Nordic Dog Show ROMAKLOSTER 2022-08-28-002  Söndag
Arrangör:  Gotlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 8 - STÖTANDE-, APPORTERANDE HUNDAR


AMERIKANSK COCKER SPANIEL Antal:  7
Domare:   PEDERSEN FINNICH G, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE U(U)CH CACI'S LADY DOUBLE DEALER
Ägare: FALLERSTEDT ANNIKA, MJÖLBY
Uppfödare: ÖSTMAN CARINA, PERSSON MIKAEL, BORLÄNGE



BARBET Antal:  2
Domare:   FINNICH PEDERSEN JOH, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E.&DK&NO UCH NORD V-18 NORD V-19 SE UCH SE V-18 LUDDE LUMPS HAMLET
Ägare: PETTERSSON MIRANDA, MÖJA
Uppfödare: NÄSLUND ROBERT, NÄSLUND ROSE-MARIE, BODEN
 
Bästa veteran:   C.I.E.&DK&NO UCH NORD V-18 NORD V-19 SE UCH SE V-18 LUDDE LUMPS HAMLET
Ägare: PETTERSSON MIRANDA, MÖJA
Uppfödare: NÄSLUND ROBERT, NÄSLUND ROSE-MARIE, BODEN



COCKER SPANIEL Antal:  32
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LILJEBLOMMAN'S WIMSA
Ägare: SVENSSON SANDRA, VIKBOLANDET
Uppfödare: SVENSSON BODIL, SVENSSON SANDRA, VIKBOLANDET
 
Bästa valp:   FLASHDANCE STEP BY STEP
Ägare: ERIKSSON MARIA, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: BERGGREN SUSANNE, JÄRFÄLLA
 
Bästa veteran:   RLD A RLD F RLD M RLD N MERRY COCKTAILS SCARLET
Ägare: OHLANDER CARINA, VÄRMDÖ
Uppfödare: OLSSON ANN-KRISTIN, EDSBRO



CURLY COATED RETRIEVER Antal:  1
Domare:   PEDERSEN FINNICH G, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BY CH C.I.B. EE CH FI UCH LT CH LV CH PODUNK'S CARD TRICK
Ägare: MERJA TAKALA, PIIKKIÖ, FINLAND
Uppfödare: SHULL ALEX & SARAH
 
Bästa veteran:   BY CH C.I.B. EE CH FI UCH LT CH LV CH PODUNK'S CARD TRICK
Ägare: MERJA TAKALA, PIIKKIÖ, FINLAND
Uppfödare: SHULL ALEX & SARAH



ENGELSK SPRINGER SPANIEL Antal:  9
Domare:   PEDERSEN FINNICH G, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CHARLESCROFT ROGUE
Ägare: LINDMARK LINDA, VÄXJÖ
Uppfödare: LINDMARK LINDA, LINDMARK ANDRÉ, ALVESTA
 
Bästa veteran:   NORD UCH LIZZIARDHS VALENTINO
Ägare: ÅRDH ELISABETH, ÄLMHULT
Uppfödare: ÅRDH ELISABETH, ÄLMHULT



FIELD SPANIEL Antal:  4
Domare:   KANE FRANK, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE U(U)CH CALICO'S GOLD GLITTERING TOSCA
Ägare: ADEHED SUSANN, KNIVSTA
Uppfödare: BECKI HIRSCY / KYLIE, USA



FLATCOATED RETRIEVER Antal:  14
Domare:   PEDERSEN FINNICH G, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE U(U)CH ALMANZA ALWAYS IN ACTION
Ägare: KARLSTRÖM SUSANNE, SORUNDA
Uppfödare: ULIN RAGNHILD, ESKILSTUNA
 
Bästa veteran:   EWOKE'S SUNRISE SURPRISE
Ägare: STUMLE MALIN, VISBY
Uppfödare: SANDSTRÖM JONSSON HELENA, ROKNÄS
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ALMANZA
Uppfödare: ULIN RAGNHILD, KARLSTRÖM SUSANNE, ESKILSTUNA



GOLDEN RETRIEVER Antal:  41
Domare:   KANE FRANK, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GOLDENMERMAID'S DREAMS OF ARUBA
Ägare: HEIDI JENSEN, SKěDSTRUP, DANMARK
Uppfödare: CHRISTINA PETERSEN, DANMARK
 
Bästa valp:   GILLBRYAN UNSOLVDMYSTERY
Ägare: SÖDERGREN JENNY, FALUN
Uppfödare: WRED PETRA, HOLMSVEDEN
 
Bästa veteran:   SE U(U)CH MOONZAND TEQUILA SUNRICE
Ägare: NORDIN IRENE, VALLENTUNA
Uppfödare: NORDIN IRENE, MÄRSTA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MOONZAND
Uppfödare: NORDIN IRENE, MÄRSTA



LABRADOR RETRIEVER Antal:  27
Domare:   KANE FRANK, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH J LD STARTKLASS LV CH RLD N&F&A & SE RALLY CH SE U(U)CH LABVISION'S MAN IN THE MOON
Ägare: GUSTAFSSON EMMA, BJÖRKLINGE
Uppfödare: ENGLUND ANNELIE, MUNSÖ
 
Bästa valp:   WILDN'BEAUTY'S SHAKE BABY SHAKE
Ägare: SVANLUND HELENE, DOMSJÖ
Uppfödare: SVANLUND HELENE, DOMSJÖ
 
Bästa veteran:   SE VCH LABLUSTRIOUS TRAVMATISEVR
Ägare: ANDERSSON PIA, VISBY
Uppfödare: CHIACCHIARETTA CHRISTINE, GRÖDINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LABVISION'S
Uppfödare: ENGLUND ANNELIE, MUNSÖ



LAGOTTO ROMAGNOLO Antal:  18
Domare:   FINNICH PEDERSEN JOH, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PROSECCOS MOONSTONE IN THE ROUGH
Ägare: ASPFORS BYGDÉN ÅSA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: H,A HJERPETJÖN & H HANSSEN HJERPETJ, NORGE
 
Bästa valp:   MAGIC STORM'S TOUCH OF BEATY
Ägare: SVENSSON LILIAN, MOTALA
Uppfödare: SVENSSON LILIAN, MOTALA



NOVA SCOTIA DUCK TOLLING RETRIEVER Antal:  6
Domare:   PEDERSEN FINNICH G, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J MYSSLÄ'S TOTO ROCKMAKER
Ägare: THOMSSON NEOGARD SARA, LJUGARN
Uppfödare: THOMSSON NEOGARD SARA, NEOGARD KERSTIN, LJUGARN
 
Bästa valp:   TOLLCA'S KORONA AF PEPSA
Ägare: NILSSON PETRA, KLIPPAN
Uppfödare: NILSSON PETRA, KLIPPAN



PERRO DE AGUA ESPANOL Antal:  4
Domare:   PEDERSEN FINNICH G, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MINNEPY'S JUMP FOR ME
Ägare: HEDFORS PIA, HARBO
Uppfödare: HEDFORS PIA, HARBO
 
Bästa valp:   HEDEBACKENS JONNA
Ägare: HÅKANSSON INGER, BILLDAL
Uppfödare: HÅKANSSON INGER, BILLDAL



WACHTELHUND Antal:  1
Domare:   PEDERSEN FINNICH G, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LOCKFÅGELNS WHITE ALMOND
Ägare: FRANK HANNA, VISBY
Uppfödare: KÄLLBERG MIA, SALA



WELSH SPRINGER SPANIEL Antal:  7
Domare:   KANE FRANK, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH YELLOWS GUEST IN CAERLEON
Ägare: ALTHINI SARA, TYRESÖ
Uppfödare: ELLSTRÖM IRENE, ELLSTRÖM TOMAS, STOCKHOLM