Nationell utställning GIMO 2022-09-11-002  Söndag
Arrangör:  Uppsala Läns Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  3
Domare:   ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORTHERN FAERIE'S TANGO WITH TILLY
Ägare: BERG MIA, KNIVSTA
Uppfödare: BURNÉUS CHRISTER, STOCKHOLM
 
Bästa JKL:   NORTHERN FAERIE'S TANGO WITH TILLY
Ägare: BERG MIA, KNIVSTA
Uppfödare: BURNÉUS CHRISTER, STOCKHOLM



BICHON HAVANAIS Antal:  12
Domare:   FEUZ ELISABETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BANGSI WHITE HOUSE HAVANESE
Ägare: RINNBÄCK INGRID, VALLENTUNA
Uppfödare: KOCINSKA KATARZYNA, POLEN
 
Bästa veteran:   TEQUILAVILLE'S KNOCKOUT
Ägare: HÖGLUND MARIA, BORLÄNGE
Uppfödare: EMBRETSEN MONICA, EMBRETSEN KAY, EDSBYN
 
Bästa JKL:   HAVANNAVILLE'S RAVENNA IN RED DOTS
Ägare: BERNTSON KERSTIN, SKÖNDAL
Uppfödare: BERNTSON KERSTIN, NYLANDER MARIA, SKÖNDAL



BOLOGNESE Antal:  2
Domare:   ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KÖBANYAI PELYHES ETTORE
Ägare: BALAZS ERIKSSON LENA, SOLNA
Uppfödare: TIBOR ANDREJCSIK, UNGERN



BOSTONTERRIER Antal:  13
Domare:   ANDERSEN PER KR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-21 NO UCH SE UCH SHOWTEAM'S GIGOLO
Ägare: KARLSSON LENA, GRUMS
Uppfödare: KARLSSON LENA, GRUMS
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH NO UCH NORD JV-15 NORD UCH SE UCH SHOWTEAM'S CARAMEL
Ägare: KARLSSON LENA, GRUMS
Uppfödare: KARLSSON LENA, GRUMS
 
Bästa JKL:   BRINGEMOS MY SWEET MISS ROSEBUD
Ägare: BRINGEMO SUSANNE, NORRTÄLJE
Uppfödare: BRINGEMO SUSANNE, NORRTÄLJE



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  49
Domare:   EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH NO UCH SE UCH CAVANZAS MADISON SQUARE GARDEN
Ägare: LANTZ JOEL, RIMBO
Uppfödare: LANTZ JOEL, LANTZ ANDREAS, RIMBO
 
Bästa valp:   KNATTINGS MR BRANSON
Ägare: NORDHOLM MARINA, JÄRLÅSA
Uppfödare: HOLMBERG EVA, HOLMBERG HANS, ENKÖPING
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO VV-22 NORD UCH NORD VV-21 & DK VV-21 SE V-17 KABONOVAS JIVE PARTY
Ägare: ANDREASSON KARIN, ENKÖPING
Uppfödare: BOSTRÖM LISELOTTE, BOSTRÖM GUN, UMEÅ
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH EMPERIX GABRIOLA
Ägare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL
Uppfödare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CAVANZAS
Uppfödare: LANTZ JOEL, LANTZ ANDREAS, RIMBO
 
Bästa JKL:   CAVANZAS SANDAKAN
Ägare: LANTZ JOEL, NORRTÄLJE
Uppfödare: LANTZ JOEL, LANTZ ANDREAS, RIMBO



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  30
Domare:   CALLERT MARIE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & SE UCH NO V-18 NORD UCH NORD V-17 NORD V-19 SHINE ON OH YOU PRETTY THINGS
Ägare: HELLSTRÖM KARIN, INGARÖ
Uppfödare: HELLSTRÖM KARIN, HELLSTRÖM BJÖRN, INGARÖ
 
Bästa valp:   SHINE ON LAY ALL YOUR LOVE ON ME
Ägare: HELLSTRÖM KARIN, INGARÖ
Uppfödare: HELLSTRÖM KARIN, HELLSTRÖM BJÖRN, INGARÖ
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH ONEWAY'S JUDAS PRIEST
Ägare: BROSTRÖM MIRJAM, VÄSTERÅS
Uppfödare: SÄVLUND JEANETTE, KUMLA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JAMIE-LYNN'S
Uppfödare: MC COY JAMIE, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa JKL:   GLADWIN'S I'M IN THE MILKYWAY
Ägare: CARLSSON JEANETTE, BÄLINGE
Uppfödare: CARLSSON JEANETTE, BÄLINGE



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  24
Domare:   CARLID GABRIELLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-14 NO JV-14 NO UCH SE JV-15 SE UCH SE V-15 DREAMPAWS FLAWLESS WHISPER
Ägare: ADIELSSON HELENE, ÅRE
Uppfödare: ADIELSSON HELENE, ÅRE
 
Bästa valp:   ALASKA SNOW STAR'S APOTHIC INFERNO
Ägare: QUAKKELAAR LINDA, RIMBO
Uppfödare: QUAKKELAAR LINDA, RIMBO
 
Bästa veteran:   DK JV-14 NO JV-14 NO UCH SE JV-15 SE UCH SE V-15 DREAMPAWS FLAWLESS WHISPER
Ägare: ADIELSSON HELENE, ÅRE
Uppfödare: ADIELSSON HELENE, ÅRE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DREAMPAWS
Uppfödare: ADIELSSON HELENE, ÅRE
 
Bästa JKL:   CHI'S LOVELY TITUS ANDRONICUS
Ägare: JANSSON MARIA, NORRTÄLJE
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, STENINGE



CHINESE CRESTED DOG Antal:  21
Domare:   CENNINI ADAMO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SIROCCO THE CURSE OF SCOTLAND
Ägare: FUGELSTAD ANNA-LENA, SKOGÅS
Uppfödare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP
 
Bästa valp:   JEAN DARK A LOVE SONG
Ägare: CHADELL LINDA, SALTSJÖ-BOO
Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, MÄRSTA
 
Bästa veteran:   BED-MA'S FOREVER LOVE
Ägare: LUNDIN BIRGITTA, MÄRSTA
Uppfödare: STRÖMBERG CHRISTINA, JÄRFÄLLA
 
Bästa JKL:   HUNDTASSENS LOVELY GIRL
Ägare: ANDREASSON JESSICA, BACKE
Uppfödare: ANDREASSON CARINA, BROARYD



COTON DE TULÉAR Antal:  10
Domare:   FEUZ ELISABETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD N SE UCH CHACOTTE'S DREAM A LITTLE DREAM
Ägare: ERIKSSON ANN CHARLOTT, NJURUNDA
Uppfödare: ERIKSSON ANN CHARLOTT, ERIKSSON MATS-OLOF, NJURUNDA
 
Bästa valp:   CHACOTTE'S FRENCH FRIDA
Ägare: ERIKSSON ANN CHARLOTT, NJURUNDA
Uppfödare: ERIKSSON ANN CHARLOTT, ERIKSSON MATS-OLOF, NJURUNDA
 
Bästa veteran:   C.I.B. & SE UCH EE CH FI UCH LT&LV CH NO UCH SE JV-14 INCOGNITO DU CASTEL DE LA ROCHE AUX
Ägare: BERGGREN CHRISTINA, ÅKERSBERGA
Uppfödare: FAUREZ SYLVIO & FLORENCE, FRANKRIKE
 
Bästa JKL:   TSACHILLIE'S QUEENIE JOLINE
Ägare: LUNDBERG NINA, UPPSALA
Uppfödare: MILLTEGH KRISTINA, LAGAN



FRANSK BULLDOGG Antal:  36
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LITTLE HOOLIGANS FINDERS KEEPERS
Ägare: SKARHEDEN MIKAEL, TRANÅS
Uppfödare: NYROOS JOANNA, SKINNSKATTEBERG
 
Bästa valp:   CAWAROTTIS BEAUMONT AF ZAI
Ägare: DOMLUVIL CARINA, ARBOGA
Uppfödare: DOMLUVIL CARINA, DOMLUVIL WALTER, ARBOGA
 
Bästa veteran:   SE UCH TRAVARENS MY OWN PRIDE
Ägare: FREDLUND KRISTINA, VIKMANSHYTTAN
Uppfödare: FREDLUND KRISTINA, VIKMANSHYTTAN
 
Bästa JKL:   LITTLE HOOLIGANS FINDERS KEEPERS
Ägare: SKARHEDEN MIKAEL, TRANÅS
Uppfödare: NYROOS JOANNA, SKINNSKATTEBERG



GRIFFON BELGE Antal:  3
Domare:   CARLID GABRIELLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH HIERNERS THE COUNTESS
Ägare: JANSSON LINA, VÅRBY
Uppfödare: HIERNER JULIA, HIERNER MARIE LOUISE, OSKARSTRÖM
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH HIERNERS THE COUNTESS
Ägare: JANSSON LINA, VÅRBY
Uppfödare: HIERNER JULIA, HIERNER MARIE LOUISE, OSKARSTRÖM



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  3
Domare:   CARLID GABRIELLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH NOTORIOUS PLEASE PLEASE ME
Ägare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
 
Bästa veteran:   SE UCH SE V-18 NOTORIOUS RISE LIKE A PHOENIX
Ägare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
 
Bästa JKL:   FIDDLE-STICK'S WONDERFULL NEWS
Ägare: FUNDIN MARINA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: SODERBERG, SUSANNE LINNEA, SPAPIEN



JAPANESE CHIN Antal:  5
Domare:   CENNINI ADAMO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HIN SATORI GRANDIOZUS
Ägare: MORELL IRENE, LÖVSTABRUK
Uppfödare: SHEVCHENKO E.V., RYSSLAND
 
Bästa JKL:   HIN SATORI GRANDIOZUS
Ägare: MORELL IRENE, LÖVSTABRUK
Uppfödare: SHEVCHENKO E.V., RYSSLAND



KING CHARLES SPANIEL Antal:  13
Domare:   EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH PY'S AMOS
Ägare: AXENBORG PER-MICAEL, ESKILSTUNA
Uppfödare: AXENBORG MIKAEL, ESKILSTUNA
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. FI&DK UCH NO V-18 NORDIC CH SE V-18 SE&NO UCH TUDORHURST ROYAL TREASURE
Ägare: NORDIN SARA, GÄVLE
Uppfödare: PENNINGTON ALICIA, ENGLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CAVAMIRS
Uppfödare: NORDIN ERNA-BRITT, NORDIN SARA, GÄVLE
 
Bästa JKL:   DALARAS SING WITH ME
Ägare: AXENBORG PER-MICAEL, ESKILSTUNA
Uppfödare: VAINIO KIRSI, FINLAND



KROMFOHRLÄNDER Antal:  3
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD F RLD N HIEKKAPOHJAN BAD COMPANY
Ägare: ALMGREN PIA, ALUNDA
Uppfödare: EMAUS ANU, FINLAND
 
Bästa valp:   MAGIC K-NINE ARI
Ägare: ERIKSEN LISBETH, HALLSTAVIK
Uppfödare: NEDERMAN LOTTA, LAXÅ
 
Bästa JKL:   STRAIGHTLINE'S FREJA
Ägare: WILÉN LESSIG KATARINA, STRÄNGNÄS
Uppfödare: BJURSTRÖM EVA, UDDEVALLA



LHASA APSO Antal:  8
Domare:   CENNINI ADAMO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TÖRNBERGET'S CIRCLE OF TRUST
Ägare: TÖRNFELDT MARIA, BORLÄNGE
Uppfödare: TÖRNFELDT MARIA, BORLÄNGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NO JV-13 NO UCH SE UCH VDH CH SEBASTIAN DELL'ALBERICO
Ägare: TERVONEN KRISTINA, HUDDINGE
Uppfödare: STEFANO PAOLANTONI, ITALIEN
 
Bästa JKL:   TÖRNBERGET'S CIRCLE OF TRUST
Ägare: TÖRNFELDT MARIA, BORLÄNGE
Uppfödare: TÖRNFELDT MARIA, BORLÄNGE



LÖWCHEN Antal:  13
Domare:   SCHEEL BIRTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WANTED AS COORDINATOR
Ägare: HENSCHEN ANNIKA, MARIEFRED
Uppfödare: PARTANEN JARI, NORGE
 
Bästa JKL:   SIMBALINE PARTI NOW PAY LATER
Ägare: OLSÉN LENA, UPPSALA
Uppfödare: OLSÉN LENA, UPPSALA



MOPS Antal:  25
Domare:   FEUZ ELISABETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH SOFSUN'S HERE COMES THE SUN
Ägare: SUNDKVIST SOFIA, GRYTGÖL
Uppfödare: SUNDKVIST SOFIA, GRYTGÖL
 
Bästa valp:   VAREGÅRDENS ERMANICA
Ägare: WERNERMAN DANIEL, SORUNDA
Uppfödare: SVENSKE SOFIA, ALINGSÅS
 
Bästa veteran:   LT CH SE UCH QIMIS CRAZY IN LOVE
Ägare: BERGMAN JENNIFER, VÄSTERÅS
Uppfödare: SOHLBERG KAJSA, KÄLLBERG MIKAEL, VÄSTERÅS
 
Bästa JKL:   P'ZAZZ BORN THIS WAY
Ägare: PETERSSON CECILIA, VATTHOLMA
Uppfödare: WESTIN KATRIN, TÄBY



PAPILLON Antal:  37
Domare:   SCHEEL BIRTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH CARATOOT'S CRANBERRY COLLINS
Ägare: GÄNGER KAJ, KNIVSTA
Uppfödare: GÄNGER KAJ, KNIVSTA
 
Bästa valp:   MINJIMBA RIDGE ALL EYES ON ME
Ägare: BERG JOHN SIGVE, HERRLJUNGA
Uppfödare: FLORELL BERG ANNA, HERRLJUNGA
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO V-13 NORD UCH LINDATORPS FARASHUU
Ägare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
Uppfödare: EDENIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LINDATORPS
Uppfödare: EDENIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa JKL:   ELLHORN'S BYTHESEAS BENNY
Ägare: LUNDSTEN INGRID, SUNDSBRUK
Uppfödare: ELLHORN ANETTE, SUNDSVALL



PEKINGESE Antal:  4
Domare:   ANDERSEN PER KR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SMALL IS BEAUTIFUL'S MAD HATTER
Ägare: CARLSSON MÖRK PETER, ÅKERSBERGA
Uppfödare: CARLID GABRIELLA, CARLID SAMUEL, SKYTTORP
 
Bästa valp:   HENRIKVILLE TOP NOTCH
Ägare: CARLSSON MÖRK PETER, ÅKERSBERGA
Uppfödare: JOHANSSON HENRIK, HÄRRYDA
 
Bästa JKL:   SMALL IS BEAUTIFUL'S MAD HATTER
Ägare: CARLSSON MÖRK PETER, ÅKERSBERGA
Uppfödare: CARLID GABRIELLA, CARLID SAMUEL, SKYTTORP



PETIT BRABANCON Antal:  15
Domare:   CARLID GABRIELLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NOTORIOUS LOVE ME DO
Ägare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
 
Bästa veteran:   SE UCH NOTORIOUS LIKE A DIAMOND
Ägare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: NOTORIOUS
Uppfödare: NYMAN ANNIKA, BERGVIK
 
Bästa JKL:   FROM HERE TO ETERNITY
Ägare: SVEDELL LENA, SANDVIKEN
Uppfödare: BIRIBO ELISABETH, ITALIEN



PHAL»NE Antal:  5
Domare:   SCHEEL BIRTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH VITTORIA'S CARTER
Ägare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
 
Bästa veteran:   SE UCH SE V-11 VITTORIA'S REDNECK
Ägare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: VITTORIA'S
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  6
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH JÄRNEFOLK'S CHARMING CHARLIE
Ägare: JÄRNEFOLK KIM, SUNDBYBERG
Uppfödare: JÄRNEFOLK KIM, SUNDBYBERG
 
Bästa veteran:   ODD LILIES SWEET CHLOE PRIMROSE
Ägare: ECKERFÄLT CHARLOTTE, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: NYMAN CHRISTINA, BJÖRNLUNDA
 
Bästa JKL:   FREJA
Ägare: BERGGREN YVONNE, HALLSTAVIK
Uppfödare: CARLSTEDT WIIK CATHARINA, NORRTÄLJE



PUDEL, DVÄRG Antal:  21
Domare:   LIIMATAINEN JUSSI, FINLAND - Valpklass
SCHEEL KRESTEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH ES CH FR CH IT CH SE UCH WW-20 HETTYHILLS MEGHAN
Ägare: HETTINGER HELEN, LOMMA
Uppfödare: HETTINGER HELEN, HETTINGER ROLF, LUND
 
Bästa valp:   KUSBOLEJONET INTERESTING
Ägare: HOLMQVIST IRÉNE, HOFORS
Uppfödare: HOLMQVIST IRÉNE, HOFORS
 
Bästa JKL:   MORNING BREEZE LET HER FLY
Ägare: NILSSON ANKI, FORSBACKA
Uppfödare: CARLSSON MÖRK PETER, MÖRK STEFAN, ÅKERSBERGA



PUDEL, MELLAN Antal:  18
Domare:   SCHEEL KRESTEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH AVATAR THE QUEST
Ägare: SUNDBERG ANNICA, MÖRLUNDA
Uppfödare: ROSELL KJELL ANDERS, SPANIEN
 
Bästa JKL:   KEMPPI'S BIRTHDAY GIRL
Ägare: PYYKKÖ SOLVEIG, RIMBO
Uppfödare: KEMPPI ÅSA, STRÄNGNÄS



PUDEL, STOR Antal:  31
Domare:   SCHEEL KRESTEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   STAR SAPPHIRE BLUE SUEDE SHOES
Ägare: ELENI FINE O TSIKALAKIS KONSTANTINOS, GREKLAND
Uppfödare: , GREKLAND
 
Bästa veteran:   BROWN PROMISE COMINGFROMCOLD
Ägare: FALKENHED KATARINA, TUMBA
Uppfödare: KOLEHMAINEN MARTINA, NYLAND
 
Bästa JKL:   TANZANITES SERENGETI PLAINS
Ägare: NAGELHUS KJELL, SORUNDA
Uppfödare: ARBINGE SANDRA, NAGELHUS KJELL, SORUNDA



PUDEL, TOY Antal:  13
Domare:   SCHEEL KRESTEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SOTTO VOCE LOVE IS IN THE AIR
Ägare: NÄSLUND BLIXT MARIANA, VÄRMDÖ
Uppfödare: RODRIGUEZ PINEIRO MARIA DEL PILAR, SPANIEN
 
Bästa JKL:   SOTTO VOCE LOVE IS IN THE AIR
Ägare: NÄSLUND BLIXT MARIANA, VÄRMDÖ
Uppfödare: RODRIGUEZ PINEIRO MARIA DEL PILAR, SPANIEN



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  5
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD V-21 TVERSKAYA LEGENDA ROMKA
Ägare: NILSSON LENA, STRÄNGNÄS
Uppfödare: TIKHOMIROVA S.G., RYSSLAND
 
Bästa valp:   EEL GARDEN'S RTB ULTIMATE WILMAAA
Ägare: THOMPSON JENNY, SKYTTORP
Uppfödare: SCHÉLE BIRGITTA, LARSSON SUSANNE, VALLENTUNA



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  5
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO V-22 LASKOVAYA RUS'WASILEK
Ägare: BRATTBERGER EKSTRAND ULRIKA, TÄBY
Uppfödare: SEMINA YU G, RYSSLAND



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  5
Domare:   BYRNES JAMES, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AMPELOS SALAZAR SLYTHERIN
Ägare: MUSKUS ERIK, STOCKHOLM
Uppfödare: HENZE LISA, HUDDINGE
 
Bästa veteran:   DK V-14 EE CH LV CH NO UCH NORD JV-13 NORD UCH TASTAWAY'S PAPA JOHNS BARNABY
Ägare: MUSKUS ERIK, STOCKHOLM
Uppfödare: STOLPE-FAGERNÄS CAROLA, FINLAND
 
Bästa JKL:   AMPELOS SALAZAR SLYTHERIN
Ägare: MUSKUS ERIK, STOCKHOLM
Uppfödare: HENZE LISA, HUDDINGE



SHIH TZU Antal:  16
Domare:   CENNINI ADAMO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AO CHINS JOLANTA
Ägare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING
Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING
 
Bästa veteran:   SE UCH SE V-18 AO CHINS ARMAGNAC
Ägare: JONASSON MARIANNE, LEKSAND
Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING
 
Bästa JKL:   NUBOS SKAR MA'S ROYAL AVENTADOR
Ägare: LUMBERG ANN-CHRISTINE, KRISTINEHAMN
Uppfödare: MARTINSEN LENE NORSETH, NORGE



TIBETANSK SPANIEL Antal:  18
Domare:   CALLERT MARIE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH GAMLA HERRGÅRDEN GUCCI
Ägare: LUNDIN ELINOR, LJUSDAL
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GAMLA HERRGÅRDEN
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS
 
Bästa JKL:   GAMLA HERRGÅRDEN HIBISKUS
Ägare: SÖDERSTAM KRISTER, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS



TIBETANSK TERRIER Antal:  19
Domare:   SCHEEL BIRTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DE CH DK UCH FI UCH PINDAROS UNICORN MADE ME DO IT
Ägare: TIINA, NOKIA, FINLAND
Uppfödare: SANKELO PETRA, FINLAND
 
Bästa JKL:   KHAMBAS Z-OOM
Ägare: POUSARD MIRIELLE, HUDIKSVALL
Uppfödare: CLEMENTSON EVA, LÖBERÖD