Nationell utställning ROMAKLOSTER 2022-08-27-001  Lördag
Arrangör:  Gotlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN KELPIE Antal:  1
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SPH I MISS MAGOO'S ENYA AF STENKULLA
Ägare: NORDLANDER MARIANNE, HEMSE
Uppfödare: NORDLANDER MARGARETA, PETTERSSON MARIANNE, BOLLEBYGD



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  3
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD RLD N GOAUSSIE CANTONA KING ERIC
Ägare: BREDIN MATILDA, BRO
Uppfödare: SÖRVIK IDA, SÖRVIK CHRISTIAN, STRÖMSTAD



BEARDED COLLIE Antal:  10
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. SE UCH HILLBACKA AWESOME
Ägare: BOMAN ANN-CHARLOTTE, HAMMARÖ
Uppfödare: BOMAN ANN-CHARLOTTE, HAMMARÖ



BEAUCERON Antal:  2
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BELLADELAVIEILLE MAISON A COLOMBAGE
Ägare: RÜDIGER GRAAP, GLOWE, TYSKLAND
Uppfödare: STECKEL ELVIRA U. THOMAS, TYSKLAND



BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL Antal:  1
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   PAULA DES CHAMPS DU TREFLE
Ägare: LINDSTRÖM ULRIKA, LÄRBRO
Uppfödare: LARS & RANDI ASPER, NORGE



BERGAMASCO Antal:  1
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   OZZY DEL PIERVEZ
Ägare: MALMKVIST ELLIKA, JÖRLANDA
Uppfödare: VEZZOLI PIERANGELO, ITALIEN



BERGER DES PYRÉNÉES FACE RASE Antal:  1
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SOLARWES FR GRYNET
Ägare: JAKOBSSON GITH, RIMBO
Uppfödare: JAKOBSSON GITH, RIMBO



BERGER DES PYRÉNÉES POIL LONG Antal:  1
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ANGEYJA'S CHAGALL
Ägare: WESTERBERG MONICA, RIMBO
Uppfödare: MATHIESEN GRO, NORGE



BRIARD Antal:  2
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SPH I WELANEE QHARISMA
Ägare: GUSTAFSSON CAROLINE, VÄDDÖ
Uppfödare: SUNDIN AGNETA, VÄSTERÅS



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  1
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CLEVERKING JUST AN ILLUSION
Ägare: NÄSLUND CHATARINA
Uppfödare: THERESE SELNES & JÖRN ERIK UHREN, NORGE



LANCASHIRE HEELER Antal:  3
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HEELHUNTER'S LIGHTNING FLASH
Ägare: VESTIN ANNIKA, BYGDEÅ
Uppfödare: VESTIN ANNIKA, BYGDEÅ
 
Bästa veteran:   FI UCH SE JV-13 SE UCH LIMEBROOK'S FROSTYNIGHT TINKERBELLE
Ägare: VESTIN ANNIKA, BYGDEÅ
Uppfödare: NILSSON OTTOSSON SUSANNE, UMEÅ



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  6
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VIKING LIFE ENERGY
Ägare: ANTONSSON LILLEMO, LÅNGASJÖ
Uppfödare: M. DRONOVA, RYSSLAND



NEDERLANDSE SCHAPENDOES Antal:  12
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EXÅRESS TROUBLE AT HAPPIEST TAILS
Ägare: LEIFSTEDT ANNELIE, HÄRRYDA
Uppfödare: PÄIVI LAMPOLA, FINLAND
 
Bästa valp:   ÖTZI AV ULFSÄTER
Ägare: SUNDBLAD CARINA, ASKERSUND
Uppfödare: HAMMAR LARS, CLASBORN HAMMAR CARINA, GRÄSTORP
 
Bästa veteran:   HAPPIEST TAILS WANNABEE
Ägare: LEIFSTEDT ANNELIE, HÄRRYDA
Uppfödare: LEIFSTEDT ANNELIE, HÄRRYDA



PUMI Antal:  4
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LD STARTKLASS NORD JV-19 SE U(U)CH SE UCH SERTEPERTI BALAMBER
Ägare: ANDERSSON MARIA, BERGSHAMRA
Uppfödare: KASSAI GABRIELLA, UNGERN



SCHIPPERKE Antal:  1
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AMOR ANGELS BAUCIS
Ägare: SJÖGREN SARA, ÖSTRA SÖNNARSLÖV
Uppfödare: WEGERSTAD LISELOTTE, SJÖBO



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  7
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SHELLRICK'S QUEEN OF ROCK
Ägare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA
 
Bästa veteran:   TOPSHELL'S PERFECT-PEARL
Ägare: NYGREN ANNIKA, HUDDINGE
Uppfödare: NYGREN ANNIKA, VENDELSÖ



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  2
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   QUE SERA SERA X-MEN WOLVERINE
Ägare: HANSSON ANETTE, SKURUP
Uppfödare: JÖNSSON LINDA, JÖNSSON JEFF, SVALÖV



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  3
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   QUE SERA SERA OIDIPUS
Ägare: HANSSON ANETTE, SKURUP
Uppfödare: JÖNSSON LINDA, JÖNSSON JEFF, SVALÖV
 
Bästa veteran:   QUE SERA SERA OIDIPUS
Ägare: HANSSON ANETTE, SKURUP
Uppfödare: JÖNSSON LINDA, JÖNSSON JEFF, SVALÖV



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  3
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH CHEFKA'S BLÅ BLÅ KÄNSLOR
Ägare: SVÄRD JOHANNA, DEGERFORS
Uppfödare: EKMAN MARIA, HUDDINGE
 
Bästa valp:   LISTE LINE RHOSWEN
Ägare: NILSSON LISBETH, KLAGSTORP
Uppfödare: NILSSON LISBETH, KLAGSTORP



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  7
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CORCASTLE JAZZ TO JOY
Ägare: SVANLUND HELENE, DOMSJÖ
Uppfödare: MAJCENIC MIHAELA, KROATIEN



VIT HERDEHUND Antal:  3
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BARVESTAD'S ROYAL RIVER
Ägare: STENBERG LISA, VISBY
Uppfödare: BARVESTAD ANNICKA, RUNHÄLLEN