM
Uppfödare: ÅBACKA VERONICA, ÅLBERGA
 
Bästa valp:   KRISTARAS OH BOY
Ägare: DAHLBERG ÖBERG SARA, BROMMA
Uppfödare: JACOBSSON CHRISTINA, TORSBY
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: PEMBERWOOD'S
Uppfödare: THYBERG MIKAELA, ARVIKA
 
Bästa JKL:   CORBIT ACROMANTULA VENOM
Ägare: AHRNETEG JENNA, NORRTÄLJE
Uppfödare: AHRNETEG JENNA, NORRTÄLJE



VIT HERDEHUND Antal:  2
Domare:   ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FALLING IN LOVES CHANEL
Ägare: LEITL CAMILLA, RIMBO
Uppfödare: LEITL CAMILLA, RIMBO